Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

Maverick

Well-Known Member
Имам следния проблем. Както си работи лаптопа и изведнъж "завалява сняг".

2015_01_05_21_52_47.jpg


Ето какво се получава. Излизат някакви квадратчета и лаптопа забива. Оправя се само с рестарт. Единствената промяна която съм правил преди да се появи проблема (но е минало поне 2 месеца без да има проблеми) е да сложа 1 8гб платка рам.

С линукс минт 17.1 съм. Преди да обновя до последната версия проблема го имаше пак.

Някой да знае какво става?
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

Тествай си рам паметта която си сложил с Hirens да провериш за нередности. Пробвал ли си с друга ОС, да не би тая да е бъгава. Но тази повреда да си призная честно и както ми описваш с тия квадратчета ми прилича на проблем с видеото или така наречено загряване и отлепяне на чипсета (ако е това е лошо). На проблем с видеото и чипсета ми изглежда но все пак докъто не се види и не му се направи диагностика на живо не може с точност да се каже.
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

Може ли да ми кажеш какво точно трябва да сваля, че търсих за Hirens но ми излизат бая неща.
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

направи си live cd/usb с някое ubuntu, ако пак забива - видеокартата е за ремонт/смяна
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

Здравей. Преди известно време имах същия проблем. Оказа се за "Ребол" на чипсета, или както каза Николов - когато прегрее, чипсета се отлепя. Занеси го в някой сервиз да го погледнат все пак.
Поздрави,
Мартин Ангелов
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

Ако е тоя чип колко струва оправянето? И от какво може да се разлепило?
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

По принцип, когато лаптопа се задръсти с прахоляк, не се охлажда както трябва. От там започва да загрява над нормалното и в един момент чипа не издържа. Ами на различните места, съответно и цената е различна. На мен ми го оправиха за 90лв. и ми дадоха половин година гаранция (направи ми впечатление, че почти навсякъде другаде даваха по 1, 2 месеца). Успех.
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

jkminkov, проблема се поява на 3-4 дена един път. Не мога да карам толкова време на виртуално цд.

RayMaster, духнах го хубаво на компресора. Не излезе много прах, но да видим дали ще има промяна. Ако пак забие ще тествам да махна едната рам.
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

Виж какви температури поддържа, особено като е по-натоварен.
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

По принцип Hirens и от замунда можеш да си изтеглиш. Но е малка по-сложна процедурата по проверката с тази програма. Като цяло процедурата е следната. Сваляш си програмата. Записваш я на DVD диск и го правиш bootable вкарваш, рестарт на машината и вече се ровичкаш докъто намериш опциите за диагностика на рам паметта. Разбира се трябва да внимаваш къде влизаш да не пуснеш някой погрешен Tool за поправяне и т.н.
Но пак ще ти кажа. Това ми прилича на отлепяне на чипсета от платката за видео. Ще ти обясня така. Това е примерно една платка, която има върху нея един чип (чипсет) който с използването на този лаптоп се отлепя постепенно. Когато започне вече да дава такива квадратчета и простутийки по екрана значи вече отлепянето е започнало (ако е това проблема). С използването на лаптопа или по-скоро загряването му все повече ще се отлепя. Ти даже да не усещ кой знае какво греене от лаптопа, вътрешно макар и минимално има такова. Пак ще кажа, че ако е това е лошо. Когато чипсета се отлепи напълно ще ти показва само черен екран. Можеш да тестваш дали ако включиш външен монитор ги показва тези квадратчета и т.н. Ако там не ги показва значи има още по-голяма вероятност да е от чипсета. Докъто не се отвори лаптопа и не се провери състоянието вътре ще караме само на "вероятности", защото все пак това е хардуер. До колкото си спомням преди 2 години когато се занимавах и работих и ремонтирах подобни неща вървяха така цените долу-горе. Презалепяне на чипсета който се е отлепил - до 100 лв около 2 месеца гаранция (някъде и повече) | Смяна на чипсета с нов, а не като първия случай да се презалепя стария - мисля че цените бяха над 140 лв. като тук гаранцията която даваха беше голяма. Като казвам над 140лв. може да е и 200лв. то си зависи от самото видео и чипсета който ще трябва да закупи сервиза :)

Късмет!
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

А колко са нормалните температури?
Ето я моята статистика за последните няколко часа.
Screenshot_from_2015_01_06_15_32_21.png
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

махни този лолпейпър и ще се оправи
rofl.gif

Това е кадър от филм, но както и да е.
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

А колко са нормалните температури?
Ето я моята статистика за последните няколко часа.
Screenshot_from_2015_01_06_15_32_21.png

Ами колега то е показано? До коклкото разбирам максималната подържана температура от частите ти е тази която е в Max графата, а минималната тая в Min. Гледам че с леко надвишаваш миналната така че би трябвало в момента лаптопа да не ти грее. Но това разбира се не се е случило някакво голямо загряване преди дни и да се е отлепило. Това става с армотизацията на частите с времето. На колко време е лаптопа. Ако преди е греел и се е отлепял бавничко? Играенето на игри също оскоряват процеса на отлепяне.
Против съм за играенето на игри на лаптоп. Значи някой търсят лаптоп за игри. Имаше подобна тема на скоро в този раздел. За да си вземете лаптоп и да играете на игри трябва задъклжително да е Гейминг. В тях има по-голямо охлаждане. Защото всяко пускане на игра при обикновен лаптоп, значи... Представете си играете най-новата версия на Call of Duty на компютър с видео карта на която има 2 големи бързи вентилатора за охлаждане + още вентилатори по кутията. Сега си представете на лаптоп същата игра, обаче на видеото вентилаторчето е голямо колкото 2 капачки от кола примерно (скрита реклама) :lol: .
Иначе от тази графика гледам че лаптопа ти е в отлично състояние. А случайно да си разливал вода или да са проникнали капки с течност, да се е навлажнявал лаптопа. Това може и преди време да се е случвало. Защото ако е бил намокрян леко даже. То лаптопа можеда си работи 1 2 месеца но тази води прониква и преминава през защити или нещо такова и след това време се прецаква. Имали сме случаи, хора си разливат примерно кола върху лаптопа. Работи си 1 месец и след това ни го носят изгорял. Когато се наморки даже и да не се развали лаптопа веднага, задължително е да се занесе и да се почисти от вътре. Защото макар и спряла течноста на дадено ниво, скоро пробива и...

Аз като лектор на тема лаптопи я карам :D
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

Максималното е колко е достигнало максимално, а минимално е колко е била минималната температура. А не какви температури поддържа хардуера. Лаптопа е на 2-3 години и е нормално да има проблеми вече, но моите машини живеят пълноценно от 6 до 10 години. :) Тоест рано му е още.
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

Ами ако това е вярно. Незнам чрез коя програма ми показваш тази температура. Но ако е достигала тази температура 73 и 71 градуса някога, ми става ясно. Това ми изглежда катотемпература извън нормите :). А щом казваш че твоите машини не правят проблеми. Дано и тази да не е от тях. Това е машина, можеш и apple да си вземеш и на първата седмица да изгори :)
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

Несъм много убеден, че това са температури на прегряване тъй като съм го чувал да бучи като вентилатора е на макс, а днес е е бучал така. Преди доста време съм следял редовно температурите, но на настолен комп. и вдигаше до 80-90 градуса без да имало щети във времето.
 
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

Ето тук http://www.laptopclean.com/нужда от почистване на лаптоп ако е вярна информацията за i3 ги дават от 69 до 73 градуса като критични. И като се има в предвид, че при мен е това е пиков момент а не постоянна температура какво ще кажете? Предимно температурите са като в графата Value

Edit: nnikolov, Ами благодаря ти за мнението. :)
edit2: Процесора е i5! Моя грешка!
 
Последно редактирано:
От: Странен проблем - появяват се квадратчета и забива.

Ако е I3 да това е добра температура явно за този процесор. И все пак не мисля че тези графи MIN и MAX са ти запаметили на каква температура ти е достигал лаптопа някога си. Мисля че това е статистика която е изкарана като напъдствие което да показва каква е недопостипамата температура. Но добре да предположим че ти си прав. Това значи че лаптопа ти не е прегрявал и всичко е точно и проблема не е от видеото :)
 

Горе