Соларни централи / Фотоволтаични централи има ли смисъл.

FoWTt_wWYAE2yzG.jpg
 
Всичко е строго индивидуално според домакинството и това колко ток се изразходва.

Ето отдолу пример за 3кв и 5 кв. Които биха били достатъчни за едно семейство.



Единствено което мога да посъветвам, бойлера, също да е слънчев но да не е към тази система. Вече има нови и различни бойлери, като вакуумно-тръбни и тнт.
Аз лично имам бойлер със панели и термопомпа, вече 10 години не е мръднал. Топли вода и зимата, стига да има слънце


10 КВ излиза към 30 000 лева
Глупости, 30 КВ излизат 30 000-35 000лв. Заедно с инвертора. Цените са доста паднали, не са като преди години
 
само инвертора струва тея пари
Сега може и да е по-скъпо, това беше преди 2-3 години. Сега гледах някакви по 2-3к лева, не ги знам добри ли са или не, но по принцип има различни цени.
 
Всичко е строго индивидуално според домакинството и това колко ток се изразходва.

Ето отдолу пример за 3кв и 5 кв. Които биха били достатъчни за едно семейство.



Единствено което мога да посъветвам, бойлера, също да е слънчев но да не е към тази система. Вече има нови и различни бойлери, като вакуумно-тръбни и тнт.
Аз лично имам бойлер със панели и термопомпа, вече 10 години не е мръднал. Топли вода и зимата, стига да има слънце



Глупости, 30 КВ излизат 30 000-35 000лв. Заедно с инвертора. Цените са доста паднали, не са като преди години
70 стотинки грубо струват панелите за 1В , сметни си 30 000 вата колко излизат, отделно инвертор, стойки, без да слагаме труд
 
Аз имам въпрос към автора на темата. Темата е за фотоволтаични централи, т.е големи паркове.
Въпроса ми е, дали има смисъл да се слагат панели на къща, при условие че няма да се изкупува излишната енергия?
Аз го смятах и излезе, че няма никакъв смисъл. Но ми е интересно автора да каже неговото мнение, и при какви условия има смисъл.
Зареждат си електричките някои хора с по 2-3 панела.
 
Панели гледам по 200-300лв за около 500 вата. По груби сметки 10 панела за 5 киловата са 3000лв, един инвертор, ако и той е толкова пак към 3000 и батерии от ups казват, че били по-изгодни. Ясно е, че винаги има подводни камъни и това са най-идеалните условия, може и двойно да излезе, а и винаги като човек започне да прави нещо осъзнава, че най-евтиното не е много удачно да се използва, но ако някой реши да гледа цената сигурно може да скалъпи нещо, което да върши работа и за по-малко пари.
 
Сметката за лично ползване няма как да излезе, защото нормално бг семейство ползва повече ток зимата, а тогава панелите почти нищо не дават като ток. Лятото ако са много надупени климатиците може и да има файда
 
30к система по днешни цени излиза около 48-52к с ДДС и монтаж. Вече зависи дали е на покрив или на земя (малко по-скъпо е тук). Цените са се повишили спрямо 2021ва, когато беше около 44к
 

Междувременно с жилетка за 1000 лв. :)
Много моля, тези жилетки са по 1000 евро. :)
 
Нещата ги мислите откъм сметка за домашно ползване със субсидирана цена.
Първо за фирма, цех, производство, голяма част от разхода е денем, а най-високите разходи са лятото за охлаждане. Тогава има модели на рентабилност за възвръщане на инвестицията дори за 2-3 години.
Втора за домакинства. В момента възвращаемостта е да кажем за 10-12 години, но, винаги има едно но. Сега цената на тока за домакинствата в България е една от най-нислите в Европа и е на субсидиран пазар. Нашите мили управници са подписали, че живи, умрели ще изкарат домакинствата от субсидирания на свободния пазар най-късно до 2025 края. Тогава рязко ще се сменят нещата.
Но към настоящите цени да имаш фотоволтаик за домашно ползване освен ако сам не си си го сглобил и монтирал си е доста скъпо и неефективно начинание. Преди години поне можеше да се копа крипто :)
 
Минуси аз не виждам в тази технология.

Aeromine is designed for installation on buildings with large flat rooftops such as :

  • Warehouses and Distribution Centers
  • Manufacturing Facilities
  • Office Buildings
  • Multi-Family Residential Developments
  • Big Box Retail

Ти какъв покрив направи на къщето миналата година - плосък с керемиди? :)

Иначе звучи наистина доста добре, ама трябва да реконструираме покривите си, за да използваме такава система.
 
Ти какъв покрив направи на къщето миналата година - плосък с керемиди? :)

Иначе звучи наистина доста добре, ама трябва да реконструираме покривите си, за да използваме такава система.
Аз ако мога да си го купя, място ще му намеря (не мисля, че е в производство), пък керемидения ми покрив да събира гургите!

Реално слънчевия колектор за топла вода има в пъти по-добра ефективност от този за ток. Та в този ред на мисли ако си фирма и ползваш 80-90% от тока през деня има смисъл да инвестираш.
Лична гъзария е да накачиш соларките. Замисляли ли сте се какво ще се случи ако едно 50-60% от населението започне да произвежда ток и да го пуска в мрежата. Имаме един огромен излишък през деня и недостиг през нощта. Това няма как да работи от чисто икономическа гледна точка. Тогава влизат батериите, а те са толкова мръсна технология, че обезсмисля цялата авантюра по зеленото.

Та тези слънчеви паркове дето ги вдигнаха последните години за мен са едно пране на пари. Как беше "имам точния човек":hankey:
 
Аз ако мога да си го купя, място ще му намеря (не мисля, че е в производство), пък керемидения ми покрив да събира гургите!

Реално слънчевия колектор за топла вода има в пъти по-добра ефективност от този за ток. Та в този ред на мисли ако си фирма и ползваш 80-90% от тока през деня има смисъл да инвестираш.
Лична гъзария е да накачиш соларките. Замисляли ли сте се какво ще се случи ако едно 50-60% от населението започне да произвежда ток и да го пуска в мрежата. Имаме един огромен излишък през деня и недостиг през нощта. Това няма как да работи от чисто икономическа гледна точка. Тогава влизат батериите, а те са толкова мръсна технология, че обезсмисля цялата авантюра по зеленото.

Та тези слънчеви паркове дето ги вдигнаха последните години за мен са едно пране на пари. Как беше "имам точния човек":hankey:
В друга тема бях дала ''компетентното си мнение" относно соларките и тяхната рентабилност. Съгласна съм с теб на 100%.

Колкото до реконструкцията на покрива, ще ми се да го направя за нашия, ама е доста скъпа операция. Миналата седмица се от снега се запуши комина и започна да дими откъм стените - добре че е външен, иззидан допълнително, та дима не влезе вътре в помещенията. Покрива ни е висок и с много голям наклон. Умирам от ужас, като се качи човек да чисти комина или за друга операция. Ако тия вятърни мини са наистина с такава ефективност и то през зимата, с тях ще се реши и проблема с отоплението. Край на запушените комини - йеей!
 
Аз ако мога да си го купя, място ще му намеря (не мисля, че е в производство), пък керемидения ми покрив да събира гургите!

Реално слънчевия колектор за топла вода има в пъти по-добра ефективност от този за ток. Та в този ред на мисли ако си фирма и ползваш 80-90% от тока през деня има смисъл да инвестираш.
Лична гъзария е да накачиш соларките. Замисляли ли сте се какво ще се случи ако едно 50-60% от населението започне да произвежда ток и да го пуска в мрежата. Имаме един огромен излишък през деня и недостиг през нощта. Това няма как да работи от чисто икономическа гледна точка. Тогава влизат батериите, а те са толкова мръсна технология, че обезсмисля цялата авантюра по зеленото.

Та тези слънчеви паркове дето ги вдигнаха последните години за мен са едно пране на пари. Как беше "имам точния човек":hankey:
Половината население тук не може да поддържа дома си топъл през зимата. Не виждам кога и 5% от хората у нас ще имат соларни панели, особено предвид факта, че блоковете могат да сложат само ограничен брой и ще стигне да покрие потреблението за общите части.
 

Горе