Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Не го знам кой е текста - цитирам наизуст (на база това, което някога съм чел и на база на това какво са ми говорили/писали адвокати и счетоводители).

И в крайна сметка може изобщо да не го тълкувам правилно...
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Не е ли по по добре да си регистрираш едно ЕТ например и да имаш вече фирма, отколкото да се регваш като свободна професия? Интересно каква е разликата ... може би че спестяваш таксата за фирмата или?
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Хубаво де аз пак да си питам, всички се юрнахте да се навирате в лапите на кръвопийците за някакъв си адсенс още малко акционерно дружество ще регистрирате ми се струва ама никой не каза какво ще стане ако се скатаеш- какви са глобите, какво дължиш и т.н. Идея та ми е че ако глобата е по-малка от разходите които ще направиш за да се регистрираш като самоосигуряващо се лице или ЕТ, по-добре да те глобят вместо да минаваш през цялата тази простотия.

Хукнахте да бягате всички без дави гонят и според мен работата стана малко като в този виц:

Вървяла си ламята през гората и срещнала вълка и му казала:
- Идвай в пещерата Вълчо, ще те ям! Някакви въпроси?
Вълка умрял от страх измънкал:
- Нямам!
И ламята го изяла. После срещнала лисица и ситуацията се повторила, изяла и нея.
Продължала из гората и видяла заека:
- Идвай в пещерата Зайо, ще те ям! Някакви въпроси?
Заека:
- Имам! Можели да не дойда?
Ламята:
- Може, аз да съм карала някой на сила?
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

ама никой не каза какво ще стане ако се скатаеш- какви са глобите, какво дължиш и т.н.
глобите няма значение какви са защото другото пак го дължиш и то с лихва поне за пет години назад , не си струва изобщо ......варианта според мен е като физ. лица да си ги декларирваме като доход от чужбина / други доходи / и да им се плаща 10 % данък и това е ...иначе другото е поне ЕТ , а не свободна професия / самоосигуряващо се лице / защото :

Приходите от AdSense ги получаваме, защото сме продали реклама. Извършили сме търговска дейност, която обаче като физическо лице не съм много сигурен дали имаме право да извършваме. Един от адвокатите, с които говорих ми обясняваше, че физическо лице (без фирма!) няма право да извършва търговска дейност по занятие (ако няма фирма - ЕТ, ООД, ЕООД).
 
Последно редактирано:
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

глобите няма значение какви са защото другото пак го дължиш с лихва поне за пет години назад , не си струва изобщо .......по добре е като физ. лица да ги декларирваме като доход от чужбина / други доходи / и да им се плаща 10 % данък и това е ...иначе варианта е поне ЕТ , а не свободна професия / самоосигуряващо се лице / защото :

И така да е цялата работа е простотия и некадърно направени закони. Сега видях мнението на @strana тук много правилно е обобщил ситуацията.

Ще се наложи хората да перат пари май. Вчера четох, че приходите от данъци за тази година спрямо същото време на миналата били паднали драстично. Защо ли? :) И още ще паднат ако не си оправят бакиите.
 
Последно редактирано:
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Не го знам кой е текста - цитирам наизуст (на база това, което някога съм чел и на база на това какво са ми говорили/писали адвокати и счетоводители).

И в крайна сметка може изобщо да не го тълкувам правилно...
Това за физическото лице да не може да извършва търговска дейност просто не е вярно. Член 1 от търговският закон, изрично упоменава, че физическите лица могат да бъдат търговци.
Да не говорим, че физиските лица дори могат да наемат на трудов договор.
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Може да е ставало въпрос не за физически лица, а за "физически лица, които нито са регистрирани като ЕТ, нито са регистрирани като самоосигуряващи се".
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Според мен по-скоро е форма на уточнение, че физическите лица, които извършват услуги чрез собствен труд не упражняват търговска дейност по смисъла на ТЗ.
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

глобите няма значение какви са защото другото пак го дължиш и то с лихва поне за пет години назад , не си струва изобщо ......варианта според мен е като физ. лица да си ги декларирваме като доход от чужбина / други доходи / и да им се плаща 10 % данък и това е ...иначе другото е поне ЕТ , а не свободна професия / самоосигуряващо се лице / защото :

Сигурна ли си че може да изперем парите от интернет само с 10% като ги пишем доход от чужбина? Ще разуча този вариант но да не породи други казуси.

Аз така съм навит накрая на годината ще има дам на кръвопийците 10% е не върху всички доходи от интернет но поне върху половината
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Търговски закон :

Чл. 1. (1) (Изм. - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) Търговец по смисъла на този закон е всяко физическо или юридическо лице, което по занятие извършва някоя от следните сделки: 1. покупка на стоки или други вещи с цел да ги препродаде в първоначален, преработен или обработен вид;
2. (изм. - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) продажба на стоки от собствено производство;
3. (изм. - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) покупка на ценни книги с цел да ги продаде;
4. (изм. - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) търговско представителство и посредничество;
5. (изм. - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) комисионни, спедиционни и превозни сделки;
6. (изм. - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) застрахователни сделки;
7. (изм. - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) банкови и валутни сделки;
8. (изм. - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) менителници, записи на заповед и чекове;
9. (изм. - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) складови сделки;
10. (изм. - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) лицензионни сделки;
11. (нова - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) стоков контрол;
12. (нова - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) сделки с интелектуална собственост;
13. (нова - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) хотелиерски, туристически, рекламни, информационни, програмни, импресарски или други услуги;
14. (нова - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) покупка, строеж или обзавеждане на недвижими имоти с цел продажба;
15. (нова - ДВ, бр. 83 от 1996 г.) лизинг.
(2) Търговци са:
1. търговските дружества;
2. кооперациите с изключение на жилищностроителните кооперации.
(3) За търговец се смята и всяко лице, образувало предприятие, което по предмет и обем изисква неговите дела да се водят по търговски начин даже ако дейността му не е посочена в ал. 1.


Лица, които не са търговци


Чл. 2. Не се смятат за търговци:
1. физическите лица, занимаващи се със селскостопанска дейност;
2. занаятчиите, лицата, извършващи услуги с личен труд или упражняващи свободна професия, освен ако тяхната дейност може да се определи като предприятие по смисъла на чл. 1, ал. 3;
3. лицата, извършващи хотелиерски услуги чрез предоставяне на стаи в обитаваните от тях жилища.
Сигурна ли си че може да изперем парите от интернет само с 10% като ги пишем доход от чужбина? Ще разуча този вариант но да не породи други казуси.
прането на пари е друго , няма общо , иначе bgkulinar казва , че така декларира и аз не виждам друг начин като физическо лице, освен да се махаме от тук де :)
 
Последно редактирано:
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Сигурна ли си че може да изперем парите от интернет само с 10% като ги пишем доход от чужбина? Ще разуча този вариант но да не породи други казуси.

Аз така съм навит накрая на годината ще има дам на кръвопийците 10% е не върху всички доходи от интернет но поне върху половината

Аз съм сигурен, че не може. Макар и да има доста хора, които не са моето мнение.
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Това не е "пране на пари".

Пране на пари е когато се плащат данъци върху пари, спечелени от престъпна дейност по такъв начин, че произходът на парите да се скрие.

Например отваряш една обществена пералня и плащаш сам на себе си някакви пари и декларираш, че тези пари са платени от неизвестни физически лица за пране на мръсните им чорапи. Плащаш данъци и си купуваш коли, замъчета, корабчета и т.н. Когато те питат от къде имаш парите - казваш, че са от дивиденти, които си получил от фирма "Пералня ООД", която се занимава с пране на мръсни чорапи.

Ти нито си извършил престъпна дейност, нито криеш от къде идват парите (извършил си реклама и парите идват от ClickBank Inc. примерно).
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

"пране на пари" беше образно казано, самия факт че всички се чудим как да ги извадим на светло по най-безболезния начин говори поне за "изплакване" ако не и за изпиране

PS

Няма ли да изреве някой с пари от PayPal който са го гепили да каже как стоят нещата. Явно аз ще трябва бъда първия
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Според тези 2 указания на НАП
http://vedomost.info/blogove/blogers-taxes-social-insurance.html
http://vedomost.info/blogove/blogers-social-insurance.html

явно може да работиш и като физ. лице с свободна професия

Но не и за доход от реклама ! Забранено е , и като и да се променят закони с указания и наредби ! :)
 
Последно редактирано:
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Няма ли да изреве някой с пари от PayPal който са го гепили да каже как стоят нещата. Явно аз ще трябва бъда първия

Не препоръчвам да се теглят парите от PayPal в банковата карта. По-добре направо да се харчат. НАП няма капацитета да проверява всички фирми за парични преводи по света - MoneyBookers, PayPal, Liberty Reserve, Western Union, MoneyGram и т.н. Обаче може много лесно да проверява банкови сметки в български банки (според доноси или на случаен принцип).

Специално за PayPal по-добре си трай (и не ги тегли, а ги харчи).
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

Ще трябва да триеш профила и да правиш нов, ако смяташ да работиш като фирма...

Преди време бях чел, че имало някакъв начин да се направи нов фирмен профил, който да се ползва за плащанията и по двата профила, но не съм сигурен дали все още го има това или дали не съм го разбрал погрешно.
 
От: Регистрация на самоосигуряващо се лице или трудният път на блогъра

остави си профила на физ.лице , а прихода си го отчитай през ЕТ, ако имаш такова на твое име
 

Горе