Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Ами знаеш ли колко от технологиите, открити от тоталитарните държави се използват днес? Само от германците са хиляди. Просто в момента има ограничен брой такива държави, които са подложени на изолация и се борят за оцеляването си. Хвани се и провери за откритията в НРБ от 44-та до 89-та. Сега какво, ще ми кажеш, че такива няма ли? И не, аз не твърдя, че от частните инициативи не произлизат открития, но просто ти отричаш държавната намеса, пък това съвсем не е така.

Между другото, в момента държавата, която дава най-много пари за наука е Китай. Кой частник може да се мери с една такава държава?
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

В западния свят държавното висше образование все още е от голямо значение, дори и в САЩ, да не говорим за Европа. Но силните частни университети не са се появили от нищото. Те са плод на стотици години благотворни условия за развитието им и субсидии, осигурени от държавата. Сега Запада жъне плодовете на усилията си по отношение на образованието и е стигнал края на път, който ние сега едва започваме.



Цялата тая индустриална революция също е само край на един много дълъг процес. Тя не се е самозародила от вакуума на Вселената, а е плод на много пари и усилия, продължили ужасно дълго време. Едисън, Майкрософт, Епъл и т.н. също са само финалният резултат на нещо, което е продължило десетки години.

Нека видим как Едисън е създал една от големите компании в света в няколко изречения. Първите си купища пари е натрупал с патенти за телеграфа, който тогава е бил основно средство за комуникация. Тогава патентната система на САЩ е била много добра и му е дала шанс да спечели пари от таланта си. Тоест, държавната политика е била на страната на най-умните хора. Едисън е работил известно време като телеграфист и от там тръгва интересът му в областта на комуникациите. Обаче телеграф изобщо нямаше да има по негово време, ако Морз не е получил голяма субсидия от американското правителство, за да създаде тази технология. Какво излиза? Едисън щеше да си остане овчар до края на живота (условно казано), ако държавната политика на САЩ по негово време беше като сегашната българска.

Тези благоприятни условия не са дошли от нищото, но са следствие на буржоазната революция. За търсене на по-добри условия. Д-вата е давала, но е давала сравнено с частниците съвсем малко. Всички университети са били за аристокрацията и богаташите, и двете групи са си плащали солидно.

Разбирам да има университет на топ качество без плащане да. Но всички частни унита не се издържат от държавната субсидия за новооткрития. А от таксите.
Не случайно западните частни уните са в пъти по добри и качествени от д-вните.
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Ами знаеш ли колко от технологиите, открити от тоталитарните държави се използват днес? Само от германците са хиляди. Просто в момента има ограничен брой такива държави, които са подложени на изолация и се борят за оцеляването си. Хвани се и провери за откритията в НРБ от 44-та до 89-та. Сега какво, ще ми кажеш, че такива няма ли? И не, аз не твърдя, че от частните инициативи не произлизат открития, но просто ти отричаш държавната намеса, пък това съвсем не е така.

Между другото, в момента държавата, която дава най-много пари за наука е Китай. Кой частник може да се мери с една такава държава?

Не ми се рови.
Никъде не съм отричал че държавните пари не водят до иновативности, просто казвам преди като е нямало такива наливания света е имал голям научно-технически подем!
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Я да ви питам, колко примери се сещате в 21в. д-вата да дава пари за финансиране на научни новооткрития и какъв процент от патентите са следствие на д-вни институции и частни институции.
Д-вата има цел една да облагодетелства себе си колкото се може повече, колкото по прост е народа толкова по лесно се управлява, ние сме типичен пример.
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Не забравяй, че хората се променят. Твърдиш ли, че в момента някой частник ще спонсорира ей така науката в България? Просто не виждам как ще се случи.
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Колкото и пари да се дават за наука, никога няма да са прекалено много!
...
В краткосрочен план може и да изглежда странно да се дават пари за проекти като обсерваторията в Рожен,
Не може да е странно да се дават пари за национална гордост! Тук освен научния елемент има и национален елемент!

Писна ми от съсипване на национални неща!!!

Вместо да се дърляме тук, да вземем да направим една кампания, да се даде голяма гласност, да се покаже, че българите са против затварянето на обсерваторията.
Мисля, че хората от форума разполагаме с достатъчно ресурс и знания за една такава акция.

Днес да дадем пари за обсерваторията в Рожен, а утре за какво - за нова сканираща апаратура за Народната Библиотека? Или за нещо подобно?
Даването на пари не е решение!
Независимо, че всеки може да дари и после да си приспадне тези пари от дължимите данъци. Така част от данъците му ще отидат по негово усмотрение.
Не помня колко бе, но има определен процент от дължимите данъци, който може да бъде управляван от данъчно задълженото лице - къде и за какво да отиват. Под формата на дарения.
Така че всеки който дарява пари за обсерваторията в Рожен да пише в документа "дарение", да си запази този документ и после да го отрази в годишната данъчна декларация.

Време е да започнем да си използваме по-пълноценно дадените ни права!



image_big.jpg


http://starlightbg.wordpress.com/2012/09/04/окултация-закриване-на-юпитер-от-луна/
 
Последно редактирано:
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Не забравяй, че хората се променят. Твърдиш ли, че в момента някой частник ще спонсорира ей така науката в България? Просто не виждам как ще се случи.

Въпреки че съвсем малка част останаха читавите хора
Да твърдя.
Аз бих го направил това ако имам парите. На всеки няколко години вече имаме луди научни пробиви - това означава и лудо финансиране. И тези научни пробиви голяма част, идват от частния сектор. И то в следствие на подобряване и оптимизиране на разходите и всичко се патентова. Не случайно имаме тези патентни войни.

Смятам че голяма част от научните сфери са открити и нормално вече да не се налива така както преди. Но като се налива, то пак е за частни ползи. Малко са алтруистите, а и няма защо.

Имам цели си направя примерно частно училище и смея да твърдя че обучението ще е в пъти по качествено от д-вното. Не мисля че щом е държавно то това е топово.
 
Re: От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Темата е и свежа вече: svejo.net/popular/all
You must spread some Reputation around before giving it to uni-web again.

Мерси, братле. Това е една много хубава инициатива. Много ЗА съм. Майната и на държавата, каквото можем ще помогнем. То се е видяло, че ние сме двигателя за такива нещо. Дано всеки го вижда така и да дадем своето за оцеляването на обсерваторията. Най-малкото не съм ходил, а съм много навит да отида. ;)
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Посещавал съм обсерваторията, преди около 4 години мисля, до колкото си спомням жената ни каза и за тогава, че поддръжката им е скъпа и пари не им достигат. На мен астрономията също ми е страст и такива новини са доста разочароващи.

За нова техника в училищата и университетите пари няма. За една обсерватория, поддръжката на която за година сигурно не струва повече от един от автомобилите в ескорта на премиера, пари не могат да се намерят. Нямам думи... Здравеопазването не струва, администрацията не струва, правосъдието не струва, образованието... и то какво остана?

Ще помогна ако имам възможност, надявам се докато завърша след 2 години да не са разпилели държавата напълно "компетентните" ни политици...
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Темата звучи все едно е станало някакво бедствие, в следствие на което обсерваторията е пострадала и има нужда от спасение. Поне в белите държави за това се налага спасение на подобни неща - за пример САЩ и ураганите, Япония и цунамито и т.н. (въпреки че за тях не съм сигурен дали е имало дарения, просто предполагам, че е имало).

Ние вече сме дали пари за обсерваторията под формата на данъци. Това, че Бойко е решил да ги даде на Канал 1, за да излъчват националната пародия по футбол, е друг въпрос.


Няма смисъл да се дават пари на хора, които прославят страната. По-добре да се даде 1 милион, за да гледаме как ни излагат белиденсърите, пардон - футболистите.
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Това с еднократна помощ няма да се реши.
Щом държавата е дръпнала шалтера, ние нищо не можем да направим. За колко ще стигнат парите, дето пратим? Месец, два?
Освен ако някой не купи обсерваторията и да я превърне в бизнес.

Нация без наука няма. Има само цигани.

Ще помогна за каузата с негативен вот на следващите избори.
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

На Тиквата не само не му и минава през ума, че от наука България може да печели, но и преди малко каза:
„Тя всяка година затваря и досега не е затворила. Защото не е затворила, затова не ме смущава. Всяка година ги слушам, че затварят обсерваторията. Вие не го ли пишете всяка година. Питам ви – затворила ли е досега”

http://www.inter-view.info/2012/11/boiko-borisv.html

Това след като каза за съкровището в Свещари:
Ако не правехме магистралите, там нямаше да има разкопки. Значи и ние сме археолози.

ТОЙ (да се свети името му) е и археолог, а за нас останаха само места за овчари и да копаме картофи У Банкя
 
От: От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Темата звучи все едно е станало някакво бедствие, в следствие на което обсерваторията е пострадала и има нужда от спасение.

Ами то си е бедствие да ти кажа... :wink: в България поне нямаме ужасни природни бедствия
като махнем заметресенията които се случиха...не се сещам с какво природата ни е наказала...?

ние имаме друг вид бедствие..слава богу то не е природно
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Дано да стане чудо и да не я затворят. И аз ще дам едно рамо от чист сантимент, на българска земя е (как се вика наше е), ценна е, и обожавам астрономията. Освен това не знам кой беше написал по-напред за провокиране на интереса в децата, а това е много важно. По-рано днес слушах една майка с дете на касата в супермаркета как моловете били хубави и как щели да ходят всеки уикенд там :twisted:. Баси :twisted:.
 
Re: От: От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Ами то си е бедствие да ти кажа... :wink: в България поне нямаме ужасни природни бедствия
като махнем заметресенията които се случиха...не се сещам с какво природата ни е наказала...?

ние имаме друг вид бедствие..слава богу то не е природно
Да, съгласен. Добре, че сме без кой знае какви големи бедствия, че като гледам как сме без тях, направо не ми се мисли. :)

Но най-голямото ни бедствие идва от човешка намеса. ;)
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Важно за хората не е ли само това, което носи печалба?

Ти си един от тези хора. За теб кое е важно? Не искаш ли да имаш свободата да плащаш само за това, което ти считаш за важно? Или на теб ти харесва да те ограбват и да раздават парите ти по начин, който ти не одобряваш?
 
От: Ще затварят обсерваторията в РОЖЕН - нека помогнем

Не искаш ли да имаш свободата да плащаш само за това, което ти считаш за важно?

Такава свобода не може да има никъде, за щастие. Учил си безплатно в държавно училище, за което са плащали всички данъкоплатци; ходиш и се возиш по пътища, платени пак с парите на всички данъкоплатци; ползваш стотици други услуги, финансирани по същия начин и същевременно искаш да си харчиш парите само за това, което считаш за важно. Няма как да стане. На нормалните хора им харесва да живеят заедно в общество, а не като вълци единаци. Този филм за неплащането на никакви данъци и да си харчиш парите както намериш за добре е по-утопичен и от идеята за истинския комунизъм.
 

Горе