Самоосигуряващо се лице и разпраделение на печалба

zulo

New Member
Здравейте,
имам следния въпрос,
разходите за осигуровки на самоосигуряващо лице водят ли се за разход на фирмата и през сметката на фирмата ли трябва да се плащат.
Ако се платят през тази сметка връщат ле се от собственика по някаква счетоводна сметка.
Ако решиш да си ползваш печалбата плащаш данък 5% и трябва да е имаш налична за да е изтеглиш.
Но след като всеки месец плащаш по 130 лв за осигуровки които не са разход как е възможно да имаш и тази сума.
 
От: Самоосигуряващо се лице и разпраделение на печалба

И пускаш това в раздел "Политика"?
 
И пускаш това в раздел "Политика"?

Темата е преместена в Юридически и Счетоводни Въпроси.

Иначе по темата. Мда, водят се и са такива разходи. Счетоводителката трябва да ти го е споменала това. За това като ти приключва годината реално те и бита, дали имаш пропуснати осигуровки за миналата година. Имаш този данък като разпределиш печалбата като дивидент. И физическото лице плата още 5% данък на тези пари. Как така не ги плащаш тези 130 лева. Плащаш си ги и можеш през твоята фирмена сметка. :) Ако бъркам, но това знам от счетоводител, нека ме поправи. :)
 
От: Самоосигуряващо се лице и разпраделение на печалба

аз до колкото знам осигуровките не ти са разход когато се самоосигуряваш
 
От: Самоосигуряващо се лице и разпраделение на печалба

Моя счети казва, че не могат да са разход, нареждам ги от сметката си.

Иначе накрая на годината, ако имаш печалба, то тази печалба се облага с 10% данък печалба и след това решаваш какво да правиш с тази сума. Да я оставиш във фирмата или да си "я дръпнеш" срещу 5% на парите, които дърпаш като данък дивидент. Общо взето така е най-евтино да си дърпаш пари от фирмата+ осигуряване като СОЛ на минимални прагове...
 
От: Самоосигуряващо се лице и разпраделение на печалба

Моя счетоводител направи така че да се водят разход, но се получава около 150 лв на месец. Защото се плаща и данък. Това била някаква хватка, така че да се признават осигуровките за разход, поне аз така разбрах.
 
От: Самоосигуряващо се лице и разпраделение на печалба

Здравейте,
имам следния въпрос,
разходите за осигуровки на самоосигуряващо лице водят ли се за разход на фирмата и през сметката на фирмата ли трябва да се плащат.
Ако се платят през тази сметка връщат ле се от собственика по някаква счетоводна сметка.
Ако решиш да си ползваш печалбата плащаш данък 5% и трябва да е имаш налична за да е изтеглиш.
Но след като всеки месец плащаш по 130 лв за осигуровки които не са разход как е възможно да имаш и тази сума.

Не са разход на фирмата, собственика трябва да ги внесе в касат на фирмата/ или по фирмената сметка/ и се привеждат от сметката на фирмата към НАП, но не по ЕИК /Булстат на фирмата, а по ЕГН на собственика. Ако собсвеника е назначен с договор за управление /приравнен на трудов, но не се регистрира в НАП/ - осигуровките се признават за разход на фирмата, но има данък общ доход/ ДОД и са върху минималния осигурителен доход по икономическата дейност на фирмата! Но тогава собсвеника не е СОЛ- не разбрах от въпроса ти - ти ли си управител и собственик или има друг управител, а ти си само собственик или съсобственик. Има и друг случай - например при ООД ако си един от собствениците/съдружниците, но не участваш и не полагаш личен труд в дейността на фирмата - може и да не се осигурява.
Ако фирмата излезе на печалба, след плащането на 10% данък ЗКПО, тази печалба може да се разпредели като дивидент на собствениците с решение на общото събрание, в този случай се плащат 5% данък дивидент.
Дано да съм ти помогнал. Ако имаш други въпроси, дай да видим дали мога да помогна!
 
От: Самоосигуряващо се лице и разпраделение на печалба

Моя счетоводител направи така че да се водят разход, но се получава около 150 лв на месец. Защото се плаща и данък. Това била някаква хватка, така че да се признават осигуровките за разход, поне аз така разбрах.
Това ако си управител и собственик на фирмата ли? Ако ДА- едва ли е врътка, ако НЕ - дай да видим как става, че ми е много интересно :wink:
 
От: Самоосигуряващо се лице и разпраделение на печалба

Абе и аз така мислех, но можели да бъдат. Но питай, защото аз говоря за ЕООД, не че има значение, но все пак.

Аааа, Blinkiii, има значение, има при ООД го поописах по-горе, а при ЕООД (както е при теб) ако ти си собственик и няма назначен друг управител можеш да избираш между:
1. СОЛ - осигуровките са около 130лв. и не минават за разход на фирмата;
2.Договор за управление - осигуровките са повече от 130 лв. /зависят от МОД - минимален осигурителен доход по ИД- икономическа дейност/, могат да достигнат до 500лв. и са признат разход на фирмата!
 

Горе