Редизайн на сайт и SEO

KaL

Member
Здравейте,

Правя тотален редизайн на един от сайтовете ми, който в момента е на 1ва позиция по 3 основни ключови думи, които му докарват 99% от трафика. Кода и дизайна са изцяло нови и нямат нищо общо с предишния. Ще запазя основните onsite параметри - title, h1... Какво друго е задължително да направя за да не изгубя позиции?

Мерси!
 
От: Редизайн на сайт

В момента вътрешните страници въобще не са оптимизирани по ключови думи и това е една от основните ми цели с новия дизайн.

В момента са така site.com/?page=result&ac=r&t=1#list
В новия дизайн ще са site.com/klu4ovaduma (с тайтъл и h1 пак тази дума)
site.com/klu4ovaduma2 (с тайтъл и h1 пак тази дума)
 
От: Редизайн на сайт

чувал ли си за "Ако нещо работи не се пипа"

Редизайн не се прави за смяна на линковете :wink:

мислех, че ще сменяш дизайна...а ти ще правиш други урл-и

луда работа :D
 
От: Редизайн на сайт

В момента вътрешните страници въобще не са оптимизирани по ключови думи и това е една от основните ми цели с новия дизайн.

В момента са така site.com/?page=result&ac=r&t=1#list
В новия дизайн ще са site.com/klu4ovaduma (с тайтъл и h1 пак тази дума)
site.com/klu4ovaduma2 (с тайтъл и h1 пак тази дума)

Точно това ти каза nortrant:
ако сега са така: site.com/ala-bala
да не ги направиш таkа: site.com/1.html

Смениш ли линковете на страниците - ще има отражение.

Но също така сам го каза:

...в момента е на 1ва позиция по 3 основни ключови думи, които му докарват 99% от трафика.

Това не ти ли служи като доказателство, че няма значение вида на линковете? Вида на изписването на url адреса дава отражение, но то не е най-главното нещо в класирането на сайта, твоя сайт е доказателство в случая. А не знам дали знаеш, какво се казва - "Когато едно нещо работи, то не се променя".

Във всички случаи ще имаш промяна и ще загубиш позиции, защото предполагам е правено офпейдж seo (това дето разни хлапетии се бият в гърдите, че били големите seo специалисти, но всъщност само осигуряват линкове към сайта), та тези линкове водят към старите адреси, трябва да ги редиректнеш към новите за да не изгубиш силата им.

Въпрос:
Какво друго е задължително да направя за да не изгубя позиции?

Мерси!

Моят отговор:

Нужно е да не пипаш нищо, в момента си на върха на вълната, продължавай така, ако евентуално сайта има спад, ако е наказан, тогава сменяй всичко и оптимизирай, сега при работещ и класиран сайт не само в топ-10, но и на първите позиции по ключовите думи е кощунствено да се пипа.Но разбира се, това си е само мое мнение и не ангажирам никого с него.
 
От: Редизайн на сайт

Писах че това е една от многото причини. Просто мисля с новия дизайн да оптимизирам и вътрешната структура, защото в момента нито една от вътрешните ми страници не се ранква. Съответно мисля да пренасоча старите url-ta към новите с 301.
 
От: Редизайн на сайт

И аз предпочитам да не го пипам но поради ред причини в този си вид сайта е неизползваем - разположен е на външен хостинг в ръцете на хора, на които нямам доверие, а до хостинга нямам и достъп. Управлява се от изключително бавна и бъгава система, с която не желая да работя. Принуден съм да плащам на тези хора всеки месец така наречената система, която не използвам и т.н.
 
От: Редизайн на сайт

KaL => това вече е друго нещо, просто в началото спомена само за url и помислихме, че само за това ще правиш редизаин.
 
От: Редизайн на сайт

какво връзка има между хостинга и вида на урл-лите?

щом нямаш достъп до хоста - не може да свалиш файловете и тогава направата на копие 1:1 ще малко трудно - но напълно възможна...

къде хостваш?
каква система ползваш в момента?
колко индексирани страници има сайта в момента?


ако смениш адресите и пренасочиш старите към новите - доста вероятно е да има промяна в класирането (особено в началото) след това може да си върнеш първа позиция...но не е малка и вероятността да я изгубиш...
или ще си я върнеш или ще паднеш с няколко - минимум.
 
От: Редизайн на сайт

И аз предпочитам да не го пипам но поради ред причини в този си вид сайта е неизползваем - разположен е на външен хостинг в ръцете на хора, на които нямам доверие, а до хостинга нямам и достъп. Управлява се от изключително бавна и бъгава система, с която не желая да работя. Принуден съм да плащам на тези хора всеки месец така наречената система, която не използвам и т.н.

Ако питаш мен, плати си на някой, който знае какво и как да го направи, но задължително трябва да намериш начин да поемеш всичко в свои ръце. Това с извиването на ръце да плащаш за нещо, което не използваш си е доста гадно. По-добре парите, които си давал на тях до момента, а и ще даваш занапред, да ги дадеш на някой, който ще ти направи всичко както трябва.

Успех!
 
От: Редизайн на сайт

Аз ще следя с интерес развитието и да споделиш дали ще имаш промяна в трафика, тъй като и аз изповядвам тази религия.. като работи не се пипа.
Иначе имам за редизайн сайт, но шубето голям страх. :p
 
От: Редизайн на сайт

Иво, преди 5-6 месеца правих тази гимнастика с пълен редизайн и смяна на адреси. Имах същите опасения като теб, но сайтът направо си плачеше за промяна, а и е в не особено натоварена ниша. Ръчнах в хтаксес пренасочване на всички стари адреси към новите :-o , смених му мета-таговете. За около 2-3 седмици се индексираха новите урли и сайтът запази абсолютно всичките си основни позиции. Трафикът дори се увеличи, времето прекарано на сайта нарастна драстично.
С две думи - доволна съм от промяната, но ако ставаше въпрос за сайт в напечена ниша вероятно щях да го оставя грозен
 
От: Редизайн на сайт и SEO

:)
Благодаря за споделеното. То за пренасочването е ясно, че ще се отрази дори положително. Мен повече ме притеснява хоум пейджа и промяната в структура, дизайн.. css .. и т.н. :) Сайта държи повече от 3 години топ позиции в нишата си и не е толко грозен, ама преди съм гледал по един начин -- сега по друг :)
 
От: Редизайн на сайт и SEO

Здравейте,

Правя тотален редизайн на един от сайтовете ми, който в момента е на 1ва позиция по 3 основни ключови думи, които му докарват 99% от трафика. Кода и дизайна са изцяло нови и нямат нищо общо с предишния. Ще запазя основните onsite параметри - title, h1... Какво друго е задължително да направя за да не изгубя позиции?

Мерси!

И аз бих добавил някои неща, които могат да дадат отражение върху сегашните позиции. Това са:

1. Структура на сайта. Именно, менюта, препратки, бутони и друг тип линкове.
2. Баунс рейт. Ако новия дизайн не успява да задържа потребителите толкова и те теглят хикса. Колкото и да е чудно, Гугъл си го има на предвид.
3. Преоптимизиран нов дизайн. Често съм виждал смяната на даден дизайн да е съпроводена с "по-красив и seo friendly", което е нож с две остриета, особено като не се знае къде е границата.
4. Много тежък и грешки в кода. И това е честа практика - да се слагат тежки елементи, което забавя зареждането. А това доста силно влияе. Същото, не толкова, но все пак е и грешките в кода. Знам, че няма да се случи, но кодинга на даден дизайн не винаги е съпътстван с цветя и рози.

Това се сещам за момента. Нещо като must, за да се тушира Гугъл, ако реши да те мята назад в serp-а. Ако някой нещо друго да сподели, нека драсне, темата се превръща в нещо ценно.
 
От: Редизайн на сайт и SEO

Мерси, със сигурност ще се съобразя с изброените точки. Структурата ще е по-добра. Баунс рейта не би трябвало да се увеличи, защото дизайнът ще е по-лек, съвременен и насочен към повече конверсии.

Основното нещо, което ме притеснява е, че нямам достъп до хоста и не знам как ще направя пренасочването на вътрешните страници.

И аз бих добавил някои неща, които могат да дадат отражение върху сегашните позиции. Това са:

1. Структура на сайта. Именно, менюта, препратки, бутони и друг тип линкове.
2. Баунс рейт. Ако новия дизайн не успява да задържа потребителите толкова и те теглят хикса. Колкото и да е чудно, Гугъл си го има на предвид.
3. Преоптимизиран нов дизайн. Често съм виждал смяната на даден дизайн да е съпроводена с "по-красив и seo friendly", което е нож с две остриета, особено като не се знае къде е границата.
4. Много тежък и грешки в кода. И това е честа практика - да се слагат тежки елементи, което забавя зареждането. А това доста силно влияе. Същото, не толкова, но все пак е и грешките в кода. Знам, че няма да се случи, но кодинга на даден дизайн не винаги е съпътстван с цветя и рози.

Това се сещам за момента. Нещо като must, за да се тушира Гугъл, ако реши да те мята назад в serp-а. Ако някой нещо друго да сподели, нека драсне, темата се превръща в нещо ценно.
 
От: Редизайн на сайт и SEO

Тези дни ще направя пренасочването на домейна към новия сайт и ще ви пиша какви са резултатите. Според мен ще има движение, но в дългосрочен план това е правилното решение и позициите ще се възвърнат.
 

Горе