Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Blinky

Owner
И аз да се отбележа в секцията Политика, но поне с тема, която е по темата на форума:

http://www.capital.bg/politika_i_ik...leze_v_sila_drakonovski_zakon_za_blogurite_i/

Блогърите с над 3000 уникални дневни посещения в сайтовете си трябва да се регистрират в руския медиен регулатор

Добре, че не сме в Русия, директно влизаме за регистрация. :)

Според критиците на руския президент Владимир Путин това е поредната мярка за ограничаване на свободата в интернет.
 
От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

И аз да се отбележа в секцията Политика, но поне с тема, която е по темата на форума:

http://www.capital.bg/politika_i_ik...leze_v_sila_drakonovski_zakon_za_blogurite_i/



Добре, че не сме в Русия, директно влизаме за регистрация. :)

Абе, Blinky, абе чедо...

Толкова ли не разбра за тези години, че информацията ти се подава така, както е изгодно някому.

И със зъби да гризеш насреща, не можеш да стигнеш Русия. Ни като стандарт, ни като интернет, ни като seo. Остава ти само да се "радваш".
 
От: От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Абе, Blinky, абе чедо...

Толкова ли не разбра за тези години, че информацията ти се подава така, както е изгодно някому.

И със зъби да гризеш насреща, не можеш да стигнеш Русия. Ни като стандарт, ни като интернет, ни като seo. Остава ти само да се "радваш".

ако въобще имаш руски блог с над 3к посещения, трябва да го регистрираш
това става от тук - http://97-fz.rkn.gov.ru/website-owner/feedback-bloger/ :lol:

колкото и да осмиваш, новината е вярна
знам, че ти се иска да не е..и не може да кажеш - да, вярна е. Сега ще ти се наложи да изсмучеш нещо от пръстите си..но чакай - скоро ще дойде Brad за морална подкрепа ;Д

на всяка българска статия относно Русия казваш, че е грешна
направи един сайт за новини от Русия? и според теб ще е единствения
но не може да копираш само от руски новинарски, защото ще си толкова коректен колкото всички останали
 
От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Комунизъм бате...
 
От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

И сега ще видиш как всички руски блогъри ще почнат да хостват в Армения, Грузия, Азербайджан :) и няма да си купуват .ru
 
Re: От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Абе, Blinky, абе чедо...

Толкова ли не разбра за тези години, че информацията ти се подава така, както е изгодно някому.

И със зъби да гризеш насреща, не можеш да стигнеш Русия. Ни като стандарт, ни като интернет, ни като seo. Остава ти само да се "радваш".

Статията е от капитал и не мисля, че е някаква измислица. Русия, Русия, благодарение на тях и САЩ света е нон стоп в някакви конфликти. :) Не жадувам да съм част от подобна нация. :)

@s1yf0x, мислиш ли, че това ще ги спаси, при положение, че локално се администрират от руски граждани. А и Русия идея по-успешно може да изисква информация за някой в друга държава от България. Някак по-силни връзки са създали. Но в момента с Европа и САЩ, не съвсем, така че най-много да насочат на там webmaster-ите. :)

И нещо друго ми е чудно, и се замислих върху него - как са сложили 3000 посещения като някаква граница, имайки предвид, че говорим за милионен пазар. Все едно тук да имаш сайт с 100 посещения, нали, базирайки се на размерите и съпоставките между тях.
 
От: Re: От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Статията е от капитал и не мисля, че е някаква измислица. Русия, Русия, благодарение на тях и САЩ света е нон стоп в някакви конфликти. :) Не жадувам да съм част от подобна нация. :)

@s1yf0x, мислиш ли, че това ще ги спаси, при положение, че локално се администрират от руски граждани. А и Русия идея по-успешно може да изисква информация за някой в друга държава от България. Някак по-силни връзки са създали. Но в момента с Европа и САЩ, не съвсем, така че най-много да насочат на там webmaster-ите. :)

И нещо друго ми е чудно, и се замислих върху него - как са сложили 3000 посещения като някаква граница, имайки предвид, че говорим за милионен пазар. Все едно тук да имаш сайт с 100 посещения, нали, базирайки се на размерите и съпоставките между тях.

Не говоря, че е измислица, а за това как е интерпретирана в "Капитал".

Прочети, например, как бе поднесена новината в някой от моите "блогове с над 3000 посещения, които трябва да регистрирам". Без излишните увъртания на "Капитал" и разни гореизказали се, а така както си е по закон.

И хайде все пак малко да мислим преди да пишем и да цитираме каквото ни падне. Все пак аз съм собственик на руски сайтове, а не вие. И аз съм руснак, а не вие. Логично би било да знам по-добре какво точно казва този закон, защо точно сега бе иницииран този закон и кого ще засегне този закон.
 
От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

И сега ще видиш как всички руски блогъри ще почнат да хостват в Армения, Грузия, Азербайджан :) и няма да си купуват .ru

По принцип няма никакво значение къде ще хостват и дали хостерът ще предостави данни на руското ведомство или не. Просто ще блокират съответния блог или страничка за територията на РФ. А тъй като доходите за блогърите от руския пазар са многократно по-големи отколкото от чуждия, то това веднага ще ги удари по джоба. Блоговете на НПО-шките пък, които се спонсорират и не им дреме за печалбата от самия блог (Каспаров, Навални и подобни), ако не се регистрират и, съответно, се задължат да спазват правилата, които спазват и СМИ, няма да могат да се четат от Русия освен през прокси. Отнася се дори за фейсбук-странички и безплатни блогове в livejournal.com, например.

Когато срещу държавата ти се води информационна война е съвсем логично да предприемеш мерки в посока повече прозрачност за това, кой седи зад даден "неутрален блог". Ако публикуваш непроверена информация като "очевидец", то носиш отговорност за публикацията си, ако е лъжа. Ако публикуваш информация от друг източник, то трябва да посочиш първоизточника. Затова е тази регистрация.

А самата "неизпипаност" на закона (има доста обтекаеми формулировки в него) е направена с цел. Със сигурност домакинята Катя, която има блогче за готвене с над 20000 уникални посетители дневно, няма да се регистрира, но и никой няма да я закачи за това (независимо, че по закон вече е длъжна).
 
Добре, но като знаеш по-добре от нас, щеше да е хубаво ти да хвърлиш повече светлина. Иначе, ако мислиш, че нашите медии ще отразят нещо на 100% с истината, да няма как да стане, но в Капитал все си мисля, че каквото пишат, голяма част отговаря на истината. Като най-вече същността на това, което искат да кажат. Доукрасяването не го броим, то го има, за да може да повлиява на хората, и да предизвика емоции в тях.

Значи си се регистрирал вече? Браво и успехи. Но малко е кофти все пак като се замислиш. ;)
 
От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Ако не ме лъже паметта се опитваха и в БГ да прокарат подобен закон.
Мисля че беше по гербаджийско време.
 
От: От: Re: От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

P.S. Понеже в статията на BBC (която е препечатана от Капитал) е упоменат Навални, то да отбележа, че той още оня ден подаде онлайн-заявка за регистрация. Беше му отказано, но не за друго, а защото беше пълна с псувни. Когато подаде нормална заявка, то ще го регистрират.

Обаче пък ще бъде длъжен да спазва правилата, които спазват медиите. Без факти, доказателства и източници - сорри.
 
Re: От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Ако не ме лъже паметта се опитваха и в БГ да прокарат подобен закон.
Мисля че беше по гербаджийско време.

Да, ACTA, после някаква си SOPA. Според мен доста правителства се мъчат да сложат ръка върху интернет пространството. Някъде успяват, другаде по-малко. ;)
 
От: Re: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Добре, но като знаеш по-добре от нас, щеше да е хубаво ти да хвърлиш повече светлина. Иначе, ако мислиш, че нашите медии ще отразят нещо на 100% с истината, да няма как да стане, но в Капитал все си мисля, че каквото пишат, голяма част отговаря на истината. Като най-вече същността на това, което искат да кажат. Доукрасяването не го броим, то го има, за да може да повлиява на хората, и да предизвика емоции в тях.

Значи си се регистрирал вече? Браво и успехи. Но малко е кофти все пак като се замислиш. ;)

Ми то затова така реагирах. Не на новината, а на това как тенденциозно е поднесена от BBC (респективно, Капитал) и пусната тук.

Що се отнася конкретно за мен, то сайтовете ми са предимно новинарски (блогове нямам). И тези, които са с над 3000 уникални отдавна са регистрирани като СМИ. Регистрацията като СМИ има същите задължения като сегашните на блогърите, но дава много повече права и предимства.

А самите блогъри, които не са спонсорирани и работят за пари, ще се регистрират само по сигнал от конкурент или след като към тях се обърне самото руско ведомство с молба да се регистрират. Но помолят ли ги - няма накъде да ходят. Блог с над 3000 уникални от Adsense и Яндекс Директ едва ли ще изкара повече от $100 месечно, блогър с тези пари няма как да живее. Докато с такава посещаемост (и вероятно добър тИЦ) неговият блог ще бъде приет в почти всички борси за вечни линкове. Което означава към $1000-2000 месечно от сайт. 3-4 подобни блога му подсигуряват статут на човек от средната руска класа.
 
От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Блог с голяма посещаемост влияе върху общественото мнение. В този смисъл е логично да се регистрира като СМИ. Дали числото 3000 е ниско или високо е относително
 
Re: От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Блог с голяма посещаемост влияе върху общественото мнение. В този смисъл е логично да се регистрира като СМИ. Дали числото 3000 е ниско или високо е относително

То всъщност това за регистрацията няма нищо лошо. Лошото идва, ако се почне да се дават регулярни "отчети" за това какво е било писано от теб и т.н. Нали се сещате, че ако някой идиот от САЩ му хрумне да запали с думи нещо, и няколко руски сайта го цитират, било истина или не, това вече си е кофти и реално автора попада точно в кръстосания огън. Не е случайно, че тази новина сега излиза. ;)

Не дай си Боже да си социален сайт, че и потребители да репортваш.
 
От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Смятай не знаех, че някой хора в уеб пространство им е кеф да ги контролират щото било логично :D

Всеки диктат някъде по пътя си иззема контрол над мас медиите - добре, че сме в 21 век и нета трудно се регулира! Руснаците ще си направят/купят сървъри в Х странни и няма се регистрират .....
 
От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Доста български сайтове плачат за сопа - заради глупостите, които пишат и подвеждат читателите, както и за уронване на авторитета на цели съсловия.
 
От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Съобщението,което сте въвели е прекалено кратко.Моля ,въведете съобщение ,което съдържа поне 10 символа.
 
Re: От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Доста български сайтове плачат за сопа - заради глупостите, които пишат и подвеждат читателите, както и за уронване на авторитета на цели съсловия.

Слагаме едно 50%. :) Отварям и ако не е лъжа, често е простотия.
 
От: Русия с драконовски закон за блогърите и онлайн медиите

Доста български сайтове плачат за сопа - заради глупостите, които пишат и подвеждат читателите, както и за уронване на авторитета на цели съсловия.

Е и какво от това - много бързо се разбира, кои са измекярите и до там! Остават само качествените - а с и без закон винаги ще се пишат глупости!
 

Горе