Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!

От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

глупости на търкалета, куриерите са оператори на лични данни и могат по преценка да съберат каквото си поискат от записаното в личната карта, ако са получили указание от ДАНС да съберат повече данни от досега събираните не значи фантасмагориите описани в първия пост ще се случат, това важи за стоките втора употреба, за новите стоки всичко е ясно, само да има кой да го спазва...
 
От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

То е ясно че за стария хладилник нищо няма да ти направят, ама е ясно, че фактически пак си в нарушение, нали така! Щото трябва да декларираш. Бойко пак си произведе престъпници:), няма лошо....

Не си длъжен да декларираш продажбата на лични вещи, ако продажбата не е търговия (т.е. може да си продадеш стария хладилник, обаче ако започнеш да купуваш нови или стари хладилници с цел да ги продаваш за да печелиш - това вече е търговия и се изисква регистрация на ЕТ или фирма).

Няма съществена разлика дали ще ти искат трите имена, ЕГН, адрес и подпис или същите данни + номер на лична карта. Така или иначе тези данни са публикувани в публичен регистър (Търговския регистър), ако имаш българска фирма.

На който му трябват лични данни може да си източи колкото си иска от Търговския регистър напълно легално (достъпът е свободен и легален).

Друг начин за намиране на лични данни е да поровите в кофите за боклук на банките. Ако имате късмет може и пари да намерите - банка изхвърли погрешка 20 000 лева (после преровили сметището и си ги взели обратно).

Може да се сдобиете с гигабайти конфиденциална информация като купите някое печатащо многофункционално устройство втора употреба (от онези с твърди дискове).
 
От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

Става въпрос за това, че взеха едни 16 милиарда заем, и сега ще се опитват да измъкнат и последните стотинки на хората по всевъзможни начини, щото тези пари съвсем скоро, ще трябва да се връщат, а банките които са им дали кредита, не им дреме дали е Бойко или Мойко. Щото така се прави. И така и винаги се е правело. Както навремето велможата е прибирал по два коня и една крава данък за хазната, така е и сега.
 
От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

Става въпрос за това, че взеха едни 16 милиарда заем, и сега ще се опитват да измъкнат и последните стотинки на хората по всевъзможни начини, щото тези пари съвсем скоро, ще трябва да се връщат, а банките които са им дали кредита, не им дреме дали е Бойко или Мойко. Щото така се прави. И така и винаги се е правело. Както навремето велможата е прибирал по два коня и една крава данък за хазната, така е и сега.
Много ги разбираш нещата. Сигурно са ги изтеглили и директно - 5 млрд. за боко, 10 за ДПС, 1 за министрите в системата. Бам - директно от БНБ в личните сметки...

Толко да сме затъпели като народ да се водим по глупостите, които четем и слушаме в 8 по новините не съм вервал. Две неща да не можем да обмислим дали са верни...
 
От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

Много ги разбираш нещата. Сигурно са ги изтеглили и директно - 5 млрд. за боко, 10 за ДПС, 1 за министрите в системата. Бам - директно от БНБ в личните сметки...

Толко да сме затъпели като народ да се водим по глупостите, които четем и слушаме в 8 по новините не съм вервал. Две неща да не можем да обмислим дали са верни...
Не е директно БАМ в сметките. Просто е индиректно БАМ, чрез проектчета за наши фирмички. Някои ги разбираме, да:)
 
От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

Разкажи сега как само боко ги прави тея неща, а атаклъ и бкп не пипат. Също добави 300 думи за това "колко ще ни е хубаво с русия" и ще си заработил тролския надник днес. За цвят може да добавиш 2-3 изречения за изобилието от лесбийки и трансексуални в ес, скоро не сме слушали тази "истина". Също и "как ес ни заробва", тва много ми харесва!
 
От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

Днес ми направи впечатление, при получаване на паричен превод, ме питаха за името и местожителството на човека, който ги изпраща. Единствената разлика от преди и сега е че само ми искат информация, която ако не я предоставиш не е проблем.
 
От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

Също и "как ес ни заробва", тва много ми харесва!
Не ми се спори за очевидни неща.
 
От: От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

Днес ми направи впечатление, при получаване на паричен превод, ме питаха за името и местожителството на човека, който ги изпраща. Единствената разлика от преди и сега е че само ми искат информация, която ако не я предоставиш не е проблем.

Как така ще те питат нещо, което може и да не знаеш? И може и да не предоставиш?

Примерно пращаш на Иван Иванов до поискване. Как ще кажеш къде живее Иван Иванов, след като той не ти е дал адреса си?

Друг пример: продаваш на някой някаква услуга онлайн. Той не ти казва името си - знаеш му само потребителското име във форума. Какво те интересува тебе той как се казва и къде му е адреса?
 
От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

Няма нищо неучудващо вече И за следенето през Econt/Speedy системите им със синхронизацията или авт.-share на EГН-тата към Н@П/D@NS. Който някога е имал помисли „аве това я е вярно, я не“ вече тези съмнения отпадат авт. предвид какво идва:

Същественото може би убягва, докато се пише дали 15, 5 или 10k, а именно:


От 01.01.2016г.: НАП ще получава данни за сметките на българи в държавите от ЕС и САЩ (обмен/sync) (технически подробности; още; PDF долу с всичко extended). Списък с FATCA countries (Non-FATCA кои са останали);

От 01.01.2017г.: МВР, ДАНС и ГДБОП ще следят банковите ни сметки (превод: получават правата/възможностите на НАП от по-горе за автоматичен обмен на финансова информация; номерата на банковите сметки, имената на техните титуляри, както и онези хора, които са упълномощени да се разпореждат с парите, сейфове; минете и през коментарите отдолу). Тук накрая конкретно за датите и още.

660_824868af9dddc2249991c9868f044b9e.jpg
Свиквайте.
 
От: От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

Няма нищо неучудващо вече И за следенето през Econt/Speedy системите им със синхронизацията или авт.-share на EГН-тата към Н@П/D@NS. Който някога е имал помисли „аве това я е вярно, я не“ вече тези съмнения отпадат авт. предвид какво идва:


Свиквайте.

че от 1-ви ян. 2016 ще получават за ЕС и САЩ ок, а сега тва важи ли за България? Т.е получават ли инфо за сметката ти с наличности и т.н. и ако я затвориш с оборотите?
 
От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

Явно собствениците на небанкови трезори са лобирали - такива има няколко (+ охранителните фирми). Тоест, ще следят само банковите сейфове, не и тези, предоставени от фирми, които не са банки.

Тоест, ако ползвате трезор от охранителна фирма или друга фирма, която не е банка - бюрократите няма да разберат (ако не попитат).

Другия вариант - собствен трезор. Или директно някъде в страна извън обсега на Евроатлантическата империя (на злото*). А може и да си преместите не само парите, но и тялото някъде другаде.

Нали се сещате, че тези данни, достъпни за държавните бюрократи стават и достъпни за организираната престъпност (за всеки, който си плати за тях)? „Ама аз нямам какво да крия от държавата.“ А от организираната престъпност имате ли какво да криете?

* Добри империи няма.
 
От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

След #50 post по-горе и след #1, вече и официално:

08.02.2016г.: Н@П установи масови нарушения на онлайн търговците

…Кампанията за контрол върху онлайн търговци се осъществява чрез специализиран софтуер за наблюдение. От НАП събират и данни от куриерските фирми за получените плащания, като сравняват паричните потоци с осчетоводените транзакции и при несъответствие облагат недекларираните приходи, допълват от НАП.
Така, че честито на всички ползватели на Econt & Speedy, които отдавна имат подобна интеграция и синхронизация с Н@П. По-малките куриери едва ли, те сайтовете им са зле, че к'во остава за вътрешните системи, но това е др. тема.

Коментарите ПОД самата новина долу също за изчитане.

Важи за хората с пишман онлайн магазини с random телефони, без адреси и пр.; шмекералници и опърдялник-аукциони; от дъжд на вятър random сделки през Skype/Facebook/etc. Дали ще обхванат и бадките, не знам. Те са малко under the radar.
 
Последно редактирано:
От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

То за фирми е ясно, че не може да имаш месечен оборот 1000лв. и да си получил наложени за 5000лв. Въпросът е как стоят нещата с физическите лица, че както гледам никой не ги закача. В друга тема бях писал за амбулантен търговец, продаващ реплики. Е, КЗП обърнаха внимание на жалбата ми, свързаха се със Еконт и от там предоставиха ЕГН-то на подателя. Познайте какво е оказа - невалиден. Ще го хванат ама някой друг път.
 
От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

Един ден когато Bitcoin стане масово използвана валута ще ги питам ДАНС как ще събират информация за транзакциите. Тогава и 1000 продажби да направиш на месец, ще изглежда все едно си направил 1000 подаръка.
 
От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!

Физическите лица не дължат данък когато продават стоки.

Обаче нямат право да извършват тази дейност по занятие (т.е. да извършват търговска дейност), ако не са регистрирани като ЕТ (еднолични търговци). Тоест, има два варианта за легална търговска дейност - ЕТ или фирма (ЕТ е физическо лице, което има право да извършва търговска дейност по занятие).

Ако имаш примерно 5000 лева оборот трудно ще докажеш, че дейността ти по продажба на стоки не е по занятие. Ако си продал две книги и старата пералня - не дължиш данък (нито си длъжен да декларираш тези продажби).
 
От: Търговци в Продавалника (olx.bg), ВНИМАВАЙТЕ! ДАНС Дебне!

Един ден когато Bitcoin стане масово използвана валута ще ги питам ДАНС как ще събират информация за транзакциите. Тогава и 1000 продажби да направиш на месец, ще изглежда все едно си направил 1000 подаръка.

Могат да питат ти откъде имаш въпросните 1000 неща. И на теб ли са ти ги подарили.
 
От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!

Вътрешен човек от Еконт ми потвърди, че от НАП са поискали и ПОЛУЧИЛИ достъп до данните на всички физически лица, които са получавали парични преводи над четирицифрени суми за последната година!
 
От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!

Вътрешен човек от Еконт ми потвърди, че от НАП са поискали и ПОЛУЧИЛИ достъп до данните на всички физически лица, които са получавали парични преводи над четирицифрени суми за последната година!

Време беше амбулантните търговци да си отидат на мястото.Според мене след април ще е по-интересно ,когато сравнят данните с подадените годишни декларации.Голям вой ще настане :).
 
От: Търговци с онлайн магазини и продавалник (olx.bg) — ДАНС и НАП дебнат плащанията!

Мале ужас, погнаха ги - то и мен де. Ама ако направя такава сума много добре. Аз разбрах, че глобата представлява плащане на съответният данък върху изплатените суми. Поне това разбрах де.
 

Горе