След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Бихте ли живяли в сламена къща?

  • Да, идеята ми харесва.

    Votes: 10 52.6%
  • Твърдо не. Смятам, че конструкцията не е достатъчно здрава!

    Votes: 5 26.3%
  • Не, хората ще ми се смеят.

    Votes: 1 5.3%
  • В момента не, но ако придобие популярност в бъдеще - бих.

    Votes: 3 15.8%

  • Общо гласове
    19

mr_nikolov

Active Member
Колеги от известно време разглеждам и проучвам една технология за строене на къщи, която беше нашумяла преди малко повече от половин година по всички новинарски емисии, а именно строежа на къща от бали слама.

Бърза информация за тези които не са наясно с въпросната технология:
  • Използват се бали слама с много висока компресия (поне 80 кг на кубичен метър) - става почти като огромна тухла
  • Заради високата плътност сламата гори изключително бавно и е по-издръжлива на пожар от конвенционалната сглобяема къща (американски тип)
  • Препоръчително е да се ползва ръжена слама, защото не се харесвала на гризачите (не съм успял да го проверя все още)
  • Изключително добри топлоизолационни свойства (7 пъти по добри от тези на тухлата)

При сламените къщи има 2 типа конструкция: самоносеща и със скелет, първата е само от слама докато втората има допълнителни укрепващи материали.
В България благодарение на АСЕМ (Асоциация за строителство с естествени материали) е законно да се строи къща със стени от слама стига те да не са носещи, носещата конструкция трябва да бъде дърво, тухла и т.н. Не на последно място като предимство е ниската цена на сламата, което теоретично по моите сметки би струвало максимум 4000-5000лв. за двуетажна къща с площ 250-300 кв.м. Подчертавам, че това е само цената на стените от слама и тя е силно теоретична за най-лошия случай би могла да бъде и по-ниска, отделно обаче трябва да се включат разходите като носеща конструция, покрив, основа.

Интересно ми е какво е вашето мнение за такъв тип къща (като се обсъжда вторият защото той е законен тук), защото масовото мнение на хората е, че щом в приказката за трите прасенца се казва, че къщата трябва да е от тухли значи от тухли ще бъде!
 
Последно редактирано:
От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Дай точно цифри.
 
От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Звучи интересно , ако има нет в сламената къщурка - на мен ми е предостатъчно ;)
 
От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Дай точно цифри.

Точни цифри не мога да дам защото не знам колко струва направата на основата, носещата конструкция и покрива, но реално те струват също толкова колкото и при друга къща сглобена само с дърво примерно. Спестяването реално идва от употребата на бали за външните стени, а там цената варира спрямо сезона, който е бил. Ако лятото е сухо цената на сламата ще бъде по-ниска, но ако е мокро лято с 300 зора ще намериш суха слама, а именно такава ти трябва. Според книгата, която четох (писали са я британци) за 200 кв.м. къща би им коствало 600 паунда с бали и 10 258 паунда ако се прави с тухли.

Звучи интересно , ако има нет в сламената къщурка - на мен ми е предостатъчно ;)

Има някаква хасковска фирма, която прави по проект за Швейцария такива къщи. Само че прави панели със слама и ги сглобяват там. В тези къщи не само имало интернет, ами някои швейцарци си поръчвали и да си бъде истинска smart house.

11896e0f58ef82a5e4b74fb2ebaddf88.jpg
 
Аз бих. Странно защо има отговор "Не, хората ще ми се смеят", тъй като важното на тем ба ти е Ок, а това, че не е нещо общоприето или се смята за странно не го прави по-лошо или некачествено. Може в началото да изтърпиш подигравки или скептизъм, но важното е накрая кой се смее последен, след като дойдат разходите за нормален дом. :)
 
От: Re: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Аз бих. Странно защо има отговор "Не, хората ще ми се смеят", тъй като важното на тем ба ти е Ок, а това, че не е нещо общоприето или се смята за странно не го прави по-лошо или некачествено. Може в началото да изтърпиш подигравки или скептизъм, но важното е накрая кой се смее последен, след като дойдат разходите за нормален дом. :)

Отговорът го сложих защото към този момент публично е оповестено за 2 построени такива къщи в България (в с. Ветрен и с. Кладница) и за 3-та строяща се в момента (в с. Марково). Собствениците и на двете къщи казаха, че са отнесли изключително много подигравки, а известен факт е, че българина се влияе доста от чуждото мнение и живее за да бъде оценен добре. Поради тази причина добавих този отговор, но направих анонимна анкета.
 
От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Вместо да, цъкнах последното.
 
Re: От: Re: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Отговорът го сложих защото към този момент публично е оповестено за 2 построени такива къщи в България (в с. Ветрен и с. Кладница) и за 3-та строяща се в момента (в с. Марково). Собствениците и на двете къщи казаха, че са отнесли изключително много подигравки, а известен факт е, че българина се влияе доста от чуждото мнение и живее за да бъде оценен добре. Поради тази причина добавих този отговор, но направих анонимна анкета.

Ама това е в природата на всеки човек, да гледа със скептизъм към новото или различното. До преди няколко години яко се базикаха с пръчката за селфи, сега всяка себеуважаваща се кифла има такава, за да заснеме цялата си простотия - от земята до небето, без да изпуска сантиметър. Така, че това не е критерии, че идеята е лошо, дори напротив. Щом събира такива настроения, значи има бъдеще. Нещо като показател е вече. ;)

За това, който е с такова мислене, да ще се подиграва, който е с малко по-еволюирало, ще размисли върху идеята и със сигурност би я сложил в алтернативите си. А ако си направи и правилно проучването, може да заеме и топ позиция при избор на дом, ако разбира се е ОК във всяко отношение. ;)
 
От: Re: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Собствениците и на двете къщи казаха, че са отнесли изключително много подигравки, а известен факт е, че българина се влияе доста от чуждото мнение и живее за да бъде оценен добре. Поради тази причина добавих този отговор, но направих анонимна анкета.

Това сериозно ли? мисля, че причина е комплексарщината у някой хора
какво значение има материалът? най-важна е ефективността. Защо някой хора се комплексират от дадена тема и започват да пишат по форумите, да я агитират и пропагандират...
(то не са теми, анкети, стилизирани текстове, снимки и още куп чудеса)

Харесва ти идеята - ок. Ако имаш финансова възможност - прави си къща. Защо занимаваш всички останали с това?
Защо трябва да биеш тъпана, че ще си правиш къща като на едно от трите прасенца?

ако си правиш къща в село където хората мизерстват и биеш тъпана за това, естествено, че ще получиш подигравки
какво значение има в каква къща ще живееш ако си сам? а ако не си сам, защо се интересуваш от мнението на останалите и пускаш такива допитвания?
 
От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Как се правят тея бали?
 
От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Не знам към мен ли е насочено това или какво имаш предвид ама както и да е. Не пропагандирам нищо и не се комплексирам от нищо. Аз харесвам идеята и ако имам възможност след някоя друга година бих си направил такава къща. Както обясних обаче вече за съжаление черта на българина е да се меси в чуждите работи и да се влияе от чуждото мнение. Стана ми интересно какво е мнението на хората тук защото масовото мнение е, че щом се различава от конвенционалните начини значи не става!
 
От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Как се правят тея бали?

Ми с балировачка?! Като мине комбайната, ожъне пшеница, ръж, жито (но в никакъв случай люцерна или някаква трева) и остане само сламата тя после се събира и се балира. Тънкия момент, както споменах е, че трябва да са с висока степен на сгъстяване, защото балировачките имат настройка в стандартна бала (примерно 35/45/90 см) колко килограма слама да натъпчат. В един и същ размер, бали подготвени за храна на животни са по-леки и рехави, а тези, които са за продажба и ще се транспортират някъде с камион са натъпкани повече защото се продават на тон.
 
От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Стана ми интересно какво е мнението на хората тук защото масовото мнение е, че щом се различава от конвенционалните начини значи не става!
отново глупости.
Нали има някаква организация. Искай информация за проведените тестове и ще разбереш дали "става". Но ти си решил да пуснеш анкета във форум където никой не се занимава със строителство на къщи от слама...

половината от въпросите в анкетата са комплексарски
Не, хората ще ми се смеят.
В момента не, но ако придобие популярност в бъдеще - бих.
за първото вече писах в предния си пост. А за второто - защо трябва да е популярно за да го ползвам ако е хипер ефективно? :lol: (или за теб не е нужно да е ефективно?)

и защо след някоя друга година ще си правиш къща от слама? ще събаряш нещо вече направено, за да редиш бали със слама? :shock: :mad:
 
От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Напротив Николов пропагандираш въпросната асоциация - Хубаво си решил да им пуснеш една СЕО статия но не преигравай - Хората тук не са балами
 
От: От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Тънкия момент, както споменах е, че трябва да са с висока степен на сгъстяване, защото балировачките имат настройка в стандартна бала (примерно 35/45/90 см) колко килограма слама да натъпчат. В един и същ размер, бали подготвени за храна на животни са по-леки и рехави, а тези, които са за продажба и ще се транспортират някъде с камион са натъпкани повече защото се продават на тон.

Бълваш глупости след глупости :D пресоват ги за да подобрят (увеличат) тяхната плътност (следователно да подобрят техните термоизолационни качества), а не за да тежат повече (или там каквото си написал - не можах да го разбера).
хаха, намеси и животните... нали ако им дадат пресовани бали ще си счупят зъбите от ръпане :lol:
 
От: От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

отново глупости.
Нали има някаква организация. Искай информация за проведените тестове и ще разбереш дали "става". Но ти си решил да пуснеш анкета във форум където никой не се занимава със строителство на къщи от слама...

половината от въпросите в анкетата са комплексарски

за първото вече писах в предния си пост. А за второто - защо трябва да е популярно за да го ползвам ако е хипер ефективно? :lol: (или за теб не е нужно да е ефективно?)

и защо след някоя друга година ще си правиш къща от слама? ще събаряш нещо вече направено, за да редиш бали със слама? :shock: :mad:

Анкетата във форума не е относно ефективността на метода, а относно това дали хората биха живяли в таква или би ги спряло това, че сламата е един от основните материали.

Въпросът в анкетата е един, отговорите са 4.

Няма да събарям нищо направено, но както казах имаш още много разходи и една къща определено не излиза жълти стотинки за да си ги правиш на конвеир.
 
От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Кирпичени къщурки, я се стегнете.
 
От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Напротив Николов пропагандираш въпросната асоциация - Хубаво си решил да им пуснеш една СЕО статия но не преигравай - Хората тук не са балами

Махнах линка за да не дойде и друг на твоето мнение.

Бълваш глупости след глупости :D пресоват ги за да подобрят (увеличат) тяхната плътност (следователно да подобрят техните термоизолационни качества), а не за да тежат повече (или там каквото си написал - не можах да го разбера).
хаха, намеси и животните... нали ако им дадат пресовани бали ще си счупят зъбите от ръпане :lol:

Нали се сещаш, че когато се правят бали те не се правят щото някои ще си строи къща, правят се да се хранят животни. Когато ти тези бали ще ги транспортираш на другия край на България ти в един камион може да събереш 300-400 бали примерно. В твой интерес е тези бали да тежат колкото е възможно повече - за да вземеш повече пари.
 
От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Нали се сещаш, че когато се правят бали те не се правят щото някои ще си строи къща, правят се да се хранят животни. Когато ти тези бали ще ги транспортираш на другия край на България ти в един камион може да събереш 300-400 бали примерно. В твой интерес е тези бали да тежат колкото е възможно повече - за да вземеш повече пари.

Човек - спри се, въобще не е така! :mrgreen:
Казах ти защо балите които използват за къщи се пресоват. То не е свързано нито с по-голямата печалба, нито с икономия на обема.
Тези за животните - не се пресоват защото са за храна. Все едно да пресоват хляба който ние ядем - с тези набухватели които влагат, мога да ти кажа, че след пресоване обема ще му се намали поне с 1/3, ако не и с 2/3

Балите за къщите предполагам са над 50-60-100 кг./бр. Айде сега ми кажи хората които се занимават с отглеждане на животни колко бали ще може да вдигнат преди да им се наложи да си купят КосмоСдиск :mrgreen:

Screenshot_2014.02.05_18.02.33.png
 
От: След идеята за IT село какво ще кажете за село от слама?

Ти виждал ли си бала?????
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
 

Горе