Теглене на пари от ЕООД въпрос?

Дискусията в 'Юридически и Счетоводни Въпроси' стартирана от bgtifo, Март 2, 2019.

1. freelancer

freelancer Active Member

Рег.:
    Авг 7, 2009
    Съобщения:
    890
    Харесвания:
    85
    Точки:
    28
    Може би нещо не сте се разбрали със счетоводителя, но все пак, ако имаш въпроси, питай тук или на ЛС, да изясним нещата.

2. freelancer

freelancer Active Member

Рег.:
    Авг 7, 2009
    Съобщения:
    890
    Харесвания:
    85
    Точки:
    28
    Тук хипотезата е съвсем различна от на @bgtifo - щом не искаш да ги връщаш, трябва да си ги платиш като заплата/гр.договор (съответно осигуровки и данъци).
    Или си ги трупаш на каса до един прекрасен момент, в който раздаваш дивидент и си плащаш дължимите данъци.

3. hap23

hap23 Active Member

Рег.:
    Окт 30, 2015
    Съобщения:
    221
    Харесвания:
    57
    Точки:
    28
    Професия:
    Счетоводител
    Място:
    София
    Още един вариант: за труда си в ЕООД-то получаване ли някакви пари? От кои пари си плащате осигуровките?

1/ В случай, че се самооситурявате през фирмата може да сключите договор за полагане на личен труд в ЕООД-то, за да не дължите допълнително осигуровки го ограничавате в сумата.

2/ Спирате самоосигуряването и сключвате ДУК. Договор за управление и контрол в ЕООД: имате 10% нормативно признати разходи и получавате пари/т.е. заплата. ДУК е разход на фирмата и доход за Вас като физическо лице. и т.н.

4. Fozzy

Fozzy Well-Known Member

Рег.:
    Окт 7, 2007
    Съобщения:
    3,643
    Харесвания:
    581
    Точки:
    113
    Тук някакви законово-морални дискусии се оформят... Отговорът на въпроса е много прост:

1. Теглиш 400лв, те отиват в касата. Когато решиш си правиш вноска в сметката и касата отново = 0лв. Имаше пост как да се внесат.

2. Правиш си едно общо събрание (хахахаха, да, за ЕООД се прави събрание) и решаваш, че си разделяш 400 кинта дивиден. Плащаш 20лв данък и си готов.

И счетоводителката... как ще изкарваш кинти и няма да може да ги харчиш? Работим, че да плащаме данъци ли?

5. bgtifo

bgtifo Well-Known Member

Рег.:
    Ноем 17, 2007
    Съобщения:
    1,251
    Харесвания:
    161
    Точки:
    63
    Място:
    София
    @Fozzy

Благодаря за отговора брат :) това за дърпане на каса май ще го направя... Що се касае до разделяне на дивидент ми обясниха, че трябва да е минал годишния финансов отчет, за да си пускаш (разделяш) дивиденти. Аз все още чакам годишния финансов отчет след 31 март, понеже фирмата ми е на 8 месеца близо :)

Fozzy харесва това.
  6. hap23

hap23 Active Member

Рег.:
    Окт 30, 2015
    Съобщения:
    221
    Харесвания:
    57
    Точки:
    28
    Професия:
    Счетоводител
    Място:
    София
    И все пак за труда си в ЕООД-то получаване ли някакви пари? От кои пари си плащате осигуровките?
    Предполагам сте самоосигуряващо се лице. Сключете договор за полагане на личен труд в ЕООД-то. По този начин внесената сума за осигуровките веднага ще изтеглите от фирмата. Ще имате и разход за 2018 год.

7. bgtifo

bgtifo Well-Known Member

Рег.:
    Ноем 17, 2007
    Съобщения:
    1,251
    Харесвания:
    161
    Точки:
    63
    Място:
    София
    @hap23

Да, самоосигуряващо лице съм, но не получавам пари за труда ми във фирмата.

Знам, че има такава опция, но осигуровките са по-високи, доколкото съм информиран.

Благодаря за идеята ще видя какво мога да направя :)

8. hap23

hap23 Active Member

Рег.:
    Окт 30, 2015
    Съобщения:
    221
    Харесвания:
    57
    Точки:
    28
    Професия:
    Счетоводител
    Място:
    София
    Можеш да получиш парите в размера на осигуровките като заплата, тогава не дължиш данък и осигуровки.
    Ще трябва обаче да подадеш годишна данъчна декларация като физическо лице.

9. bigriot

bigriot New Member

Рег.:
    Дек 14, 2018
    Съобщения:
    4
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    Здравейте.

Извършвам услуги и фирмените разходи са около 15% от общия оборот.

Аз съм управител на ЕООД. Самоосигурявам се на 560лв и превеждам тази сума като заплата всеки месец по личната ми сметка.

Годишния оборот е около 40 000лв. Печалбата е около 35 000лв. Всички приходи получаваме по банкова сметка, нямаме разходи от каса.

В края на годината остават около 30 000лв, за които плащам 10% корпоративен данък + 5% данък дивидент при разпределяне.

Желая да разпределям тези пари 4 пъти годишно(през 3 месеца), а не само веднъж.

Според счетоводителката това няма как да се случи и единствения вариант е да си увелича заплатата.

Логично няма как и "временно" да прехвърля тези пари на каса, защото нямам касови разходи.

Има ли някакъв вариант през годината да разпределям дивидент?

10. Victor Kirilov

Victor Kirilov Member

Рег.:
    Окт 12, 2018
    Съобщения:
    37
    Харесвания:
    15
    Точки:
    8
    Да уточним - желаете през тази година да си разпределените печалбата за 2018г. на четири вноски или желаете "авансово" да си разпределите очакваната печалба за 2019г. ?

11. tedkata_m

tedkata_m Well-Known Member

Рег.:
    Юни 5, 2012
    Съобщения:
    1,188
    Харесвания:
    135
    Точки:
    63
    Място:
    София
    Дивидент не се ли плаща на тримесечие? Т.е. ако изтеглиш март 2000 лв, то до края на април трябва да погасиш 100 лв данък. И така и с другите месеци, общо 4 пъти в годината.

12. bigriot

bigriot New Member

Рег.:
    Дек 14, 2018
    Съобщения:
    4
    Харесвания:
    0
    Точки:
    1
    Приходите ми са постоянни, без резки колебания. За 2018г ще разпределя цялата печалба. Но искам за 2019г да си ги разпределям на 4 равни порции, а не всичко накуп в края на годината. Дали е възможно?

13. D.D.

D.D. Member

Рег.:
    Ян 15, 2019
    Съобщения:
    98
    Харесвания:
    57
    Точки:
    18
    Без да съм специалист, но май отговора ви се крие във въпроса.
    Ще ви отговоря на база информацията с която разполагам. Не съм съвсем уверен дали е вярна, и се надявам, някой с познания да потвърди или да коригира:
    При постоянни приходи и при текущо авансово заплащане на данък печалба не виждам защо да не можете във вашия случай да си я разпределяте на тримесечие. Това с равните порции е не съвсем издържано, тъй като има флуктуации породени от някои видове данъци и разходи със сезонен характер които биха предизвикали разлики в резултата и респективно в облагаемата печалба. Приемете, че печалбата ви не е малеби, и колкото и да се стараете все в някоя купичка ще има повече. ;) Добрата новина е, че става въпрос за математика нетрудна за повечето счетоводни програми, които понякога са разбираеми и за опърничави счетоводители.

14. Victor Kirilov

Victor Kirilov Member

Рег.:
    Окт 12, 2018
    Съобщения:
    37
    Харесвания:
    15
    Точки:
    8
    Истината е, че законодателството не предоставя възможността очакваната печалба за 2019г да бъде предварително разпределена (без значение на колко порции) като дивиденти преди да е изтекла 2019г. Другата истина е, че това се прави от фирмите напоследък - "модерно е" и си има начин :)

15. D.D.

D.D. Member

Рег.:
    Ян 15, 2019
    Съобщения:
    98
    Харесвания:
    57
    Точки:
    18
    Относно съвсем конкретното питане породило последните коментари какво е мнението ви относно премиите?
    ЕООД, собственика е управител. Има месечните и тримесечните отчети. На тяхна база със съвсем малко по-висок разход би бил безупречен спрямо фиска и адекватен спрямо нуждите си. Дори и касови наличности няма да трупа. Поне така ми се струва де.

П.П. Учи бре хаймана...... още ми звучи в ушите. :(

16. Victor Kirilov

Victor Kirilov Member

Рег.:
    Окт 12, 2018
    Съобщения:
    37
    Харесвания:
    15
    Точки:
    8
    Дължат се осигуровки върху премиите...

17. D.D.

D.D. Member

Рег.:
    Ян 15, 2019
    Съобщения:
    98
    Харесвания:
    57
    Точки:
    18
    Може ли да ви помоля да опишете накратко двата варианта като механизъм на прилагане и като разлика в разходна част?
    И в други теми забелязах, че доста колеги се интересуват, а синтезиран отговор май не откривам никъде.
    Оказва се, че и доста счетоводители отговарят объркващо и всяват още повече смут.

18. Victor Kirilov

Victor Kirilov Member

Рег.:
    Окт 12, 2018
    Съобщения:
    37
    Харесвания:
    15
    Точки:
    8
    Вариантите не са два - много са.

Сподели страницата

1. This site uses cookies. By continuing to use this site, you are agreeing to our use of cookies.
    Dismiss Notice