Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

фифи, никва полза няма да му пишеш толкоз подробно - детето е решило да си земе нов айфон за първия учебен ден и е решило да "убие" хартиения вестник в Горно Нанадолнище с "модерно" онлайн издание. Има още само три седмици да изкара кинтити и да избере модела тъй че не го карай да чете таквизи дълги постови
 
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

Защо си мислиш, че преди да се захвана с такъв проект, не съм проучил в детайли всичко от това какъв е стандартния дневен брой новини за таргета, цени на реклама, цени за заплата на журналисти и т.н.

ами мисля си така ЩОТО ПО НИЩО НЕ ТИ ЛИЧИ
 
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

Начи аз я виждам така работата,пича даже го мързи да копира новините и търси абдали да вършат това вместо него.
Купил е един домейн на промоция от някъде(grada-BG.com) свалил е някоя нулната тема за WP и вече има новинарски сайт

Дедото с овцете.... казвам ти ще свърши работа човека
:lol::lol::lol::lol:
 
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

Нещата наистина трябва да се обмислят от всички страни ПОДРОБНО, за да не стават неприятни изненади после.
Детето хубаво е решило, ама както е писала fifi / браво за поста /, трябва много работа.
 
Последно редактирано:
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

И аз да вметна математика.

Ако хипотетично хванеш 5 ключови думи за новинарски сайт, които правят имат по 20 000 търсения месечно, това ти прави към 100 000 търсения месечно.

Ако класираш сайта си на първо място и по петте ключови думи, то едно 70% от трафика ще го получиш със сигурност, ако не и повече.

Тоест 100 000 посещения х 70% си е 70 000 посещения месечно.

Тези 70 000 посещения като ги разбиеш месечно на 30 дена горе-доле, щото 1 месец с малки изключения е толкова, това ти е около 2 300 посещения дневно.

Което означава, че от кликове - примерно адсенс реклама ще правиш към 5-10лв, което е доста малко.

Обаче, ако продаваш на импресия, то грубо поне към 4 000 импресии не ти мърдат дневно, пък ако ти е интересен контента, може и повече.

Ако продаваш на импресии и искаш двойно по-ниска цена, отколкото стандартните медии, които искат към 10 лв за 1000 импресии - ти примерно искаш 5, то ще правиш към 20лв на ден (естествено при наличие на рекламодатели). Това прави 30 дена х 20лв = 600лв груб минимум на месец.

Тук има едно ОБАЧЕ. Ти трябва да можеш да правиш сео, да си монетизираш сайта, да изчислиш колко ти са разходите и дали приходите ще могат да ги покрият.

Значи в случая, ако приемем, че сам си правиш сео-то, то пак трябва да смяташ заплащане, щото и ти се храниш, нали?

Та 1 сео на такъв сайт за 5 такива ключови думи горе-доле 500лв грубо - ама смятам много евтино - да знаеш....

Правиш списък първоначално на разходите. И какво се получава

5лв за домейн (винаги евтин можеш да намериш на промо) - на година (еднократен разход).

месечни разходи:

5лв за домейн
500лв за оптимизация (нищо, че ти полагаш примерно труда, то пак е труд).
Добавяне на новини 4-5 (посилно е) х 4лв - рерайтнати примерно си е 20лв дневно 30х20лв = 600лв

Излиза, че разходите ти на месец за новинарския сайт излизат към 1105лв - и това без да смятаме разходите за ток, който хабиш от лаптопа и интернет.

И между другото, ще ти заминава по цял ден да се занимаваш - сам. Тоест, няма да има време да работиш или пък, ще трябва да не спиш - примерно.

А ще получаваш към 600лв приходи от сайта.

Тоест, излизаш на загуба със 700лв

Вариант номер 2 е да разкараш трафика от гугъл - да не ти дреме за него. В този случай разчиташ на фейса.

Тоест, 1000 фена да ти наберат е към 30лв.

В случая имам една страница с 5000+ фена, която ми кара по 300 посещения трафик от 2-3 публикации дневно във страницата. Тоест по тия сметки, ако намериш някой пич от форума - тука ги има дето да ти намери активни фенове, за да ги докараш гореспоменатите посещения - 70 000 посещения, значи (ако сравняваме трафика, който прави моята малка страничка) излиза, че 70 000 посещения месечно:300 посещения от фейса ( но айде да не бъдем черногледи, примерно 500 фена ти кара от 5000)= 144х5000= 700 000

Тоест от страница със 700 000 активни фена, преспокойно ще можеш да си караш трафика, за който ти споменах и да си вадиш по 600лв. Може и повече да е не знам. Колегите с големите страници ще кажат.

Така. Сега примерно може да започнеш със 7-пъти по-малка страница - тоест 100 000. Обаче ще ти излезе много скъпо. Айде да смалим на 50 000 страница - ще ти струва към 1500лв - после почваш работа по страницата, за да може да рийчнеш повече хора, там феновете ще се трупат сами, ако поддържаш както трябва.

И за година-две ще си "избиеш" инвестициите (ама не буквално де) и ще си на печалба, и ще си щракаш с пръсти. И междувременно, ще можеш да си копираш и по 20 новини дневно, щото няма да ти пука за гугъл.

Виждаш ли колко сложно става и колко скъпо излиза да се прави новинарски сайт? Не е невъзможно, но е много трудоемко и без инвестиране на пари става почти утопично.

Моя съвет е да не се отказваш, но не се и нахвърляй много много. Пресметни си рисковете, възможните приходи, които можеш да "изцедиш" и т.н.

А и пропуснах момента с фирмата. Ако печелиш от сайта пари солидни, ще ти трябва и фирма - пък там като се почне та данъци, та осигуровки, та счетоводство- Мани-бегай. :Х


Това само примерно показатели мойте. Обаче ги разгледай добре, защото този сценарий е напълно възможен.

Преди 2 години, когато още летях в облаците бих се съгласила да работя с теб така, както даваш предложението, но сега не бих се хванала изобщо - и то най-вече, защото знам колко време отнема и колко е изморително и най-вече имам опит със сайтове. Така, че адекватния ми отговор на такава оферта би бил "Да не съм луда?" (не се обиждай...)

Пожелавам ти успех с начинанието - просто попрочети още неща и премисли, и анализирай добре. Чак тогава започни. :)


Много благодаря за позитивното и информативно описание

Сайта е разработван около 3 месеца, и от гледна точка на СЕО вече е на 2-3 позиция в таргет групата си, много скоро ще бъде и на първо. От гледна точна на СЕО проблеми нямам, но това в голяма степен се дължи на пренаписания контент. Затова точно в този проект държа контента да е "човешки". От гледна точна на трафика разчитам както на google така и на facebook (колкото повече толкова повече). Относно рекламата, единствения показател е посещаемост на сайта. Рекламодателя не се интересува нито то кликове нито от импресии.
 
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

Ибах мааму кви са тия тайни,изплющи го сайта тука да го видим и някой акъл ще дадем,пък
аз лично обещавам до 15 септември да ти пиша по 5 новини без пари ако покажеш сайта
 
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

Начи аз я виждам така работата,пича даже го мързи да копира новините и търси абдали да вършат това вместо него.
Купил е един домейн на промоция от някъде(grada-BG.com) свалил е някоя нулната тема за WP и вече има новинарски сайт


:lol::lol::lol::lol:

Пича дето го мързи, не му е работата да се прави на репортер и да пише новини, а представи си има много по важна работа. Аман от хлапетии мислещи са за много големи...
 
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

Рекламодателя не се интересува нито то кликове нито от импресии

А? Е как? А кое го интересува? Интересува го таргет групата и колко пъти таргет групата ще му види рекламата и ще цъкне... :О

Аз ли греша?

Значи щом разчиташ на Гошо и Фаса - двоен разход. :) Отивай на острова на Робинзон Крузо с лаптопа и 2 години се крий под палмите да пишеш денонощно сам, ако нямаш пари, които да инвестираш, защото това е мнооого работа. :)
 
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

уффф вярно бе то и форум имаш да развиваш,там как стоят нещата?
Пича дето го мързи, не му е работата да се прави на репортер и да пише новини, а представи си има много по важна работа. Аман от хлапетии мислещи са за много големи...
 
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

Пича дето го мързи, не му е работата да се прави на репортер и да пише новини, а представи си има много по важна работа. Аман от хлапетии мислещи са за много големи...


хммм интересно ква ли? аааа да - ДА ПУСКА ТЪПИ ТЕМИ ПО ФОРУМИТЕ?
 
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

Ай пича ми дал и репутация,сива за негово съжаление
 
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

А? Е как? А кое го интересува? Интересува го таргет групата и колко пъти таргет групата ще му види рекламата и ще цъкне... :О

Аз ли греша?

Значи щом разчиташ на Гошо и Фаса - двоен разход. :) Отивай на острова на Робинзон Крузо с лаптопа и 2 години се крий под палмите да пишеш денонощно сам, ако нямаш пари, които да инвестираш, защото това е мнооого работа. :)

Не не се интересува :)
И иначе работата е доста за сам човек. А и аз имам достатъчно друга работа и ангажименти за да тръгна да се правя на репортер...
 
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

Не не се интересува :)

и от кво се интересува бе Гандалф?
 
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

glndrk, защо така ни лишаваш от удоволствието 3 седмици да четем статиите на uphero?
Я виж колко бъдещи негови читатели сме се наредили, пък ти нищо не му отговаряш.
 
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

glndrk, защо така ни лишаваш от удоволствието 3 седмици да четем статиите на uphero?

И на мен ми е интересно какво може да съчини един прогамист. :D
 
От: Търся ReWriters на статии за новинарски сайт

Ай пича ми дал и репутация,сива за негово съжаление

доброто възпитание изисква да върнеш жеста :twisted:
 

Горе