Сериозно За Белене

От: Сериозно За Белене

казвам, че от всякакъв тип гориво може да се осигури допълнително - чрез внос и добив
ток - също, ако има откъде да внесем

казваш, че климатиците са с по-голямо КПД - и така да е, като няма ток ще се ползват на макс и останалите варианти

и режим да има - голяма работа, месец ще го изтърпим
но 30 години аз не искам

за дървата го казах заради стотиците хиляди селяни живеещи в София - те ако се приберат там откъде са дошли ще могат да ползват дърва :wink: каквито има в изобилие - колко и смешно да ти се струва :)shock:)


Аз в предизборните кампании не съм чул някой да казва, че ни трябва ток за да се топлим :D

Tи със "за" ли гласува?
защото Пръмовица беше в бойкот :D
 
От: Сериозно За Белене

Tи със "за" ли гласува?
защото Пръмовица беше в бойкот :D
Аз не гласувах, защото исках да има провал на референдума и въпросът да остане отворен. Така и стана накрая.

А по втория въпрос:
Не съм против развитето на ядрена енергетика в България, но казвам „не”, защото референдумът не е за централа, а е стягане на редиците на ГЕРБ и БСП, заяви лидерът на движение „България за гражданите”.

„Хората искат да знаят ясно кой е инвеститорът, който ще строи централата, да не се получи като във филма „Мисия Лондон”, бе категорична тя в студиото на Нова телевизия.
http://novinite.bg/articles/29042/Meglena-Kuneva-AEC-Belene-ama-samo-sas-zapaden-investitor
Тя е ЗА, ако е ясно кой, какво и защо. То общо взето всички партии са на почти същата позиция.
 
От: Сериозно За Белене

дам, прав си! че ни трябва АЕЦ Белене
ако не искаме...ЛЕДЕНА ЕПОХА

ledena_epoha.jpg


незнам за Вас, но аз започвам още от утре да трупам запаси :p
 
От: Сериозно За Белене

На думите на Пръмова може да се фане само някой шаран
Тя съсипа ядрената енергетика в България, па ся щяла да строи нови мощности
гОлем майтап
 
От: Сериозно За Белене

Тя е ЗА, ако е ясно кой, какво и защо. То общо взето всички партии са на почти същата позиция.

Това "кой, какво и защо" си остана тайна велика.
За кво им е да обясняват, като може да излъжат простите хора с " Гласуваме за БСП-то, да ни намали цената".

С умно управление на ресурсите, може да се постигне баланс и с минимални резерви.
Ама думите "умно управление" и "държавен служител", не бива да се употребяват в едно изречение.
 
От: Сериозно За Белене

На думите на Пръмова може да се фане само някой шаран

:(
значи и поливането на полетата не е сигурно?

Ще стартираме мащабна програма за възстановяване на поливното земеделие.

а толкова мечтаех за това...
 
От: Сериозно За Белене

@Test, колега уж те мислих за енергиен експерт, пък ти такива лаишки аргументи.
Това,от което се притесняваш разбира се че може да стане и сигурно ще стане, но заради това се застрахова всяка държава, защото това е кумулативна практика на индивида и се нарича - трупане на резерв/запас. Както всеки човек, семейство, стопанство, фирма и т.н и държавата има резерви за такива случаи.

Не си мисли, че ако дадем по-голяма цена няма да може си внасяме, ако Гърция или Турция не дават винаги може вземем ток от другаде да внесем от по-далече. Там където има излишък или да платим по-вече за тока от местното потребление на южните ни съседи, но пак ще има ток. Така, че не бой се.

Всичко това е разбира се, ако няма нов ледников период. А до тогава за отопление ще се ползва всичко налично и да ти кажа в апартамент живея и зимата съм на камина и не съм само аз :)
 
Последно редактирано:
От: Сериозно За Белене

Ето я и статията, която обобщава всичко което съм писал по темата за Беленето и любимите ми комунисти :)

http://www.capital.bg/politika_i_ik...luji_ot_teatura_nova_iadrena_elektrocentrala/

Нещо пове*че – през този период са изнесени 61 тераватчаса (TWh) електроенергия, като само през 2011 г. са произведени 50.7 тераватчаса, от които са консумирани 38 тераватчаса и изнесени 12.1.

През 2012 г. са произведени 50.7 Twh, и то при непълно натоварване на ТЕЦ "AES – Гълъбово", ТЕЦ "Марица-изток 2" и ТЕЦ "Контур Глобъл". Оказва се, че вътрешното електропо*треб**ле**ние, дори при максималния сценарий, може да бъде осигурено до 2025 г. от налични*те генериращи мощности, без АЕЦ "Белене", седми блок на АЕЦ "Козло*дуй" и нова ТЕЦ в "Марица-изток", намерения за което декларира правителството.

Износът на ток от България е намалял с над 20%

И това е много интересно:
http://www.capital.bg/biznes/kompanii/2012/11/22/1953278_tozi_skup_skup_iznos_na_tok/

Георгиева даде пример с последния търг, организиран от АЕЦ "Козлодуй" за износ на електроенергия за Турция, на който постигната цена е била 64-66 лв. за мегаватчас. "Моята компания също участваше на търга, но не спечели, защото предложихме по-ниска цена", посочи тя. Вместо това обаче "Енергия МТ" е купила електроенергия от унгарската борса, за да я изнесе до Турция, което й е струвало с 1.17 евро по-евтино, отколкото щяло да струва, ако за южната ни съседка е била доставена електроенергия от АЕЦ "Козлодуй", коментира Георгиева.

Силния, коз на БСП-то, е че има определена група сляпо вярваща и разпространяват "великите" им мисли на необразованият им електрорат, който на дали е чел нещо различно от това, което е одобрено от партията майка за приемливо!
 
От: Сериозно За Белене

@Test, колега уж те мислих за енергиен експерт, пък ти такива лаишки аргументи.

Незнам но аз се наплаших жестоко...
преди малко реших да легна.,.но сън не ме лови
викам дай да видя дали има развитие относно информацията за Ледена Епоха :confused:
някой да знае нещо повече от @Test?

пих една шепа приспивателни
и в съня ми е само това:

ledena_epoha.jpg


oт този кошмар се събудих и няма заспиване...
 
От: Сериозно За Белене

Оригинален си като турски анцуг. :clap:
 
От: Сериозно За Белене

Оригинален си като турски анцуг. :clap:
мерси, мерси :beer:
и теб те бива :) аз още се чудя как го измисли това :D
да правим белене, иначе ще мрем от студ
 
От: Сериозно За Белене

Съжалявам, но не аз съм измислил зимата. Нито съм измислил системата за разпределение на ток, при която ако се тегли повече енергия, отколкото има в наличност се срива тотално и за дълго време. Поинтересувай се защо е имало режим на тока през комунизма. Подсказвам, не е било защото не можем да произведем достатъчно, за да задоволим нуждите на държавата.
 
От: Сериозно За Белене

Съжалявам, но не аз съм измислил зимата. Нито съм измислил системата за разпределение на ток, при която ако се тегли повече енергия, отколкото има в наличност се срива тотално и за дълго време. Поинтересувай се защо е имало режим на тока през комунизма. Подсказвам, не е било защото не можем да произведем достатъчно, за да задоволим нуждите на държавата.

Да не би щото, трябвало сме плащали задължения и износа е приоритет, то хората в БГ кучета ги яли и затова да им е по кеф им правят диско 2 часа има 2 няма ток :)
 
От: Сериозно За Белене

Точно така. :)
 
От: Сериозно За Белене

Като цяло само либерализиранията ще ни спаси, писал съм в други теми стъпките и какви са ползите, а те са ясни и точни завишаване на стандарта ни.
 
От: Сериозно За Белене

Е как по точно ще ни спаси либерализацията?
Говоря за енергийния сектор, дето народа го духа най-здраво
Ток, газ, горива как ще станат по-евтини
 
От: Сериозно За Белене

Е как по точно ще ни спаси либерализацията?
Говоря за енергийния сектор, дето народа го духа най-здраво
Ток, газ, горива как ще станат по-евтини

Нали знаеш какво пише Труда освобождава, за мен това което освобождава е знанието. Та в този ред на мисли, да прочетеш как работи икономиката при наличието на свободен пазар :) и да придобиеш знание в тази сфера ще е безценно :) Лично на теб съм ти писал преди, гледай сега внимателно, че в някоя бъдеща тема пак да не ти повтарям за 3-ти път.

Давам пример:

БГ енергийния сектор - това е пример за анти свободен пазар и държавно гарантирани монополи. Какво става при либерализиране:

1. Падат всички териоториални бариери, за да има монопол трябва има и бариери, няма само ЧЕЗ да е за София
2. Отпадат всички бюркоратски изисквания, всеки който иска да продава има определен лиценз и серитификат, всичко е стандартизирано.
3. Всеки търговец/доставчик има достъп до физическата мрежа, като плаща опредена такса.
4. В този момент, в който всичко е на лице, ще дойдат доста играчи, защото има доста хляб в това.
5. Това ще доведе до спад в цените защото всеки, който има готова продукция и услуги и не я реализира му се пише загуба. Водени от мотива за загуба цените падат.
6. Всеки човек, ще избира който си иска доставчик.
7. Всеки доставчик, ще може сам да си прави енергийния миск.
8. Всеки доставчик, ще избира от къде да купува - ако си от София и имаш софойски доставчик, то той ще се опита да изкупи ток от най-близките централи до софия, и да има ниски разходи за транспорт, може се окаже че тока да ти е по евтин от АЕЦ сега
9. Ще има либерализиация и при централите, всеки може си качи ВЕИ-та и да продава, но не както е сега.
10. БГ е с енергоемка икономика, в този момент всеки бизнес голям прозивдител би инвестирал в собствени центрирали, с пъти по лесни условия от както е сега.
11. Самите производители на ток, биха направили центнрали близки до пазарите си с цел по ниски крайни цени.
12. От момента на ниските цени на ток ще се възползват всички производителите, това ще довде до спад на производствени разходи и да по голяма производителност и конкурентноспосбност, това от своя страна ще довде и до по голяма заетост
13. След като имаме всичко това, доставчика ще избере, от къде да купува и може се окаже, че съседа ти прави ток, и местния доствчик на ток да взима и от него и това да сваля още цените
14. Всичката тази конкуренция, ще доведе до спад на цената в краткосрочен план, защото сега има тонове регулации сега, но в дългосрочен план цената върви нагоре, но заради либерализиранията цената няма скача рязко.
15. Всичко това ще доведе до по ниски сметки, по-голяма ефективност, по-голяма производителност и в крайна сметка по-вече пари накрая на месеца.
16. Всички ще са по-добре тогава от колкото сега или иначе казано ще се подобри благосъстоянието на хората

Или по просто казано по въпросите ти

1. Ако тук бензина е скъп а в страна Хикс е по евтин и при доставката имам нормална печалба то бих внасял гориво - това се нарича арбитражна търговия. Това разбира се става тогава когато има свободен пазар, не както сега монопол при Лукчо и иди да внасяш тонове глупости искат само за начало
2. Ток това е лесно, ще се прави близко до пазара и за нуждите на пазара - ако в във Варна има високи цени на тока, то това би накарало да се строят мощности до Варна, един малък АЕЦ с капацитет 100 МВ би задоволил или някой голям соларен масив или внос от Турция и Гърция
3. Газа тук вече е отново личен избор на пазара, ако има нужда от газифициране то това се случва.

Като цяло винаги цената е сигнала за 2те странни ако е висока то има печалба и идват нови играчи и я свалят, реакацията е обратна и на потребителите свиват потреблението. Е в БГ не е така имаме скрито производство, просто са спрени част от мощностите, отделно имаме спад на потреблението защото е висока цена и отделно имаме енергийна ефективност при пазар, то това би довело до спад на цената, но уви имаме ръст :) това ти казвам не е пазар, а анти пазар или така казано монопол :) държавно покровителство над частника и държавни монополни дружества, като цяло всички налагащи на нас и ние нямаме право на избор :)
 
Последно редактирано:
От: Сериозно За Белене

А какво ще стане с договорите на Мариците? ами ВЕИ-тата
За горивата как ще стане либерализацията? как ще я обяснят на Лукчо
Газта? там май най-лесно ще се либерализира
 
От: Сериозно За Белене

А какво ще стане с договорите на Мариците? ами ВЕИ-тата
За горивата как ще стане либерализацията? как ще я обяснят на Лукчо
Газта? там май най-лесно ще се либерализира

Пътя минава през анексиране на договорите и то в частта на гарантираните цени и квоти. Сигурен съм че са обвързани договорите с регулатора, просто се приема закон няма да има държавен регулатор и се разформират БЕХ НЕК. Най-елегантното е с анекса, но не съм чел договорите това е свърхсекретно едва ли не, то ако види бял свят жив политик няма остане.

За мен това е решението неква форма на анекс и да се каже от днес всичко става по пазарен принцип, вие така или иначе сте върнали всичко ....Всяко друго решение, като отнемане на лицензи, национализации и всякакви други глупости няма минат. Друг избор просто нямаме!

А при Лукчо, там нямаме обвързващи договори просто КЗК ще действа с топки и ще има помощта на ефектвините държани институции и ще станат нещата (тук говорим съда да е 100% функциониращ)

Но всичко е мечти спрямо реалността ни!

Уникално лесни стандарти и изисквания за всички прозрачност и всеки да има свободно достъп до договорите. До такава степен, че ако ти искаш да можеш да продаваш ток на който си пожелаеш, като внасяш от вън. Замисли се ако 7,5 стинки е цената на външен пазар докато дойде при теб с всичко ще е 15 стинки с ДДС аз сега плащам 19 стинки - кой е на +?! И не на последно място, ако говорим за иситински свободен пазар ДДС-то и акциите няма съществуват така че ...... :) Но пък и държавата яко ще трябва реже от щата си, пак казвам всичко е мечти.

Не ни трябват монополи, нито частни нито особено държавни!
 
От: Сериозно За Белене

:) Лично на теб съм ти писал преди, гледай сега внимателно, че в някоя бъдеща тема пак да не ти повтарям за 3-ти път.
Хехе, аз обичам да препрочитам любимите си автори, па ти си ми фаворит:rolleyes:

За мен това е решението неква форма на анекс и да се каже от днес всичко става по пазарен принцип, вие така или иначе сте върнали всичко ....Всяко друго решение, като отнемане на лицензи, национализации и всякакви други глупости няма минат. Друг избор просто нямаме!

Но всичко е мечти спрямо реалността ни!
Да, наистина е мечта, то и аз искам да си избирам какъв ток да плащам, примерно искам ток от АЕЦ, че по-евтин, ама той е за износ, а на мене ми дават ток от американската Марица, хич не ми дават право на избор да го ева...
 

Горе