Протестите Срещу Енергийната Мафия

От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Ето и друг поглед над нещата, дълбоко фундаментален

В Германия, как е решен там проблема? Има десетки ЕРП-та и си ги сменяш.

Как може се реши проблема - Д-вата прави АД за преносните системи, като д-вата прехвърля собственост на новото АД и до там с държавата - всеки има акция от АД-то. Със закон се приема само физ. лица да имат право на глас и всеки да има право да притежава не повече от 0,01% право на откупени акции. Както всеки регион трябва да има относителен дял, от акции - които не трябва да преминава. Той се определя от живущите. Кво става тогава ами това АД дава лицензи на ЕРП-та и определят концесионна такса на безброи броя ЕРП-та. В този момент, когато д-вата няма монопола, а е в хората тогава се променят правилата на играта. Собствеността се предава на хората, хората са акционери, те определят кой да ги представя в надзорен съвет, а от там той определят управител съвет - 2на управленска структура.

Това АД дава лицензии на ЕРП-та неограничен брой, както те плащат такса по поддръжка - която е равна на амортизационните отчисления + надбавка. Приходите отиват за поддръжка на системата и създаване на нови ел. преносни системи.

Така хората държим системата и даваме достъп на конкуренция на ЕРП-та, така до известна степен решаваме проблема на Хепи.
Този модел на АД ще тушира почти всички проблеми. Ще бъде основа за либерализация и дерегулация на сектора.

Сега може да дам решение и за левите дето много са притесняват от частниците.
Същият модел само където се прави независим одит от 3 междунардни признати одитиращи компании - за оценка на преносната система. Числото го делим спрямо относителните тегла на регионите. Като увеличението става с темпа на нарасване на инфлацията. Както добре знаем тя е д-вна и винаги е по-ниска от реалната. Така че е добре за нас, зле за д-вата.

Ако някой вади по-добра идея от тази нека я сподели
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Чекай да го постна в ново менеие, че след мен писали та се скъсали. :)

Защото ако монополистите вдигнат цените твърде много, много фирми ще си построят собствени газови електрически централи[/U] и даже (ако монополистите позволят на държавата да разреши) ще си сложат от най-новите малки модулни ядрени реактори.

Веднага те светвам защо фирмите не слагат собствени алтернативни източници, след поставянето им те са длъжни да продават тока на НЕК, която после им го продава на тях на преференциални цени. Смисъла се...

ПП: И ако си мислиш, че газта е евтина и голяма далавера да си правиш газова ел. централа бая си се объркал.:mrgreen:
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

А защо трябва да е?

Според поддръжниците на теорията за злите монополисти, които са особено зли, би следвало цената на тока в България да е много висока, защото монополистите са зли и алчни капиталисти експлоататори, които целят максимизиране на печалбата.

А в действителност цената в България е горе-долу колкото в другите държави. И е логично да бъде така. Защото се произвежда по горе-долу същите технологии, ползват се същите ресурси при производството, цената на тези ресурси е горе-долу същата. Тъй като сме уж пазарна икономика (в действителност планово-пазарна) имаме уж свободен пазар (в действителност донякъде свободен) и цените на продуктите и услугите в различните държави би следвало да не се различават много.

Не твърдя, че в другите държави няма злоупотреби в енергийния сектор, че няма монополи. Има. Даже и там, където уж може да избираш - пак има монопол (повече или по-малко). Истината е, че тук положението не е по-зле от това в други държави (поне що се отнася до енергетиката).

В Германия например положението с енергетиката е по-зле - там цената на тока е двойно по-скъпа (поне според данните в Уикипедия е така). Даже се изненадвам защо само два пъти по-скъпа, като се има предвид екофашизма в Германия - там 25% от енергията се добива от възобновяеми източници, останалата енергия (след като затвориха АЕЦ) се добива чрез изгаряна не въглища (какви екофашисти са като само 25% от централите им са екофашистки?). Значи АЕЦ - не може, но въглища - може. Най-много хора умират при производството на енергия чрез изгаряна на въглища. Тоест енергетиката на Германия е изключително смъртоносна. Най-малко хора умират при производството на енергия от АЕЦ.
 
От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Веднага те светвам защо фирмите не слагат собствени алтернативни източници, след поставянето им те са длъжни да продават тока на НЕК, която после им го продава на тях на преференциални цени. Смисъла се...

ПП: И ако си мислиш, че газта е евтина и голяма далавера да си правиш газова ел. централа бая си се объркал.:mrgreen:


[Тази статия е част от съдържанието на вестник Капитал Daily] 49 31 яну 2013, 19:29, 5172 прочитания
В САЩ предсрочно затварят ядрени централи заради евтиния газ
Малките и стари АЕЦ не издържат на конкуренцията на свободния пазар


Енергийните компании в САЩ са изправени пред проблем, който изобщо не са очаквали да се появи - някои газови централи са по-евтини за експлоатация от ядрените. Това дори кара някои от тях да обсъждат затварянето на АЕЦ, твърди The Wall Street Journal.

Според изданието рекордното поевтиняване на природния газ заради шистовите находища е довело до пряка конкуренция с ядрените реактори. Тя се изразява в това, че разходите за поддръжка и ремонт на по-малките АЕЦ излизат по-високи. Конкурентен натиск изпитват и ТЕЦ на въглища, защото продават енергията си на пазари с много малко регулации. На такива пазари работят и около 40% от американските реактори.

Не знам в България как са цените на газа.

Този закон, според който производителите на ток нямат право да си го ползват за собствени нужди ми се вижда доста фашистки и се чудя как не е паднал в Конституционния съд... Сигурен ли си, че това е така? Ако аз си сложа перка на терасата (с която да си захранвам UPS-а на компютъра) ще дойдат ли да ме арестуват и да ме обявят за абсолютен престъпник докато ми щракат белезниците?
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Ганстер, я дай инфо за този закон, че това си е чисто безумие
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Според поддръжниците на теорията за злите монополисти, които са особено зли, би следвало цената на тока в България да е много висока, защото монополистите са зли и алчни капиталисти експлоататори, които целят максимизиране на печалбата.

Цената е ниска заради АЕЦ Козлодуй и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ковято ги озаптява.

Ганстер, я дай инфо за този закон, че това си е чисто безумие

Не го знам закона кой е, каза ми го човек, който искаше да си слага ветрогенератор и затова се е отказал.
 
От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Чекай да го постна в ново менеие, че след мен писали та се скъсали. :)

Веднага те светвам защо фирмите не слагат собствени алтернативни източници, след поставянето им те са длъжни да продават тока на НЕК, която после им го продава на тях на преференциални цени. Смисъла се...


Споко - това не е така.
 
От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Цената е ниска заради АЕЦ Козлодуй и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ковято ги озаптява.



Не го знам закона кой е, каза ми го човек, който искаше да си слага ветрогенератор и затова се е отказал.
Мисля, че дълбоко са те излъгали, защото сега като се замисля последно говорих с един бизнесмен той залага на алтернативни източници и специални газови турбини за тотална енергийна ефективност на производството. Та нищо не спомена за закони, а за некви лицензирани доставчици и до там. Като се замисля се сещам за още производства дори и на био маса и там няма проблем.
Ако има некъв закон то трябва да е бая нов от този месец.
 
От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Цената е ниска заради АЕЦ Козлодуй и Държавната комисия за енергийно и водно регулиране ковято ги озаптява.

Значи все пак положението не е толкова зле. Щом държавата си върши някак работата (може да не е перфектно, но не е много зле - сравнено с други европейски държави, които са част от същата Европейска империя на злото, която налага екофашизъм).

А онова за забраната да се ползва собствена електроцентрала ми се струва, че не е съвсем така. Ако беше така щяха да арестуват хората, защото ползват електронни калкулатори с фотоволтаично захранване.

Домашните производители на енергия в Германия продават енергията, която произвеждат (вместо да я потребяват), защото цената, на която продават тази енергия е по-висока от цената, на която купуват. Не знам каква е разликата, обаче ако въведат такова безумие в България хората масово ще си осветяват фотоволтаичните генератори с евтин ток от мрежата - и така даже и нощем ще произвеждат и продават "слънчева" енергия :)

Представи си само - когато е облачно (или през нощта) - наредени светодиоди, осветяващи покрива на къщата (където има фотоволтаични генератори). Това ще бъде върха на екофашисткото безумие, ако се случи... Или вентилатори, които задвижват перките на вятърните генератори.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Енергийно законодателство в Република България, свързано с поощряване използването на ВЕИ
Законът за енергетиката (ЗЕ) от 09.12.2003г./бр.107 на ДВ въвежда: изискванията на европейските директиви, свързани с поощряване използването на ВЕИ чрез задължението за определяне на индикативна цел за производство на електроенергия от ВЕИ (Директива 2001/77 на ЕС) и държавно регулиране и лицензиране на дейностите в енергийния сектор. В ЗЕ е предвидено симулиране на производството на енергия от ВЕИ и при комбинирано производство чрез:
 Задължително изкупуване на енергията произведена от ВЕИ по преференциални цени;
 Приоритетно присъединяване към преносната, съответно разпределителна мрежа на всички централи, произвеждащи енергия от ВЕИ, в т.ч. и от ВЕЦ с инсталирана мощност до 10 MW,;
- Изкупуване на електрическа енергия от комбинирано производство.

Линк. Знам, че не заслужават, ама...

ЗАКОН ЗА ЕНЕРГЕТИКАТА
Чл.4 Ал.8
8. определя обща годишна квота за задължително изкупуване на електрическа енергия от производители, ползващи местни първични енергийни източници (на гориво), до 15 на сто от цялата първична енергия, необходима за производството на електрическа енергия, консумирана в страната за всяка календарна година, по съображения за сигурност на снабдяването.

Линк. Тия вече заслужават.

Може би става въпрос за това. Ето и още един линк, който хвърля някаква светлина по въпроса.

Отиде ми плана с хамстерите. Ще се водя производител, ползващ местен източник на гориво................ :lol:
 
От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Значи все пак положението не е толкова зле. Щом държавата си върши някак работата (може да не е перфектно, но не е много зле - сравнено с други европейски държави, които са част от същата Европейска империя на злото, която налага екофашизъм).

А онова за забраната да се ползва собствена електроцентрала ми се струва, че не е съвсем така. Ако беше така щяха да арестуват хората, защото ползват електронни калкулатори с фотоволтаично захранване.

Домашните производители на енергия в Германия продават енергията, която произвеждат (вместо да я потребяват), защото цената, на която продават тази енергия е по-висока от цената, на която купуват. Не знам каква е разликата, обаче ако въведат такова безумие в България хората масово ще си осветяват фотоволтаичните генератори с евтин ток от мрежата - и така даже и нощем ще произвеждат и продават "слънчева" енергия :)

Представи си само - когато е облачно (или през нощта) - наредени светодиоди, осветяващи покрива на къщата (където има фотоволтаични генератори). Това ще бъде върха на екофашисткото безумие, ако се случи... Или вентилатори, които задвижват перките на вятърните генератори.


Това е така не само в Германия, но в целия Европейски съюз. И в България може да го направиш. Друг е въпроса, че тук бюрокрацията е голяма и ще ти съдерат 9 чифта обувки от обикаляне, докато си извадиш необходимите документи.


Но да, можеш да си сложиш малко панелчета на покрива и да продаваш на една висока цена и да си го купуваш пак на по-ниска цена.


Не знам дали са еко фашисти, но развитието на тези технологии свали цената на панелите доста. И оценките на експертите са, че до 10 години, ще ти е по-евтино да си купиш едно панелче от БауМакс, да го боцнеш на покрива и да си потребяваш тока. И след още 10 години като се изплати това панелче, тока ще ти е без пари. Найс - а?

Ще поживеем и ще видим дали ще стана. Ако стане - германците пак ще са няколко гърди напред. Пък другите по навик ще мрънкаме що те са богати, а ние бедни.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Задължително изкупуване на енергията произведена от ВЕИ по преференциални цени

Това мисля, че е задължително само за едната страна. Тоест за монополистите, които изкупуват енергията. За продавачите не съм убеден, че е задължително да я продават на монополистите. Иначе било твърде голяма гавра.

Тук се издадоха:

В ЗЕ е предвидено симулиране на производството на енергия от ВЕИ

Написали са "симулиране" вместо "стимулиране". Тоест някой подсъзнателно си признава, че масово се симулира (пише се без "т"), че се произвежда "енергия от ВЕИ" - купува се евтин ток от мрежата и после същия ток се връща обратно като ток от ВЕИ (който се изкупува на по-висока цена). За да се направи това не е нужно да се осветяват фотоволтаичните панели със светодиоди. Може директно да се направи връзка. Когато дойде проверяващ - предварително се маха връзката. Като замине - пак. Много ми е интересно в какъв мащаб се извършват такива злоупотреби (и дали въобще се извършват).
 
От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Не знам дали са еко фашисти, но развитието на тези технологии свали цената на панелите доста. И оценките на експертите са, че до 10 години, ще ти е по-евтино да си купиш едно панелче от БауМакс, да го боцнеш на покрива и да си потребяваш тока. И след още 10 години като се изплати това панелче, тока ще ти е без пари. Найс - а?

Ще поживеем и ще видим дали ще стана. Ако стане - германците пак ще са няколко гърди напред. Пък другите по навик ще мрънкаме що те са богати, а ние бедни.

Развитието на тези технологии може да става и по нормалния начин. Не е нужно държавата да налага екофашистки закони. Може просто да финансира учени, които да мислят по проблема и после техните резултати да се публикуват без да се патентоват. Обаче би било чудесно преди това в целия свят да се премахне патентното законодателство, защото иначе много паразити ще си регистрират патенти и ще пречат на прогреса. Точно това се случва и в момента. Купищата патенти изключително много затрудняват развитието на технологията. Патентното законодателство е развъдник за монополисти. Монополът върху идеи е изключително вреден за хората.

В някои части на Индия, осигуряването на вятърна енергия е по-евтино от достъпа до въглищата.

Проблемът с ВЕИ е, че количеството произведена енергия зависи от това дали духа вятър и дали е слънчево. Затова трябва да се комбинират с други видове централи. Не може да се разчита само на вятър и слънце.
 
От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Развитието на тези технологии може да става и по нормалния начин. Не е нужно държавата да налага екофашистки закони. Може просто да финансира учени, които да мислят по проблема и после техните резултати да се публикуват без да се патентоват. Обаче би било чудесно преди това в целия свят да се премахне патентното законодателство, защото иначе много паразити ще си регистрират патенти и ще пречат на прогреса. Точно това се случва и в момента. Купищата патенти изключително много затрудняват развитието на технологията. Патентното законодателство е развъдник за монополисти. Монополът върху идеи е изключително вреден за хората.

Хепи понякога социализма те бие яко в главата - Това за което говориш го има в БГ казва се БАН - там се плаща на разни умни глави да мислят умни работи които поради една или друга причина рядко стигат до крайна реализация - Ефекта е видим с просто око ние сме една страшно развита технологично държава.

Отдругата страна са омразните капиталисти с техните патенти - Тотално технологично западнали - карат на свещи горките.

Лакомията е двигателят на прогреса - патентите неговият гарант
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Корпорациите биха имали изгода да инвестират в наука, независимо дали има патентно законодателство или не. Който първи приложи новото знание - той ще спечели. Именно това мотивира фирмите да инвестират в наука - не само възможността да злоупотребяват с патентното законодателство.

Голяма част от научните открития са извършени без държавно финансиране. Така че не е задължително държавата да дава пари за наука. Държавата може да финансира фундаментални изследвания - например ускорители за елементарни частици. Такова нещо частна корпорация няма как да финансира. Но по-голямата част от науката трябва да се финансира от корпорации и неправителствени организации (т.е. това да става без държавно финансиране).

Не отричам ползите от патентите. Но твърдя, че недостатъците превишават ползите. Затова патенти не трябва да има. Идеите не могат да бъдат собственост.
 
Re: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Като цяло аз минавам на свещи и печка с дърва с водна риза към бойлера(готвене + топлене + къпане) - мултифункционален дивайс! :-o Може и да си произвеждам малко точец чрез перки в комина да захранвам компа и да си зареждам телефона. Другите варианти - соларки/вятърни мелници/да си гледам войска от хамстери. :lol:

А иначе сериозно:

Не разбрах конкретно против/за какво протестират тия хорица. Видях някакви снимки... дето бяха се събрали в кръгче около един фонтан тия хорица, наслаждаваха се на гледката ли?

това си е съсем сериозно и много сигурно в близко бъдеще от около 5 до 10 години.... 5 килова струват 3000 евро в момента (на едро) и до няколко години ще струват и по малко (по скоро ги приемай като устройстово което ти дава възможност да пестиш 80-110% тока който ползваш от мрежата и работи 25 години) сега се избива за няколко години ако качът цените на тока или доачакаме следващите поевтинявания и стигнем до нива да се избива за около година "устройството" само глупаците няма да си го купят и да сложат много голям прът в колелото на енергиините монополи
 
От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Мисля, че дълбоко са те излъгали, защото сега като се замисля последно говорих с един бизнесмен той залага на алтернативни източници и специални газови турбини за тотална енергийна ефективност на производството. Та нищо не спомена за закони, а за некви лицензирани доставчици и до там. Като се замисля се сещам за още производства дори и на био маса и там няма проблем.
Ако има некъв закон то трябва да е бая нов от този месец.

Не ми се верва да са ме излъгали, но ако са ме излъгали значи и аз съм ви излъгал- бийте ми червените репи. Не ми се рови да търся къде е врътката. Може да е искал и да продава част от тока не съм питал подробно.
 
Re: От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Развитието на тези технологии може да става и по нормалния начин. Не е нужно държавата да налага екофашистки закони. Може просто да финансира учени, които да мислят по проблема и после техните резултати да се публикуват без да се патентоват. Обаче би било чудесно преди това в целия свят да се премахне патентното законодателство, защото иначе много паразити ще си регистрират патенти и ще пречат на прогреса. Точно това се случва и в момента. Купищата патенти изключително много затрудняват развитието на технологията. Патентното законодателство е развъдник за монополисти. Монополът върху идеи е изключително вреден за хората.

В някои части на Индия, осигуряването на вятърна енергия е по-евтино от достъпа до въглищата.

Проблемът с ВЕИ е, че количеството произведена енергия зависи от това дали духа вятър и дали е слънчево. Затова трябва да се комбинират с други видове централи. Не може да се разчита само на вятър и слънце.

хепи аз се замислих че през пролетта и есента когато не използвам активно отопление на къщата (имам изолации) реално харча по около 300 макс 400 вата- имам усещаме и че и 200 ще ми стигна на час ама не искам да издрбнявам - лаптоп телевизор хладилник А+ ... ако имам 5 киловата ват пик солари на покрива трябва да пройзвеждат под 10 процента от мощонста си за да съм презадоволен и това може и при доста слабо греене да го постигна през 6 месеца от годината

ясно че на дръжавата и трябва като цяло и базова мощност но къщите ще си намалят поне 80% от консумацията на ток от мрежата в следващите 10 години... това е бъдещето
 
Re: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Не знам дали е възможно да вкарват въздух щото е под налягане цялата система. Може малко да се повзривят от лакомия. :D

и аз не знам :)
 

Горе