Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Akademika

Active Member
Та понеже инициирах една дискусия по темата - "Редно ли е учител да получава по-малко от чистач", да я споделя и тук. Нормално ли е според вас хигиенист да бъде с по-голям щат от учител при обявата е от структурите на държавен орган, какъвто е Агенцията по заетостта.
http://www.facebook.com/pages/Бъди-грамотен/204129200777
Нищо против или за двете професии, ама някак не иде....
 
Последно редактирано:
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Не иде, ама е факт.
 
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Най-вероятно става дума за непълен работен ден.
 
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Не най- вероятно, а със сигурност. Или по- скоро е по заместване за някакъв брой часове. Видях, че снимката идвала от профила на Владо Каролев. Такива манипулации са нормални за него.
 
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Като знам какво е нивото на голяма част от днешните учители си е напълно нормално. Работен ден прекаран в пиене на кафета и пушене на цигари през междучасията и изнасяне на уроци по между другото, без да се интересуват дали на някой въобще му е влезнало нещо в главата, каква заплата заслужава? Да не говорим, че много от учителите не си дават зор, не заради мързел, а за да може после да отидат учениците при тях на частни уроци. Практиката "ела ми на частен урок и изкарай четворка" е широко разпространена. Да не говорим и за честите ваканции, за които другите професии, включително и чистачите, могат само да завиждат.
 
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Бяха такива преди няколко години, сега са 450 и не са мръднали от тази наредба. Все още се взимат и по около 300 основна от помощния персонал към съотвенното учебно заведение. Имайте предвид, че тези суми са бруто, т.е. като извадим удръжките за това и онова, само дето си взел около 90 изпита, изписал десетки протоколи и конспекти, за да учиш педагогика и да се занимаваш с над 20 деца, които все пак трябва и да научат нещо по образователните програми. Единствено продължителността на стажа (над 10-15-20 години) може да даде светлина в тунела на бедния учител, както и малко повечето почивка (нископлатена отпуска), която им се полага по закон.
 
От: От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Като знам какво е нивото на голяма част от днешните учители си е напълно нормално. Работен ден прекаран в пиене на кафета и пушене на цигари през междучасията и изнасяне на уроци по между другото, без да се интересуват дали на някой въобще му е влезнало нещо в главата, каква заплата заслужава? Да не говорим, че много от учителите не си дават зор, не заради мързел, а за да може после да отидат учениците при тях на частни уроци. Практиката "ела ми на частен урок и изкарай четворка" е широко разпространена. Да не говорим и за честите ваканции, за които другите професии, включително и чистачите, могат само да завиждат.
Това се отнася за гимназиалния етап и то най-вече в училища с т.н. реноме по малоумие, където паралелките са предимно общообразователни, самите ученици се приемат с по-нисък коефицент на интелигентност или другояче - по-голям мързел и нежелание за учене, поради факта че имат по-слаб балообразуващ бал от предишния си етап на образование. Вече пълната забрана за пушене е факт и са премахнати досегашни битовки-барчета на учителите, както и се ограничава, доколкото може пушенето в района на училищата. Не може да научиш пубер, който няма желание и единствено го интересува коя мацка да забие или какъв нов наркотик да пробва. Затова се пренебрегват "слабите" и се обръща внимание на тези, които искат наистина да научат нещо. Учителя не може да замести възпитанието, което трябва родителите да дадат на децата си. А и няма мотивацията затова, защото наистина една метачка, където аз работя взима 550 - равняваща се на заплатата на директор в училище или детска градина...
 
От: От: От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

А и няма мотивацията затова, защото наистина една метачка, където аз работя взима 550 - равняваща се на заплатата на директор в училище или детска градина...

И да увеличат заплатите нещата няма да се променят, просто ще взимат повече пари с клатене на краката. Трябва реформи да се правят. Пари да се дават, но за училищата и гимназиите, които са ги заслужили. Както е в белите страни. Олимпиади и други престижни състезания между гимназиите, за да има съревнование и стремеж от страна на гимназиите да привличат добри кадри и да създават добри кадри. Ако директорът знае, че ако училището му победи в "Х" състезание ще бъдат отпуснати "У' пари за училището му, той ще гледа да държи изкъсо преподавателите и да следи за учебния процес. А не като сега - твърди заплати, които са едни и същи без значение от напредъка на учениците, пишат се едни оценки, които рядко отговарят на действителните знания на учениците, но пък вдигат "нивото" на училището и балът на евентуалните кандидат-студенти.

С университетите е същото. Колежите в САЩ обсипват с предложения кадърните ученици и не само умните, но и физически надарените, тоест спортистите. Сестезанията между колежите са на такова ниво, че победите влизат в досието на спортиста и се споменават всеки път когато той се състезава, вече на професионалната сцена.
 
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

С университетите е същото. Колежите в САЩ обсипват с предложения кадърните ученици и не само умните, но и физически надарените, тоест спортистите. Сестезанията между колежите са на такова ниво, че победите влизат в досието на спортиста и се споменават всеки път когато той се състезава, вече на професионалната сцена.

Това е и основната причина САЩ да са на първо място по медали на олимпиадата между другото.
 
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Айде да не ревем за тях че ми е смешно - всеки учител дори и по физическо се къса от частни уроци. Най-големите пари ги трошат по БЕЛ, Математика, Физика, Химия, Биология и История - един деен учител си докарва още толкова от уроци така че .....
 
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Всъщност нормално е цента в бранша на почистването да се повиши. През последните годините има бум на фирмите, които предлагат почистване на офиси, магазини и прочие. Освен това почистването на сгради след строеж е доходоносно и се различава корено от представата за чистачките в общината например.

И все пак живеем в държава с пазарна икономика и пазара на труда се определя от предлагането, когато има дефицит на работна ръка в определен бранш то нормално е за да си намериш да предложиш по-добра заплата :)

Някъде бях чел, че всеки 3 в софия с више образование ... това подбива цената на специализирания труд, нормално е да има по-ниска заплата. И аз да съм ако мога си намеря някой да ми върши работата за 300, няма да наема някой за 600 особено ако качеството е еднакво :)
 
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Айде да не ревем за тях че ми е смешно - всеки учител дори и по физическо се къса от частни уроци. Най-големите пари ги трошат по БЕЛ, Математика, Физика, Химия, Биология и История - един деен учител си докарва още толкова от уроци така че .....

Това не се отнася за всички училители...
има и много ученици на които просто не им се учи и пречат на останалите - е такива бих изхвърлил от системата. Само ми харчат парите :?
Не ми казвайте, че учителите са виновни - какво изтъквате това за частните уроци - не вярвам да е много честа практика "ела при мен на уроци иначе ще ти пиша по-слаба оценка"
 
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Те учителките винаги са гладни за още пари, но си 90 процента от тях си клатят краката през цялото време.
Грозна манипулация е тая тема ( новината по-точно ).
 
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Учител не означава само да те учи един предмет, примерно география (или друго). От 1-4 клас също се нарича учител, който трябва да те научи по всичко. Има едни детски градини и предучилищни групи, където също работят учители. Един такъв се справя с 25 деца група (макар, че ги правят и повече групите), а съм свидетел, че как двама възрастни не могат да се оправят с едно даже. От тези малки безразсъдни дечица на 3-4-5 годинки трябва да излезе нещо, но като си счупят главата бягайки - все учителката била виновна. Тя трябва да ги опази, а в днешно време трябва и да ги научи да четат, пишат и знаят много неща за живота още преди да тръгнат на училище и си имат същите образователни програми и ядра като до 4 клас. Приятелката ми е детски учител със стаж само 1 година и още 10 друг, от другата седмица ще има сборна група от 25 деца, учила е 4 години като е взела над 90 изпита, за да взима сега чисто 380 лв. Гарантирам, че няма минута спокойствие, за да се занимава с тях, да ги опази и да ги научи. Но във всяка работа или всичко по принцип, ако не става с любов и хъс, нищо не се постига. Затова има хора и хора, не трябва да се слагат всички под общ знаменател, according to me.
 
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Аз като човек в тези сфери мога да ви кажа, че единствено началните учители си вършат работата и то не всички. Не може едно дете което познавам, до 4-ти клас да беше нон стоп първи в града по математика без 1 частен урок само и единствено от кръжока на началната му учителка и изведнъж като влезе в най-елитната гимназия, уж, в града (Математическата) и след това за 2-3 години съучениците му които се скъсваха от частни уроци при какви ли не даскалици го настигнаха и изпревариха, а то горкото обикаляше кръжоците и нищо не научаваше, ама сега го срещам преди 2-3 дни и то ми каза, че тръгнало на уроци, че да не изостава... Не е нормално случващото се по училищата всички учители от 5-12 клас са пълна мърша не всички но 95% и отгоре. После учениците криви, не учели ами остави го 1 година на поправка и ще учи... В моя град иматочно 2 училища които си запълват приема и тов са 2 професионални гимназии известни с реномето че не се учи...
 
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

В моя град иматочно 2 училища които си запълват приема и тов са 2 професионални гимназии известни с реномето че не се учи...

Навсякъде има такива (дори и всичките в града може да се окажат подобни...) - тези училища никога не остават без ученици :)

много училища (за след 8-ми кл. най-вече) - професионални и не професионални гимназии, занижат критериите само и само да има повече ученици :)
 
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Учителите първо не са педагози, тази им функция вече е в небитието. Огромна част нямат подход. Аз съм завършил елитна гимназия и верно имах доста добри учители, както и такива които още прилагаха авторитарни методи, но без подход към обучението. Имах учителка дето ми бе кеф да я слушам, имах учителка по БЕЛ дето повече от 3 и 50 не ми пишеше станах 11 клас смениха са и имах по 5 и 6 и почна ме радва предмета и т.н и т.н примери бол. Но голяма част си докарват от уроци, като е проблем да отиват в частните училища там ще взимат много повече
 
От: Редно ли е учител да получава по-малко от чистач

Другари и Другарки,
Предлагам малко да помислите преди да пишете смехории.
Я да видим колко от Вас след 4-5 години висшУ, ще изкарат още 2 години магистратура, после ще гонят 2-3 години допълнителен клас квалификация, като в същото време се подготвят и по минимум 1 чужд език и след това в свински тръс ще се спуснат към работно място с 25 кретенчета, чийто майки и бащи обвиняват всички - от държавата, през комшиите до учителя за проблемите с детето си, но дори не са го научили като яде да си затваря устата и да не мляска...И всичко това за УНИКАЛНИТЕ, хипер-неустоумо-интергалактически-колосални 350-400лв/месец?!
Нали повечето тук имат претенция да са или поне да опитат да бъдат предприемачи? Хайде да поставим тогава нещата погледнати от предприемаческа гледна точка:
Инвестиция - поне 5 години в учене + константно доразвиване
Средства: 5 години са 10тина семестъра х семестриални такси + курсове + режиини = поне 8-10 хил
Месечна възвръщаемост 400лв/месец, което е 4800 на година преди данъци.
Колко от Вас инвестират в проект 10+ хиляди с период на възвръщаемост мин 7-9 години?
Колко от Вас ще се хванат на това хоро, а няма да помислят за други варианти?
Учителят трябва да преподава материала, но родителите са тези, които трябва да проверят какво е научило детето, подготвило ли се е за другият ден и тн. Ако те не могат/не искат/не смятат за нужно да се погрижат за това, то учителят е последния виновен в схемата.
 

Горе