Купувам: Търсим инвестиция от 2000 до 6500 лв. (съдружие)

Помещението го взеха преди около 10-на дни. Малка пица - 5 лева. Все още има на разположение друго, пак е около центъра, но... не е оборудвано.

@madgooglebot ако случайно не стане, но аз мисля че ще стане макар и късно ще е защото нямам пари. Ако изобщо е имало тук хора, които реално имат пари и биха инвестирали не пожелаха да ме чуят, едни говореха празни безплодни приказки други се уплашиха от пандемията. Аз им казах, че това дори да го въртят още ще има прозорци както и сега. Така или иначе помещението е взето от друг. Такова просто няма, не такова половината на такова. Напълно оборудвано, отговарящо на всички изисквания - 300 лв. наем.
Толкоз. Ако има някой сериозен може да се започне в друг павилион, но ще трябва да се купи техника, на другите изсиквания може да се каже че отговаря почти - беше магазинче за хранителни стоки.
 
Не знаех, че е имало напълно оборудвано за производство помещение, още повече и с търговка част, за тази безумно тънка цена. Може да не съм чел цялата тема.
Според мен, ако си имал ултра якото желание да почнеш, да си почнал. Във времената, когато аз имах желание, съм отварял какви ли не неща, и със 100лв съм почвал даже ахаха Но голяма грешка е да се почва с голяма сума, директно в бизнеса, патил съм, за това и пиша.
Не се занимавай с бизнес без силен гръб, ще те сгънат на четири. По-добре намери скъпо-платена работа като готвач, щом това те влече.
 
Нямам с какво да започна. Заем ми отказаха. Специално това помещение не се дава месец за месец. Освен, че отговаря на всичко е собственост на адвокат, така че... Както и да е, това вече е в историята.
Няма да ми направят проблем, не съм чул на никой през годините да са му направили. Който си има бизнес си го гледа и дори и да гледа в канчето на другия не знам да са си правили проблеми от този тип.
ХЕИ ако искат винаги могат да ти създадат проблеми, но и това не съм чувал да са правили въпреки, че имат основание да го направят на много места. И ако това значи нещо и в семейството и в рода има медицински работници.
И в крайна сметка дори да не става въпрос за закуски а за хляб, хлебчета, пити пак е вариант. И пак се връщам към това, че ми трябва техника.
 
А изобщо правил ли си сметката подробно, разбито, ама без фантазии и предположения.

Ще продаваш хлебчета, питки и хляб въобще. Тоест вредни, но все още купувани неща. Обаче имаш и конкуренция. Нея анализирал ли си я? Някоя от веригите дето имат винаги топли неща на ниски цени? Други подобни пекарни, баничарници и прочие.

Имаш и часове пик. Те са ти много рано сутрин, по обяд и след-обяд/привечер. Ангажиран си ти и поне оше един цял ден, ма не 8 часа, а цял ден. Ще печеш, ще приготвяш, ще мажеш, ще бъркаш, ще продаваш, ще смяташ, ще носиш, мъкнеш и хамалуваш, ще чистиш, ще подреждаш..много неща. Няма мърдане от обекта!

Сутрин продаваш 50-60 обща бройка, по-обяд 70-80, привечер 40-50 (примерно)
Имаш разходи за наем, за ток, за консумативи, за осигуровки/данъци, за дълготрайни активи, за продукцията свързана с производството.
Имаш чист доход днес (200бр средно продадени х 1лв средно) - 200 лева оборот. От тях печалба ти е около 120лв (приспадам само текущите разходи - продукти свързани с производство)
Сега почваме да приспадаме другите:
наем 500/28 = 18лв (обща цена делена на работни дни = разход на ден)
ток 1000/28 = 35лв
консумативи 200/28 = 7лв
осигуровки за 2ма 180+360=540/28 = 20лв
амортизация оборудване 2000лв/12месеца - 200лв/28 = 7лв
заем 6000/12месеца = 500/28 = 18лв (без лихва)
Това е само 100% задължителната част, ще изкочат още много.
100лв на ден..
Остават ти 20лв. и за двамата..
Имате лични разходи - храна, дрехи, режийни, транспорт
Колко време ще изкараш на това темпо?
А кат те бутнат нервите и стреса?

Дай неква твоя сметка/разработка/план тук, нема кво да се крие.. ще го разискваме с градивна критика естесвено. Всичко друго са празни приказки.
Въпреки, че според мен както и да го смятаме и въртиме, никога няма да я стигнем заплатката... :)
 
А изобщо правил ли си сметката подробно, разбито, ама без фантазии и предположения.

Ще продаваш хлебчета, питки и хляб въобще. Тоест вредни, но все още купувани неща. Обаче имаш и конкуренция. Нея анализирал ли си я? Някоя от веригите дето имат винаги топли неща на ниски цени? Други подобни пекарни, баничарници и прочие.

Имаш и часове пик. Те са ти много рано сутрин, по обяд и след-обяд/привечер. Ангажиран си ти и поне оше един цял ден, ма не 8 часа, а цял ден. Ще печеш, ще приготвяш, ще мажеш, ще бъркаш, ще продаваш, ще смяташ, ще носиш, мъкнеш и хамалуваш, ще чистиш, ще подреждаш..много неща. Няма мърдане от обекта!

Сутрин продаваш 50-60 обща бройка, по-обяд 70-80, привечер 40-50 (примерно)
Имаш разходи за наем, за ток, за консумативи, за осигуровки/данъци, за дълготрайни активи, за продукцията свързана с производството.
Имаш чист доход днес (200бр средно продадени х 1лв средно) - 200 лева оборот. От тях печалба ти е около 120лв (приспадам само текущите разходи - продукти свързани с производство)
Сега почваме да приспадаме другите:
наем 500/28 = 18лв (обща цена делена на работни дни = разход на ден)
ток 1000/28 = 35лв
консумативи 200/28 = 7лв
осигуровки за 2ма 180+360=540/28 = 20лв
амортизация оборудване 2000лв/12месеца - 200лв/28 = 7лв
заем 6000/12месеца = 500/28 = 18лв (без лихва)
Това е само 100% задължителната част, ще изкочат още много.
100лв на ден..
Остават ти 20лв. и за двамата..
Имате лични разходи - храна, дрехи, режийни, транспорт
Колко време ще изкараш на това темпо?
А кат те бутнат нервите и стреса?

Дай неква твоя сметка/разработка/план тук, нема кво да се крие.. ще го разискваме с градивна критика естесвено. Всичко друго са празни приказки.
Въпреки, че според мен както и да го смятаме и въртиме, никога няма да я стигнем заплатката... :)
Неговия план и сметки са далеч по-прости. Продава яко, на яка цена и всичко е наред. 1000 закуски/пици/хляба на ден по 1-2-3 лева. Пада яко лев. Конкуренцията? Мачкаме я. Осигуровки? Чи що, те там на проверки не минавали. Друг човек? Той може и сам. Амортизация за оборудване, 2000 лева??? Представям си, че не си изчел 15 страници, защото нямаше да си губиш времето да пишеш, но той каза, че му е нужна обикновена готварска печка и хладилник. Въобще не става въпрос за тестомесачка например, защото сега прави вкъщи по 3-4 пици за семейство и приятели, ама си мисля, че изобщо си няма и представа как се меси повече тесто, било то и за 200 закуски/пици/хляба на ден.
 
Да, изчетох я цялата, набързо де :) Вие бая сте я поразвили всъщност, за това и най-вече предвид всичко написано от автора, давам своята рецепта:

Да направи бг-социална готварска мрежа.. и без това са останали има-нема 3-4 на мъка.
Отначало зверска реклама у тва чудо дет влизате секи ден - фейсбук
Качват се ежедневно снимки и клипове на манжите, които е правил през деня. Закуска, обяд, вечеря. Всички потребители да бъдат с рангове (готвачи), ще качват това, което са приготвяли през деня. Нови рецепти, нови фантасмагории, яко плюскане да има и лиги да текат. Ще се дерзае яко, ще се флуди наред. Ще се лайкват и ще се глезят общо взето. Ще им се обръща достатъчно внимание, че да се чувстват ЩЕФ-чета (нали това сега е модерно при готвачите) Яко мазало да има - до като накрая не се превърнат в общество (няма да е много трудно според мен) Като се поразвият (якото посещения) се почва и със стимули. От рекламодатели (ще се набръмчат вътре с банери разни вериги, ресторанти и прочие) ще се набират средсва. В месеца или според зависи, първия майстор готвач, например ще оди с жената или по-скоро с гаджето на "вечеря за двама" и тн. И пак снимки, пак яко флууд. Може да има и директен кеш, според зависи как се развива. Бе направо бранд, сериозно, има мегдан... Мисля, че би могло да има серизона монетизация, но и автора трябва да пише поне толкова, колкото в тази тема, че кат гледам половината мрежа вече да беше готова :)
 
Авторът на темата можеше да намери инвестиция, ако не беше малоумен и не искаше 51%+ за нещо, което има по-голям шанс да се провали, отколкото да прокопса. Няколко пъти му се предлага, но он е инат.
 
Васк0, на @madgooglebot просто му се обсъжда. Няма лошо. И на него му го казах и сега го казвам - от мен има зелена светлина. Аз лично не смятам, че имам нужда да го "меря и тегля" повече, да го гледам от още четири ъгъла и пр. А относно техниката, еми аз съм поискал така да се каже най-вече това, което не мога да си позволя. А пък и никъде не съм написал че имам нужда от обикновена фурна. Трябва ми мултифункционална с минимум 2 отделения и около 60х60х85. И среден клас хладилник. И двете втора ръка с гаранция. Останалите неща мога да си ги позволя. Много ясно, че ми трябва планетарен миксер. Това мога да си го позволя.

Единствено съжалявам за помещението. Но пък от друга страна като няма риба и рака е риба. И затова, и от това ми хрумна защо пък вместо закуски да не почна с хляб и хлебни изделия. Вече съм решил, че ще направя контакт с малки пекарни от областта и ще видим. Междувремено се запознах с един прилично заможен човек и там също ... ще видим.

На Джон какво по-различно да му кажа - 51% няма да я бъде Джон. А колкото до обидните реплики на ... Джон, Джон не си ми нито приятел, нито дори познат, а и да беше съм сървайвър и ме интересуват важните неща, дори да успееш да ме засегнеш, което няма как да стане, щото отдавна съм "опериран" от това, 51% няма как.
 
Абе човек, ти с тия 51%, все едно зверсият бизнес...това НИКОГА няма да бъде бизнес, това си е 100% оцеляване или някакъв заместител на това да работиш на заплата. Аз да бех, вече да съм приел офертата :D

Ти си ги приел много сериозно нещата.. направи си една по неемоционална сметка и ще разбереш, че от това никога няма да стане сериозен бизнес.

Нищо не ми се обсъжда, прочетох всичките ти постове и дадох най-добрата за теб рецепта. Но ти така и така се въртиш сам в собствено малсло, и вече съм убеден, че тази рецепта друг ще я осъществи, защото има много хляб в това. Гаранция 3 лелки в карантина, вече я обмислят тази мрежа и най-вероятно до 2-3 месеца ще я видиш като начло в фейсбуката..
 
Ти не си аз.
Та ти ясно се засегна от нещо, от кое не би трябвало. Не съм ти омаловажил мнението, превратно си го разбрал. Просто за мен вече няма какво толкова да се обсъжда.
 
Нищо не съм се засегнал. Разсъждавам 100% логично, аргументирано и с много опит.
Нямаш мегдан в това градче, просто градчето и самия бизнес, никога няма да има капацитета за който си мислиш. Предполагам си мислиш, че на втората година вече ще имаш работници, а ти ще се занимаваш с друг вид бизнеси. Невъзможно. Знаеш ли защо тоз Джон те е оферирал на 51%, сега ще светна. Не защото в даден момент ще те изгони и ще ти вземе бизнеса, а защото така ЕДИНСТВЕНО си гарантира, че няма да го изпържиш (по неволя нали, не умишлено). Нещата се развиват точно така: Ти си скъсваш Д-то от бачкане там, той не е луд да те гони и да търси работници в това градче, нема такъв вариант просто. Ти се скъсваш за твоите 50лв и неговите 50лв на ден. В един момент решаваш, че вече нямаш сили и нерви, а нямаш и пари вече, и просто си биеш камшика. Той трябва от някъде да си избие инвестицита, ако изобщо успее... по-скоро ще се е радвал на дните в които е взимал 50лв.

Готов съм да разискваме всичко, което мислиш че може да стане, само и само да те убедя да не си строшиш главата, само че вече знам, че няма да го направиш, за мен ти дори самия не си верваш много :)

Това, което си решил, може да пробваш само със собсвена пара, поне 7-8К минимум и да са ти прежалени 100% Па ако успееш, евала и ще се молим да останеш в крепко здраве и прилично семейно положение

Толкоз от мен тук, че виждам, че ти си по засегливият ;)
 
Просто го влече конкретно това занимание + не иска да има шеф и си мисли че ако стане шеф, животът му ще тръгне нагоре.

Освен честолюбив, подозирам и че е леко мързелив.
 
Хм, може би най-акуратния коментар е, че не ме разбирате. Никакъв шеф няма да съм, Официално ще съм на доброволни начала. Де факто може и да съм шеф, но не бих нарекъл работниците - работници, въпреки че са такива. Нямам скрупули да шкартирам на момента (с добра дума ест. който не става). Работниците са крю.
 
Имам запитвания вече от други населени места. Ако има сериозен човек да се включи докато е време.
 
Прескочих няколко страници мнения и повърхностно препрочетох тук там нещата. Към автора на темата мога да му кажа браво за инициативността си и любовта, която влага в това, което прави. Също така бих го посъветвал за по-малко приказки, или нека да са на лично и то със сериозни инвеститори. Полезна тема като цяло за прохождащите в подобен бизнес, тъй като се споделят много тънки моменти и лични преживявания. Честно казано не разбирам кое не се харесва в прекрасните домашно приготвени пици с много продукти, труд и упорство. По-скоро това е може би лека завист, но не искам да бъда краен. Всъщност, за да бъде печеливш един модел, авторът на темата трябва да мисли като бизнесмен и да смали разходите за пицата си, да я направи по-проста, както са свикнали да я виждат масово хората и да си я представят сутрин рано като бърза закуска. Така цената ще е конкурентна и на първо време би спечелил от бързооборота. И вече с готов що горе модел може да разрастне биснесът си с много готини всякакви пици и хубаво заведение за хранене за средната и по-богата класа вече. Самият факт за търсене на малка сума първоначален капитал като външна инвестиция буди много въпроси и най-вече несъстоятелност, за да се прибегне към даже потребителски кредит да речем. Между другото чубрицата не е майтап и аз лично си я слагам на пица задължително и в почти всички топли сандвичи за закуска.
 
Последно редактирано:
Аз съм участвал в няколко joint venture-а стартирани на база мои идеи и финансирани от инвеститор. Всички бяха на принципа 50/50 каквото. Като тръгнат хората да се запъват за 1% кой да е по-по-най, или не вярват в идеята, или някакви абстрактности са им по-важни от започването на реален бизнес, а то животът си върви.

50 на 50 е най-честно от гледна точка и двамата човека да имат право на глас какво да става, единия влага време, другият пари, а някой ако реши, че не вървят наникъде нещата или иска да прецака другия, този 1% няма да го спре да го направи.

Аз първата си инвестиция в мой бизнес за много по-голяма сума я получих след 30 минути на кафе с потенциален инвеститор. За проценти говорихме точно 10 секунди, другото беше разговор за реализирането на идеята. Същата работа и вторият ми joint venture. Третия също.

С две думи - ако двама човека не си вярват, колкото и проценти да имате... все тая.

Аз в случая макар че имам интерес към инвестиция в подобни идеи... тази специално ми звучи някак налудничаво просто заради факта, че на човекът идеята му отнема 15 страници в празни приказки да се обяснява на разни хора. Ако имаше ясен А. Б. В. Ю, Я, и без да се обяснява излишно със запячите, щяха доста по-лесно да станат нещата.

От този форум трудно ще намериш инвеститори също така. Тук семкаджиите са прекалено много. Отиди в KPD, аз от там полчуих всичките си сериозни предложения за инвестиции. Тук е форум за купуване и продаване на статии по 0.50ст./100 думи и страници с фейк фесйбук лайкове.

И нещо друго, според мен - важно. На потенциалния инвеститор едва ли ще му пука дори да продаваш най-хубавата пица на света. Ако не можеш да ми кажеш кога ще си получа вложението обратно и ще започна да правя печалба... аз няма да тръгна да си играя да смятам вместо теб.

ЕДИТ: Плюс този бизнес няма как да го отвориш за 2 000лв.

Само регистрацията на фирмата, пожарна безопасност, ХЕИ разрешения и касовия апарат ще ти легнат сигурно 2 500лв. След това имашнаеми и адвокати, така че договора за наем да е изгоден, да кажем още 2 000лв. СЛед това ако локацията на мястото е предимство и така и така плащаш наем, трябва да наемеш работник да кажем 800-900лв. на месец разходи, за да държиш обекта отворен поне 16 часа на ден през повечето дни. Управителя на фирмата също трябва да плаща здравни, пенсионни 200+лв. на месец + счетоводител поне 70лв. и ако предположим, че ти отнеме в най-добрият случай месец реди да получиш всички разрешителни да отвориш и след това имаш 3 месеца време за разработка, преди да отидеш на нулата, това са ти 4.5к + 4 месеца по 1100лв. минимум за разходи + и за теб предполагам 650вл. на месец да си покриваш разходите стават 1 750лв. на месец = 11 500лв. разходи за първите 4 месеца без да броим оборудването, тока, водата, обучението на работника, бензин, отопление, амортизация на оборудването, наеми по 500+лв. след първия месец и едни 20% допълнителна инвестиция резерв, ако нещо изскочи, което почти винаги изскача. И дефакто ти през това време ще взимаш някакви пари от това нещо, а инвеститора ще чака да почне да избива 15-20к лева евентуално 4 месеца в бъдещето.

Без да забравяме, че всяко свободно хубаво място за пицария е свободно, защото някоя пицария или баничарница е фалирала преди това, което е... доста притеснително.

ЕДИТ 2: Идеята е за пица със съставки по поръчка не е иновативна, в моя гад я има открай време + доставка по домовете. Струва 15лв. и слагаш буквално каквото се сетиш. Друг е въпроса, че е въпрос на шанс дали ще уцелиш да е вкусна или отвратителна, в зависимост кой я приготвя и дали съставките са качествени/свежи съответния ден. Бих казал, че пиците по 10-12лв. са по-добра оферта, защото макар да нямат толкова много неща, нещата които имат са относително консистентни като качество и пицата обикновено си отговаря на 95% с качеството от предишната ти поръчка.
 
Последно редактирано:
Прескочих няколко страници мнения и повърхностно препрочетох тук там нещата..

И аз отначало направих същата грешка :) :) За малко да влеза и в драма на ЛС :D

Моя бръснар има един мн як лаф, се го напомня "Нещата не са такива, каквито изглеждат" ахаха
 
В тая (и не само) тема поне 4-5 примера как юзърът подхожда към начинания и сфери, от които си няма предварителна представа.

Проблемът не е в незнанието или неможенето, а в нагласата, подхода, адаптивността.

Симпатичен ми е, обаче доникъде няма да я докара.
 
фифти/фифти може

Това никъде не е споменато. Но да му дам 51%, не може.

Между другото жената измисли рецепта за най-вкусния хляб, който съм опитвал. Имам запитвания от едно съседно село (това имах в предвид като казах други населени места) и това е идея, мисля да обиколя селата тези дни. Но ми трябва фурна. Ако ви покажа какво направихме вчера на една проста печка "Раховец" може и да не ми повярвате.
 
Ти все имаш идея да направиш и "това" и "това", а и "това" и "това", и все си остава само една хубава идея, вече една година...
Айде да не се излагаш вече, а ако правиш нещо - прави го, щото верно отиваш директно в "бг-мамма" щото, там ще те оправят и по-бърже, че тия месят и носят, не се оплакват само :)
 

Горе