Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

@lqllqlq - "предприемачите" в този форум са млади хора - предимно ученици и студенти, които заработват по някой лев отгоре, колкото да се издържат.
От тези хора почти никой няма възможност да разкрие фирма, да печели достатъчно и да и плаща данъците дори.
Ако на някой бизнеса му се разрасне той неминуемо ще трябва да открие фирма и да отчита печалба, да сключва договори и тн.
Но в момента повечето хора са на етап дай да пробваме да видим какво ще стане. Пробват, мъчат се година-две и закриват фирмита обикновено.


Попаднал си на място, където много млади хора предлагат някакви услуги и понеже конкуренцията е силна, а търсенето ниско - цените падат до най-ниските възможни.

Ако търсиш най-ниската цена ще намериш евтина услуга, със съмнително качество и без документ. Ако търсиш документ ще платиш на някой който взима по-скъпо, ще имаш договор, що годе качествена услуга и пазарна цена. 95% от клиентите искат най-най-ниската цена. Пазара тук се е нагодил към тях.

Всеки потребител тук би желал да има собствена фирма, да продава продуктите и услугите си, но 90% не могат да си позволят да издържат фирма.

В момента , в който открият фирма, трябва да си надуят цените и повечето им клиенти окапват.
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

...Ще кажете "Ама за 10лв фактура ли?"
Да! И за 5лв се налага, защото ако поръчам 3 услуги този месец + няколко теми + няколко други неща за мен това значи разход 200-300лв, нали? Вече не са така смешни сумите. Всеки лев, който излиза от фирмената ми сметка, ако не е с насрещен разход, то аз ще му дължа и данъци.
...
Е как така ще дължиш данък за невзета фактура?
Имаш голяма печалба, декларираш всичко, обаче ти куца разходната част и затова се жалваш за десет лева без фактура
И аз сори, ама някой май се мисли за голем бизнесмен
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

@dintronix - повече разходи -> по-малко данък печалба и тн.
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

@lqllqlq - "предприемачите" в този форум са млади хора - предимно ученици и студенти, които заработват по някой лев отгоре, колкото да се издържат.
От тези хора почти никой няма възможност да разкрие фирма, да печели достатъчно и да и плаща данъците дори.
Ако на някой бизнеса му се разрасне той неминуемо ще трябва да открие фирма и да отчита печалба, да сключва договори и тн.
Но в момента повечето хора са на етап дай да пробваме да видим какво ще стане. Пробват, мъчат се година-две и закриват фирмита обикновено.


Попаднал си на място, където много млади хора предлагат някакви услуги и понеже конкуренцията е силна, а търсенето ниско - цените падат до най-ниските възможни.

Ако търсиш най-ниската цена ще намериш евтина услуга, със съмнително качество и без документ. Ако търсиш документ ще платиш на някой който взима по-скъпо, ще имаш договор, що годе качествена услуга и пазарна цена. 95% от клиентите искат най-най-ниската цена. Пазара тук се е нагодил към тях.

Всеки потребител тук би желал да има собствена фирма, да продава продуктите и услугите си, но 90% не могат да си позволят да издържат фирма.

В момента , в който открият фирма, трябва да си надуят цените и повечето им клиенти окапват.

Няма спор по така описаните от теб неща. Смятам, че това е компромисният начин да се развият нещата. Не най-правилният, но за това не виня хората, а странични фактори. Бих се радвал ако такива млади хора има повече, защото показва, че им се работи и мислят. Точно за това държах да отбележа, че не слагам, а и не е редно да го правя, всички под общ знаменател. Дори в тази посока мога да дам пример от тази седмица, с момче което няма фирма, но търси вариант да предостави услугата и без това значи да се крие. Адмирации за такива хора. И те, както казваш и ти, съм убеден, че след време ще имат собствена фирма и то успешна.

Е как така ще дължиш данък за невзета фактура?
Имаш голяма печалба, декларираш всичко, обаче ти куца разходната част и затова се жалваш за десет лева без фактура
И аз сори, ама някой май се мисли за голем бизнесмен

По-лесно ли щеше да е ако бях казал 1лв? Дали тогава нямаше да "пищя" вместо да се "жалвам"? Приход-разход са такива, каквито са. Нито повече, нито по-малко.

Очаквах да има отпор, но съм учуден, че идва от хора с толкова "стаж", мнения и тн в този форум, някои от тях доста често чета в други теми, в които активно вземат участие в дискусии колко е зле държавата. Тая държава за да не е зле се иска и още нещо, освен само сочене с пръст.
Народа бил прост, все гледали да те минат, всеки бутал бизнеса на другия. Колеги, това са най-честите коментари тук, но проблема е в начина на мислене. Не може да се иска и очаква "народа" да не е такъв, след като хората имащи претенцията да правят бизнес имат същия начин на мислене.

По-горе се каза, че пазара е такъв и предлагането се нагажда според него. Така е. Значи ли това, че трябва да се примирим? Ей така, да си наведем глава, щото всички са в стадото и ние с тях? Нали всяка промяна трябва да дойде от някъде?
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

Специално за писане на статии и подобни текстови услуги не знам да има някой в България, който да издава фактури, тъй като това ще е изключително тъпо. Има по-изгодни начини като авторски договор. При него не се дължат никакви осигуровки, а данъкът е много малък. Може да го поеме или фирмата, или с него да се натовари авторът. После сумите по договора както искаш ги отчитай. Важното е че от гледна точка на автора всичко е изрядно за пред властите и той не е длъжен да се съгласява да издава фактури или други подобни щуротии. Вече ти ако искаш му издавай договор и поемай данъка от 6-7%, ако искаш недей. Насила хубост не става. Обаче да се прехвърля топката в полето на фрийленсърите не е правилно. Работодателят е в по-силна позиция и ако наложи неизгодни условия ще има по-големи разходи или просто никой няма да се съгласи да работи с него.
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

Проблемът в България се нарича бюрокрация. Големи са разходите за тази бюрокрация. След това идва нашето конституционно "право" - осигуровките (трудови и здравни), които почти никой не желае да плаща, защото ползите от тях са съмнителни. На един freelancer му е много по-изгодно да ти приспадне данъка от цената (т.е. freelancer-ът да плати данъка чрез приспадане) и ти да го платиш вместо него без трудов или граждански договор. За да няма гафове в такива случаи е желателен договор за конфиденциалност.
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

Предприемачество е бизнес начинание с поемане на риск! Какво общо имат фактурите с начинанието?

Вероятно говорите за архаичната дукументална форма на данъчно облагане в Европа, от която само от ДДС се губят 100 милиарда на година.
Тази ли форма прокламирате и защитавате? Това, че Х не е издал фактура не означава, че не си декларира данъците, включително и върху недокументираните приходи.
Финансовият резултат се преобразува и се посочват в увеличение. Изииии...


Пък и на повечето млади блогъри тук им доставя удоволствие да са в топ на индийската компания с американски собственици Гугъл.

Google's tax avoidance is called 'capitalism', казва честния и скромен предприемач Eric Schmidt. Но не само, че го казва...праскат си, като
за световно през просото и не им пука. Някой, някога да е получавал фактура от Гугълллл гъл гъл гъл...?
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

@dintronix - повече разходи -> по-малко данък печалба и тн.
Е и, аз да не съм казал обратното

Няма спор по така описаните от теб неща. Смятам, че това е компромисният начин да се развият нещата. Не най-правилният, но за това не виня хората, а странични фактори. Бих се радвал ако такива млади хора има повече, защото показва, че им се работи и мислят. Точно за това държах да отбележа, че не слагам, а и не е редно да го правя, всички под общ знаменател. Дори в тази посока мога да дам пример от тази седмица, с момче което няма фирма, но търси вариант да предостави услугата и без това значи да се крие. Адмирации за такива хора. И те, както казваш и ти, съм убеден, че след време ще имат собствена фирма и то успешна.



По-лесно ли щеше да е ако бях казал 1лв? Дали тогава нямаше да "пищя" вместо да се "жалвам"? Приход-разход са такива, каквито са. Нито повече, нито по-малко.

Очаквах да има отпор, но съм учуден, че идва от хора с толкова "стаж", мнения и тн в този форум, някои от тях доста често чета в други теми, в които активно вземат участие в дискусии колко е зле държавата. Тая държава за да не е зле се иска и още нещо, освен само сочене с пръст.
Народа бил прост, все гледали да те минат, всеки бутал бизнеса на другия. Колеги, това са най-честите коментари тук, но проблема е в начина на мислене. Не може да се иска и очаква "народа" да не е такъв, след като хората имащи претенцията да правят бизнес имат същия начин на мислене.

По-горе се каза, че пазара е такъв и предлагането се нагажда според него. Така е. Значи ли това, че трябва да се примирим? Ей така, да си наведем глава, щото всички са в стадото и ние с тях? Нали всяка промяна трябва да дойде от някъде?
Темите за държавата ги остави. Тя държавата се вмирисва откъм главата
Горе всичко ако е наред и надолу ще се оправи, само че главата е болна и страда цялото тяло
Дали пишеш за 10лева или за триста все тая
Наемаш някой от форума да ти пише редовно статиите, обаче той не може да ти даде фактура за купената услуга, пък ти искаш да си изряден
Може да го наемеш на работа и да му плащаш осигуровките, ама не ми се вярва да си толкова изряден
В онлайн и офлайн бизнеса не съм видял изрядна фирма, затова тази тема ми се струва леко напудрена
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

Житието определя битието в държава в която да поддържаш дори и неработеща фирма трябва да платиш над 3000лв на година не можеш да очакваш хората които печелят под 12 000 на година да работят легално.

Тоест по дифоут държавата е убила легалният дребен бизнес със всичките последствия от това нови 300 000 безработни и тн.

Най жалкото е че водещите партии все още не могат да прогледнат къде им тече джапанката и да предложат адекватни мерки.

Щели да вдигат заплатите - тотално объркана представа за това от какво се нуждае икономиката - Щели да открият нови работни места - на какви - финансови ревизори дето да ходят да тормозят все още оцелелите фирми?

Тази държава има спешна нужда от либерализиране на търговската дейност извършвана от дребните фирми за да почнат хората сами да се грижат за прехраната си.
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

От кога несъгласието е равносилно на оплакване?
Никъде не съм казал, че няма кой да свърши работата, а изразявам несъгласие подкрепено с факти. Това, че не се харесва не значи, че не е така.

А да си обърнал внимание, че проблемите започват когато станеш легален??? По-горе ти писаха как може да очакваш от някой докарващ си +500 лв допълнително да има фирма, че и докумнет да ти издава.

Лично аз съжалявам, че имам фирма ако някой ме беше светнал когато започвах да се занимавам с онлайн търговия точно как стоят нещата и до сега нямаше да съм легален.
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

Всъщност, аз фактура за под 50лв не вземам ... по простата причина, че ако направя над определен брой фактури, счетоводителя ще иска допълнителни парички за всяка фактура.

Това е и причината за услуги от по 5лв даже и да не питам за фактура ... 5лв...
Но всеки си има различни разбирания
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

Който бачка на свободна практика (легално) трябва да се регистрира по БУЛСТАТ и да плаща всеки месец осигуровки върху 420 лв (ако е изкарал под 420 лв този месец) или върху доходите си (ако са над 420 лв през съответния месец).

Ако изкарваш 100-200 лв месечно от писане на текстове, събмитване по директории и т.н. как да плащаш над 100 лева осигуровки? Затова хората не искат да имат нещо общо с фактури и данъци.

Не е проблема данъците, проблема е "правото" на осигуряване (което де факто е превърнато в задължение) и бюрокрацията, с която трябва да се борят работещите легално. Разбира се има го и проблема "проблемите започват когато започнете да работите легално" и невъзможността да спазиш някой закон без да нарушиш друг.
 
От: От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

Ако изкарваш 100-200 лв месечно от писане на текстове, събмитване по директории и т.н. как да плащаш над 100 лева осигуровки? Затова хората не искат да имат нещо общо с фактури и данъци.
Не е задължително да се плащат осигуровки ако доходите са само от писане на статии по силата на авторски договор. Това не се счита за доход от трудова дейност. Само здравни се внасят, но това е задължително без значение по какъв договор си и дали изобщо работиш.
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

Някой умен политик трябва да опрости бюрокрацията и за под определен доход да отпадне облагането като процент от придобит доход. Някой би казал, че така хазната губи от данъци, но не е вярно. Така повече хора стават ангажирани, т.е. работещи. Това спестява разходи за помощи за безработица и тюхкане на бюрото по труда. Отделно това генерира повече капитал в обръщение, т.е. по-голяма покупателна способност. Щом има по-голяма покупателна способност, това означава приходи от ДДС (с всяка купена стока плащаш данък към стойността). И в крайна сметка държавата излиза на печалба от един такъв ход.
По трудният проблем са нашите прословути конституционни "права" на обществено и здравно осигуряване, които странно вместо право се оказват задължение. Не би трябвало да са задължителни. Би трябвало да има възможности за избор между повече пенсионни фондове, което включва и избор да не инвестираш в някакъв фонд, а в нещо, което смяташ, че ще подсигури старините ти. Проблем става, че в сегашната ситуация трудно ще се намерят пари за пенсионерите, ако се приложи тази схема.
Иначе за здравните осигуровки няма какво да се лъжем, че са смислени. Нали и без това плащаме на докторите почти всичко от лечението си (отстъпка 20 стотинки за здравноосигурени :D).
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

@Unwise - ти от няколко месеца почна да артикулираш едно по едно все десни мерки излизане от кризата.

Ще излезе, че в крайна сметка си за капитализъм и за пазарна икономика, не за някаква леви социалистически утопии.


Да не си вдигнал температура нещо ?
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

Аз съм за социален капитализъм, т.е. да се даде възможност на всеки човек да си изкарва прехраната както може (не говорим за престъпни дейности) без да му се пречи като към това трябва да се притискат големите и да не им се позволява възможност за некоректни практики. Данъци лесно се събират от човек, който има.
Истинският капитализъм издига в култ максималната печалба на всяка цена. Истинският капитализъм подкрепя корпорациите, които ограбват труда на обикновените хора.
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

Това е лява пропаганда дето го пишеш.

Все едно цитираш Маркс и класовата борба.

Забрави ги тия глупости. Никой не ограбва обикновените хора освен държавата с хилядите си безумни регулации.

Истинския капитализъм е в свободната търговия на стоки и услуги. Никоя корпорация не може да се обогати без помощта на държавата.
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

Абе Ляля не беше ли твоя една тема наскоро в която ревеше че са те вързали цял ден да седиш във вас защото щели да ти идват данъчни на проверка?

Как очакваш в такава държава някой да прави легален бизнес?
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

Аз съм за социален капитализъм, т.е. да се даде възможност на всеки човек да си изкарва прехраната както може (не говорим за престъпни дейности) без да му се пречи като към това трябва да се притискат големите и да не им се позволява възможност за некоректни практики.

Това, което описваш прилича на лесе-фер - ролята на държавата е да съблюдава спазването на правила (конкуренцията да е честна, а не да има принуда и насилие) и хората да си сътрудничат и разменят стоки/услуги доброволно.

Истинският капитализъм издига в култ максималната печалба на всяка цена. Истинският капитализъм подкрепя корпорациите, които ограбват труда на обикновените хора.

Това е капитализма според комунистическата пропаганда. А "истинския" капитализъм е просто друга дума за пазарната икономика - хората да си сътрудничат доброволно и държавата да гарантира, че това ще бъде така (да няма принуда, насилие и т.н.).
 
От: Сори, че ще го кажа ама това не е предприемачество!

Истинския капитализъм е в свободната търговия на стоки и услуги. Никоя корпорация не може да се обогати без помощта на държавата.

И без да се налага да прибягва до принуда, насилие и т.н. - ролята на държавата при пазарна икономика е да не допуска икономическите субекти да нарушават правилата (а правилата са много прости - хората да правят каквото правят доброволно, без принуда, да няма убийства и т.н.).
 

Горе