Фирмена сметка

erosbg

Active Member
Интересно. Не знаех. Това валидно ли е за всякакви данъци и осигуровки? Например, тези които се дължат като заплата, ДОД и тн.
Мисля, че всичко което се дължи към НАП, в профила си виждаш какво дължиш.

$INeed$

Well-Known Member
Абе да питам в контекста на темата и фирмените сметки - Каква е тази нова, поредна тъпотия на НАП - когато разпределяш дивидент, той да се прехвърля на лична сметка, като част от него - отива към НАП. Да речем, искаш да си дръпнеш 2000 лева от фирмената сметка. Правиш платежно към твоята сметка или нареждаш по ел. път, като 5% от тази сума преди това превеждаш на НАП с пояснение Дивидент на сума еди колко си. Има такава простотия, нали? Поредната. И кво излиза? Банките вече са с една такса отгоре.

FMan

New Member
Абе да питам в контекста на темата и фирмените сметки - Каква е тази нова, поредна тъпотия на НАП - когато разпределяш дивидент, той да се прехвърля на лична сметка, като част от него - отива към НАП. Да речем, искаш да си дръпнеш 2000 лева от фирмената сметка. Правиш платежно към твоята сметка или нареждаш по ел. път, като 5% от тази сума преди това превеждаш на НАП с пояснение Дивидент на сума еди колко си. Има такава простотия, нали? Поредната. И кво излиза? Банките вече са с една такса отгоре.
Дивидента се декларира на тримесечие в следващата година, до 10 000 лв може да не е по банков път. Изплащания над 10 хил само по банка.

John Galt

Well-Known Member
Интересен въпрос. :) Някой идеи, ще е полезно да се знае. Ама ако са под ЕС юрисдикция, сигурно ще могат.
Ако има компетентен служител в НАП, който да изпрати нужната информация в нужния формат на правилния адрес - да.

Не забраавяйте, че сметките в PaySera/Revolut/Transferwise/... следва да се декалрират пред БНБ и да се подава отчет по утвърдена от БНБ форма за салдото по тях в края на всяко тримесечие (това важи само за юридически лица).
Недекларирането се наказва с глоба 5000лв. (като/ако ви хванат, разбира се).
Т.е. НАП имат как лесно да се сдобият с IBAN-а Ви, ако сте декларирали сметката си.
Оттам вече е въпрос на компетенции, които държавният служител невинаги има.

Като сте фирма - винаги сте по-преебани.

За физически лица - revolut или transferwise май са ок към момена с цел "по-трудно" запориране на активи, но при Revolut има друг казус - там доста познати се оплакаха, че револют на своя глава им фрийзва средсвата и изисква някви документи - има и доста постове в reddit по темата, който е на зор = ще се порови.

Blinky

Owner
За физически лица - revolut или transferwise май са ок към момена с цел "по-трудно" запориране на активи, но при Revolut има друг казус - там доста познати се оплакаха, че револют на своя глава им фрийзва средсвата и изисква някви документи - има и доста постове в reddit по темата, който е на зор = ще се порови.
А това не е ли някакъв стандарт все пак. Как така въртиш пари без каквито и да е официални документи, доказващи че ти си точно този човек, за който се представяш. Иначе изпуснат ли пеймънт сървисите юздите, ще стане лошо не само за тях, но и като цяло за всеки един в която и да е икономика. Казвам го не напразно. Изключвам в момента биткойнта, който е вече съвсем друг тип разплащателен метод.

John Galt

Well-Known Member
Ти минаваш AML при рег - даваш ЛК или квото там ти поискат. След това набиваш пари и като на Револют им се сторят "много" - бам фрийз и се почва адът, има случаи по месецИ. Това не е ОК, ако не желаеш някого за клиент не е моментът да му го кажеш когато реши да ти се довери с активите си. :)

Blinky

Owner
Само да попитам по-опитните от вас, които вече са се възползвали..... Ползват ли Paysera за международни фирмени акаунти? В смисъл имат открита фирма в чужбина, и реално са се регистрира като бизнес и ползват единствено и само бизнес акаунта на фирмата си. И задължително ли са вързали съществуващи банкови сметки към акаунта си в Paysera?

$INeed$

Well-Known Member
Защо не? Щом Paysera правят сметка в Литовска банка: https://www.predpriemach.com/threads/Банка-за-фирмена-сметка-коя.16477/page-3#post-883524

Защо тази банка да не обслужва да речем канадски или германска фирма? И реално това, което имаш грам не минава тук, а реално каквото ти прецениш ще постъпи тук. Баси смешките, остава и да печелиш в чужбина, да плащаш на доставчици в чужбина, и накрая на лапачката накрая да се нареди нашата "милата" мащеха, че преди нея и някоя друга изгладняла бг банка.... Поправете ме, ако нещо съм се олял в мечтите ти. ;)

И така и така сме на тази тематика, да ви питам - карти издават ли, че не прочетох това. Ако да, може ли да се получи такава?

Ril

New Member
Само да попитам по-опитните от вас, които вече са се възползвали..... Ползват ли Paysera за международни фирмени акаунти? В смисъл имат открита фирма в чужбина, и реално са се регистрира като бизнес и ползват единствено и само бизнес акаунта на фирмата си. И задължително ли са вързали съществуващи банкови сметки към акаунта си в Paysera?
Зависи за къде за чужбина. Международните преводи се оказа, че може да може да са само в евро. Миналият месец трябваше да направя превод по рублова сметка. Оказа се, че не мога да преведа левове и там да си ги превалутират в рубли и трябва да преведа евро. Закупих си евро и ги изпратих в банката получател, като естествено си мислех, че ще бъдат превалутирани при получаването. Превода беше направен, разпечатах си и платежното имат такава опция, но там не можаха да си получат парите...

Blinky

Owner
Да речем, че няма проблем с валутите. Плаща се в една основна и други не са от значение. Левове не поддържа, нормално, те и пейпал не поддържат тази валута. Просто превалутират. ;) Според мен все някой по веригата ще ви ги превалутира, след като си превала примерно в рубри, а неговата сметка е в евро, за да влязат там парите трябва да минат в евро. ;)

И в крайна сметка....става като сценарии описаното от мен. ;) Някой някакво мнение? Мерси предварително на всеки отдел.

Ril

New Member
Да речем, че няма проблем с валутите. Плаща се в една основна и други не са от значение. Левове не поддържа, нормално, те и пейпал не поддържат тази валута. Просто превалутират. ;) Според мен все някой по веригата ще ви ги превалутира, след като си превала примерно в рубри, а неговата сметка е в евро, за да влязат там парите трябва да минат в евро. ;)

И в крайна сметка....става като сценарии описаното от мен. ;) Някой някакво мнение? Мерси предварително на всеки отдел.
Може да не съм обяснила както трябва. И аз мислех, че по веригата ще се превалутират. Закупих евро, защото се оказа, че към чужда банка Paysera могат да превеждат само евро, както ми обясниха.

velev

Member
Мога ли чрез пайсера да открия набирателна смека, а след това да стане разплащателна? Това при откриването на ново дружество още в самото начало.

Ragnar

New Member
И мен това ме интересува. На всякъде по форумите обаче, всички са на мнение, че такава сметка задължително се открива в БГ банка във физически клон.

Горе