Хакерска атака: Данни за над 5 милиона българи и фирми изтекли от НАП

Така ли? Имало е изнудване? Това съм го пропуснал някъде. Какво е искал, за да не ги публикува данните, ако е той всъщност?
Нямам представа какво е искал, според разследващите на работните му компютри е намерена информация, която евентуално би могла да бъде използвана за изнудване и шантажиране. "ШОК и БОНБА" журналята раздухаха всякакви теории на конспирацията. Общо взето цялата история ми се вижда прекалено повърхностна.
 
Нямам представа какво е искал, според разследващите на работните му компютри е намерена информация, която евентуално би могла да бъде използвана за изнудване и шантажиране. "ШОК и БОНБА" журналята раздухаха всякакви теории на конспирацията. Общо взето цялата история ми се вижда прекалено повърхностна.

Голяма част от това, какво са намерили може да е просто public leak DB-та, които помагат в работата. За пример social engineering или за information gathering на служители на клиент.
 
Голяма част от това, какво са намерили може да е просто public leak DB-та, които помагат в работата. За пример social engineering или за information gathering на служители на клиент.

Разбира се. :) Проса е как, те ще определят тази информация...
 
Голяма част от това, какво са намерили може да е просто public leak DB-та, които помагат в работата. За пример social engineering или за information gathering на служители на клиент.
това не оправдава притежанието им. Далеч са от лицензирана частно-охранителна или детективска дейност...
 
Дотук две неща станаха ясни: Първо, не ни трябва да инвестираме в супер компютър, понеже нашите наръка успяха да счупят криптография, която на супер компютрите по света би им отнела години, ако изобщо успеят (дори и ако е 128 бита).
Второто е, че по начина по който го обявиха, на мен ми звучи че говорим за изцяло криптирани дискове (whole/full disk encryption), при които по принцип или имаш ключ за всичко и достъп до цялата информация, или нямаш и нищо не можеш да прочетеш. Те обаче по някакъв начин успяват "частично" да декриптират информацията и да видят само някаква част от нея.

Трябва да им стиснем ръцете, понеже явно могат повече от всяка друга подобна служба на тая земя: http://scienceblogs.de/klausis-kryp...ion-baffles-the-police-a-collection-of-cases/
 
Последно редактирано:
Много е енергичен в това интервю. Не изглеждаше така в тия от последните дни, преди да го задържат. :rolleyes:
 
Абе какви са тия терористи дето ги пускат срещу гаранция :)))

"Терорист под домашен арест" звучи като нискобюджетна комедия с треторазрядни актьори, ама то срещу гаранция човек ...

Ако ти шибнат такова обвинение вероятно се надяват да признаеш нещо за което нямат доказателства. По-скоро прилича на опит за изнудване, отколкото на нещо реално.
 
Значи, че на Бивола информацията е по подробна
Еба ти и НАП -А :)
Информационно обслужване АД, майка. :)

Доколкото знам, някъде около 180 души ще бъдат май посъветвани да си сменят личните карти. Поне нещо такова четох някъде. За другите за сега нищо. :)
 
Аз се чекнах. Получих отговор, че "ИМА неправомерно изтичане на лични данни".
Какво ще рече това?
Аз не можах, телефона изисква да е бг ... :) Определено на биволъ е къде, къде.. по-добре :)
 
Жалко е, че служебно заинтересованите лица изгубиха ценно време и им се искаше да се събудят, а проблема да е бил просто кошмар. Жалко е, че обществото реабилитира виновните лица и не ги смята за престъпници, а за някакви герои.
Жалко е, че малки сайтчета и дребен бизнес трябваше да платят и да интегрират новите правила за защита на личните данни, но ще получат шамар и вече плахи потребители, които да ги използват.
Сега стотици хлапета и по-професионални мошеници ще се упражняват върху личните ми данни.
Не знам как ще се отрази на доверието към наши фирми и бизнеси, които работят с чужбина, защото никой не обяснява какво точно е изтекло.
Години подред ще се чуват случаи след случаи, в които някой е намерил как да капитализира личните данни на други.
 

Горе