Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

radorh

Member
Това найстина ли е възможно и защо??? Не мога да го проумея.
http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=3263471 6,5 млн. лв. ще струва на България проектът за създаване на туристически портал с интегриран в него мултимедиен каталог.

http://www.vesti.bg/index.phtml?tid=40&oid=4157371 Новата версия на националния туристически сайт bulgariatravel.org вече е онлайн. Порталът, който се разработва от консорциума "България травъл 2010" ("Медиа планинг груп", "Сиенсис", "Скрийн брадърс"), се поддържа на девет езика.

Хората тука от форума щяха да им направят 20 такива портала. Ама не ние нали сме богата държава няма проблеми:oops:.
 
То май не остана един човек тук от форума, а и от другия, който да не ги е заплюл.
Грешките са очеизвадни, ако трябва да се описват, ще трябва да си цепя на две публикации, че 20 000 символа няма да ми стигнат за всичко :/
 
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

Голямото усвояване на средства :)
 
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

Реалано погледнато ако тези пари се усвоят релано и честно не са толкова много..
все пак това е портал който ще представя България преди 10-тина страни

Има видеоклипове, снимки и информация
ако се преведе всичко на езиците които са предвидени (9 мисля, че пишеше) - ще идат доста средства

не разбрах само тези 3 милиона за реклама допълнително ли са или от 6-те ?

ако са от тях, добре
особено ако се рекламира не само в БГ
 
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

То че е възможно, възможно е и много повече пари се хвърлят за сайтове, за справка
http://www.domaining.com/topsales/

друг е въпроса, дали ще го направят както трябва нашите или ще има отклоняване на средства :)
 
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

Най-много харесвам мнението на Иво, който направо им разказа играта, използвайки само факти и оевидни неща:

bulgariatravel.org – 1.46 милиона, сами преценете

Винаги съм смятал критиката на Иво точна, обективна и изчерпателна. :) Евалата.

А другото няма какво да го коментирам, всичко е ясно - някакви хора взеха някакви пари. То това се изтърка, но е още работеща схема явно.
 
Иво наистина е изредил голяма част от нещата по външния вид, а и сео-то, ама аз да се вредя от малко по-техническата страна.

1. Сайта прави над 156 заявки към сървъра - това определено не е нормално! Не стига, че ще се иска здрава машина/и (която естествено ще се плаща от нас), ами и самото зареждане на която и да е било страница е адски тромаво.
1.1. Вече от години стандартен похват за ограничаване на заявките е ползването на css sprites. Чудя се защо на главната страница има над 50 обеката с размери подобни на 20х20, които не са организирани в sprites.
1.2. Джава скрипт и цсс минифицирането и обединяването далеч не е нов похват.
1.3. Някой да е чувал за разпределение на заявките между под-домейни? images.bulgariatravel.org, css.bulgariatravel.org и т.н.? Май се забравя, че все още голяма част от браузерите имат ограничение в заявките и се изчакват? Същото се отнася и за апачето, което също изчаква завършване за да подаде нов елемент.
2. За въпросната песничка, която колкото и да е гадна, явно трябва да присъства в сайта според заданието на някой чайник на висок стол. Ама тая песничка е напълно еднаква, а е цели 5 мегабайта! Е не можаха ли да платят 100тина лева на някое момче от кварталната дискотека да им направи един лооп, че песничката да не е по-голяма от 600-700 кб. И тъй тъй, мелодията се повтаря.
3. С оглед 2 и 3, цялата големина на сайта нараства на завидните 7.3 мб.
4. Що за httpd header-и праща този сайт?! Server: Apache/2.2.19 (Win32) PHP/5.3.6?! Искрено се надявам да са заложили подобна стойност при компилирането, за да се объркат недоброжелателите, а не наистина да ползват това нещо в windows кутия. Отделно на това, според мен поне, за подобен род сайт с голямо статично съдържание да се ползва nginx като reverse proxy пред апаче. Всеизвестен факт е бързодействието му на фона на апаче при изпращане на статично съдържание, натоварва по-малко машината, заема по-малко рам.
5. Отново за хедърите: Set-Cookie: phpbb3_41jkd_u=1; expires=Fri, 28-Sep-2012 11:33:51 GMT; path=/; domain=bulgariatravel.org; HttpOnly WTF?!. Явно някой толкова добре се справя с програмирането, че му е непонятно дори как да създаде бисквитка, та ползва готов модел от phpbb? Поне да се бяха постарали да си прикрият следите ли?

Общо взето, каквото и да кажа - все ще е малко, а Иво е засегнал останалите теми. Ще ми се да вярвам, че това не е варианта който мислят за завършен и надписа BETA в дясно, наистина да е такъв и да последва Beta 2, Beta 3, RC 1, RC2 -> Final version.

Това нещо ако наистина остане така, смея да твърдя, че може да се класифицира в графа "пладнешки обири".
 
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

Хахахаах, бате, разцепи и ти по техническата част. Ако има нещо за маркетинга, ще се включим и още по-активно. Надявам се някой да има инфо или поне малко достъп до медийния план, стратегията и кампаниите, за които са налети останалите пари до 6,5 мил. лв. Тук вече ще е разцепването, защото каквото и да си говорим, това е много реклама мамка му. А само съм видял едно врътване по Дискавъри, което беше в някакви измислени часове. За Европата също, нещо беше от сорта на 14.30 през работен ден. Ей такова си смомням, преди има няма 1-2 години.

Абе ще стигнем и до кампаниите, там да видим коя агенция, собственост на кои, колко е взела. Как кампания примерно в youtube, facebook и други е била формирана и планира, както и фанонсово изпълнена. Абе яко смърди и е пипано адски аматьорски. Все едно някой сега учещ се на програмиране, реклама, позициониране и т.н. е седнал. Но като гледам, че е държавна поръчка няма да се очудя ако е така с цел - евтиното ще гарантира повече кинти за собственика - изпълнител на проекта.

Да им е честито на обикновения данъкоплатец новия портал България. Още нещо, с което да се гордеем. ;)

И за затвърдя на ктомов мнението, ще покажа, как технически не са добре нещата, като случайно исках да го посетя.

bulgariatravel.jpg
 
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

Мааму мамууу мамооо аз си бях помислил, че това е някакво "работно копие" и изобщо не му бях обърнал внимание. Сега се зачетох в темата..загледах се в сайта, разровичках го иииииииииииииииииии.......................... видях блога на Апостолов (мн мн браво за супер точните забележки) в поста на Томов.... и се отказах да пиша :) и май по-добре - бях си сложил торбата с пцувните от дясната страна :D
И взех правилното решение - да си лягам, защото нищо хубаво нямаше да се случи
 
От: От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

Айде и аз да пръдна в моя край на чергата:

1) За оптимизацията Томов каза. Липсва.
2) Самият дизайн е на приемливо визуално ниво, ама само ако говорим за български сайт. Демек е леко посредствен. Мързи ме да изброявам. По-късно може да отделя време. Дизайнерът е некомпетентен кратуняк.
3) Да ти пускат музика още с включването е селяния от 2000-та година.
4) Технически сайтът е кофа с лайна - ето някои факти, неспоменати досега, пък толкова важни:
  • Няма спрайтове, освен че назорват сървъра и бавят зареждането, има един готин лаг при хоувър.
  • Инжектирани стилове в маркъпа (). Хем и у табличка :)
  • Ерор Конзолата вади грешки
  • Несемантични класове (тука леко издребнявам ама за милиони бюджет говорим...)

И най-фрапиращото за десерт: Абсолютно никакво Accessibility! Ако изключите Джаваскрипта, сайтът на практика изчезва:
  • Менютата не работят. Ама хич. Дори популярните готови дропдаун скриптове се основават на шибания Suckerfish CSS, бре идиоти! Отде си го смукахте това чудо? :)
  • Картинките изчезват.
  • За бога, шибаният ТЕКСТ изчезва на места!
Айде честито :) .


ПС: Тоя тъп ВБюлетин ми прецаква форматирането на поста?! Не съм искал автоматик да ми го оптимизира и минифицира :) Едит: А, опрай са.
 
Последно редактирано:
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

добре, а някой знае ли на конкурентите сайтовете-турския или гръцкия кой е официален -просто а сравнение да видим?
 
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

Отговор-възможно е почти само в България! Сайт и реклама за максимум десетки хиляди лева. Другото без коментар! Нямам думи
 
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

А фейсбука- Дата на създаване 08.12.2010

Tourism/ Туризъм
757
харесват това. :D
 
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

Хаххаа, добре са я развили тази страница, като на 3 милиона. :) Ясно е, че някой е взел парите и го е претупал, както става с всичко тук - от магистрали, до рекламни кампании на големи фирми. Важното е да се вземат пари, професионализма не е част от сделката, за него и никой не гарантира.

За турция мисля, че е това: http://www.goturkey.com/ но не съм сигурен. Go Turkey, ето съседите са проявили и малко креативно мислене. И е .com, защото е насочен за чужд PR. Не знам защо са взели .org, като това си е за организация. Или правиш PR на България, или си просто организация, която рекламира България. Как сега аз като човек занимаващ се с маркетинг да го разборам? :)

Честито на данъкоплатеца, до година ще се подобрява и ъпдейта пак от техните пари. Фирмата ще е.....тук вече зависи и кой е на власт. :)
 
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

тук вече зависи и кой е на власт. :)

Ще гласувам за този,който обещае да махне мелодията от сайта:)
 
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

Знаете политическите ми пристрастия към управляващите и ето още едно нещо което допълнително ги затвърждава.
Техните напъни в полето на уебмастърстовото не са от вчера почти съм сигурен че хората които са правили този сайт са същите които преди две години за 230 000лв направиха софта за детските градини в София, който блокира още първият ден и които прибраха около 3,7 милиона за сайт на столична община
МНОГО ИНТЕРЕСНА СТАТИЯ по темата
И продължавайте да ми разправяте как тия са чисти като сълзи дано да сме живи да дойде наистина време някой да разрови бъкиите на това управление и ще има доста да цъкате и милиона на Доган ще ни се вижда като следобедна закуска
 
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

Браво на ктомов. Хареса ми рецензията му само немога да се начудя как не го домързя да я напише. Иначе поздравления за добре написаните неща и за познанията.
 
От: От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

Знаете политическите ми пристрастия към управляващите и ето още едно нещо което допълнително ги затвърждава.
Техните напъни в полето на уебмастърстовото не са от вчера почти съм сигурен че хората които са правили този сайт са същите които преди две години за 230 000лв направиха софта за детските градини в София, който блокира още първият ден и които прибраха около 3,7 милиона за сайт на столична община
МНОГО ИНТЕРЕСНА СТАТИЯ по темата
И продължавайте да ми разправяте как тия са чисти като сълзи дано да сме живи да дойде наистина време някой да разрови бъкиите на това управление и ще има доста да цъкате и милиона на Доган ще ни се вижда като следобедна закуска
Демек един и същ точи пари за IT разработки. А аз си мислех, че е разлиен всеки път. Ама каква лисица си имаме и там да дебне. :)

Ей краде се от всичко, а един приятел ми разправяше, че голямота лапане било свършило. Да бе да. Има ли балъци да плащат данъци, ще има и терикати да издействат нещо за техните си фирми, пък и да заделят и не малка сума за себе си, защото я заслужават. Ама съм сигурен, че всеки алчен политик или човек там в парламента ще го направи. Лошото е, че не само крадат, това го прави всеки, който има някаква възможност. Тук проблема е, че яко се оливат и започва да смърди. Там е и издънката им. Не е нуждно да си IT специалист със няколко нива на CISCO, за да загрееш, че тази сума за направа и промотиване на туристически портал е адски много, имайки предвид, че той има някаква идеят кое как струва в нета - много по евтино е.
 
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

Блинки те всички за това се борят да се докопат до кокала за да могат да гепат - това е нормално в почти цял свят мен на друго ме е яд -
Първо че са некадърни да го правят и им личи от далече - напълно разсипаха дребният бизнес в БГ.
Второ за две години стопиха близо 4 милиарда от резерва без видим ефект.
Трето че напълно си ги заслужаваме след като над 30% от хората продължават сляпо да им вярват гледайки само целофана дето е опаковано лайното
 
От: Сайт за 6,500,000лв, възможно ли е това??? 3,000,000лв за популяризация???

С некадърен сайт искат да привлекат жертви на още по-некъдърния ни туристически бизнес...
 

Горе