Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

TheEntrepreneur

Active Member
Здравейте,

От известно време съм се фокусирал върху изграждането и ръководенето на доходоносни сайтове. За тези няколко месеца, прекарах изключително много време в четене от възможно най-добрите източници в бранша. Ще изброя някои от основните неща, които са възможни като стъпки при изготвянето на малък и доходоносен уебсайт насочен към глобалната публика. Надявам се, че ще съм полезен. :)



1. Сдобиване с идеята за сайт.

Това може да бъде доста трудно, ако сте "блокирали" или не ви идва нищо на ум. Ако е така, може да започнете със Google Trends. Google Trends ви показва какво търсят хората в реално време. Втори начин е да си закупите вестник или списание. Те са идеален източник както за информация, така и за идеи. Да не забравяме и Google Instant. Ако не можете да се сетите за нищо, просто въведете някоя буква и вижте какво ще изстреля Гугъл. :twisted:



2. Избиране на победителя!

Трябва да се внимава тук. Избирането на ниша е един от важните ключове към успеха. Ако анализирате нишата, чрез Google Analytics , добър ориентир при избор на главна ключова дума са следните изисквания:

- Ключовата дума да има поне 3000 месечни търсения и цена за клик от 1 лев;
- Страницата на конкуренцията да е забутана под тонове страници. Например: domain.com/subpage1/subpage78/directory/rankingpage.html;
- Преобладават резултати от типа на директории за статии, въпроси и отговори - напр. Yahoo Answers, социални уебсайтове;
- Ключовата дума не се споменава в заглавието;
- Фокуса не е върху ключовата дума. Спомената е случайно;
- Поне 2 от резултатите имат по-малко от 30 линка към статията;
- Поне 2 от сайтовете са с PageRank от 0;

Всичко това подсказва, че конкуренцията е слаба в нишата и може лесно да се издуха.


Изключение от това правило са резултати, при които:
- Търсачката е доминира от 1 уебсайт;
- Наситени с правителствени сайтове. Може да ги разпознаете, ако домейна завършва на .gov.
- Наситени с университетски или образователни сайтове. Лесно може да ги познаете по .edu домейна.
- Наситени с медицински списания или подобни сайтове
- Наситени с eCommerce сайтове като: eBay, Amazon и др.

Изключително трудно е класирането при такива резултати и обикновено това не е добра инвестиция.



3. Съдържание.

След избора на главната ключова дума е нужно да напълним сайта със съдържание. Запомнете, че всяка статия трябва да се бори за различна ключова дума. Добра практика е да се напише една статия за главната ключова дума и след това да напишете още 10-15 статии за ключови думи, при които конкуренцията е ниска, но и търсенето е малко. Идеята е тук, че тези няколко статии ще помогнат на сайта да се класира на първа страница за определени ключови думи и в крайна сметка, това може да побутне класирането на главната ключова дума, която трябва да ви донесе най-много трафик.

Не е препоръчително и прекомерната употреба на ключови думи. Добра практика е ключовата дума да бъде включена в заглавието, в началото на текста, средата и в края. Старайте се да изглежда всичко естествено. Използването на синоними на ключовата дума е също голям плюс.



4. Конфигурация на уебсайта.

Всеки сайт, който ползвате трябва да има уникална тема. Не използвайте една и съща тема на няколко от сайтовете си, ако се опитвате да работите с Google AdSense. Може да се събудите един ден с блокиран акаунт.

Важно е да се спомене, че употребата на много плъгини, освен полезния ефект, който имат, те забавят значително скоростта на сайта. Опитайте се да не превишавате бройката от 10 плъгина :).

Направете началната страница статична. Нека статията, която е оптимизирана за главната ключова дума стои винаги там. Или просто може да направите статията "sticky". :)



5. Добавяне на AdSense.

И нека парите започнат да валят! Лесно е да се каже, но не е съвсем така. Ако искате да сте изрядни пред Гугъл е хубаво да изчакате малко преди слагането на рекламите. Изчакване в период от 1 месец от както сте стартирали сайта и да съдържа поне 10-15 или повече оригинални статии е чудесна възможност да се подаде молба за присъединяване към AdSense. По този начин ще покажете на Гугъл, че вие сте на пазара да предложите стойност за потребителя и е много вероятно да получите одобрение.


Това бяха моите 5 прости съвета за стартиране и развитие на един малък уебсайт. До някаква степен това важи и ако решите да започнете по-мащабен проект. Има още много да се изпише, но вярвам, че тези малки и кратки съвети ще бъдат от голяма полза на всеки, който стартира в този бизнес. :)
 
От: Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

Важно е да уточним каква аудитория търсим и какъв ще е сайта, дали ще е на английски или на български. За България смятам, че сошъл сео-то е задължително като основа. Пък да не говорим, че с 3 долара фейсбук реклама може да си докараш хиляди посещения на сайта и стотици харесвания на страницата.
 
От: Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

Поста съм го написал за сайтове на английски. При българския пазар ситуацията е вече различна. Но, прав си ролята на социалните профили е вече неизменна част от успеха.
 
От: Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

Към момента от дългите години практика съм осъзнал 3 неща за успешния бизнес:
- прави се с удоволствие
- решава някакъв проблем
- нищо, което носи много пари, не става лесно

За да си успешен в каквото и да е област, то трябва да работиш и да си пееш. Бизнеса не винаги е удоволствие. Има и доста досадни и изнервящи моменти, но когато работиш, трябва наистина да ти носи радост, да ти е интересно, да те увлича. Има една поговорка, че "щастливи са ония, които превърнат хобито си в професия".
По отношение на второто ми правило - бизнес, който не е необходим се превръща в загуба на пари и време. За това бизнеса трябва да решава някакви проблеми на хората, да им носи нещо полезно. Англичаните са го казали много ясно: Don't just start a business, solve a problem!
Третото правило е в бойните изкуства. Бизнес се прави със себеотдаване и постоянство. Изтока му казва - кунг-фу. Всеки път, когато достигаш предела на силите си, ти правиш кунг-фу.
 
От: Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

Много правилно изказване. Къде се казва "На сила хубост не става", или ако не ти носи удоволствие от работата няма смисъл да си съсипваш живота.
 
Репче и от мен, много е добро. ;) Идеално за хора, започващи точно тук - с AdSense. ;)

За подробности около това всичкото свободно може да се порови из форума тук. Говоря за дизайн, оптимизация, продаващи послания и катринки, и много други. ;)
 
От: Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

Не съм съгласен. Сгрешена ти е основата. Малък доходоносен сайт за глобална аудитория аз разбирам affiliate. Тва да разчиташ на AdSense или други реклами е несериозно.
Стъпките са следните:
1. Правиш ръсърч в Offervault или Odigger и си набелязваш нисши
2. Отиваш в Гугъл и гледаш каква е конкуренцията, дали има айсберги в тая нисша, дали има SEo-та и на тва си правиш преценката колко ще ти е съотношението value/effort
 
От: Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

Не съм съгласен. Сгрешена ти е основата. Малък доходоносен сайт за глобална аудитория аз разбирам affiliate. Тва да разчиташ на AdSense или други реклами е несериозно.
Стъпките са следните:
1. Правиш ръсърч в Offervault или Odigger и си набелязваш нисши
2. Отиваш в Гугъл и гледаш каква е конкуренцията, дали има айсберги в тая нисша, дали има SEo-та и на тва си правиш преценката колко ще ти е съотношението value/effort

Не ми е сгрешена основата. Просто започнах различно. Малък доходоносен сайт за глобална аудитория може да бъде и affiliate и такъв с AdSense и както още безброй възможности. Не съм изучавал как се правят affiliаte сайтове, а започнах с такива, които припечелват от реклама. Огромна част от тези сайтове си избиват парите и излизат на печалба в дългосрочен план. Обикновено, след като го стартираш изчакваш до 3 месеца да видиш дали ще се развие и ако има потенциал започваш да му наливаш съдържание, ако не показва добри резултати го оставяш - той пак ще ти докарва пари. Не си видял възможност там, където много хора си вадят парите.
 
От: Re: Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

Репче и от мен, много е добро. ;) Идеално за хора, започващи точно тук - с AdSense. ;)

За подробности около това всичкото свободно може да се порови из форума тук. Говоря за дизайн, оптимизация, продаващи послания и катринки, и много други. ;)

Благодаря. Да - тук има много информация, която ще е полезна за всеки, който има желание да си изкарва парите изцяло от интернет. :)
 
От: Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

имам опит доста и с двете и вярвай ми, щом не си ги сравнявал, не знаеш. Тук говорим за монетизация на единица трафик, а тя с афилиейт оферти е в пъти по вискока, защото разходите като време, усилие и маркетинг на сайта са едни и същи. Прочети малко по-задълбочено по темата и ще видиш, че това, което казвам, е точно така.
 
От: Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

+1 от мен за добрата идея за тема!

Благодаря :)

имам опит доста и с двете и вярвай ми, щом не си ги сравнявал, не знаеш. Тук говорим за монетизация на единица трафик, а тя с афилиейт оферти е в пъти по вискока, защото разходите като време, усилие и маркетинг на сайта са едни и същи. Прочети малко по-задълбочено по темата и ще видиш, че това, което казвам, е точно така.

Виж, може и да е така, просто аз започнах по този начин, но никога не съм изключвал възможността да разуча и афилиейт бизнеса :)
 
От: Re: Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

Абе и двата са добри Методи. ;) Аз за сайт с около 100-200 на ден бих разчитал на афилиейт повече, отколкото на адсенс. Но пак зависи от нишата. ;)
А най добре да се комбинират и двете :)
 
Re: От: Re: Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

А най добре да се комбинират и двете :)

Да, но много интелигентно, защото по тези адсенс реклами ще са и твоите конкуренти на афилиейт продуктите. ;)

Добри примери съм виждал с инфо сайт с яко адсенс, а ревютата на аф. продуктите без...нищо друго освен тях. Това яко се съчетаят добре, ще се получи доста задоволителен резултат.
 
От: Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

За приходи от реклами си трябва трафик и то голям
 
Re: От: Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

За приходи от реклами си трябва трафик и то голям

Да. Факт е. И аз мисля, поне по мое скромно мнение, че можем да говорим за слагане на реклами след 1000-2000 посетителя на ден. ;)

За афилиейт, дропшипинг, може и да се почне от 100-200 посетителя на ден. ;)
 
От: Re: От: Успешни практики за развитие на малък доходоносен уебсайт

За EN сайт на хиляда импресии може и над 30 евро да правиш от адсенс. Чак пък толкова голям трафик не е нужен.
 

Горе