Фийдбек за превода на форума :)

ktomov

Premium
Здравейте.
Съжелявам, че първото ми мнение трябва да бъде негативен фийдбек към форума и по-точно неговата управа.
Проблема е в това, че ако включиш изкачащото прозорче при ново лично съобщение, нищо не се чете. Забелязвам, че кодировката е utf-8, а явно тази част от превода все още си стои на 1251. Съобщението което ми казва, че имам ново лично съобщение излиза като #0115#&#099а# и т.н. (Прощавайте - карам по спомен).
Предполагам, че не е обърнато внимание на това нещо, защото опцията по подразбиране е изключена.
С най-добри чувства,
Красен
 
От: Фийдбек :)

Впрочем същото нещо се получава и при текста когато се опитваш да добавиш линк. Не мисля, че това е професионално.
 
От: Фийдбек :)

Този форум е за споделяне на опит. Според мен се е събрала една онлайн общност от интелигентни хора с идеята да печелят и да обменят знания. И това е първото нещо, което заслужава нечие мнение. А не бутона за нов линк какъв дескрипшън вади.
Работи, знаеш за какво служи, знаеш как работи и не ти трябва да четеш какво прави, защото знаеш – ето ти четири неща, които са прекрасни фактори за това да не се занимаваш с глупости.
Още една причина е, че няма да четеш подобни дълги и безсмислени мнения като това.
 
От: Фийдбек :)

Просто реших да си изкажа мнението. Нямаше нужда да ми ги изреждаш всички тези фактори, защото според мен са пълна глупост.
Сложи си на апачето def encoding - utf 8, пропусни си мета тага в сайта и си пиши на 1251. Пък след това върви говори на клиентите си - ама то е ясно в сайта има Начална страница, Галерия и Форма за контакти - нищо, че не се чете.
Примера е бърз и не цели да накърни чието и да е било достойнство.
Отново с добри чувства,а
Красен

Едит: И още нещо, след като ги показваш тези фактори, защо изобщо е бил нужен превод на форума, след като всички тук сме така интелигентни и знаем кое за какво служи? :)
 
Последно редактирано:
От: Фийдбек :)

Тук клиенти няма. Приеми го като Уикипедия с умерено количество спам.
Форумът вероятно е бил частично преведен, защото превод за vB на български няма и вероятно е планирано да бъде използван за бъдещи цели, свързани с клиенти.
 
Фийдбек - Нечетими съобщения

Здравей,

аз лично приемам критиката и това ще бъде изчистено в най-скоро време, тъй като наистина не е добре и не прави добро впечатление, както вече се забеляза. Ще бъде оправено, мерси и за опцията, която ни даде, за да бъде фикснато, като проблем.

И така и така си даваме ъкъл едни на друг, моя съвет към теб е при пускане на тема - тя да е по-конкретна, защото Фийдбек може да означава 100 неща. ;)Поздрави и от мен,

Блинки
 
От: Фийдбек за превода на форума :)

attachment.php
 

Прикачени файлове

  • untitled.JPG
    untitled.JPG
    53 KB · Преглеждания: 79
От: Фийдбек за превода на форума :)

Между другото това #0115#&#099а#0115#&# на ЛС още си живее ;)
 
От: Фийдбек за превода на форума :)

Трябва на файла, в който е въпросният текст да се смени енкодинга и ще се оправи.
 
От: Фийдбек за превода на форума :)

не стана така интересното е че като отворя променлите през контол панела

си излизан на нормална кирилица

хъм оправисе където го барнах ръчно
 
Последно редактирано от модератор:
От: Фийдбек за превода на форума :)

Аз преди малко ти писах лично съобщение, ама бях забравил да напиша заглавието и съобщението за грешка беше неразбираемия кодинг.
 
От: Фийдбек за превода на форума :)

Колеги, проблема с кирилицата ви е на ниво база. Ако погледнете source-a, на която и да е страница от форума - навсякъде е пълно с html кодовете на буквите на кирилица.
Администрирам два големи форума работещи със същия енджин (vBulletin) и съм добре запознат с проблема (а и с някои други, които забелязах по форума) и мога да помогна с отстраняването им.
Админите, ако имате интерес - пишете ми ЛС. :)
 
Фийдбек за превода на форума :) - Forum Feedback

дай насока как да се оправим за най лесно аз засега
И аз искам да балгодаря на пича, ако го направиш тук ще е като know how за всички занимаващи се с това, ако го срещнат като проблем в бъдеще. ;) Успехи.
 
От: Фийдбек за превода на форума :)

То се редактира през админ панела, а не чрез някакви файлове, така че и без това си е UTF8 без BOM.
Аз лесен начин не съм открил освен като видиш бъгава фраза да я отвориш и да я сейвнеш.
 
От: Фийдбек за превода на форума :)

ОК, ще се опитам да ви насоча:
1. отворете един бекъп на базата с текстови редактор и ако там има символи като
Код:
& #1044;& #1085;& #1077;& #1089;
, работата е кофти.
Трябва форума да се затвори временно (за да няма нови постове), да се направи пълен бекъп на базата и всичко да се конвертира, после да се налее обратно.
Всичко това е най-добре да е направи през шел, защото понякога phpMyAdmin и други подобни създават допълнителни главоболия.
2.
Код:
<meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=windows-1251" />
Това нещо трябва да стане на charset=UTF-8. Търсете го в Language manager, а не в темплейтите.
3. Всички таблици в самата база трябва да се конвертират към utf8, както и всяко поле от таблицата трябва да се конвертира към utf8 charset и utf8_general_ci колация.
Код:
ALTER TABLE .... CHARACTER SET utf8 COLLATE utf8_general_ci
4. Не знам точно коя версия ви е бюлетина, но ми изглежда достатъчно нова за да има тази опция. Разгледайте конфиг файловете, там трябва да има опция за сетване на mysql charset. Махнете двете наклонени черти пред реда // и сложете uft8 в кавичките.
Ако няма такава опция, трябва да се сложи php.ini файл, който да сетва енкодинга на кънекцията към базата.

Това е с няколко думи. Ако има проблеми - пишете и ще помагам още. ;)
 
От: Фийдбек за превода на форума :)

Така, време е да се намеся.

vBulletin НЕ използва UTF-8, включително най-новите версии! Това е една от основните критики, на които е подложен. За кирилица е препоръчително да се използва collation cp1251_general_ci или cp1251_bulgarian_ci, защото в utf8_general_ci много често буквите "И" (главно) и "ш" (малко) излизат като въпросителни знаци.

Основни надежди на UTFize-ването на vBulletin се възлагат на бъдещите версии от 4.1.х натам, но лично аз смятам (предвид развитието на системата, което следя от около 2 години), че ще е поне в 4.2, но за момента encoding-ът на vB e language-dependent!
 

Горе