СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Ред, в икономиката има едно нещо нарича се сравнително предимство, ако дадена страна има в Х сфера, то е е добре да търгува за нещо което няма.
Бих ти казал, че с протекционализъм ще си много неефективен но бих ти препоръчал да гледаш тук:

[video=youtube;Y2X3KPilAt0]https://www.youtube.com/watch?v=Y2X3KPilAt0[/video]

Но най-вече, ако си биеш един протекционализъм - то ти няма как да търгуваш с може би най-важното неща в сфера - информацията разбирай от технологии, иновации до ноу хау.

А иначе храната ни, ако е конкурентна то тогава може си говорим за национални подбуди защото ако един домат по качество и цена е 1 лв то няма абсолютно никаква разлика дали ще местният или вносният. Но пък ако решиш да ограничиш вноса ще намалиш предлагането и от там ще вдигнеш изкуствено цената. Ще субсидираш, чрез този метод именно фермерите за сметка на народа.

Отклонихме тема, последният лаф

С ... И ... риза и след време без риза!
 
От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Свобода ли е цяла София да се блокира щото някой си калъф щял да идва???
Бляки , братле разбирането за свобода и свободия има много голяма разлика. Иначе и аз не искам диктатура, все-пак Левски се е борил за демокрация. Обаче някак народа разбира всичко на обратно :(
Пътят винаги за растеж е свобода и свободни доброволни отношения - ограничения и репресии никога не са пътя. Прост пример ще ти дам с робовладелците и робите - единият налага на другия чрез репресия да свърши нещо Х пита се този модел колко ще е ефективен от модел при които и двете странни са равноправни и всеки гони интереса си. Винаги истинският капитализъм - малкото регулации и многото пазар са решението, аз не знам един пример в историята, при който да е било на опаки и да работи перфектно модела. Ей ти прост пример 44-та ни окупират любимите комунисти и национализират всичко като по пътя си убиват цвета на нацията демек на инициативните и предприемчивите хора, който са мотора на една икономика - след има няма 15 години БГ фалира що така? А как от освобождението ни след всичките войни и двете национални катастрофи БГ дърпа с големи темпове ще се сетиш ли ?
 
От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Свобода ли е цяла София да се блокира щото някой си калъф щял да идва???
Бляки , братле разбирането за свобода и свободия има много голяма разлика. Иначе и аз не искам диктатура, все-пак Левски се е борил за демокрация. Обаче някак народа разбира всичко на обратно :(

Аз нямам спомен да съм казал, че в БГ има такава свобода, за която писах по рано. При свободният избор има както свобода така и отговорност - за жалост свързвате свободата с липса на отговорност на действията.
 
От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Блеки ти ратуваш за свободен пазар и пазарна икономика но страните на които се възхищавате вече са много далече от тези неща и са го ударили на много по голям социализъм от колкото в БГ въобще някога сме виждали

в УСА за каква пазарна икономика може да се говори когато основното което изнасят е хартия дето прилича на пари и само някой да спомене тая хартия да бъде заменена с злато и почват да му падат бомби на главата. За каква пазарна икономика може да се говори когато ФЕД изкупува дългове на кило.

ЕС за каква пазарна икономика можем да говорим след като почти всичко дето е останало да се произвежда на място се субсидира по някакъв начин. Най готиното от пазарната икономика в ЕС обаче е че социализмът не е за всеки - Той е за тесен кръг от държави които ебават дори и другарчетата си - Ето сега ЕЦБ започва една изключително пазарна интервенция с печатеното на пари обаче от това ще се възползват тесен кръг държави а пък другите ще гледат. Същото е и със субсидиите за земеделските производители размерът който получават нашите много пазарно е по малък от този който получават другите.

В момента в ЕС се изплащат какви ли не социални помощи дето в източният блок по времето на социализма не сме си и представяли че може да има. На гърците съвсем пазарно им опростиха 200 милиарда.

За каква пазарна икономика говорите за какви 5лв

В света се води икономическа война - Високият стандарт в много от държавите се плаща от останалите - Това се налага къде със сила къде чрез корупция на продажни политици - Къде със протекционистическа политика за субсидиране на собственото производство докато фалират чуждото.

Винаги съм се отвращавал особено много от идеолопоклонничеството на някои хора (като математиканика) дето като фали ЕС и УСА мед му капе от устата и пита надменно а ти телевизор Велико Търново ли ще си купиш - Без да осъзнава че да хвалиш ЕС и УСА е като да хвалиш някой местен нарко престъпник и да се възхищаваш какъв палат си е направил в Бояна

Да в тези зони благодарение на пазарната икономика бизнеса напредна много - стандарта им се вдигна - Но това беше много отдавна беше по времената когато на телевизорите още пишеше made in Germany - След краят на 80-те - Пазарната икономика беше силно изкривена и заместена от това което виждаме в момента

Сори но това не е пазарна икономика.
 
Последно редактирано:
От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Мантаман, прав си, но Блеки по-скоро казва, че най-добрата форма на управление е това на свободния пазар, не казва, че в момента е така.
 
От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Нищичко не свързвам, даже виждаш , че гледам все-повече да си мълча, че току виж да не ядосам някой.
Виж братле, не е важно как го виждаме аз, или ти или бърни или реда, или алана или блинки и кула. Важно е постигнатото, ей за той въпреки, че понякога им се ядосвам на блинки и на кула им свалям шапка. Те стават за министри, и хора които носят отговорност. Щях да забравя ти пък си за финансов. Сега спирам с хубавите изказвания и мисля да ви кажа лека.
Обаче, ако съвсем случйно не мога да заспя се завръщам!!!
Аз нямам спомен да съм казал, че в БГ има такава свобода, за която писах по рано. При свободният избор има както свобода така и отговорност - за жалост свързвате свободата с липса на отговорност на действията.
 
От: От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Блеки ти ратуваш за свободен пазар и пазарна икономика но страните на които се възхищавате вече са много далече от тези неща и са го ударили на много по голям социализъм от колкото в БГ въобще някога сме виждали

в УСА за каква пазарна икономика може да се говори когато основното което изнасят е хартия дето прилича на пари и само някой да спомене тая хартия да бъде заменена с злато и почват да му падат бомби на главата. За каква пазарна икономика може да се говори когато ФЕД изкупува дългове на кило.

ЕС за каква пазарна икономика можем да говорим след като почти всичко дето е останало да се произвежда на място се субсидира по някакъв начин. Най готиното от пазарната икономика в ЕС обаче е че социализмът не е за всеки - Той е за тесен кръг от държави които ебават дори и другарчетата си - Ето сега ЕЦБ започва една изключително пазарна интервенция с печатеното на пари обаче от това ще се възползват тесен кръг държави а пък другите ще гледат. Същото е и със субсидиите за земеделските производители размерът който получават нашите много пазарно е по малък от този който получават другите.

В момента в ЕС се изплащат какви ли не социални помощи дето в източният блок по времето на социализма не сме си и представяли че може да има. На гърците съвсем пазарно им опростиха 200 милиарда.

За каква пазарна икономика говорите за какви 5лв

В света се води икономическа война - Високият стандарт в много от държавите се плаща от останалите - Това се налага къде със сила къде чрез корупция на продажни политици - Къде със протекционистическа политика за субсидиране на собственото производство докато фалират чуждото.

Винаги съм се отвращавал особено много от идеолопоклонничеството на някои хора (като математиканика) дето като фали ЕС и УСА мед му капе от устата и пита надменно а ти телевизор Велико Търново ли ще си купиш - Без да осъзнава че да хвалиш ЕС и УСА е като да хвалиш някой местен нарко престъпник и да се възхищаваш какъв палат си е направил в Бояна

Да в тези зони благодарение на пазарната икономика бизнеса напредна много - стандарта им се вдигна - Но това беше много отдавна беше по времената когато на телевизорите още пишеше made in Germany - След краят на 80-те - Пазарната икономика беше силно изкривена и заместена от това което виждаме в момента

Сори но това не е пазарна икономика.

Ooo Манта, въобще не съм защитавал такова нещо - а и нямам спомен да съм казвал за УСА или ЕС такова нещо, точно обратното чакам в най-скоро време якият социализъм отвъд океана и западна ЕС да фалира.

Ако трябва да говорим за това трябва го говорим в реалността на 21 век и кои са най-близко до свободният пазар - това са Сингапур, Хонк Конг и вкарваме Нова Зеландия и още няколко страни. Примерно за демокрация за това може да кажем Суиситата.

Винаги съм се възхищавал на всички страни които са имали капитализъм преди много десетилетия - за Европа бързо се сещам за една Швеция(навремето са бил в топ 5 по-богатство някъде около края на 19 век и началото на 20, че дори и до ВСВ от там на сетне жесток спад), а след 20-30 години се очаква след жестокият им цоцализъм да са на ниво от 3-тият свят. САЩ до 1913 е било истински капитализъм после лека по лека се кове цоцализма.

Но всички бели страни са седнали на основната на капитализма и са го осрали леко и постепенно - по-голяма държава води до това бавно и последосвателно - комунетата или крайно десните го правят осирането от раз и бързо.

Просто Уни ме пита какво трябва да стане. Не случайно както писах по-горе просперират тези странни с най-малкото регулации и с най-малкият % на държавата в икономиката/пазара/БВП-то.
 
От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Нищичко не свързвам, даже виждаш , че гледам все-повече да си мълча, че току виж да не ядосам някой.
Виж братле, не е важно как го виждаме аз, или ти или бърни или реда, или алана или блинки и кула. Важно е постигнатото, ей за той въпреки, че понякога им се ядосвам на блинки и на кула им свалям шапка. Те стават за министри, и хора които носят отговорност. Щях да забравя ти пък си за финансов. Сега спирам с хубавите изказвания и мисля да ви кажа лека.
Обаче, ако съвсем случйно не мога да заспя се завръщам!!!

Тук съм съгласен с теб важно е действието. Има една мъдра мисъл на Чърчил - колкото повече се вглеждаме на зад, толкова повече виждаме напред в бъдещето. Бих добавил и максимата, която ме съпровожда през годините "ако забравиш историята си обречен да я повториш". Не искам пак да пиша както на Мантата, но в историята ясно и точно е документирано кога човечеството или дадена нация/народ просперира и кога не. Както ти писах БГ след освобождението след всички перипетии и проблеми дърпаме и вдигаме страндарта - трупаме богатство и капитал и за има няма 15 години "комунизъм" фалира абсолютно всичко което е откраднал ... ей това е проблема гледа се някой строй, който изземва всичко и му се вика вижте колко е добър. Аз все още не съм видял някъде страна да е решила да се изолира или да го кара на национално популистически мерки със огромна държава и да прокопса, но да е почнала от нулата. Ако ми намериш само 1 ще те призная. Винаги стандрта се вдига по свободният принцип и се осира като се ограничава. Това ме пита, това ти казвам.
 
От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

За първите изречения няма какво да кажа, но последните някак ме смущават., но не ми се говори повече днес и мисля да си лягам.
Тук съм съгласен с теб важно е действието. Има една мъдра мисъл на Чърчил - колкото повече се вглеждаме на зад, толкова повече виждаме напред в бъдещето. Бих добавил и максимата, която ме съпровожда през годините "ако забравиш историята си обречен да я повториш". Не искам пак да пиша както на Мантата, но в историята ясно и точно е документирано кога човечеството или дадена нация/народ просперира и кога не. Както ти писах БГ след освобождението след всички перипетии и проблеми дърпаме и вдигаме страндарта - трупаме богатство и капитал и за има няма 15 години "комунизъм" фалира абсолютно всичко което е откраднал ... ей това е проблема гледа се някой строй, който изземва всичко и му се вика вижте колко е добър. Аз все още не съм видял някъде страна да е решила да се изолира или да го кара на национално популистически мерки със огромна държава и да прокопса, но да е почнала от нулата. Ако ми намериш само 1 ще те призная. Винаги стандрта се вдига по свободният принцип и се осира като се ограничава. Това ме пита, това ти казвам.
 
От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Аз не разбирам какъв ви е проблема с протекционизма. България може да изхрани половин Европа, а вместо това внася ябълки от Полша? Всички държави, които си изнасят продукцията тук - Гърция, Турция, Полша, Германия - имат държавносубсидирано (на ниво ЕС) земеделие, което прави свободния пазар МИРАЖ. Ние имаме чиста природа, можем да произвеждаме страшно много неща тук, които да си консумираме или да изнасяме навън. И ако държавата субсидира тая дейност, лично аз няма да имам против. И говорим за субсидии, като - изграждане на земеделска инфраструктура (напоителна и др.), безлихвени кредити, данъчни преференции, осигуряване на пазар и прочее. Това нещо го правят всички държави, като давам прост пример - Китай субсидира куриерски услуги и за това милиони китайци могат да пращат всякакви стоки почти без пари до целия свят. Пробвайте се обаче да изпратите нещо до Китай, цените са десеторни. Да не говорим някой китаец да внесе нещо отвън, ще му отрежат главата.
 
От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Ред, за мен подхода е просто да се забранят субсидиите в целият ЕС - при равни други условия субсидията води до неефективност просто се дават едни ресурси на едни хора, които иначе не биха оцелели при свободни пазарни отношения.
Малко съмнешън ми е да изхраним половин ЕС, но не ни и трябва стига да няма субсидии тогава ще е като хората. Но дори и тогава пак ще имаме проблеми - голям бич е разпокъсаността на земята, липсата на улеснени закони за комасация, многото собственици на малки парчета, хидромилиорацията и като цяло ифрастктурата. Както ти казах има си сравнителни предимства това при нас куца, за разлика от една Германия или Полша или без значение, дори и пак да ни беше всичко 6+ климата е различен не винаги ще сме конкурентни навсякъде.
 
От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Турция не е в ЕС, но и там има субсидии. Аз предлагам на турските стоки да им се сложи едно хубаво мито :)
 
От: От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Аз не разбирам какъв ви е проблема с протекционизма. България може да изхрани половин Европа, а вместо това внася ябълки от Полша? Всички държави, които си изнасят продукцията тук - Гърция, Турция, Полша, Германия - имат държавносубсидирано (на ниво ЕС) земеделие, което прави свободния пазар МИРАЖ. Ние имаме чиста природа, можем да произвеждаме страшно много неща тук, които да си консумираме или да изнасяме навън. И ако държавата субсидира тая дейност, лично аз няма да имам против. И говорим за субсидии, като - изграждане на земеделска инфраструктура (напоителна и др.), безлихвени кредити, данъчни преференции, осигуряване на пазар и прочее. Това нещо го правят всички държави, като давам прост пример - Китай субсидира куриерски услуги и за това милиони китайци могат да пращат всякакви стоки почти без пари до целия свят. Пробвайте се обаче да изпратите нещо до Китай, цените са десеторни. Да не говорим някой китаец да внесе нещо отвън, ще му отрежат главата.


Очевидно не може. Ние също получаваме субсидии от ЕС. Обаче както виждаш и с тях не изхранваме половин Европа. Сега обаче ще кажеш, че нашите субсидии като нова страна членка са по-ниски. Имаше един такъв момент, но след някоя и друга година субсидиите се изравняваха с ЕС. Дали е настъпил или ще настъпи след 1-2 години не знам. Но в момента в който субсидиите тук се изравнят с тези в ЕС - няма да има оправдание - освен мързел, накъдърност, административни пречки, кражби по полята и пр. - неща все зависещи от нашето законодателство.

Все пак гарантирането на частната собственост в Западна Европа е доста по-добро отколкото тук. В Германия като пътуваш из страната и виждаш разни парцели извън селата засети с различни култури. В единия ъгъл на парцела оставен инвентар. Айде остави си тука трактора на полето да видим дали ще го намериш на другия ден. Да не говорим че за да опазиш реколтата ти трябва охранителна фирма с поне 2-3 джипа да обикаля из землището.


И другото което е - ние изнасяме повече храна, отколкото внасяме. Така че земеделието вкарва пари в икономиката ни в момента.
 
От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Тея мамалиги няма какво да ги мислим, то тук е трагично положението, чак пък гърците да ги гледаме, те са си добре
 
От: От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Очевидно не може. Ние също получаваме субсидии от ЕС. Обаче както виждаш и с тях не изхранваме половин Европа. Сега обаче ще кажеш, че нашите субсидии като нова страна членка са по-ниски. Имаше един такъв момент, но след някоя и друга година субсидиите се изравняваха с ЕС. Дали е настъпил или ще настъпи след 1-2 години не знам. Но в момента в който субсидиите тук се изравнят с тези в ЕС - няма да има оправдание - освен мързел, накъдърност, административни пречки, кражби по полята и пр. - неща все зависещи от нашето законодателство.

Все пак гарантирането на частната собственост в Западна Европа е доста по-добро отколкото тук. В Германия като пътуваш из страната и виждаш разни парцели извън селата засети с различни култури. В единия ъгъл на парцела оставен инвентар. Айде остави си тука трактора на полето да видим дали ще го намериш на другия ден. Да не говорим че за да опазиш реколтата ти трябва охранителна фирма с поне 2-3 джипа да обикаля из землището.


И другото което е - ние изнасяме повече храна, отколкото внасяме. Така че земеделието вкарва пари в икономиката ни в момента.
Дай цифри, щото аз по магазините виждам друго. Иначе, уж най-рано след 2 години ще се изравнят субсидиите, т.е. в момента не са равни. Ако се изравнят и няма ефект - съгласен, но в момента не са равни. И това си е жив социализъм убиващ нашата икономика за сметка на други.
 
От: От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Дай цифри, щото аз по магазините виждам друго. Иначе, уж най-рано след 2 години ще се изравнят субсидиите, т.е. в момента не са равни. Ако се изравнят и няма ефект - съгласен, но в момента не са равни. И това си е жив социализъм убиващ нашата икономика за сметка на други.

От 2016 се изравняват ЕС субсидиите, но на държавно ниво има разминаване - т.е. и държавата може да е фактор. А иначе Математиката говори спрямо данните на НСИ по данните сме нетен износител на храна. То няма и как иначе - едни 5+ милиона тона зърно изнасяме при средна цена 300+ лв за тон ей ти 1.2 милиарда лв - само с тази разклика си задоволяваш няколко пъти вноса на зеленчуци и плодове. За месета, млякото и млечните изделия неща са поставане така, че само големите са ефективни и задоволяват и изнасят стабилно. Вземи компаният Градус - те освен основният им бизнес е експорта на оплодения яйца + разбирасе задоволяването на местното търсене и т.н вече и Пикадили е тяхно - сега се обедниха с Карфура. Волен сега да видим какво ще пиши за големите вериги :D
 
Последно редактирано:
От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Ето ги и данните, щото искаш линк:
http://www.nsi.bg/bg/content/7512/по-сектори-на-стандартната-външнотърговска-класификация

Износ 2013 Храни и живи животни FOB 5 057.2 милиона лв.
От тях за ЕС FOB 3 394.2 милиона лв.

Внос 2013 Храни и живи животни CIF 3 603.1 милиона лв.
От тях за ЕС CIF 3 005.6 милиона лв.

Както и да го погледнеш сме нетнен износител на храна.

ЕЙ ти две интересни графики:

oo_2291473.jpg


oo_2423374.jpg


Ще ти е интересно да прочетеш този анализ:
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2014/04/30/2291257_tumnata_strana_na_domata/
 
От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Истината е че в момента в БГ има много повече реална пазарна икономика от в ЕС или УСА - Проблема е че фирмите няма достъп финансиране да не говорим за евтино финансиране и че трябва да се поправят още малко законите засягащи функционирането на дребен и малък бизнес.
 
От: СИРИЗА печели с мнозинство изборите в Гърция!

Износ 2013 Храни и живи животни FOB 5 057.2 милиона лв.
От тях за ЕС FOB 3 394.2 милиона лв.

Внос 2013 Храни и живи животни CIF 3 603.1 милиона лв.
От тях за ЕС CIF 3 005.6 милиона лв.
Манипулативно. Говоря за храната, която яде населението, а не за зърно и прочее. То какво грее хората? Дори в инфографиката го пише - турците субсидират напояването и ни наводняват после с картофи. Това ли е пазарната икономика? Какви мерки според теб трябва да вземе държавата, за да спре това, ако не протекционистични (т.е. да обложи турските стоки с мито и ддс, като по този начин премахне изкуственото занижаване на цената, като в същото време субсидира държавни напоителни системи примерно, за да намали цената на родната продукция).
 

Горе