Регистрация по ЗДДС и как да сме конкурентоспособни

ewmniki

New Member
Здравейте колеги,
Изправен съм пред следният казус и приемам всякакви съвети и идеи.
Фирмата ми наближава оборот от 50к. Разбира се мога да процедирам като мнозинството и да отворя следващата фирма и да продължа продажбите си през нея, въпреки че напоследък дочувам, че колегите които продават през няколко фирми също подлежат на проверки от агенцията и им се изисква ддс, разни глоби и т.н.

Та въпросът е как след регистрацията ми по ЗДДС да бъда конкурентоспособен на търговците в олх и тези с интернет магазини, които продават като физически лица или не са регистрирани по ЗДДС. Няма как да вдигна цените с 20% и да обяснявам на клиентите си, че цената е по- висока понеже аз дължа ДДС на държавата. Разбира се автоматично клиента се насочва към по- добрата цена. Смятах доста и както и да го гледам ако плащам ДДС на държавата нямам никакъв шанс да спечеля някакви нормални за преживяване средства.

Какво бихте ме посъветвали, да вляза ли смело в играта с ддс-то или да приема, че продажбите на дребно в България не са бизнес, който да се върти чрез ддс фирма и да си търся някакви варианти?

Поздрави
 
Използвай това, което си направил до тук и парите които си събрал, ако си събрал и започни да си изграждаш читав бизнес. С нормални доставчици, продукти, които не всеки бастун може да вземе от илиенци и да си продава от къщи. Тая схема е мъртво родена и е за аматьори, с нея няма да направиш нищо съществено, само ще тъпчеш на едно място. Има си вносители на почти всичко, издават читави фактури по ддс, договаряш се и си търсиш нормални канали за продажба и нормални клиенти. Развиваш си бизнеса малко по-малко и не се притесняваш. Защо си се вкопчил в тая куца схема не мога да разбера!?

Ако много държиш на текущата схема, регистрираш нова фирма и продължаваш по същия начин. Ако минеш, с текущата фирма, към регистрация по ддс, на база оборот, следва ревизия. А тая продукция, с която си работил сега и фактурите, които си представял досега, никой не знае какво ще последва. Тая регистрация, може да стане грозна. Ако не си 1000% сигурен в доставчиците си, не минавай към ддс регистрация с текущата фирма. Фактурите, които издават доставчиците на тея olx стоки, в големия си процент са фалшиви, имай го предвид.

Регистрацията по ддс си има и своите предимства, въпреки че е по сложно. Така или иначе сериозен бизнес, дето не е по ддс няма, помисли върху това.
 
Много благодаря за съвета. Напълно си прав, че сериозен бизнес, който да не е по ддс няма.
Проблемът при мен е, че внасям стоката си от Китай. Плащам си ДДС при вноса, но ако го платя и след продажбата след изравняването пак идва една сума пари, които в момента не плащам, но след регистрация по ддс ще започна да плащам. За това се чудех дали аз нещо не пропускам, или просто фирма, която не е регистрирана по ДДС може да предложи по ниска цена на клиента в сравнение с тази по ДДС.
 
Щом плащаш ДДС при вноса, то след това ще ти се приспада от ДДС-то при продажбата, ако няма някоя особеност с тея китайските фактури, нямам представа... Доколкото разбрах, продаваш на малки разлики, което значи че ддс-то няма да е много голямо. Добавяш си и всички разходи на гърба на фирмата - телефони, наеми, ток, промо обяви, друга реклама, хостинги, домейни и всичко което се сетиш и можеш да свържеш с дейността на формата. На финала ддс-то няма да е толкова страшно. Разбира се, това са само хипотези, ти си знаеш най-добре. Пускаш калкулатора и почваш да смяташ и вече каквото покаже...

Ако за 3 месеца и нещо правиш 50 000 лв. оборот, с тея не регистрирани фирми ще имаш проблем, на всеки 3 месеца фирма ли ще правиш?




Много благодаря за съвета. Напълно си прав, че сериозен бизнес, който да не е по ддс няма.
Проблемът при мен е, че внасям стоката си от Китай. Плащам си ДДС при вноса, но ако го платя и след продажбата след изравняването пак идва една сума пари, които в момента не плащам, но след регистрация по ддс ще започна да плащам. За това се чудех дали аз нещо не пропускам, или просто фирма, която не е регистрирана по ДДС може да предложи по ниска цена на клиента в сравнение с тази по ДДС.
 
Да, най-често фирмите, които не са по ДДС предлагат по-ниски цени. Зависи от характера на бизнеса ти. В твоя случай примерно, ако си по ДДС, това което внасяш на държавата по вноса - ДДС-то би трябвало да можеш да си го приспаднеш после, а в момента ти влиза в цената на стоката и си остава за твоя сметка. Също така ще може да си ползваш рекламите в Гугъл и Фейсбук, които не са малък разход. Лошото е, че на всяка продажба - 20% ще трябва да ги внасяш. Ще ти е изгодно да с ипо ДДС, ако правиш големи сделки, с които може да го намаляш - примерно купуваш апартаменти, коли и т.н. Идеята е да може да намалиш ДДС-то за внасяне. Изгодно ще е и когато въртиш търговия на едро, защото там ти искат ДДС - повечето контрагенти. Има фирми с XXX XXX бюджети за реклама, които не ги ползват като разходи, защото не са по ДДС и така пак им е по-изгодно - да си платят 10% данък от по-голяма печалба, отколкото да са по ДДС, така че сам може да си направиш сметката. Така ги знам аз нещата, но и другите колеги ще се изкажат. Иначе съм съгласен, че сериозен бизнес се прави с ДДС регистрация, но прагът е малък - 50 000 лева е малко за мен. С ДДС се увеличават разходите, ревизиите и т.н...
 
Да, големият + ще бъде, че ще приспадам най- накрая разходите за реклами.
Но сега ще ви покажа моите прости сметки: взимаме стока за 3000 долара, при внос плащаме ДДС 600 долара. Ако продам стоката за обща стойност 5000 долара, фирма (А) регистрирана по ДДС ще дължи на държавата 1000 долара ДДС (от продажби) - 600 долара (от вноса) общо 400 долара ДДС и данък печалба 10% (но той не е важен в случая). Общата и печалба ще бъде = 5000 - 3600 - 400 = 1000 долара.
Фирма (Б) без регистрация по ДДС ще плати 600 долара ДДС при внос, ще продаде стоката за 5000 долара и печалбата и ще бъде = 5000 - 3600 = 1400 долара.

Така, в горният пример става дума за 400 долара, но в действителност разликите са по- големи.
 
уравненията са ти тотално грешни.
 
довнасяш разликата от двете ДДСта
 
Приемаме твоите цифри 3000 внос, 5000 оборот, при суми с ддс. Внос 600 ддс - 1000 ддс при продажба, дължиш 400 ддс. От тези 400 почваш да вадиш всички останали разходи, за които имаш фактура по ддс, включително таксата на счетоводил, ток, наем, телефон, реклами, без фейсбук и адуордс, канцеларски материали и тн.. В нормалния случай ще дължиш около 150-200 ддс.

Ти как го написа, чак ме обърка :)
 
Добре, но той и сега сигурно си ползва разходите като телефони, наем и т.н., каква му е разликата с или без ДДС, за точно този тип разходи? Когато не е по ДДС пак би трябвало да си ползва примерно сметката на телефона като разход в цялост, сумата + ДДС-то, или пропускам нещо?
Според мен при 50 000 лв. оборот и продажби само на дребно, трудно ще се получи да ти е по-изгодно по ДДС, просто няма как в твоя случай, да не говорим за конкуренцията. Но пък многото фирми са свързани със следене на обороти, отделна сметка за всяка и други глупости, в един момент ще ти стане каша. С 1 фирма ти е по-чисто и лесно.
 
Сега му се приспада само от печалбата , а иначе му се приспада и 20 % ддс.


Добре, но той и сега сигурно си ползва разходите като телефони, наем и т.н., каква му е разликата с или без ДДС, за точно този тип разходи? Когато не е по ДДС пак би трябвало да си ползва примерно сметката на телефона като разход в цялост, сумата + ДДС-то, или пропускам нещо?
Според мен при 50 000 лв. оборот и продажби само на дребно, трудно ще се получи да ти е по-изгодно по ДДС, просто няма как в твоя случай, да не говорим за конкуренцията. Но пък многото фирми са свързани със следене на обороти, отделна сметка за всяка и други глупости, в един момент ще ти стане каша. С 1 фирма ти е по-чисто и лесно.
 
Не съм счетоводител но аз го смятам по следният начин:

Когато се регистриран по ДДС:

Ако:
3000 си платил за стока и 600 за ДДС

И имаш 5000 оборот

Тогава:
Дължиш: 834 ДДС
Приспадаш 600 и остава да довнасяш 234.

Ако имаш и други разходи, за които имаш фактура по ддс приспадаш и тях. Например за разход от 1400 може да възтановиш около 234.
 
А и регистрация по ДДС на база оборот го разбирай като пълна данъчна ревизия от старна на НАП!
 
уравненията са ти тотално грешни.
Моля те обясни къде точно греша, колко ще бъде ДДС-то за довнасяне според теб?

Приемаме твоите цифри 3000 внос, 5000 оборот, при суми с ддс. Внос 600 ддс - 1000 ддс при продажба, дължиш 400 ддс. От тези 400 почваш да вадиш всички останали разходи, за които имаш фактура по ддс, включително таксата на счетоводил, ток, наем, телефон, реклами, без фейсбук и адуордс, канцеларски материали и тн.. В нормалния случай ще дължиш около 150-200 ддс.

Ти как го написа, чак ме обърка :)
Не исках да те обърквам, но ти ме разбра. В общи линии сега не дължа нищо, но мина ли по ДДС ще трябва да си предвиждам още малко парички за данък.

Не съм счетоводител но аз го смятам по следният начин:

Когато се регистриран по ДДС:

Ако:
3000 си платил за стока и 600 за ДДС

И имаш 5000 оборот

Тогава:
Дължиш: 834 ДДС
Приспадаш 600 и остава да довнасяш 234.

Ако имаш и други разходи, за които имаш фактура по ддс приспадаш и тях. Например за разход от 1400 може да възтановиш около 234.
Защо 834 ДДС а не 1000 ? Да не би да бъркам каква част от оборота се облага с ДДС?

Заключението е следното явно, щом работя с крайни клиенти а не с фирми за мен няма никаква полза от регистрация по ДДС. До колкото разбирам и за големите единствената полза е, че фирмата изглежда по- сериозно и могат да изравняват ДДС-то от собствени нужди и покупки.
 
Объркваш, защото казваш, че стоката ти е 3000 и после плащаш 600 ддс, а оборота го пишеш 5000 с ддс :) За да е правилно уравнението трябва и двете суми да са с ддс. Значи 5000 - 3600 = 1400 Един път си платил 600 ти, един път са ти платили 1000 на теб, вадим едното от другото, остават 400 ддс за внасяне. Смисъл, че не можеш веднъж да даваш цена без ддс, а оборота да ти е с ддс :) Може би това е имал предвид s1yf0x.

Друго искам да кажа аз! По този начин си поставяш таван, първо че не изглежда сериозно, второ че си поставяш таван, сам на се бе си, което е кофти. Ако това са ти целите ОК, бачкай си така, от това повече не можеш да направиш.

Може би не ми видя въпроса. Ако правиш 50 000 оборот за 3 месеца и нещо, как ще процедираш? На всеки 3 месеца нова фирма ли ще правиш? Ако направиш 3-4 фирми, може да стане така, че накрая пак да платиш ддс-то :)


Моля те обясни къде точно греша, колко ще бъде ДДС-то за довнасяне според теб?


Не исках да те обърквам, но ти ме разбра. В общи линии сега не дължа нищо, но мина ли по ДДС ще трябва да си предвиждам още малко парички за данък.


Защо 834 ДДС а не 1000 ? Да не би да бъркам каква част от оборота се облага с ДДС?

Заключението е следното явно, щом работя с крайни клиенти а не с фирми за мен няма никаква полза от регистрация по ДДС. До колкото разбирам и за големите единствената полза е, че фирмата изглежда по- сериозно и могат да изравняват ДДС-то от собствени нужди и покупки.
 
..
Защо 834 ДДС а не 1000 ? Да не би да бъркам каква част от оборота се облага с ДДС?

Купил си продуктите за 3000, продал си ги за 5000
Понеже вече си регистрирана по ДДС то продажната ти цена вече включва ДДС.
5000 ти е оборота с включеното ДДС. Не оборота се облага с ДДС, а продуктите ги продаваш с включено ДДС, които в крайна сметка ти образуват оборота.

Дори и да продаваш на същите цени както до сега, разликата ти ще е 234 за довнасяне.
Тези 234 може да си ги избиеш от разходи, за които имаш фактури по ддс.
 
Благодаря ви за обясненията и отделеното време.
@biaaro много си прав за това с тавана. Може да действам така, при положение че имам още една фирма мога да направя малко оборот и от нея, но стане ли така, че за 3 месеца правя 50 000 обезателно минавам към регистрация по ДДС, понеже както каза така или иначе с 4 фирми ще те накрат да си го платиш. Въпреки, че ако гледаме Мегз можем и 30 да имаме, но при мен 100 процента ще почукат на вратата с акт за укриване на данъци.

Поздрави колеги и пак благодаря за вниманието.
 
Много е трудно с няколко фирми, не ме питай от къде знам :) Да ги натряскаш на твое име е абсурдно, да намериш 3-4-ма човека, дето да се навият да им регистрираш фирми, да плащаш на всички осигуровки и някой лев за услугата, счетоводство на всяка по отделно.... и още и още ... Пълен ужас е. Накрая осъзнаваш, че е по добре да си плащаш ддс-то и да не се занимаваш с глупости.

Друг е въпроса, че прага за регистрация не е бутан никога, въпреки че за толкова години има огромна инфлация. Според политиците икономиката е нараснала тройно, четворно, петорно, а прага не бутат. То 50 000 какво е, нищо! По 7-8 000 на месец оборот, като махнеш стоки, разходи простотии, излиза че да работиш на заплата в София е доста по-изгодно :) Ама това е, тука е така! Най-добре се стриже малкия бизнес, щото е най-масов и най-беззащитен... Според мен тоя праг трябва да е 100 000 поне, ама няма да стане...


Благодаря ви за обясненията и отделеното време.
@biaaro много си прав за това с тавана. Може да действам така, при положение че имам още една фирма мога да направя малко оборот и от нея, но стане ли така, че за 3 месеца правя 50 000 обезателно минавам към регистрация по ДДС, понеже както каза така или иначе с 4 фирми ще те накрат да си го платиш. Въпреки, че ако гледаме Мегз можем и 30 да имаме, но при мен 100 процента ще почукат на вратата с акт за укриване на данъци.

Поздрави колеги и пак благодаря за вниманието.
 
:) Еми ... в някои случаи може и предимство да е, стига да ти издържи психиката :) Обикновено като кажа нещо такова, казвам и - "Тука е така, какво то е за теб, това е и за всички останали", което значи, че равнопоставеността (ебах та у думата, май правилно те написах :)) е спазена!

Я кажи колко е прага за регистрация по ДДС в Русия?

Продължаваш да го изтъкваш като предимство? :p

N.B. прекалено е розово смайлито за плезене след : + P - не одобрявам
 

Горе