Съвет за антивирусна

От: Съвет за антивирусна

Сега махни eseta и сложи avast! И ще видиш кое ще ти пипка.
За MS 'антивирус' без коментар.
Между другото има достатъчно много саитове със статистика за това коя антивирусма къде се намира към момента...
Относно аваста, понеже се занимаваме профеаионално със поддръжка на компютри, мога да кажа, че в момента няма друга алтернатива на нея.
1. Проверката за вредни браузър добавки става с един клик.
2. Проверката за нови версии на софтуер става с един клик, а може да се настрои и да става автоматично.
3. Може да станитра on-boot, преди уиндоус, което при другите трябва да се влиза в safemode
4. Чисти автоматично ненужни(temp) фаилове и оптимизира компютъра.
5. Има VPN
6. Може да се управлява дистанционно (ако имаш 50 компютъра си управляваш всички антивирусни, гледаш ъпдеитват ли се, хванали ли са нещо, пускаш има сканиране когато искаш или по график)

Може ли дадаш инфо с такива статистики и да видим бенчмарка?

Иначе аз съм с фрее на AVG - не си заслужава дадеш пари за нещо, което го има фрее и под фрее не говоря кракнато!
 
От: Съвет за антивирусна

Може ли дадаш инфо с такива статистики и да видим бенчмарка?

Иначе аз съм с фрее на AVG - не си заслужава дадеш пари за нещо, което го има фрее и под фрее не говоря кракнато!
Зависи за какво го ползваш...
Ако правиш плащания през компютъра си е по добре да имаш нещо по-сигурно от базова безплатна версия...
Един пример с avast. В Pro версията има pay & bank online. Както и anti-hijack. В Premier има и автоматично пачване на security holes

Отсно тестовете ето http://chart.av-comparatives.org/chart1.php Micro-soffskata е на последно място...
 
От: Съвет за антивирусна

glndrk, споделяш за антивирусна програма дето явно толкова надълбоко е заровила ръце в Windows, че едва ли не той трябва да й иска позволение за да работи. Та тя владее всичко, това ли се нарича сигурност?

В темата за Windows 10 тук, а и в други форуми се споделя един скрийншот с обяснения как да изключим няколко следящи механизма на Windows 10. Даже получих и съобщение от Yahoo с интересното заглавие "Here's How to Keep Windows 10 From 'Spying' on You". За каква сигурност говорим въобще?

Някой калпазанин да не вземе да ни гепне номера на някоя сметка и да източи някой лев от нея... голям проблем. Първо, не е добра идея да се държат много пари в банкова сметка по принцип. Ако някой е чак толкова бъкан с пари и прекалено разтревожен за сметките си, винаги може да си вземе едно малко лаптопче, да му сложи един Linux и да оперира с плащанията си там. И ако още е фен на Windows, поне да не го мъчи с излишни антивирусни, за които даже и да плаща...
 
От: Съвет за антивирусна

Зависи за какво го ползваш...
Ако правиш плащания през компютъра си е по добре да имаш нещо по-сигурно от базова безплатна версия...
Един пример с avast. В Pro версията има pay & bank online. Както и anti-hijack. В Premier има и автоматично пачване на security holes

Отсно тестовете ето http://chart.av-comparatives.org/chart1.php Micro-soffskata е на последно място...

Излиза, че Пандата е №1 или се бъркам?
 
От: Съвет за антивирусна

glndrk, споделяш за антивирусна програма дето явно толкова надълбоко е заровила ръце в Windows, че едва ли не той трябва да й иска позволение за да работи. Та тя владее всичко, това ли се нарича сигурност?

В темата за Windows 10 тук, а и в други форуми се споделя един скрийншот с обяснения как да изключим няколко следящи механизма на Windows 10. Даже получих и съобщение от Yahoo с интересното заглавие "Here's How to Keep Windows 10 From 'Spying' on You". За каква сигурност говорим въобще?

Някой калпазанин да не вземе да ни гепне номера на някоя сметка и да източи някой лев от нея... голям проблем. Първо, не е добра идея да се държат много пари в банкова сметка по принцип. Ако някой е чак толкова бъкан с пари и прекалено разтревожен за сметките си, винаги може да си вземе едно малко лаптопче, да му сложи един Linux и да оперира с плащанията си там. И ако още е фен на Windows, поне да не го мъчи с излишни антивирусни, за които даже и да плаща...

Защо да е заровила на дълбоко ръце? Това са функции дето ако искаш ги ползваш ако искаш не. Отделно, има всякакви потребители, на някои трябва да им се забраняват някои неща, иначе всеки ден ще трябва да преинсталират.
Всъщност ако направим една аналогия с колите, и там има някои системи abs, eps, traction control които ако си някои състезател ти пречат да си караш колата, но на друга част от хората им помагат. На които му пречат винаги може да ги изключи.

По отношение на -
"Някой калпазанин да не вземе да ни гепне номера на някоя сметка и да източи някой лев от нея... голям проблем."
Проблема е голям. Казваш на трябва да се държат много пари по сметка, къде да се държат под дюшека ли? [emoji15]
Отделно, да кажем, че говорим за САМО за домашни компютри, а фирмените са много добре защитени.
Въпроса е кои шеф поне веднъж не е ползвал фирмена сметка по спешност от домашен компютър или личен лаптоп?
Имаше случаи преди време от фирмена сметка източиха 50 000. А това за средна фирма си е оперативен капитал които си стои в сметката и се върти...
Още един пример свързан с cryptolpcker-a малко ли е според теб да дадеш 500$ - 1000$ за да си възстановиш информацията? А 50% от хората плащат, става въпрос за хора които имат ценна информация която не могат да загубят...

Един пресен пример. Преди месец бях при един клиент-доктор. Забелязах, че няма антивирур на компютъра си и му обясних, че не е добра идея, а човека не е толкова бос...
Тои каза, че му бил слаб компютъра и без АВ работил по добре...
След 2-3 седмици ми се обади, че се е заразил с нещо, което му е заключило всичко, и се чудеше как да си възстанови софтуера с базата за пациентите...
 
От: Съвет за антивирусна

Нали е ясно, че човек се учи от грешките си. Този дето прави компа си всеки ден за преинсталиране в един момент ще научи какво се случва, и то ще го научи много по-добре от всички около него.

Антивирусната е като застраховката - мислиш си че нещо те пази, но тогава си просто едно страхливо слабо същество затворено в клетката на вярата, че нещо там те пази.

Abs и т.н. за автомобила са ок, защото те са собственост на автомобила, докато антивирусната буквално е мост между всички данни на компа и компанията дето я е направила. Microsoft си теглят каквито данни им харесват, Фейсбук не се съобразяват много много, Samsung подслушват хората през телевизорите си, какво пречи на една антивирусна да изпраща файлове до собственика? Ако един вирус може да източи целия му харддиск до отдалечен сървър без да се усети, защо да не може една антивирусна да го направи в момент в който човека е спокоен че на неговата машина има нещо "полезно". Човешката природа е такава - ако някой може да направи глупост без да бъде забелязан, той просто я прави.

По принцип говоря за обикновени хора, какъвто е и автора на темата все пак. Сега как се източват 50 000, дали това е било през вирусче и как въобще е допуснато то до машина в която има достъп до такива суми... хората от невнимание правим шантави неща за които после сами сме си виновни. И се връщаме на най-първото дето казах - човек се учи от грешките си.

На доктора със слабата машина бих предложил да помисли над термина "backup". По начало не е добре важна информация да се намира само на едно място, и то не заради вируси, а заради най-обикновено изгаряне на харда. Затова на сървърите винаги са закачени по няколко харда в паралел и те съдържат еднаква информация. Един външен хард е сигурно по-евтин от антивирусна за една година, предпазва не само от вируси и не натоварва излишно компа. А за не толкова важни данни вече има и разни облаци.

Понеже си навърте в нещата явно, можеш ли да ми дадеш сайт от където мога да си заразя компа с кофти вирус? Имам тука един стар лаптоп дето вече не му ползвам Windows-a и с радост ще го тествам за издръжливост.

Както още знаем, богатите хора правят инвестиции и състоянието им е под формата на имоти, бизнеси, антики и такива неща, а парите им по сметка са нещо като джобни. Банките не са по-сигурни от дюшека, знаем какво стана съвсем наскоро с КТБ, а такива работи даже съвсем регулярно си се случват.
 
Последно редактирано:
От: Съвет за антивирусна

Човек се учи ако иска да се учи. Има йора потребители/ползватели които имат съвсем други приоритети, и нямат намерение да стават админиатратори.
Да и аз много често съм сравнявал антивирусната с бронежилетка. Дава ти някаква сигурност и защита, но ако нарочно се буташ между коршумите, няма кои да те спаси...

За abs, както тои е част от автомобила, така и shit-овете на MS могат да се приемат за част от Windows, и какво щом ги прави производителя значи всичко е ОК?

Казваш, че антивируса ще те следи и подслушва. Всяко едно приложение мпже да те следи и подслушва и е много по вероятно то да е безплатно, защото е доста безмислено производител с милиони $ оборот да си плюе да репутацията и името, щото ако има такова нещо и се рачуе ще изгори.

Бекъпа е хубаво нещо, ама малко нормални потребители го правят...
 
От: Съвет за антивирусна

Е не знам, аз съм незащитен сигурно от 2004 и инциденти не съм имал, само някоя и друга преинсталация от периода на XP. Викали са ме да им чистя вирусите, ама такива дето кликат насам-натам безразборно, инсталират шарени игрички от предложения в нета, ръчкат флашки от не знам къде и ако интернета им спре, те си мислят че нещо им се е скапал компа щото още са вързани към безжичната мрежа, и още вярват, че като споделят снимка с доларчета във фейса, това ще им донесе богатство. В днешно време човек може да хване вирус почти само по две причини - или нарочно, или от ултра наивност. Даже не знам антивирусните от къде се снабдяват с вируси и кой се занимава да ги прави.

Пак да кажа, някой ако има линк към сайт дето мога да хвана вирус, нека да ми го изпрати. И на колегата от предната страница също.
 
От: Съвет за антивирусна

Иначе аз съм с фрее на AVG - не си заслужава дадеш пари за нещо, което го има фрее и под фрее не говоря кракнато!
Откакто преди 20 години разкарах недоразумението norton antivirus, заради което преинсталирах уин 95 два пъти, и преминах на AVG free, не ми се е налагало да преинсталирам заради налазили буби.
А пък да ползваш кракната програма, особено с цел да те пази, е като да поканиш троянски кон да те пази.
 
От: Съвет за антивирусна

Е не знам, аз съм незащитен сигурно от 2004 и инциденти не съм имал, само някоя и друга преинсталация от периода на XP. Викали са ме да им чистя вирусите, ама такива дето кликат насам-натам безразборно, инсталират шарени игрички от предложения в нета, ръчкат флашки от не знам къде и ако интернета им спре, те си мислят че нещо им се е скапал компа щото още са вързани към безжичната мрежа, и още вярват, че като споделят снимка с доларчета във фейса, това ще им донесе богатство. В днешно време човек може да хване вирус почти само по две причини - или нарочно, или от ултра наивност. Даже не знам антивирусните от къде се снабдяват с вируси и кой се занимава да ги прави.

Пак да кажа, някой ако има линк към сайт дето мога да хвана вирус, нека да ми го изпрати. И на колегата от предната страница също.
https://www.grc.com/malware.htm

Тест вируси

Аз се обзалагам, че компютъра ти има вируси и спайуер на него. Просто не знаеш, щото няма кои да ти каже. И по принцип тези тихите са наи гадни, щото ако не ти пускат реклами ти крадат информацията...
 
От: Съвет за антивирусна

Този сайт е специално направен да се теглят от него такива неща, аз казвам за сайт на който някой може случайно да попадне от реклама или приятелски линк, и без да иска да се зарази. Кой нормален човек ще види линк за вирус и съзнателно ще цъкне на него все пак :)

Ми аз си работя с PayPal, с Пощенска банка, плащам си сметките през ePay, управлявам си сайта - сървър, домейни и т.н., па досега не ме е пробивал някой заради троянски кон или вирус. От дъжд на вятър сканирам с Defender и намира разни щуротии в програми инсталирани от мен (примерно Couchbase, софтуер за бази данни), ама ги маркирам като позволени и после спирам Defender напълно. Но щом казваш, значи съм заразен и в опасност. Поне не ми се товари лаптопа и с това, че в тия жеги и без това постоянно прегрява.
 
От: Съвет за антивирусна

Това ще е интересно. Да ти дам саит от които да се заразиш 'случаино' с вирус особенно като очакваш...
Мога да ти дам примери за саитове от които искаш да изтеглиш нещо mp3, драйвери, pdf и изобщо всичко дето се сетиш за сваляне. При клик вместо фаила ти дава да свалиш exe, а какво има в него...

Казваш дефендера ти намира разни вируси от време на време. Кофтито е, че ако вируса е кофти и антивируса ти не го засече в реално време, няма изобщо да имаш шанс да го чистиш след 10 дена като се сетиш да го пуснеш...
 
От: Съвет за антивирусна

Дай ги тия примерните сайтове, да ги видим толкова ли са страшни
 
От: Съвет за антивирусна

ESET NOD 32 - по-легалния начин, иначе
ESET NOD 32 + tnod - безплатния начин
-----------------------------------------------------------
tnod не е крак, това е софтуер който търси т.н. наречените trial кодове, с малко настройки работи перфектно.
И все пак - легалния начин е предпочитане.
 
От: Съвет за антивирусна

За антивирусна - с две ръце за касперски. Да, тежък е но пази. Ако някой си мисли че дори като е с него и "скрит" от вируси жестоко се лъже. И не пази на 100 процента., но е по добре от другите.Пиша го от лична практика. И с всички антивирусни е така. Както и при човек - все някога ще се разболее каквито и лекарства да ползва и начин на живот.
За аваст свободната версия. Еми вчера дойде един клиент, който имаше текстов файл Decrypt your fails в почти всяка директория. Сещате се кой е вируса с лошото 2048 битово ключе., и че оправия няма. А авастчето мълчи и си седи в систрея.
За по сигурно важното инфо на външен хард, флашка и архивирани с добра парола.
За крадене на информация от Windows. Нали се Сещате че Windows си шерва всичко C, d, принтери и други още при старта. По подразбиране са отворени. Не е проблем за човек с малко повече знания, за да има достъп до файловете ви.
 
От: Съвет за антивирусна

Управия винаги има...
По-горе бях дал еди саит. Свали криптологер да видим касперски какво ще каже.
Относно Free версията, тя си е Free версия :)
 
От: Re: Съвет за антивирусна

Моля, без линкове към заразени сайтове и кракове. Ще се трием. Само да предупредя. ;)

А за антивирусна - да си сложиш кракната антивирусна е все едно да правиш секс с продупчен кондом. ;)

В БГ е така. Шамар да е, аванта да е :lol:
 
От: Re: Съвет за антивирусна

Моля, без линкове към заразени сайтове и кракове. Ще се трием. Само да предупредя. ;)

А за антивирусна - да си сложиш кракната антивирусна е все едно да правиш секс с продупчен кондом. ;)

Приемам ги на лични, няма ядове. После ще споделя колко пъти браузъра и Windows са ме питали дали съм сигурен че искам да ги отворя :)

Добре де, повечето пограми дето българите ползваме са кракнати. Достатъчно е да тръгнат веднъж и после си работят. Къде е логиката точно антивирусните да се представят лошо поради такава причина, и не е ли истината че дори и лицензирани вършат абсолютно същата същата работа.
Аз такива извинения съм ги чувал още за Windows 98, отделно за разни игри. Програмата или работи, или не работи.
 

Горе