Протестите Срещу Енергийната Мафия

От: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Е те тука явно е врътката защо трябва да се включиш към електропреносната мрежа, нема нужда да те карат насила:

Проблемът с ВЕИ е, че количеството произведена енергия зависи от това дали духа вятър и дали е слънчево. Затова трябва да се комбинират с други видове централи. Не може да се разчита само на вятър и слънце.

Да ме прощава целокупното предприемачество, че най-нагло го излъга и баламосах. Ще си ударя главата в стената за наказание. :cry:

А относно газта в САЩ и България Цък
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Не ми харесва този протест, както не ми харесваше и един предишен такъв срещу високата цена на горивата. Освен това думата мафия не е точна. Мафията обикновено полага големи усилия, за да си извоюва място на пазара, да прави приходи и да си задържа позициите. Има жертви, дават се много подкупи, разстрели и т.н. Енергоразпределителните системи са подарени от държавата на чужди фирми, които са дошли от Запад, за да ни приберат парите, които ги нямаме. Не е луд, който яде зелника. И на мен да ми харижат такава златна кокошка, и аз няма да откажа. Трябва да съм луд, за да го направя. Протести е справедливо да има само срещу държавата, защото тя е виновна за сегашното положение и само тя има власт да го оправи. Притеснителното е, че на предишните избори имаше силни партии, които обещаваха да махнат енергийните монополи. Това че не си спазиха обещанието е едно на ръка. По-лошото е, че сега дори вече няма сериозни партии, които обещават да оправят положението или поне аз не се сещам за такива. Даже не си правят труда да ни лъжат. Та ако този протест беше пред парламента или Министерския съвет съм съгласен. Ама тълпи да плашат разни касиерки и секретарки е меко казано тъпо.

Вече стана ясно, че на ЕРП-тата не им пука от никого и за нищо. Пуснали си инкасаторите в голяма отпуска преди празниците, отчели предния период за 20 дена потребление, а текущия за 40. Изобщо не ги е*е, че сметките ще са двойни. Защо не, след като никой няма власт над тях и не може да ги санкционира? Получили са всичко наготово и сега се чудим защо правят каквото си искат.

А втората графа в сметките с внушителните добавки за зелена енергия и други подобни дивотии си беше прилежно обещана още в предизборната програма на ГЕРБ. Там доста подробно е обяснено как ще стимулират яко зелените енергийни източници и ще вложат много пари в тях. Кой според вас се очакваше да отнесе тази брадва? Ние, разбира се. :)
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Абе каквото и да си говорим ситуацията е абсурдна. Имам един авер с 430 лв ток, друг за боксониера 200 лв. На мен тока ми е два пъти повече от предния месец.... Днеска си смятах сметките, че ми стана любопитно - малко над 800 лв. всичко. Ток, мок, вода, телефони и тн. Ами още толкова кредити .... ми манджа, ми кола, ми жена, ми деца и още и още.... Добре де, мамка му. Как по дяволите се оправят хора, които доходите им са до 1000 -1200 лв.??? Това са поне 80% от народа, ако не и повече. Ебаси ужаса му викам аз на това. Тука трябва кръв да са лей, иначе няма шанс за управия.

Какви 1000 - 1200 лв бе човек? Хората от снимките, които постнах, масово живеят с по 300-400 лв на месец. Те ако изкарваха по 1000 лв въобще нямаше да ходят на протест. И не говоря за пенсия 300 лв, а за заплата. Как оцеляват само те си знаят. Българите между другото сме шампиони в това отношение. Поне европейски шампиони, световни не знам дали сме станали вече.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Бодирок - за пореден път хората са сбъркали адреса на протеста - Същата работа като с горивата - Някой се опитва да отпуши насъбраната в хората енергия в грешната посока - ЕРП-та Бензиностанции и тн.

Когато беше протеста за горивата пак същата работа - Тоя народ трябва да разбере че са му ниски доходите а не че са високи цените на горивото и тока.

Положителното е че все пак са се надигнали да протестират - Не случайно на няколко пъти повдигам въпроса кой го организира и отговор няма.

Хепи противоречиш си хем да няма патенти хем фирмите да наливат пари в разработки без да са защитени - за какво им е тогава да наливат пари в разработки като всички кияци след това на готово ще им копират технологията и ще произвеждат същите неща по евтино щото не са влагали пари за разработки?

Относно перките и панелите - Три киловата е прекалено голяма и нерентабилна мощност за перка или панел ако е в обект който има достъп до електричество - По спомен за тристаен апартамент с четири инверторни климатика и всички нормални уреди зимните месеци съм консумирал около 1200 киловата - а летните месеци около 400 киловата - тоест ако усредним ще се получи около 800 киловата - това разделено на 720 часа в месец се пада около киловат на час.

Дефакто перка с около 1квч при добра ветровитост ще задоволява нуждите ви през поне 70% от времето и само зимно време ще ви се налага да си докупувате ток от енергото и то ако си организирате нещата добре само на нощната тарифа. При панелите сметката не е точно такава но пак мисля че е излишно да взимате 3кв панели.
А цената на системи с мощност от 1 до 2квч вече е доста приемлива. въпроса е че за апартаменти е почти неприложима.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Бодирок - за пореден път хората са сбъркали адреса на протеста - Същата работа като с горивата - Някой се опитва да отпуши насъбраната в хората енергия в грешната посока - ЕРП-та Бензиностанции и тн.

Когато беше протеста за горивата пак същата работа - Тоя народ трябва да разбере че са му ниски доходите а не че са високи цените на горивото и тока.

При положение, че има излишък на ел енергия цените трябва да падат, а не да се повишават. В Иран имат излишък на нефт - цената на бензина им е 9 евро цента за 1 литър. При нас защо не се получава същото? - Монопол, такси за зелена енергия... да се махат!
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Хепи противоречиш си хем да няма патенти хем фирмите да наливат пари в разработки без да са защитени - за какво им е тогава да наливат пари в разработки като всички кияци след това на готово ще им копират технологията и ще произвеждат същите неща по евтино щото не са влагали пари за разработки?

Защото който първи направи откритието първи ще го приложи. Тоест ще има преднина от няколко месеца (може и повече - зависи от естеството на откритието) преди другите да успеят да го копират.

Проблемът с патентите е, че се ползват за да се спира прогреса. Тоест вредите превишават ползите.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Къде да паднат цените на енергията от панорамата на НДК - Да приемем че зелената енергия и лошият монополист са вдигнали цената двойно тоест както направих една сметка в предният пост при средна консумация от 800 киловата на месец за средностатистическо жилище греещо се на ток разликата грубо е няма и 50лв на месец а при жилищата греещи се с парно или дърва разликата ще е не повече от 10-20лв на месец.

Е сега ми кажете от тия 50лв на месец ли е беден българина или от това че взима няколко пъти по малко пари от най бедните европейци - по последни данни май вече и румънците взимат две пъти повече от нас.

Ако патентите спираха прогреса УСА щяха да са още на конски впрягове - Точно защитата на авторските права е гаранция за техническото развитие на дадена държава.
При нас като няма такива строги закони за патентите и всеки крадне какво докачи защо сме на този хал - Като се замисля в последните 20 години нямаме нито едно откритие от световен мащаб - та даже и от национален - Що - щото никой не иска да му вземат труда на готово и ако има възможност отива на запад да го реализира и защити или си остава тук и идеята си умира с него.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Авторските права и патентите са съвсем различни неща. Правата за копиране (копирайт) пък е нещо трето, пак различно от първите две.

Едно време патентите са си изиграли ролята. Сега ползата от тях е по-малка от вредите.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Ролята на всяко едно от тези неща е да защити правото на собственост - Където има защита на правото на собственост има просперитет - където е разграден двор има само мизерия.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

По-принцип графично е най-добре да се изрази това но... физическата и интелектуалната собственост са две коренно различни неща.

Физическият реален "материал" е ограничен на нашата планета и може единствено да бъде разпределян. Затова и неговото "акумулиране" може да се възприеме като цел.

Интелектуалната собственост/идеите са абстрактно понятие и са теоретично неизчерпаеми.

В смисъл?: Дърво, използвано в строежа на къща, не може да се използва за направата на маса. Обратно на това, идеите, могат да бъдат използвани без да се изчерпват. Една идея може да бъде обвързана(без да се изчерпва или изхабява) с много(безкраен брой) идеи, за да се произведе нова (комбинирана) идея.

Е и?
Правото на физическа собственост е стимул на просперитета, защото дава цел.
Правото на интелектуална собственост представлява блокада пред използването на дадената идея за комбинация с други идеи и развиването на трети(нови) такива.

Представи си, че беше патентовано(без право на свободно използване) за вечен период от време числото "1" , нямаше да е "легално" някой да го използва за да "открие" останалите числа 1+1=2-> 2+1=3 и т.н. Представи си да караш само на "1". Толкова ще ти е криво, че направо две няма да виждаш. :) Това е привидно доста глупав пример........... но много силен.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Ролята на всяко едно от тези неща е да защити правото на собственост - Където има защита на правото на собственост има просперитет - където е разграден двор има само мизерия.

Съгласен съм, че частната собственост трябва да се защитава от държавата. Това е основната роля на държавата - да защитава правата на хората. Едно от най-важните права е правото на собственост.

Обаче идеите не са собственост.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Относно патентите:

Григор Гачев каза:
Патентите

При въвеждането на съвременното патентно право, от 17 век в Англия до 19 век в САЩ, бива приет период на първоначална монополна собственост от 20 години. За времето си той е бил сравнително оптимален, като се вземе предвид тогавашната скорост на развитие на науката и средната продължителност на производствения цикъл. Днес обаче науката се развива много по-бързо, тоест много по-бързо се развива и производството. Също, типичният живот на продукта днес е много по-кратък от тогавашния. Това означава, че животът на иновациите е много по-кратък отпреди, и завъртените в бизнеса с тях пари се връщат много по-бързо. Следователно периодът на първоначална монополна собственост трябва да бъде съкратен значително.

Цялата статия.

Същото, което обяснявах по-горе - защо и без патентни първите, които приложат една идея ще спечелят без да има нужда от патенти:

Григор Гачев каза:
Най-сетне, в съвременните реално демократични и свободни държави има сериозна икономическа конкуренция, която тласка иновациите, независимо дали имат законова първоначална защита, или не. Законите за защита на фирмена информация пък реално дават възможност на фирмите да крият иновациите си, докато не ги изкарат на пазара. (Тогава вече те са взели един производствен цикъл преднина пред конкуренцията, и имат възможността да си върнат вложенията по пазарен път, дори ако иновацията не е защитена.) По тази причина патентната защита на иновациите се оказва на практика излишна.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Само аз ли получих даже по ниска сметка за ток? Декември платих 180 лв, а сега за януари платих 160 лв. (не ги знам кога кое за кой месец се плаща и това са сметките които съм платил в края на всеки месец). Това е за нон стоп работещ климатик на 25 градуса (когато е студено се дига на 29), работещ нон стоп бойлер (двама души го ползваме) и от време на време готвене (примерно 1 път в седмицата). Високо ми се вижда като цяло, ама като разбрах, че мои познати имат 300 лв. ток (от тия дето са надути), а преди това е плащал по 150 лв. като мен не знам...
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Аз преди писах, но пак ще кажа. Тока ми е 9 стинки за киловат, като ми начукат всички екстри + ДДС тока ми става 19 стинки (като зелената енергия ми беше около 1-2 стинки) какво си говорим още? Държавата има нереализирани мощности, има излишък на произведена енергия но цената на тока не пада, а скача. Каква е ролята на държавният регулатор?! Ето още един прост пример държавата за нищо не струва. А тъпите хора сакат национализация. Вчера, чета БСП като се качи на власт ще национализира всички ЕРП-та направо .............

Манта, 98% съм сигурен че това е БСП-рски инсциниран протест. Всеки с два грама мозък, ще протестира пред ЕРП-та. Както и с бензина.
Доходите наиситна са супер ниски, но пак решение няма да даде държавата на този проблем......
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Хепи цитираният от теб радетел за намаляване на срока на патентите колко патента има колко пари е вложил в разработването на нови технологии и тн. най парадоксалното обаче е че почти всички подобни специалисти обикновено са преподаватели в някой университет и са си написали по няколко учебничета които ако недай си боже им ги публикуваш в публичното пространство ще ореват света.

Блеки Не мисля че е от БСП - не е техният почерк - те не могат толкова интелигентно на тях винаги им личи от самолет.

Подозирам че това е дело на управляващите които целят да отпушат събралата се негативна енергия в посока лошите монополи - След което до ден два ще се появи Бога слънце и ще обясни как ще ги накаже - и публиката ще му ръкопляска - дето се вика седи гледай филма.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Хепи цитираният от теб радетел за намаляване на срока на патентите колко патента има колко пари е вложил в разработването на нови технологии и тн. най парадоксалното обаче е че почти всички подобни специалисти обикновено са преподаватели в някой университет и са си написали по няколко учебничета които ако недай си боже им ги публикуваш в публичното пространство ще ореват света.

Григор Гачев е пуснал всичко, което е писал под свободен лиценз (Creative Commons). Не ми е известно да преподава в университет.

Атаката ти от типа ad hominem не е коректна и не е вярно, че само хора, които не влагат в разработка са противници на патентите.

И става въпрос не за намаляване на срока, а направо за ликвидиране на патентното законодателство, защото вредите от него са повече от ползите (независимо от срока).
 
Re: От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Относно перките и панелите - Три киловата е прекалено голяма и нерентабилна мощност за перка или панел ако е в обект който има достъп до електричество - По спомен за тристаен апартамент с четири инверторни климатика и всички нормални уреди зимните месеци съм консумирал около 1200 киловата - а летните месеци около 400 киловата - тоест ако усредним ще се получи около 800 киловата - това разделено на 720 часа в месец се пада около киловат на час.

Дефакто перка с около 1квч при добра ветровитост ще задоволява нуждите ви през поне 70% от времето и само зимно време ще ви се налага да си докупувате ток от енергото и то ако си организирате нещата добре само на нощната тарифа. При панелите сметката не е точно такава но пак мисля че е излишно да взимате 3кв панели.
А цената на системи с мощност от 1 до 2квч вече е доста приемлива. въпроса е че за апартаменти е почти неприложима.

идеята на 5 киловата е дори при 20% от нормалната светлина на слънце да си независим (при много облаци)... а нормалното е да се вържат към мрежата и излишния ток да го продаваш на мрежата (субсидиите ще изчезнат след около 10тина години така че ще сменя киловат за киловат) а вечер да докупуваш като целта е да си нулираш сметката - това е предивдено и в бг закона само че засега си седи само на хартия... иска само нов електромер който да върти и на обратно..... и да неприложимо е за апартаменти... ама нали форума е фен на къщите :)
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

Ако комшиите се разберат (това граничи с ненаучната фантастика) може да си направят вятърна централа на покрива на блока. Само не знам дали конструкцията ще издържи.
 
От: Протестите Срещу Енергийната Мафия

След 10 години купената техника днес ще трябва да се смени - тогава цената ще е много по ниска и не е проблем да си купи човек 5 киловата

До тогава си мисля че най рационално е да си вземе нещо около 1-2 киловата да не се занимава човек да се свързва с енергото а само да си докупува на нощната тарифа.


Хепи не говоря конкретно за този човек а по принцип термина който си ми постнал го знам ползвал съм го във форума сигурно преди поне половин година - Освен това защо трябва да слушаме човек който не е създал нито един патент - и призовава до колкото разбирам от думите ти да се премахнат патентите - Това ми смърди яко на социализъм

Във соц лагера ликвидираха частната собственост видя какво се получи - В БГ не се зачита интелектуалната виждаш на какъв хал сме.
 
Манта в момента панелите ги дават че след 25 години еждневна работа панелите ще имат малко над 80% капацитет а живот им е до 40 години ... тоест 5 киловата ще са станали на 4... технологията е супер :) загубите са под 1% годишно ... или след 40 години 5 киловата ще дават три... и няма да спрат да работят просто ще са морално остарели... примера е за панели по технология от 1997г тествани през 2010 как се справят след 13 години на покрива... а в швеицари има тестове на панели от 1982 правени през 2002

http://info.cat.org.uk/questions/pv/life-expectancy-solar-PV-panels

Research from Switzerland: Still good after 20 years
The LEE-TISO testing centre for PV components at the University of Applied Sciences of Southern Switzerland installed Europe’s first grid-connected PV plant, a 10kW roof, in May 1982. They analysed the performance of the panels in 2002 and published the results in a scientific paper (Chianese et al, 2003). The PV plant was installed with 288 monocrystalline modules and an initial nominal plant power raring of 10.7kW, or an average of 37W peak rating per panel. Interestingly, when the panels were tested in 1983, the peak power output of the panels came to an average of 34W, 9% less than the initial rated peak output. This steep initial drop is normal – even with modern PV panels a loss of 5% over the first 12 months is not uncommon.

When the panels were tested in 2002, the average peak output of the panels was 32.9W – 11% lower than the nominal value in 1982 and only 3.2% lower than the measured value in 1983. In other words, between 1983 and 2002 the panels peak output had only degraded by around 0.2% per year since 1983 (0.5% per year against initial nominal rating).



нензам какво по супер може да се измисли че да си почти независим от държавата и монополите

да и два три са достатъчни ама ако може 5 нека са 5 а на съседката пенсионерка ще и метна един кабел през двора (щото монополистите ни мотат да се включиш къммрежата и да го връщаш обратно този ток) да си включи хладилника и ще искам в замяна домашни домати :)
 

Горе