Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

  • Да, трябва

    Votes: 14 38.9%
  • Не, не трабва

    Votes: 22 61.1%

  • Общо гласове
    36
  • Poll closed .
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Като затворя сайта ти - все едно съм бил с адблокер, т.е. за теб пак нищо.
Ако практиката да задължавате потребителите да ги правят на маймуни, т.е. да гледат по 100 пъти на ден, че печелят Айфон - все ще има някой по-просветен. Ще дръпне сорса на АдБлок и ще направи промяна да симулира, че гледа реклами. И после ще го пусне безплатно, или още по-вероятно ще го комитне в репото на Адблок, т.е. всички потребители ще бъдат имунизирани занапред от твоя скрипт.
Не лекуваш болестта, а симптомите. Проблемът е, че се оливат зверски с тия реклами. Като ми пуснат 3 флаша и 2 гифа - и компа умира! На 3 гиги съм, и без блокер не мога да вляза в някои особено зацвикани сайтове.
И за Гейбук... Нямаш идея колко го мразя тоя боклук. Като ми се изцвъка да харесвам страницата, че да ме траква после през целия нет - има специален плъгин да се бори с тоя вирус. Facebook adblock беше, нещо от тия 2 думички.
Решения:
1. Пусни Биткойн и поне Лайткойн адрес. Аз само за това ще си регна портфейли. Дарения. Уикирастията имат няколкостотин служители, отделно трафик и power. Издържат се без реклами, и са мултимилионери. Жив пример как разумът побеждава консуматорския турбо-дебилизъм.
2. Говорете с рекламодателите да престанат да ни натрапват малоумното си творение. Да си наемат по-талантливи дизайнери, щото това е обида на интелекта, освен бруталната досада.

Играта на котка и мишка, може да продължава до безкрай. Ти може да промениш Адблока, аз мога да изменя скрипта които детектва и т.н.

Относно идеите ти.
1. Дарения - wikitata(и не само) могат доста добре да се издържат от дарения, но за нашата реалност това не важи - България и дарения = 0 (пробвано е)
2. Принципно се ползват рекламни мрежи, AdSense, ADX... така, че контакта с дизайнерите на реклами е трудно осъществим. Но по мои наблюдения, рекламите на големите мрежи - пр.Адсенс не са лоши. Все пак доста пари се хвърлят за AdSense. Малко са хората които ще налеят няколко хиляди в реклама, и няма да си изпипът банера...
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Ако случайно някой голям у инернето изтрещи дотолкова, че да наложи ограничение на хората с адблокери до часове/дни ще се случи това, което и @garnet написа по рано: всичко към localhost :D. Тези които не са наясно с това или не искат да го правят по някаква причина ще си сложат плъгини като Redirector(макар че преди това адблокера ще бъде фикснат :D).
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Един сайт не трябва да забранява, защото това е решение на потребителите. Да не говорим, че каквито и забрани да има, те пак могат да намерят начин и да ги заобиколят. На времето беше много модерно да се блокира копирането на текст, записването на снимка и т.н.
Който не иска да гледа реклами си инсталира подобни приставки, но го прави на собствен риск. По този начин се ограничава и може да пропусне нещо, което би било интересно за него. На мен рекламите не ми пречат и никога не съм помислял да ги блокирам по някакъв начин. Ако в даден сайт прекаляват и има изскачащи прозорци и други мизерии, просто не влизам в него и го избягвам.

Като се замисля, няма такива сайтове, освен тези за субтитрите, в които изскача прозорец като се натисне линк. Свалям файла и затварям прозореца, даже не го гледам. Тези реклами не са особено ефективни, защото хората се дразнят и съм сигурен, че повечето въобще не ги поглеждат.
 
Re: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

П.П. Само да кажа, че примера по-горе (ADX.BG) е просто първият, който ми дойде на ум и не е с цел да създавам допълнително полемики!

Не че нещо но вече има клауд услуги с автоскалиране без рестарт и в България, така дори и малките рекламни мрежи могат да сти ползволят да дъжат ресурсите според потреблението когато е ниско на ниско а когато има удар на трафик да скалират в пъти напълно атоматик... бях пуснал и асинхронно зареждане (зарежда форума и ако не зарежда нещо го скипва) през клауд флеър но масово потребителите на мегалан (който явно вече не са най добрата мрежа) имат проблем с връзката по този начин (ами аз с план на нет едно от 4 лева към каблената нямах - най ниския, с план на близо към каблената нямах, с бтк, и с макстелеком също нямах) само мега лан явно мтел ги скапаха като услуга...
 
Re: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Като затворя сайта ти - все едно съм бил с адблокер, т.е. за теб пак нищо.
Ако практиката да задължавате потребителите да ги правят на маймуни, т.е. да гледат по 100 пъти на ден, че печелят Айфон - все ще има някой по-просветен. Ще дръпне сорса на АдБлок и ще направи промяна да симулира, че гледа реклами. И после ще го пусне безплатно, или още по-вероятно ще го комитне в репото на Адблок, т.е. всички потребители ще бъдат имунизирани занапред от твоя скрипт.
Не лекуваш болестта, а симптомите. Проблемът е, че се оливат зверски с тия реклами. Като ми пуснат 3 флаша и 2 гифа - и компа умира! На 3 гиги съм, и без блокер не мога да вляза в някои особено зацвикани сайтове.
И за Гейбук... Нямаш идея колко го мразя тоя боклук. Като ми се изцвъка да харесвам страницата, че да ме траква после през целия нет - има специален плъгин да се бори с тоя вирус. Facebook adblock беше, нещо от тия 2 думички.
Решения:
1. Пусни Биткойн и поне Лайткойн адрес. Аз само за това ще си регна портфейли. Дарения. Уикирастията имат няколкостотин служители, отделно трафик и power. Издържат се без реклами, и са мултимилионери. Жив пример как разумът побеждава консуматорския турбо-дебилизъм.
2. Говорете с рекламодателите да престанат да ни натрапват малоумното си творение. Да си наемат по-талантливи дизайнери, щото това е обида на интелекта, освен бруталната досада.

Аз по скоро мога да кажа че заради няколко болни сайтове наказваш всички :) и освен това гифовете не товарят, и не мога да разбера едно нещо значи добре адблокър ама защо си държите флаша включен? точно флаш банерите товарят, и сайтовете дето се таркикатят да ви следят ви сетват флаш кукитата като иматате активен такъв

Аз откато има поддържа на html5 ми е изключен флаша и нямам проблем с нито един сайт който товари (освен че не мога да гледам vbox7 ама ютюб си работи) - на firefox флаша може да му се даде disabled или да се махне напълно и нямам проблеми...

та аз твъря че без адблокър но с изключен флаш имаме същия ефект и по малко следене :) Ако ползваш фаиърфокс свали си бетер праивъси да видиш колко флаш кукита има сетнати въпреки адблока.... :)

а википедия не са милионери фондацията няма право да печели за облагодеталсване само пари за дейността... всяка година им се налага да искат дарения от потребителите... отделно че яхо им подари мисля около 300 от старите си сървъри, гугъл им наля 15 милиона, чичко били от M$ ит той мисля им наля , с някакъв симпъл адс щяха да са на самоподръжка а не да излиза бутон донейт
 
Последно редактирано от модератор:
Re: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Аз варвам в положителната стимулация.... заради хората с адблокъри въртя банери на дедито с най евтината домейн промоция която имат текуща за домейни, по 1.99 и по 2.99 според месеца (спечелил съм около долар от това и няма да си ги тегля) дори и стари акаунти могат да се възползват от такива промота без купон, стига да не са я ползвали точно същата промоция - демек веднъж месечно горе долу може да взимате по един - цъката не банера излиза ви форма за регистрация и цената като на банера :) и ми е забавно като някой попита в някоя тема имали промо за евтини домейнчета :) ами има ама като някой е с адблокър се налага да допълнителен труд да компенсира http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=2763&p=558078&viewfull=1#post558078 :D


пп и на други фирми от време на време въртя промота като има ама няма да казвам кой са - хаха който не е с адблокър може да е видял и да се е възползвал :)
 
От: Re: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

а википедия не са милионери фондацията няма право да печели за облагодеталсване само пари за дейността... всяка година им се налага да искат дарения от потребителите... отделно че яхо им подари мисля около 300 от старите си сървъри, гугъл им наля 15 милиона, чичко били от M$ ит той мисля им наля , с някакъв симпъл адс щяха да са на самоподръжка а не да излиза бутон донейт

Помня, че преди време WIkipedia го бяха закъсали здраво и бяха пред затваряне. Явно са налели едни пари в тях и все още ги има... Но преди време доколкото помня, имаше пак някакъв БГ сайт(поще ли беше не съм сигурен) на които така и не се намери кои да му подаде ръка, и сайта си замина...
Така, че да разчиташ на дарения е нелепо(ако не си Wikipedia) а пък да разчиташ на дарения е България... По-добре затваряй сайта :)
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Аз по скоро мога да кажа че заради няколко болни сайтове наказваш всички :) и освен това гифовете не товарят, ...
Анимираните гифове товарят, и още как. И памет, и процесор. С една стара бангия съм, 1,5 гиги RAM. Без блокер не работи, като отворя повече от 10 таба и дотам. А ми трябват, ако търся нещо да купувам и сравнявам. С Флаша мисля си на моя акъл, там е още по-страшно.

Играта на котка и мишка, може да продължава до безкрай. Ти може да промениш Адблока, аз мога да изменя скрипта които детектва и т.н.

Относно идеите ти.
1. Дарения - wikitata(и не само) могат доста добре да се издържат от дарения, но за нашата реалност това не важи - България и дарения = 0 (пробвано е)
2. Принципно се ползват рекламни мрежи, AdSense, ADX... така, че контакта с дизайнерите на реклами е трудно осъществим. Но по мои наблюдения, рекламите на големите мрежи - пр.Адсенс не са лоши. Все пак доста пари се хвърлят за AdSense. Малко са хората които ще налеят няколко хиляди в реклама, и няма да си изпипът банера...
Нямаш начин да разбереш визиализирам ли тъпите реклами, или симулирам теглене. В краен случай-пренасочване към девета глуха, и дотам!
1. За дарения - зора е самия начин за пращане на пари. Поради тоталната незаинтересованост на държавата - хората не смеят да ползват кредитни карти. Пейпал мен ме дразни с друго, събират лични данни на цял свят. СМС - половината приходи отиват за моб. оператор и ДДС. Не си пробвал с биткойн, убеден съм.
2. Хитра машинка смъква тока... туй е реклама на Гугъл. Туй наедно с печелившия Айфон... Няма сила на света да ме накара да гледам по 100 пъти на ден тия гнусни помияри.
Раздел IV
Измама
Чл. 209. (1) (Изм. - ДВ, бр. 28 от 1982 г., бр. 10 от 1993 г.) Който с цел да набави за себе си или за другиго имотна облага възбуди или поддържа у някого заблуждение и с това причини нему или другиму имотна вреда, се наказва за измама с лишаване от свобода до шест години.
(2) (Изм. - ДВ, бр. 10 от 1993 г.) Който със същата цел използува заблуждението, неопитността или неосведомеността на някого и с това причини нему или другиму имотна вреда, се наказва с лишаване от свобода до три години.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 2004 г., в сила от 1.01.2005 г.) В маловажни случаи по предходните алинеи наказанието е лишаване от свобода до една година или пробация.
http://www.vks.bg/vks_p04_04.htm#Раздел IV .
Опитът също е наказуем:
Раздел II
Приготовление и опит
Чл. 17. (1) Приготовление е подготвянето на средства, намирането на съучастници и изобщо създаването на условия за извършване на намисленото престъпление, преди да е почнало неговото изпълнение.
(2) Приготовлението е наказуемо само в предвидените от закона случаи.
(3) Деецът не се наказва, когато по собствена подбуда се е отказал да извърши престъплението.
Чл. 18. (1) Опитът е започнатото изпълнение на умишлено престъпление, при което изпълнителното деяние не е довършено или макар и да е довършено, не са настъпили предвидените в закона и искани от дееца общественоопасни последици на това престъпление.
(2) При опит деецът се наказва с наказанието, предвидено за довършеното престъпление, като се взема предвид степента на осъществяване на намерението и причините, поради които престъплението е останало недовършено.
(3) При опит деецът не се наказва, когато по собствена подбуда:
а) се е отказал да довърши изпълнението на престъплението или
б) е предотвратил настъпването на престъпните последици.
Чл. 19. В случаите на чл. 17, ал. 3, и 18, ал. 3 , ако деянието, в което са се изразили приготовлението или опитът, съдържа признаците на друго престъпление, деецът отговаря за това престъпление.

Eто накъде сме тръгнали, снимката е от култовия "Идиокрация". Зорнем малоумници да ни правят! Малкото екранче в средата е за телевизията, голямата част остава за реклами.
1166398973.jpg
 
Последно редактирано:
От: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Анимираните гифове товарят, и още как. И памет, и процесор. С една стара бангия съм, 1,5 гиги RAM. Без блокер не работи, като отворя повече от 10 таба и дотам. А ми трябват, ако търся нещо да купувам и сравнявам. С Флаша мисля си на моя акъл, там е още по-страшно.


Нямаш начин да разбереш визиализирам ли тъпите реклами, или симулирам теглене. В краен случай-пренасочване към девета глуха, и дотам!
1. За дарения - зора е самия начин за пращане на пари. Поради тоталната незаинтересованост на държавата - хората не смеят да ползват кредитни карти. Пейпал мен ме дразни с друго, събират лични данни на цял свят. СМС - половината приходи отиват за моб. оператор и ДДС. Не си пробвал с биткойн, убеден съм.
2. Хитра машинка смъква тока... туй е реклама на Гугъл. Туй наедно с печелившия Айфон е чист и откровен опит за измама. Вероятно и за злоупотреба с лични данни, с големи размери. Оня ден някой ползвал името на познат и навъртял сметка от 400 лева към Мтел. Подгониха го ЧСИ без да има хабер човекът. Няма сила на света да ме накара да гледам по 100 пъти на ден тия гнусни помияри.

Изобщо не съм убеден, че причината е начина на плащане. Мисля, че достатъчно хора имат PayPaл с вързана към него дебитна/кредитна карта.
Според мен проблема по-скоро е в манталитета на българина. Тука, идеята е дори ако някои предлага платен продукт, да намериш начин да го откраднеш без да плащаш. Което е в другата крайност да дадеш пари на някои без да ти е искал... Сигурно условията в които живеем и заплащането което получаваме са причина за това мислене, но е факт...
 
Re: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Глей колко по-приятно е така.

ns.jpg
 
От: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Изобщо не съм убеден, че причината е начина на плащане. Мисля, че достатъчно хора имат PayPaл с вързана към него дебитна/кредитна карта.
Според мен проблема по-скоро е в манталитета на българина. Тука, идеята е дори ако някои предлага платен продукт, да намериш начин да го откраднеш без да плащаш. Което е в другата крайност да дадеш пари на някои без да ти е искал... Сигурно условията в които живеем и заплащането което получаваме са причина за това мислене, но е факт...
Човек, ПейПал жулят такси превод. Аз там дори не смея да стъпя. Ако имах начин бих изпращал периодично по левче за сайтовете, в които прекарвам повече време.
Абе твоя работа, ама аз за хитрата машинка нямам капка угризение да я филтрирам.

п.с. Оня ден се спрях на Операта като браузър, дали има и месец. Блокера е отрязал 23 хиляди реклами. Не знам много ли е малко ли е за теб, но аз без блокер не мога да дишам.
Радио ефира до такава степен са го надули с реклами на кило, че няма и една станция да мога да трая. Телешопинг и половина, майната им вече! Поне да не ги правеха толкова дебилни, къв им е проблемът не мога да разбера. Има едно "аз съм твойту сиренци" по Радио 1, човек, иде ми да строша радиото, гледай - не моа се запра да псувам само като се сетя.
 
Последно редактирано:
От: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Анимираните гифове товарят, и още как. И памет, и процесор. С една стара бангия съм, 1,5 гиги RAM. Без блокер не работи, като отворя повече от 10 таба и дотам. А ми трябват, ако търся нещо да купувам и сравнявам. С Флаша мисля си на моя акъл, там е още по-страшно.

Гарантирам ти, че най-сложния GIF дето е примерно 336х280 и има 10-15 сцени, няма да ми натовари процесора и на 1%. А съм с някакъв двуядрен Атлон.
Проблема ти е в паметта... Зареди си 10-те таба, отвотри дивайс мениджъра и виж колко памет ти е изгълтал браузъра....
Flash-a е друго нещо особено не-оптимизирания... Не знам защо като гледам flash реклами от Adsense нямам никакви проблеми. Като отворя замунда, направо процесора спира...
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

За или против неможе да се каже. Някой сайтове като ти отворят два pop-up прозореца и отделно 15 банера само за да видиш 2 реда текст много ясно, че ще ти се иска да ги блокираш. От друга страна има сайтове с по един банер, в повечето случай, който е базиран на твой интереси - тогава супер, но да не се прекалява.
 
От: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Гарантирам ти, че най-сложния GIF дето е примерно 336х280 и има 10-15 сцени, няма да ми натовари процесора и на 1%. А съм с някакъв двуядрен Атлон.
...
С едноядрена щайга съм. Само не ми казвай, че трябва да се ъпгрейдвам само заради мигащите Айфони, дето ми искат личните данни!
 
и аз не съм виждал гифче което да ми натовари нито лаптопа нито нетбука който е едноядрен атом от първите с 1 гб рам

ПП а спрения флаш за който подканвам вместо да ползвате адлокър не трябва да пречи на рекламата openx (сега Revive) от години има опция на флаш банера да му се добави алтернатива обикновен такъв ако няма флаш на клиентския комютър... така че да се получи win win ситуация за всички...
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Айде гифовете да речем, че не товарят процесора, но товарят паметта. Да, мега дразнещи са. Дори да ми трябва нещо от рекламираното - ако рекламата е особено нагла и натрапваща - спирам да купувам от тоя производител.
Още нещо - някаква дива мода стана да ми лепнат на централно място някакво безполезно меню, 2 пръста дебело. Клубовете на дира, БгМама и още много са така. Блокерът ги цери и тях. Кой ще решава вместо мен кое е важно, че да го тупне да ми седи на централно място на монитора, и да не може да се махне?
Оляха се, хора. Сами го виждате това нещо, личи ви.
 
От: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

С едноядрена щайга съм. Само не ми казвай, че трябва да се ъпгрейдвам само заради мигащите Айфони, дето ми искат личните данни!

Че трябва да ъпгрейдваш спор няма, ама не заради мигащите рекламки :)
Отворих 10 таба, firefox ми ползва 630 МБ, Flash-a на тези 10 сайта ми ползва 150MB, Flash-a мога да го килна още сега, и ще ми се освободят тези 150MB...
При тебе ако Уин ползва 500-600 МБ(едва ли нямаш никакви заредени програми) + брaузъра с 10 таба + Flasha и минаваш на SWAP. Отделно флаша освен памет си ползва и процесор... за разлика то GIF. Единствения вариант GIF да ти товари, е някои малоумник, да си е конвертирал Flash банера към GIF, и вместо 10 сцени, да има 300-400 - такъв банер и като обем би трябвало да е доста сериозен...

Така, че за 250-300 лв си решаваш проблема, с една машина 2-ръка, с минимум 2 ядрен процесор и минимум 2 GB. А има вариант за 4 ядрен с 4GB... :)

П.С. GIF не товарят и паметта. Товарят толкова колкото е физическия им размер. Примерно един GIF може да е 50-100-200KB, а има JPG, които са по 700 и нагоре...
Гарантирам ти, че ако си пуснеш рекламите и си тракнеш зареждащите се "изображения" GIF ще са 20% като изтегление данни а другите 80 ще са JPG...
 
От: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

...
Така, че за 250-300 лв си решаваш проблема, с една машина 2-ръка, с минимум 2 ядрен процесор и минимум 2 GB. А има вариант за 4 ядрен с 4GB... :)
Наскоро купувах комп за сестра ми, много добре знам кое колко струва. Факт е, че на по-стари машини рекламите правят машината неработеща. Казах ти как съм си решил проблема, и ако прекалявате с даването на наклон кой какво да купува и как да го ползва - ще срещнете особено гневна съпротива. Принципен въпрос, не е до пари или друго.
Кажи сега прекаляват ли с рекламите или не, ама честно! Пак си помисли за Гейбук, дето на всяко зареждане ми затъмнява страницата, и да харесвам това и онова. Че да ме следят къде ходя на всяко кликване в нета в замяна.
Да или не?

Куките ако подгонят някого - първо проверяват профила му, признават си го. Най-лесно е. Не, че имам какво да крия, но не искам корпорациите да ми се ровят в мръсното бельо и да ме препродават за половин цент като добитък!
 
От: От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Наскоро купувах комп за сестра ми, много добре знам кое колко струва. Факт е, че на по-стари машини рекламите правят машината неработеща. Казах ти как съм си решил проблема, и ако прекалявате с даването на наклон кой какво да купува и как да го ползва - ще срещнете особено гневна съпротива. Принципен въпрос, не е до пари или друго.
Кажи сега прекаляват ли с рекламите или не, ама честно! Пак си помисли за Гейбук, дето на всяко зареждане ми затъмнява страницата, и да харесвам това и онова. Че да ме следят къде ходя на всяко кликване в нета в замяна.
Да или не?

Куките ако подгонят някого - първо проверяват профила му, признават си го. Най-лесно е. Не, че имам какво да крия, но не искам корпорациите да ми се ровят в мръсното бельо и да ме препродават за половин цент като добитък!

Тъй, аз лично не ползвам никакви адблокери, и нямам намерение да ползвам, дори и в замунда браузъра ми да забива чат пат...
Общо взето принципен въпрос - общо взето, не върви на "уеб мастър" които прави сайтове с реклами, да си спира рекламата (най-малкото щото не мога да видя и на мойте какво се върти :)
Относно дали прекаляват. Политиката на Адсенс е до 3 банера(явно има защо) и банерите наистина са си качествени.
За фейсбука - изобщо не им обръщам внимание на рекламите, дето са страни. Аз си гледам съдържанието в средата и за да видя реклама трябва да ми я пуснат в основното поле...
При замунда е същото, въпреки че там е фул с банери, нищо не виждам само съдържанието... Като цяло доста трудно може банер да ме привлече и да ме накара да му обърна внимание...
Както беше казал някои по нагоре в темата, явно старите потребители, вече са си изградили някаква "рекламна слепота" на подсъзнателно ниво и виждат само това което им е приоритет...

Та в заключение, зависи от сайта, на места има много, ма места по 2-3, но както казах, когато не ме интересуват не ги забелязвам и си гледам интересуващия ме контент, КОГАТО ОБАЧЕ видя реклама която представлява интерес за мен, я забелязвам, което няма как да стане ако ползвам блокери...
 
От: Трябва ли сайтовете да забраняват ползването на AdBlock-ери

Политиката на Адсенс е до 3 банера(явно има защо) и банерите наистина са си качествени.
Абе не знам, като спра блокерите не мога да си позная сайтовете. Рекламите са повече от съдържанието, което искам да прочета.
Ако някоя неграмотна тиква е решила, че с ганювщини ще си продаде боклуците - не е познал просто.
Тая долу от картинката може да минава само пред олигофрени, и да не се дразнят.
Всичко това мига долу, гледай филма, натам се мъчат да ни бутат като стадо. Гавра с нещо, което ни е природно заложено, межу ушите.
1166398973.jpg
 

Горе