Протестите Срещу Енергийната Мафия

От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

И аз възнамерявам да се сдобия с няколко панела за екологично чистата ми вила в балкана, но се притеснявам, че дървената мафия или мафията на черните метали, ще ги вземе.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Куул, последни преди месец проверерявах БГ компаия 1 киловат за 1.35к евра без ддс, миналата година по това време беше около 2 и нещо К прави сметка :)
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Май на някой са му неудобни протестите?

Първа кръв: Водачът на протеста във Варна наръган с нож

Около 21 часа, в края на протеста, когато хората вече са си разотивали, Петров, който е бивш футболист на “Спартак” Варна, вървял към колата си по пътечката до църквата “Света София”. Изведнъж усетих удар в гърба си. Обърнах се и видях мъж с качулка да бяга. В следващия момент разбрах, че имам кръв около кръста, разказва Петров пред сайта petel.bg.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Кулайс - Той и мечо Пух го е прозрял това че колкото повече толкова повече.

Обаче по тия сметки дето правите 1квч - 1300 евра за пет киловата отиваме на 15000лв - хората дето могат да си го позволят това в момента сигурно ги боли фара за цената на тока.

Доста по приемливо звучи инвестиция от между 3 и 6000лв за 1-2квч - това вече е във възможностите на доста хора.

Отделен въпрос е да ми сметнете колко квадрата са 1квч панели и колко са 5 и покривът ще стигне ли или ще трябва и градината да садиме с панели. Същото се отнася до перките едно е 1квч да пърха друго е 5квч да бучат и да те бият комшиите :)

Още повече че ако си вземеш мощност до 1квч няма да ти се налага да се занимаваш с енергото да им продаваш - докато с петицата е безсмислено ако не си оправиш документите.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Някой с познания по електротехника би ли разтълкувал това? Или са глупости. И ако е възможно дали е истина, тоест прилагат ли го на практика?

Мощността е пряко зависима от напрежението на мрежата. P=U*I.
По мрежа умишлено вместо ток с напрежение 220 волта тече с около 180 волта. Когато си пуснете бойлера,фурната, климатика, или каквото и да било уред, то той работи на 180/220 = 81% от възможностите си.
Или казано иначе получаваме 19% по малко от това което плащате, следователно за да получим при 180 волта напрежение същия ефект като при 220 волта ние трябва да изхабим 220/180 = 1.22 пъти повече ток.
Даже може да се отиде и по далеч - P=U*I, но I=U/R => P=(U*U)/R.
Сиреч сте прецакани не просто с 22% отгоре, ами с 22% на квадрат! 1,22*1,22 = 1,4884. Това ви коства не 22% ами 48% по висока сметка за ток! Защото нещо което трябва да го свършиш със 10 KWh го вършите с 14,8 KWh, Плащате си като Попове тези 4,8 KWh в повече, и се чудите как толкова рязко са се увеличили киловатите които ползват с едни и същи уреди за един и същи сезон.
Или другата страна - електроуредите имат само 1/1,4884= 0,672 % производителност, или иначе казано работят с 1/3 по-слабо и некачествено!лампите светят по-слабо, бойлера,фурната,климатика и т.н. топлят по-бавно и по-слабо, хладилника охлажда по-малко и т.н.А елекпромера тези 672 вата пак ви го отчита като 1 киловат.
С 2 думи:Понижаване на волтажа се намалява КПД на уредите и се налага да работят по дълго,показанията на електромера и на фактурите ще съвпадат! Така ще консумираме повече ел. енергия в Кв/ч.,и всичките три факта съвпадат.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Не че съм специалист но не мисля че е напълно прав този който го е писал - И сметките които прави не са верни.

Електромерите мерят ватове а не волтове когато напрежението е ниско и си включил котлон 1квч той реално ще тегли около 800 вата толкова ще отчете и електромера разликата е че водата ще ти кипне няколко минути по късно.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Ей такива пишман математици, физици и прочие лаици могат и доказват, че Земята е кубична! :lol:
Формулите са верни, но всичко друго и за храна на прасе не става. Виж, за прасе на квадрат, бива.
Днес мернах на едно място тезата за ниско напрежение, но много бързо се е развила и узряла - какво ли не прави интернета. Чак е презряла и се е скашкала.

Това е точно в стил "Защо трака влака?". Ха-ха-ха...

Добавка.
Ниското напрежение не е добре за никого. Колкото е по-ниско, толкова са по-големи загубите в преносната мрежа. Затова магистралните електропроводи работят на един милиона волта напрежение. Само че такова напрежение в бита е недопустимо. Локалния пренос се осъществява при десет хиляди волта напрежение. Чак вече от най-близкия трансформатор до крайния клиент напрежението е 220/380 волта. Често дори е повече.
 
От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Често дори е повече.

Пак казвам, не разбирам от ел(за това питам), но тука не мога да се съглася. Лятото по цялото Черноморие има проблеми заради високата консумация. Към 7:30- 8:00 вечерта осветлението е като на газени лампи, луминисцентните ги включвам към 6:30- 7:00, че след това не искат. Така до към 11:30- 12:00 - тогава става като ден. Това е и причината например почти да няма кръчми дето да работят на ток. Всички са на газови скари, котлони и т.н. Не защото не искат(примерно знаят, че няма го платят накрая на собственика ако са под наем) а защото просто е невъзможно да се работи така. Мисълта ми е дали както казва мантата просто ще стане по бавно(или в моя случай няма се опече или заври) или там каквото го правиш или се набутваш. Щот от твоето обяснение нищо не разбрах. Освен че се смееш на пишман електричари, пък твърдиш че електропроводите "работят"...

Тоест, нямат файда да го прилагат на практика, така ли?
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Кулайс - Той и мечо Пух го е прозрял това че колкото повече толкова повече.

Обаче по тия сметки дето правите 1квч - 1300 евра за пет киловата отиваме на 15000лв - хората дето могат да си го позволят това в момента сигурно ги боли фара за цената на тока.

Доста по приемливо звучи инвестиция от между 3 и 6000лв за 1-2квч - това вече е във възможностите на доста хора.

Отделен въпрос е да ми сметнете колко квадрата са 1квч панели и колко са 5 и покривът ще стигне ли или ще трябва и градината да садиме с панели. Същото се отнася до перките едно е 1квч да пърха друго е 5квч да бучат и да те бият комшиите :)

Още повече че ако си вземеш мощност до 1квч няма да ти се налага да се занимаваш с енергото да им продаваш - докато с петицата е безсмислено ако не си оправиш документите.

Манта около 20 кв метра ти трябват - дори ако позлваш последните политиканстване панели с голяма мощост около 17 кв това за 5 киловата системата.
Работата е там, че гониш южен скат на покрива на къшата.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Манта около 20 кв метра ти трябват - дори ако позлваш последните политиканстване панели с голяма мощост около 17 кв това за 5 киловата системата.
Работата е там, че гониш южен скат на покрива на къшата.

И колко ще ми струва цялата работа фактически, де факто и де юра да си сложа 20 кв на южния скат на покрива? Тея панели ако ги тресне една градушка ще оживеят ли? :mrgreen:
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Спокич, ако се стигне до там ще се въведът моменталически звески данъци и акцизи за собствени източници на електроенергия. Незнам как я мислите тая работа, ама никой няма да ви остави независими...просто сте яко наивни, мечтатели...далееееч далееееч от сегашната турбо-мега-тупан-комерсиална действителност :wink:
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Някой с познания по електротехника би ли разтълкувал това? Или са глупости. И ако е възможно дали е истина, тоест прилагат ли го на практика?

Електромерите измерват консумираната електрическа енергия, независимо от това, че напрежението може да е по-ниско.
 
От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Пак казвам, не разбирам от ел(за това питам), но тука не мога да се съглася. Лятото по цялото Черноморие има проблеми заради високата консумация. Към 7:30- 8:00 вечерта осветлението е като на газени лампи, луминисцентните ги включвам към 6:30- 7:00, че след това не искат. Така до към 11:30- 12:00 - тогава става като ден. Това е и причината например почти да няма кръчми дето да работят на ток. Всички са на газови скари, котлони и т.н. Не защото не искат(примерно знаят, че няма го платят накрая на собственика ако са под наем) а защото просто е невъзможно да се работи така. Мисълта ми е дали както казва мантата просто ще стане по бавно(или в моя случай няма се опече или заври) или там каквото го правиш или се набутваш. Щот от твоето обяснение нищо не разбрах. Освен че се смееш на пишман електричари, пък твърдиш че електропроводите "работят"...

Тоест, нямат файда да го прилагат на практика, така ли?

От предишното ти включване в темата разбрах, че се интересуваш дали енергото прецаква хората и им надува сметките с ниско напрежение. И затова отговора ми бе такъв.
Енергото има доста начини да прецаква хората и без да си вкарва таралеж в гащите с подаване на ниско напрежение. На първо място е ДКЕВР - регулиращия цените държавен орган. На второ място е собствеността на измервателните уреди - електромерите. На трето място са общовъзприетите от икономистите начини за изчисляване печалбата на база себестойност.
Ако си карам доматите на сергията или борсата с Москвич Алеко за 1000 лв цена на закупуване и нищожни разходи по експлоатацията му, ще имам една себестойност на продукцията. Ако ги карам с Мерцедес Спринтер, закупен от Балканстар за 50 000 лева, ще имам доста по-висока себестойност. И при втория начин, при държавно регулирана цена на база себестойност и признат процент печалба, ще продавам на доста по-висока цена.
Само че при зеленчуците няма държавно регулиране и пазара го бо̀ли за моята себестойност. Така че, за да имам повече печалба, аз търся сам да си направя ниска себестойност. Защото цените се определят от пазара. А не в нечий кабинет на нечие бюро.
Както казах по-горе, от ниско напрежение никой няма полза. Енергото ще реализира загуби при преноса (които познай кой все пак ще плати), а клиентите ще потърсят алтернативни източници на енергия, както си описал ти.
Това, което си описал на морето, не е от енергото, а от стискането на инвеститорите - не са заплатили достатъчно мощни трансформатори за захранване на съответната инфраструктура. Което пак е резултат от изкривените неща в този сектор на бизнеса. Ако искаш нов източник на битово напрежение, трябва да си платиш трансформатора. От това губи и енергото. Хората започват да ползват газови, нафтови, дървени и прочие източници за печене на кебапчета и други употреби.
Ако нещата бяха на пазарен принцип, нямаше да карат крайния клиент едва ли не да си построи ТЕЦ, за да има ток. Енергото щеше да постави трансформатор с такава мощност, че да продаде максимално количество ток. А не конкуренцията му от бизнеса с течни и твърди горива да влиза в неговото канче и да изяжда неговата част от морския бизнес.
Локалния трансформатор е източника на електроенергия за местните консуматори. От неговата мощност зависи колко потребители може да захрани със стандартни показатели на тока. Ако се вържат повече консуматори, напрежението пада. Такова е естеството на работа на тези уреди.
Ако на едно кебапче му трябват пет минути при 220 волта, за да се опече, то при 200 волта ще му трябват 6 или 8 минути. Количеството енергия е едно и също, но времето вече е друго. Ако се вържат още повече скари за печене, напрежението ще падне на 160 волта и вече няма да се пекат, а само ще се притоплят.
Инвеститора на съответния комплекс много добре знае, че за да поеме трансформатора летния пик на употреба на електроенергия, трябва да се бръкне по-дълбоко в джоба си и да плати по-мощен трансформатор. Но на него не му пука за това. Целта са свръхбързи печалби, а не нормално функциониращ комплекс.
При понижаване на напрежението пада подаваната енергия за единица време. Ако печеш кебапчета, започваш да не смогваш да обслужваш клиентите - те се пекат по-бавно. Ако се отопляваш в дома или офиса, започва да ти е по-хладно. За да компенсираш, добавяш нова скара или нов отоплителен източник. Но това не ти се отразява на електромера - той отчита преминалата енергия. Ако за едно кебапче ти трябват 100 вата, то при 220 волта електромера ще отчете 100 вата за 5 минути. А при 200 волта ще отчете 100 вата за 6 или 8 минути. При 160 волта ти просто изключваш скарата и палиш дървените въглища, защото не можеш да печеш.
Ако има още нещо неясно, питай. Затова е форума - за споделяне на знания.
 
От: От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Но това не ти се отразява на електромера - той отчита преминалата енергия. Ако за едно кебапче ти трябват 100 вата, то при 220 волта електромера ще отчете 100 вата за 5 минути. А при 200 волта ще отчете 100 вата за 6 или 8 минути.

това ме интересуваше... :)
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Само ще уточня, че енергията се мери не във ватове, а във ватсекунди (киловатчасове). Във ватове се мери мощността. Енергията е мощността умножена по времето.
 
От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

И колко ще ми струва цялата работа фактически, де факто и де юра да си сложа 20 кв на южния скат на покрива? Тея панели ако ги тресне една градушка ще оживеят ли? :mrgreen:

20 Кв2 са ти около 5 киловата, а около 1.35к евро е на киловат, може и по малко да намериш.
Принципно си имат гаранция панелите, а и винаги можеш си ги застраховаш - премията ти няма да е голяма.

@Бгтупане - то по тази логика може и имотите да вдигнат 10 пъти данъците, ДДС-то да стане 30%, Акцизиите двойни и т.н. - като го закъса една държава няма де да мърдаш освен в златото :)
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Логиката му е много точна - Преди време накараха хората да си регистрират кладенците - не знам дали им сложиха данък ако не са ще го направят - същото е и с източниците на енергия чакайте да стане масова практика и ще видите как режимът на поставяне ще стане лицензионен.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Манта, за кой ли път отново потвърждение, че д-вата за нищо не става.

Когато го закъса, както казах по горе няма значение солари или кладенци, коли или колелета, всичко ще е под ножа!
 

Горе