Стока от Англия и Франция

Emmie

New Member
Здравейте,

извинявам се, че още с първия си пост ще ви занимавам с моите глупави въпроси, но изобщо не съм наясно с някои неща и ще съм благодарна, на всеки който помогне! :)

Искам да отворя онлайн магазин, в който ще се предлага стока от Англия и Франция, която ще поръчвам през интернет.
Въпросът ми е такъв имам ли право да продавам стоки на марки, които нямат представители и магазини в България?
Писах до въпросните фирми, но все още не съм получила отговор. Трябва ли да имам разрешение от тях за да предлагам техните стоките в моя магазин?
 
От: Стока от Англия и Франция

За да закупиш стока от друга държава членка трябва да имаш регистрация по ДДС .... Ако имат легални представители на територията на България при запитване би следвало да ти предоставят контакти на местното лице, ако не ти предоставят подобно и решат да ти продадат би следвало, че нямат представител в България и може да си оперираш с марките свободно.
 
От: Стока от Англия и Франция

За да закупиш стока от друга държава членка трябва да имаш регистрация по ДДС .... Ако имат легални представители на територията на България при запитване би следвало да ти предоставят контакти на местното лице, ако не ти предоставят подобно и решат да ти продадат би следвало, че нямат представител в България и може да си оперираш с марките свободно.
Така, дано само онлайн магазинът й да е единствено за БГ! :wink: 8)
 
От: Стока от Англия и Франция

Мерси за бързите отговори!

За регистрацията по ДДС е ясно. Да, магазинът е само за България.
 
От: Стока от Англия и Франция

За да закупиш стока от друга държава членка трябва да имаш регистрация по ДДС ....
Не е задължително, просто ако си регистриран по ДДС не ти го начисляват върху цената на стоката, иначе плащаш.
 
Re: От: Стока от Англия и Франция

За да закупиш стока от друга държава членка трябва да имаш регистрация по ДДС .... Ако имат легални представители на територията на България при запитване би следвало да ти предоставят контакти на местното лице, ако не ти предоставят подобно и решат да ти продадат би следвало, че нямат представител в България и може да си оперираш с марките свободно.

Имаше някакво изключение в закона (и аз бях учуден като го видях) ако зареждането на стока е 20 000 лв... ама май беше и ако другата страна не е регистрирана

ПП Не съм правист нямам право да давам правни съвети да се консултира с адвокат как е по закон
 
От: Re: От: Стока от Англия и Франция

Имаше някакво изключение в закона (и аз бях учуден като го видях) ако зареждането на стока е 20 000 лв... ама май беше и ако другата страна не е регистрирана

ПП Не съм правист нямам право да давам правни съвети да се консултира с адвокат как е по закон

Не с адвокат, а с добър счетоводител. При внос за над 20 000 лв за една година се регистрираш по ДДС.
Пише го в закона и е обсъждано преди във форума.
Не знам какво и на кого е ясно, като първо трябва да се започне от изчитане на закона.:rolleyes:
 
От: Стока от Англия и Франция

Не е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО да си регистриран, за да купуваш стока от ЕУ. Лимита е 20 хилки на година, както се писа по-горе. Тогава е.

Иначе, може да си продаваш където искаш след това, това също не е вярно, че може да продаваш само в БГ. Как английските магазини продават в България?

Иначе, ако питаш за ДДСта, мита и т.н. - прочети си закона или порови в нета, за да ти стане ясно как оперира ЕУ.

Ако ще продаваш буклуци закупени от сайтове и ще си слагаш надценка може още сега да се откажеш... По-добре се свържи с 1 производител и продавай така, отколко да правиш тея балкански търговии, защото само съсипваме собствената си икономика така...
 
От: Стока от Англия и Франция

За счетоводни въпроси, счетоводителят да се оправя, нали това му е работата :)
Интересуваше ме от правна страна, имам ли право да продавам на територията на България, стоки от държави членки на ЕС, които нямат представители и магазини в БГ. Както и дали ми е нужно тяхното разрешение.

От това, което изчетох, явно няма никакъв проблем.
Вероятно първо ще се посъветвам и с адвокат, да не изям някое дърво.
 
От: Стока от Англия и Франция

Иначе, може да си продаваш където искаш след това, това също не е вярно, че може да продаваш само в БГ. Как английските магазини продават в България?

Не ми се спори, но може да пробваш да продаваш онлайн стока на клиенти от страна, в която има изключителен представител на същата марка за страната /той със сигурност ще има онлайн магазин/. Ако реши представителя може доста да се заиграе с теб!8) Но това явно няма отношение към конкретния случай, щом магазина й ще е само за БГ.
 
От: Стока от Англия и Франция

Да, щото тука всички се занимаваме със стоки с изключителни представители и на някой ще му се занимава за 500 евро дето си продал на негова територия... Хайде стига... ЕУ е това, свобода на предвижване на стоки, хора и капитали...
 
От: Стока от Англия и Франция

Задължително трябва да имаш разрешение от производителя за да продаваш техните продукти.
 
От: Стока от Англия и Франция

Колко от вас са продавали или внасяли стока над 20 000 лева или въобще някаква стока дори и за 100 евро, че всички давате толкова компетентни мнения и ми се струва ,че само обърквате човека ?
 
От: Стока от Англия и Франция

+1 за последното мнение!
Имаш право да продаваш каквото си искаш, без да питаш никой, стига да имаш редовен документ(фактура) от редовен търговец, който доказва че не продаваш ментета. Ще имаш ядове само ако стоките са ти фалшиви!
Ще те препратят към регионалния представител само ако търсиш по големи търговски отстъпки. Но ако си купуваш от разпродажби, аутлети и т.н. имаш пълното право и да продаваш.
Но действително, това не е сериозен бизнес. Сметни си, струва ли си загубата на време за нищожна заплата?! По добре хвърли усилия в нещо с перспектива.
 
От: Стока от Англия и Франция

Аз. Знам какво говоря защото съм имал подобни проблеми.

Колко от вас са продавали или внасяли стока над 20 000 лева или въобще някаква стока дори и за 100 евро, че всички давате толкова компетентни мнения и ми се струва ,че само обърквате човека ?
 
От: Стока от Англия и Франция

Аз. Знам какво говоря защото съм имал подобни проблеми.
За разрешението съм съгласен но ако си купил от официален магазин извън България и си получил фактура за това нищо не може да ти попречи да продаваш тук след като имаш официален документ издаден на името на фирмата ти .
 
Последно редактирано:
От: Стока от Англия и Франция

Аз. Знам какво говоря защото съм имал подобни проблеми.

Да не е било преди 2007 година?
Фактурата играе ролята на това разрешително. Щом купуваш от редовен магазин, значи и той е купил от такъв и така по веригата докато се стигне до производителя.
 

Горе