ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

От: От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

Бакалиите на село работят без фирми и касови апарати (шано). Тях никой не ги брои за живи. Има в селата обаче производители, които не искат цел живот да копат с мотиката и в сезона да продават домати на пазара в близкия до тях град. Зная какъв е живота на баба Гицка, а и познавам тоя дето държи хоремага (лъже като надписва вересиите). Звучи грубо, но селата никой не ги брои вече. Те даже нямат място в статистиката.

Ти изобщо си приказваш колкото да не заспиш. Кой няма фирма и касов апарат, бе пиле шарено? Ходил ли си да видиш? И не ми казвай, кой какво брои, защото стъкмистиката на Блинки говори за всички фирми, вписани в търговския регистър, а не за тия, които теб лично те кефят.

И можеш ли да ми кажеш, фирмите, които имат сайтове и работят изцяло онлайн, колко feedback получават от клиентите? Много малко, ако изобщо получават. Българинът предпочита да те нахрани в някой форум, вместо да ти посочи грешките, така че не ми обяснвай колко жизнено важно и престижно е да имаш сайт, когато работиш офлайн. ;)
 
От: От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

Вискяра печели от своя сайт и от интернет присъствието си, но като гледам какви са подиграващите му се... дет' се вика - не могат му се опрат на малкия му пръст.

Как пък разбра, че му се подигравам. Аз уважавам чуждия труд, щом си изкарва пари човека за какво да му се подигравам?
 
От: От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

Наистина в БГ има много на брой супер малки фирми - собственик служител все един човек. Работи си в квартала или продава на пазара... Е няма нужда от сайт.

Отделно почти всеки по-сериозен бизнес има 2, 3 че и повече юридически лица. Има бизнеси с по 10-15 фирми, ами си е един бизнес. И си имат само един сайт. Това също изкривява статистиката.

Мога да уверя, че кажи-речи всеки по-нормален бизнес си има сайт. Може да не е съвременен, може да не е оптимизиран, да не е рекламиран, да не е поддържан... но има.

Най-после човек с реален поглед върху нещата!
 
От: От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

Ти изобщо си приказваш колкото да не заспиш. Кой няма фирма и касов апарат, бе пиле шарено? Ходил ли си да видиш? И не ми казвай, кой какво брои, защото стъкмистиката на Блинки говори за всички фирми, вписани в търговския регистър, а не за тия, които теб лично те кефят.

И можеш ли да ми кажеш, фирмите, които имат сайтове и работят изцяло онлайн, колко feedback получават от клиентите? Много малко, ако изобщо получават. Българинът предпочита да те нахрани в някой форум, вместо да ти посочи грешките, така че не ми обяснвай колко жизнено важно и престижно е да имаш сайт, когато работиш офлайн. ;)

Банди, фирма от 2-3 ма души не е фирма и дори да е вписана в търговския регистър никой не го интересува, като изключим статистиката по - горе (както и ти самата си видяла това са фирмички, които оцеляват и мъждукат и те ще умрат, със и без сайт). Бакалията дето пазарува баба Гицка ще фалира и до нея ще отворят друга, която също ще фалира и след това ще отворят друга и това ще продължи докато стане ясно, че в село Гицкинци няма да има магазин, а на бабата ще и карат хляб от 30 километра веднъж седмично. Та фирми, които не работят, никой не го интересува работят, или съществуват, имат или нямат сайт. Това са сбъркани и обречени бизнес модели на гладни хора, които се опитват да изкарат някой лев. Между другото аз никога не съм твърдял, че бизнеса може да се прави онлайн. Сайтовете са само едно перо, визитна картичка, начин да достигнеш до клиентите си, или да повишиш цената на услугата си.
П.П Ако случайно в с. Гицканци има нет можеш да продаваш на глобалния пазар, а не само на баба Гицка. Тогава нещата се променят.
 
От: От: От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

Банди, фирма от 2-3 ма души не е фирма и дори да е вписана в търговския регистър никой не го интересува, като изключим статистиката по - горе (както и ти самата си видяла това са фирмички, които оцеляват и мъждукат и те ще умрат, със и без сайт). Бакалията дето пазарува баба Гицка ще фалира и до нея ще отворят друга, която също ще фалира и след това ще отворят друга и това ще продължи докато стане ясно, че в село Гицкинци няма да има магазин, а на бабата ще и карат хляб от 30 километра веднъж седмично. Та фирми, които не работят, никой не го интересува работят, или съществуват, имат или нямат сайт. Това са сбъркани и обречени бизнес модели на гладни хора, които се опитват да изкарат някой лев. Между другото аз никога не съм твърдял, че бизнеса може да се прави онлайн. Сайтовете са само едно перо, визитна картичка, начин да достигнеш до клиентите си, или да повишиш цената на услугата си.
П.П Ако случайно в с. Гицканци има нет можеш да продаваш на глобалния пазар, а не само на баба Гицка. Тогава нещата се променят.

Хубаво, но има фирми и с доста повече служители, които изкарват наистина хубави пари, но дейността им е изцяло офлайн. Нямат сайт и грам не им трябва, да ти кажа честно. Виж ако някой им е казъл направи си един сайт ей така за престиж и те са го послушали може да са си направили. За такива фирми реално, дори и да имат сайт, той не им носи никакви дивиденти. За да печелиш от сайта ти, той трябва да продава, като дейността ти е такава, че това дето го правиш не се продава онлайн, сайта който го имаш и влизат 4-5 човека на ден, няма никаква друга функция освен представителна. Хубаво е да си говорим тук, че всички фирми напълно задължително трябвало да имат сайт, понеже голяма част от хората тук точно това правят- сайтове на други фирми. Но реално, ако погледнем на нещата- много от фирмите изобщо нямат нужда от сайт. Е да, ако имат излишни пари и искат просто да си имат сайт-може...
 
Re: От: От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

Най-после човек с реален поглед върху нещата!

Чакайте, за тези не говорим. И аз смятам, че кварталната бакалия няма нужда от сайт, но мисля, че си говорим за бизнеси извън идеята на нещо толкова локално. Ако статистиката не отчита тях де. Според мен дори един малък сайт визитка е добре, защото не знам почти случай след споменаването на нещо да не следва "има го в нета, потърси го..." И честно казано така и се случва. Бях учуден, че един не малък хотел (спа и рехабилитационен център) във Вили Костенец (може и да го знаете) няма сайт....направо бях в потрес....250 стаи....не е като да са 10 или нещо такова. И 10 да са, пак е нужно. Влизам по чуждите сайтове да гледам я актуална, я неактуална информация. :)

Има си бизнеси, които просто нямат оправдания да нямат сайтове. Дори им играе много лоша шега това.
 
От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

Хубаво е първо да прочетете за какво се пише в статията и после да го обсъждате. Статистиката дадена в нея се отнася за малки, средни и големи предприятия.

ЗМСП

Чл. 3. (Изм. - ДВ, бр. 59 от 2006 г.) (1) Категорията малки и средни предприятия включва предприятията, които имат:
1. средносписъчен брой на персонала, по-малък от 250 души, и
2. годишен оборот, който не превишава 97 500 000 лв., и/или стойност на активите, която не превишава 84 000 000 лв.
(2) От предприятията по ал. 1 малки предприятия са тези, които имат:
1. средносписъчен брой на персонала, по-малък от 50 души, и
2. годишен оборот, който не превишава 19 500 000 лв., и/или стойност на активите, която не превишава 19 500 000 лв.
(3) От предприятията по ал. 1 микропредприятия са тези, които имат:
1. средносписъчен брой на персонала, по-малък от 10 души, и
2. годишен оборот, който не превишава 3 900 000 лв., и/или стойност на активите, която не превишава 3 900 000 лв.

Тоест най-малкото предприятие което попада в тази статистика е с персонал поне 10 души и годишен оборот по-голям от 3 900 000 лв., и/или стойност на активите по-голяма от 3 900 000 лв.

В тази статистика няма предприятие от типа баба Гица и т.н която честно казано не отговаря и на микропредприятие, но това е друга тема.
 
От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

Глупости, глупости на търкалета.
Темата е пусната, заради една глупава статистика, обхващаща всички фирми, вписани в регистъра. Да се вайкаме за огромния процент фирми без сайт е все едно да се вайкаме, че Иван си няма сутиен - ми не му трябва, бе хора.

Блинки, ти как се озова в хотела, като няма сайт??? Въййй, как е възможно!

Стойнев, отново гледаш от собствената си камбанарийка. Магазините в селата си имат клиенти и съвсем нямат намерение да умират. Аз пазарувам в два магазина, които дори и да имат сайт няма да вляза в тях, защото не ми е необходимо.
 
От: От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

Един сайт - 500 лева, за година хост и домейн - 70-80 лева.

600 лв които са заплата на някой от работниците за месеца. Абсурдно да има сайт местната железария или хранителния магазин в стаята за колички на входа на блока, лафката за цигари на спирката или бабата със сергия с гащи и чорапи.

Явно на доста хора ви куца разграничаването на различните видове бизнес. Както се спомена по-горе статията е манипулативна както всяка подобна статистика за бизнес в БГ
 
От: От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

Бакалиите на село работят без фирми и касови апарати (шано). Тях никой не ги брои за живи. Има в селата обаче производители, които не искат цел живот да копат с мотиката и в сезона да продават домати на пазара в близкия до тях град. Зная какъв е живота на баба Гицка, а и познавам тоя дето държи хоремага (лъже като надписва вересиите). Звучи грубо, но селата никой не ги брои вече. Те даже нямат място в статистиката.

99% от така наречените производители не им дреме имат ли сайт или не. Единствената им цел е да лапнат субсидия. Малкото тях имащи сайтове са направени по евро проекти и то само защото влиза в задължителните условия на проекта.
 
От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

"Темата е пусната, заради една глупава статистика, обхващаща всички фирми"

http://www.infograf.bg/article/1458911944000

Направете си труда да прочетете статията или поне разгледайте под първата диаграма какво пише след малки предприятия и ще ви стане ясно, че сте много заблудена. Тази глупава статистика е на Евростат и пак да напиша не касае микропредприятия. Но това не пречи да продължавате да си губите времето пишейки неща които не касаят тази статия.
 
@nandibandi, еее как е възможно....с каталози, портали, и то доста треторазрядни такива....ама това не е професионално според мен. Най-малкото, не може да получиш пълната картинка на нещата. А и съгласи се, че всеки търси първоизточника в нета, а не някой портал, от който не се знае колко е актуална информацията. Ако въобще някой я обновява. Не е сериозно просто. А съдържание си имат да покажат. :)
 
От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

"Темата е пусната, заради една глупава статистика, обхващаща всички фирми"

http://www.infograf.bg/article/1458911944000

Направете си труда да прочетете статията или поне разгледайте под първата диаграма какво пише след малки предприятия и ще ви стане ясно, че сте много заблудена. Тази глупава статистика е на Евростат и пак да напиша не касае микропредприятия. Но това не пречи да продължавате да си губите времето пишейки неща които не касаят тази статия.

Крумов, и ти май не си прочел статията.
Само не разбрах как броя работници го обвързахте с нуждата от уебсайт? Моля разяснете, че логика не намирам.
Примери много - фризйорски салон с 2/3 работника няма нужда от сайт? Селската фурна с 2 работника която продава в 2 града продукцията си няма също нужда от сайт?
 
Последно редактирано от модератор:
От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

"Ако бях питал хората какво искат, сега щях да им продавам бързи коне!" - Хенри Форд... Така и с локалните фирми. Те предлагат това което се търси - пирони и домати, на Нанди и Баба Гицка. Все пак живеем в глобален свят и можеш да предложиш и на Лорд Евгени Минчев да дойде У твоето село и да си купи от твоите домати. Не е задължително да се ограничаваш и да продаваш само не тези, които първо опипват всички домати, а после си купуват връзка лук - така ще фалираш. И да пиша от моята камбанарийка, защото вече съм фалирал няколко различни бизнеса, точно поради неумението ми да предложа атрактивно и на много хора продукта си. Със сигурност не се вайкаме, за това че ВСИЧКИ фирми трябва да имат сайт, но определено един сайт би разширил възможностите на бакалията да продава - (например - доставка за вкъщи на възрастни, която близките могат да плащат и управляват от разстояние, промотиране на сезонни разпродажби и организиране на базари). Ясно е, че бабата няма да провери в интернет за това, кога се организира даден пазар, или базар но внучетата на съседката ще проверят и ще и кажат. Казах още в първия пост - не е задължително да е сайт, може и ФБ страница да е.
Статистиката на Блинки е само повод да ги обсъдим тези неща.
 
От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

Ае на бас, че мога си поръчам проучване, дето ще е обратното на тва,,, дееба и стакмистики дееба
 
От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

Тя **** търси внимание, все гледа да е на контра за да скочат после тъпите рицарчета от форума да я защитават като ти писне и и кажеш истината( че не е в час).
Крумов, и ти май не си прочел статията.
Само не разбрах как броя работници го обвързахте с нуждата от уебсайт? Моля разяснете, че логика не намирам.
Примери много - фризйорски салон с 2/3 работника няма нужда от сайт? Селската фурна с 2 работника която продава в 2 града продукцията си няма също нужда от сайт?

Фризьорския салон с 3 работни места работи на 100% само с приятелки, колежки на приятелки и роднини. При дневен оборот 100-150лв нали не очакваш някой да вложи 600 в сайт....Фурната дето зарежда хляб в два града има в най-добрия вариянт 2ма пекари, 2ма месачи и един шофьор ( един от всичките е собственика ) последното нещо дето му е за плащане е сайта с гевреци и кифли. Никога не му я трябвал сайт и никога няма да му трябва.
 
От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

"Темата е пусната, заради една глупава статистика, обхващаща всички фирми"

http://www.infograf.bg/article/1458911944000

Направете си труда да прочетете статията или поне разгледайте под първата диаграма какво пише след малки предприятия и ще ви стане ясно, че сте много заблудена. Тази глупава статистика е на Евростат и пак да напиша не касае микропредприятия. Но това не пречи да продължавате да си губите времето пишейки неща които не касаят тази статия.

Кое ще ми стане ясно от графиката? Че под малки фирми се визират предприятия с под 50 души персонал???

Едва 44% от български фирми с по-малко от 50 служители имат уебсайт

по-малко от 50 може да означава и двама, Айнщайн - това не значи, че тези фирми не покриват критериите за малко предприятие и статистиката не ги отчита.
Вие наясно ли сте, че един клекшоп в София, продаващ цигари и алкохол прави по-голям дневен оборот от онлайн магазините за маркови дрехи и козметика за година? Това означава ли, че клекшопа на сем. Сийка и Киро Петрови не влиза в статистиката, понеже е малко предприятие? На Сийка и Кирчо не им трябва сайт - на вас ви трябват сайтове, за да се изхранвате. ;)
 
Последно редактирано от модератор:
От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

"Ако бях питал хората какво искат, сега щях да им продавам бързи коне!" - Хенри Форд... Така и с локалните фирми. Те предлагат това което се търси - пирони и домати, на Нанди и Баба Гицка. Все пак живеем в глобален свят и можеш да предложиш и на Лорд Евгени Минчев да дойде У твоето село и да си купи от твоите домати. Не е задължително да се ограничаваш и да продаваш само не тези, които първо опипват всички домати, а после си купуват връзка лук - така ще фалираш. И да пиша от моята камбанарийка, защото вече съм фалирал няколко различни бизнеса, точно поради неумението ми да предложа атрактивно и на много хора продукта си. Със сигурност не се вайкаме, за това че ВСИЧКИ фирми трябва да имат сайт, но определено един сайт би разширил възможностите на бакалията да продава - (например - доставка за вкъщи на възрастни, която близките могат да плащат и управляват от разстояние, промотиране на сезонни разпродажби и организиране на базари). Ясно е, че бабата няма да провери в интернет за това, кога се организира даден пазар, или базар но внучетата на съседката ще проверят и ще и кажат. Казах още в първия пост - не е задължително да е сайт, може и ФБ страница да е.
Статистиката на Блинки е само повод да ги обсъдим тези неща.

Да има една фирма сайт е част от нейното развитие и следване на някакви амбиции. Не може така да се натрапва, че всяка фирма трябва да има сайт, защото така може да достигне до повече клиенти.

Има фирми, на които сегашното положение им харесва. Собствениците не искат повече работа, не искат повече ангажименти и прочие.

Да, знам, че сега някой ще опонира, че трябва постоянно развитие, трябва да има ръст и прочие и прочие.

Но има хора, които не искат повече работа, защото това означава нови служители, ново обучение, нови машини, площи и прочие и прочие. Той е в бизнеса вече 25 години и му е през х*я. Осигурил е децата и себе си. Има 5 имота и ги отдава под наем. Има база, която ако фалира, също ще отдава под наем - просто е осигурен. За чий му е разширавяне и ОЩЕ НЕРВИ. Защото бизнеса изисква нерви и клатене на здравето. И по някое време на всеки му писва.

Стига с това "задължително трябва да има сайт". Не важи за всеки.
 
От: От: От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

Банди, фирма от 2-3 ма души не е фирма и дори да е вписана в търговския регистър никой не го интересува, като изключим статистиката по - горе (както и ти самата си видяла това са фирмички, които оцеляват и мъждукат и те ще умрат, със и без сайт). Бакалията дето пазарува баба Гицка ще фалира и до нея ще отворят друга, която също ще фалира и след това ще отворят друга и това ще продължи докато стане ясно, че в село Гицкинци няма да има магазин, а на бабата ще и карат хляб от 30 километра веднъж седмично. Та фирми, които не работят, никой не го интересува работят, или съществуват, имат или нямат сайт. Това са сбъркани и обречени бизнес модели на гладни хора, които се опитват да изкарат някой лев. Между другото аз никога не съм твърдял, че бизнеса може да се прави онлайн. Сайтовете са само едно перо, визитна картичка, начин да достигнеш до клиентите си, или да повишиш цената на услугата си.
П.П Ако случайно в с. Гицканци има нет можеш да продаваш на глобалния пазар, а не само на баба Гицка. Тогава нещата се променят.

Не че нещо ама така е само в нашата Държаша и защо ли?! В другите страни малката фирма е голям конкурент. На малката фирма от един човек като мен не му се налага да плаща заплата, наем или там квот друго било. Предлагам услуги на конкурентни цени щото мога да си го позволя. Има много голями плюсове, има и минуси. Например ето на мен миналата година получавам оферта от по голяма фирма да работим заедно и ще ти кажа защо. За тях е по добре да наемат някоя малка фирма отколкото работник. На работника те са длъжни да му плащат: застраховка, пътни, за храна, 18 процента върху заплатата отпуска, работни дрехи и т.н. , а на фирма като мен си се оправяй както знаеш. Така те спестяват много пари. Аз преди да си отворя фирмата работех като практикант в една 14 годишна фирма за ремонт и продажби на компютри и принтери. И пояснявам 14 годишна фирма, която се състои от 2 ма шефа и един IT мениджър. Други работници няма, а и не им и трябват. Такива практиканти като мене има колкото искаш. Дори и аз имам страшно много запитвания за практиканти, но просто няма как да ги взема всичките. Тук системата работи така: учиш и си длъжен да практикуваш това което учиш. Сам си търсиш практиката и дори мога да кажа, че е много трудно да намериш, но да минем малко по нататък когато вече си завършил училището трябва да си намериш работа. След като си завършил училище естествено си записан на бюрото по труда като безработен. Разликата е, че тук бюрото по труда ги следи внимателно тия неща и няма да те оставят без работа. Това е тяхната цел да идеш да работиш все пак. И все пак да речем, че ти не намираш работа си длъжен да уведомиш бюрото по труда и знаеш ли след това какво се случва? Ей ся става много интересно. След това бюрото по труда (съобразено с това каква специалност имаш и кво си завършил) намира фирма, която да те вземе на работа и правят следната сделка: Фирмата взима безработния на работа, а бюрото по труда плаща неговата заплата + плаща бонус на фирмата. Та затова в другите страни малки фирми оцеляват. Щото системата работи, има закони, има правила които се спазват! Аз като бях на практика си ги питах тия там колко пари ми трябват да отворя фирма да стартирам за ремонт на компютри и хората ми отговориха. Разбираш ли, хората не гледат на теб като на конкурент, а дори ми предложиха да работим заедно. Отидох в бизнес центъра, сметнах си квот трябва и си обявих цената и шапка на тояга.
 
От: ШОК и УЖАС! Всяка втора българска фирма няма уебсайт

"Кое ще ми стане ясно от графиката? Че под малки фирми се визират предприятия с под 50 души персонал???"

Първа графика - малки предприятия (10 - 49 души).

Колко пъти да повторя, че това е статистика за малки, средни и големи предприятия. Статистиката е на Евростат и в нея не попадат предприятия със средносписъчен брой на персонала, по-малък от 10 души, и годишен оборот, който не превишава 3 900 000 лв., и/или стойност на активите, която не превишава 3 900 000 лв. Под тези критерии фирмите се водят микропредприятия и не попадат в тази статистика.

"Вие наясно ли сте, че един клекшоп в София, продаващ цигари и алкохол прави по-голям дневен оборот от онлайн магазините за маркови дрехи и козметика за година? Това означава ли, че клекшопа на сем. Сийка и Киро Петрови не влиза в статистиката, понеже е малко предприятие?"


Ако този клекшоп има за годината средносписъчен брой на персонала, по-голям от 10 души и оборот 3 900 000 лв или активи, то тогава го има в тази статистика.
 

Горе