Съвет при избор на монитор за програмиране

Jordan Enev

Active Member
Здравейте,

предстои ми покупка на монитор и като цяло не съм запознат как стоят нещата и затова реших да се посъветвам с вас. Прочетох няколко статии и ревюта, но не мога да се спра на нещо конкретно. :(

Това, в което съм сигурен за монитора е следното:
  • ще се ползва за програмиране;
  • да е над 22' ;
  • цената му да е до 300 лв;
  • да се представя добре срещу пряка слънчева светлина и след 10 часово писане на код - все още да виждам на повече от 1 метър :p

Като бонус може да има възможност да се ползва както хоризонтално, така и вертикално.

Благодаря предварително на всички отзовали се със съвет или конкретно предложение :)

:beer:
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

Ако си цениш зрението увеличи бюджета и свиквай да правиш почивки (полезен софт).
Тук и тук ще намериш полезно инфо (амбицията дали ще прочетеш всичко е правопропорционална на това до колко ти е важно това, което търсиш).
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

http://www.technopolis.bg/b2c/details/503690/P11010301/Monitor-PHILIPS-233V5LHAB
Под 300 лв, добро качество, прекарвам на подобен (малко по-малък) поне по 15 часа на ден без проблем, но не при пряка слънчева светлина, зад монитора имам плътна завеса.
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

За 140 лв можеш да си вземеш втора ръка dell 2001fp 20"
С s-ips матрица...
За 300 лв неможеш да вземеш нищо свястно, над 22". Всъщност най евтините модели вървят там около 300 лв...
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

Ужас! Мониторът ми е настроен на нулева яркост.

Ако я повиша малко е твърде ярък, а ако го увелича до край (за да намаля пулсациите до нула) - трябва да слагам слънчеви очила.

Алтернативата на изхвърлянето на монитора и купуването на нов е софтуерно да се коригира яркостта (а от настройките на монитора яркостта да се настрои на 100%).

За Windows си има разни GUI-та към драйверите, а под Линукс как става пише тук. Варианта с xrandr, под Ubuntu с това става; внимавайте да не се подведете по съветите на някои неразбрали - в никакъв случай не ползвайте xgamma за корекция на яркостта - резултатите са счупено изглаждане на ниво пиксел, пробвал съм го. Има вариант (ако ползвате Intel i915 под Линукс) да промените честотата на превключване на подсветката (няма гаранция, че няма да си изгорите дисплея на лаптопа).
 
Последно редактирано:
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

  • да се представя добре срещу пряка слънчева светлина и след 10 часово писане на код - все още да виждам на повече от 1 метър :p

Що за мазохизъм е това - 10 часа да се пише код гледайки монитор, който е огряван от пряка слънчева светлина?

Това за монитора е вредно, а как се отразява на очите не ми се мисли.

Ако видите в някой магазин монитори на пряка слънчева светлина - добре си помислете преди да купите от там някакво устройство с екран (монитор, таблет, лаптоп) - не се знае дали не е било облъчено от Слънцето.
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

Благодаря на всички писали към момента.
Ресурсите, които сте ми пуснали ще ги прегледам. Ако имате наблюдение върху конкретен модел - може да пуснете линк.

Относно следващото съм го написал образно. Разбира се, че правя почивки и слънчевата светлина не огрява монитора през целия ден. Но има часове, в които е неприятно като "блесне" в монитора на лаптопа и да не виждаш каквото и да е било. :)

да се представя добре срещу пряка слънчева светлина и след 10 часово писане на код - все още да виждам на повече от 1 метър :p
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

Нямам мнение относно какъв монитор да си избереш, но за моментите, когато свети слънцето, ти препоръчвам да търсиш матов екран. Разбира се, като пекне яко слънцето, няма как да се вижда като на тъмно, но определено има разлика с лъскавите екрани. Свикнах на лаптопа с матов и като седна на някой колега, се усеща разлика.
Но като цяло си гледаш монитор и няма как да се избяга от гадната картинка като пекне, освен със щори :)
Успех в намирането на някой читав ! :)
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

Аз си взех за 100 лева 21 инчов Dell с матов екран и съм много доволен.
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

За мен най-важните неща за един монитор за работа са - матов екран и 16:10
 
От: От: Съвет при избор на монитор за програмиране

Ужас! Мониторът ми е настроен на нулева яркост.

Ако я повиша малко е твърде ярък, а ако го увелича до край (за да намаля пулсациите до нула) - трябва да слагам слънчеви очила.

Алтернативата на изхвърлянето на монитора и купуването на нов е софтуерно да се коригира яркостта (а от настройките на монитора яркостта да се настрои на 100%).

За Windows си има разни GUI-та към драйверите, а под Линукс как става пише тук. Варианта с xrandr, под Ubuntu с това става; внимавайте да не се подведете по съветите на някои неразбрали - в никакъв случай не ползвайте xgamma за корекция на яркостта - резултатите са счупено изглаждане на ниво пиксел, пробвал съм го. Има вариант (ако ползвате Intel i915 под Линукс) да промените честотата на превключване на подсветката (няма гаранция, че няма да си изгорите дисплея на лаптопа).

За какви пулсации говориш?
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

По принцип мониторите се разделят на Геймърски, Офис, За графичен дизайн и Евтини. :)

Ти трябва да се насочиш към офис мониторите.

Има няколко показателя които влияят за качеството на един монитор.


Първо това е матрицата:

1. IPS - най-реални цветове, последен писък на модата, етц.
2. TN - старите модели, евтини, нямат кой знае колко добри цветове, нямат голям ъгъл на видомост
3. VA - нещо средно между двете - уж по-евтини, но не чак толкова добри като IPS - което не е много вярно.


Второ това са филтрите. Филтрите са доста по-важни от матрицата, защото именно те се грижат за очите, като отразява по-малко светлина. Колкото е по-скъп толкова са по-добри филтрите му.


Аз имах евтин LG под 300 лв с IPS матрица. Мониторът е супер като цветове. Изключително точни и ярки и наситени цветове. Обаче филтрите му са евтини и отразява светлина и след 2-3 часа почват да те болят очите. Този монитор беше от категорията Евтини.


После си взех този модел - http://www.monitoribg.com/2011/10/nec-multisync-ex231wp-review.html

И съм изключително доволен. Цветовете не са толкова реални, но пък това е типичен офис монитор направен да работиш с текст дълго и продължително време. И нямам никакви проблеми с очите дори след 10 часа работа. Единствения проблем е че вече не ги правят и не ги внасят, щото това беше преди 2 години.


За повече информация разгледай този сайт - http://www.monitoribg.com/



Ако търсиш ниска цена може да пробваш с втора ръка монитори - http://izotservice.com/category/4/monitori.html

Примерно този - http://izotservice.com/product/303/24-fujitsu-scenicview-b24w-5.html

Проблемът е че е стара технология TFT (не е LED) - това е подсветката отзад. Хаби малко повече ток, ама не е проблем. Малко по-дебел и тежък е от съвременните модели. Но пък е офис монитор и ще върши работа за писане на текст. Задължително ако купуваш втора ръка го гледай на живо и не го поръчвай на доверие от Интернет. Има доста фирми дето търгуват с техника втора ръка, главно маркова и амортизирана техника от банки.



А иначе разгледай моделите на Dell - http://www.pic.bg/monitori/dell


Да кажем това е едно добро попадение - http://www.pic.bg/monitori/dell/monitors-24_/monitors-24_-u2412m-b


Търси да бъдат с anti glare или Anti-reflective coating покритие - http://en.wikipedia.org/wiki/Anti-reflective_coating
 
От: От: Съвет при избор на монитор за програмиране

За какви пулсации говориш?

Във второто мнение от тази тема има връзки към статии относно проблема с регулирането на яркостта на подсветката чрез широчинно-импулсна модулация (вж. backlight pwm).

Честотата на опресняване на изображението няма проблем да е ниска (примерно 60-100 херца), но когато честотата на пулсация на подсветката е ниска - ефектът е съвсем друг, защото тогава всички пиксели едновременно мигат в синхрон (угасват до нула и светват на максимум например 200 пъти в секунда - има някои монитори, при които честотата е достатъчно висока - в килохерцовия диапазон).

Познайте какво става когато включите изкуствено осветление, което пулсира с честота 100 херца (удвоената мрежова честота).

Повечето хора не виждат трептене (съзнателно), но въпреки това е възможно да им влияе. Експериментите показват, че по принцип е възможно мозъкът да регистрира трептене с честота от порядъка на стотици херци.
 
Последно редактирано:
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

Какво мислите за този модел:
http://ardes.bg/peripheral/led-lcd-monitors/23+AOC+I2367FM-58003

Матов дисплей, IPS матрица, 1920 x 1080.

Единствено ме притеснява как седи въпроса с ШИМ за конкретния модел, понеже не успях да намеря.

На тези инчове при тази резолюция нама да видиш нищо.
За модела нищо конкретно на мога да кажа, а марката е ясна, в наи ниския клас
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

На тези инчове при тази резолюция нама да видиш нищо.
За модела нищо конкретно на мога да кажа, а марката е ясна, в наи ниския клас

Какво визираш, че няма да видя нищо? Също така може ли да изпратиш линк към добра според теб конфигурация предвид бюджета от 380лв ?

P.S.: Извинете ме за невежите въпроси, но ако бях запознат едва ли щях да питам. А времето, с което разполагам да взема решение е ограничено.
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

Какво визираш, че няма да видя нищо? Също така може ли да изпратиш линк към добра според теб конфигурация предвид бюджета от 380лв ?

P.S.: Извинете ме за невежите въпроси, но ако бях запознат едва ли щях да питам. А времето, с което разполагам да взема решение е ограничено.

Имам в предвид, че на тези инчове и тази резолюция, шрифта и не само, ще са толкова незначителни, че ще се изкьориш....

Отмосно, конфигурацията. Трябва да се прави - но пък добра и 380 лв звучи някак несъвместимо...
Само хубавия процесор от i серията върви към 200 лв, ако е от g тата 120 лв


Допълнение: Ако не ти се дават пари за хубави компоненти, винаги е вариант да си вземеш нещо втора ръка.

HP Compaq Elite 8200

Процесор Intel Pentium G840 (2.80GHz, 3MB L3)
Памет 4096MB DDR3 SDRAM (Up to 8GB)
Твърд диск 300GB HDD Serial ATA

Това ти е 350 лв
-------------------

HP Compaq xw4600

Процесор Intel Core 2 Duo E8500 (3.16GHz, 6MB L2)
Памет 4096MB DDR2 SDRAM (Up to 16GB)
Твърд диск 250GB HDD Serial ATA, RAID 0, 1

320 лв
--------------------

Dell Optiplex 760
Процесор Intel Core 2 Duo E7300 (2.66GHz, 3MB L2)
Памет 2048MB DDR2 SDRAM (Up to 8GB)
Твърд диск 160GB HDD Serial ATA

230 лв

Все железни машини, които ще ти свършат работа. И в доста отношения, ще са по добър избор от нов ПЦ с селерон.

Вярно HDD не са им много големи, но за 100 лв можеш да ви вземеш 1TB.

За мониторите съм на същото мнение...
Както казах преди без да се замисля, бих взел един Dell UltraSharp 2001FP в добро състояние, пред един нов AOK...

Нов такъв монитор струва $749.00 (ако го намериш, понеже модела е стар)
 
Последно редактирано:
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

Имам в предвид, че на тези инчове и тази резолюция, шрифта и не само, ще са толкова незначителни, че ще се изкьориш....

Съвременния софтуер има възможност за регулиране размера на шрифта. В случай, че се ползва такъв е предимство мониторът да има повече пиксели на единица площ. Пример.

На повечето монитори ако им се нагласи яркостта на подсветката на 100% регулирането на яркостта чрез ШИМ е изключено. При максимална яркост на подсветката екранът е твърде ярък и затова е добре софтуерно да се намали яркостта (чрез напрежението подавано на течните кристали) - по-горе написах как става под Линукс (за Windows трябва да се инсталират драйверите от сайта на производителя - някои от тях имат опция за регулиране на яркостта без намаляване яркостта на подсветката).

Затова е добре максималната яркост на монитора да не е много висока (на някои монитори е абсурдно висока).
 
От: Съвет при избор на монитор за програмиране

Съвременния софтуер има възможност за регулиране размера на шрифта. В случай, че се ползва такъв е предимство мониторът да има повече пиксели на единица площ. Пример.

На повечето монитори ако им се нагласи яркостта на подсветката на 100% регулирането на яркостта чрез ШИМ е изключено. При максимална яркост на подсветката екранът е твърде ярък и затова е добре софтуерно да се намали яркостта (чрез напрежението подавано на течните кристали) - по-горе написах как става под Линукс (за Windows трябва да се инсталират драйверите от сайта на производителя - някои от тях имат опция за регулиране на яркостта без намаляване яркостта на подсветката).

Затова е добре максималната яркост на монитора да не е много висока (на някои монитори е абсурдно висока).

Аз пробвах да увелича яркостта на монитора на 100% и да после да я намаля софтуерно, но картината стана доста зле и си върнах старите настройки
 

Горе