Ще преоткрием ли България с новия държавен букинг портал? :)

Има само още няколко дни докато официално открият уеб сайта и тогава ще разберем какво са създали и дали си е струвало целият този ПР.

Booking е много удобен когато не ми се занимава лично да звъня на хотела за да ги питам какви стаи има но това удобство си има и своята цена.

На 24 май резервирах апартамент в Обзор за целият Юли защото миналата година останах много доволен от обслужването и малко след това получавам обаждане от управителката на хотела която вероятно си е спомнила за нас и ни препоръча да си откажем резервацията за да може ръчно да ни направи резервацията през личната система на хотела и така цената ни беше с 30% по-ниска което в моят случай ми спести близо 2000лв.

Заради това ако хотела е в България първо си набелязвате един чрез Booking и след което директно звъните на хотела така по-този начин ще спестите адски много пари които може да изхарчите на друго място.
Така се случи и при мен за един хотел в Банско. Човекът от хотела си е видял заявката, каза да влезем в сайта и да напишем, че се отказваме поради лични причини от резервацията и после да му звъннем да си направим същия букинг, ама директно с него. Беше много мило и малко ми стана кофти за сайта. Ама явно тук в бг е масова практика и самия сайт не им предлага кой знае какви отстъпки или блакинки, за да да се задържат предимно и само от тази платформа. И на мен ми е чудно, освен това, че е в пъти по-популярен и може да се намери лесно хотела така, ако няма сайт или му е много зле това е начина.

Не знаех, че взимат около 30%. При нас цената спадна с около 15%, но пак е нещо. :) Явно който както се договори. Този се надявам да е с по-малки, никакви или както казва министърката ни "символични" комисионни. ;) Според мен е много далеч от това да придобие световна, дори толкова национална популярност, колкото тази на booking.com, но да видим какво ще се случи. ;)

До колкото ми е известно датата е 5ти юни. ;) И Дано стане нещо, с което да се гордеем или поне не ни е срам, нещо на минимума. Не знам защо точно частници като Метро и подобни са се заели с тази инициатива, освен ако не е печеленето от този портал. Което със сигурност не значи и ниски комисионни. ;)
 
Според мен ще се създаде легален инструмент да се изнудват хотелиерите да приемат резервации само през букинг и да плащат огромна комисионна. Това е несериозно да създадеш сайт за 150 млн. на WP. Грабеж за държавата и някоя фирма до властта да вземе парата.
 
Беше много мило и малко ми стана кофти за сайта.
Той не го прави, за да ти помогне, а за да спечели повече. От една страна изглежда добре - плащаш по-малко, но от друга това се превръща в начин на мислене. Когато един човек гледа да спести от всичко, без значение че не е легално, се насърчава сивия сектор. На пръв поглед изглежда безобидно, но аз например не бих се съгласил, както не бих купил крадени вещи от заложна къща, че са по-евтини. Не бих дал подкуп на полицай и т.н. Когато всеобщото мислене на хората е такова, тогава държавата е зле. В Швейцария и Люксембург например са ми разказвали как самото съзнание на хората е коренно различно - видят ли нещо веднага докладват и институциите работят, затова и стандарта им е толкова висок.
 
В тези държави толкова са стриктни, че граничи с извращение. Да, докладващ съседа си, че си прави барбекю в задния двор на мен лично ми идва в повече. Пак го знам от човек, живеещ там. Да, сигурно си живеят много добре, но за жалост там човечното малко отсъства.

Колкото до това кой на какво би се съгласил е друг въпрос. Аз лично бих се радвам на по-добро предложение. А като клиент, още тогава казах, че за мен няма значение дали ще е така като ми предложи или ще мина през сайта, в който се е листнал. Но имах чувството, че нямаше да ни предложи много добро обслужване, ако бях му влязъл на контра тогава. Не ме интересува какви отношения има със сайта и какво ще спести той, на мен ми е важно да не ме гледат на кръв след като се настаня.

И сравнението със заложната къща не е подходящо. Там знаеш, че отиваш да купуваш я крадено, я на някой закъсал нещата, но го правиш умишлено. Докато при този пример, вече си пред свършен факт и от теб зависи дали ще си пише кафето с храчка и ще си платиш малко повече, или ще си "тарикат", какъвто ставаш в последствие и то неволно. ;)
 
Но имах чувството, че нямаше да ни предложи много добро обслужване, ако бях му влязъл на контра тогава.
от теб зависи дали ще си пише кафето с храчка и ще си платиш малко повече, или ще си "тарикат", какъвто ставаш в последствие и то неволно. ;)

Тъжно.
 
Да, тъжно, но факт. Все едно не си ги знаем някои наши бизнесмени. ;)

На бизнИсменчито като му идва скъпо продаването през букинг, да не ги ползва, не да плаши клиентите с плюнки.

Друго е тъжното.
 
В тези държави толкова са стриктни, че граничи с извращение. Да, докладващ съседа си, че си прави барбекю в задния двор на мен лично ми идва в повече. Пак го знам от човек, живеещ там. Да, сигурно си живеят много добре, но за жалост там човечното малко отсъства.

Колкото до това кой на какво би се съгласил е друг въпрос. Аз лично бих се радвам на по-добро предложение. А като клиент, още тогава казах, че за мен няма значение дали ще е така като ми предложи или ще мина през сайта, в който се е листнал. Но имах чувството, че нямаше да ни предложи много добро обслужване, ако бях му влязъл на контра тогава. Не ме интересува какви отношения има със сайта и какво ще спести той, на мен ми е важно да не ме гледат на кръв след като се настаня.

И сравнението със заложната къща не е подходящо. Там знаеш, че отиваш да купуваш я крадено, я на някой закъсал нещата, но го правиш умишлено. Докато при този пример, вече си пред свършен факт и от теб зависи дали ще си пише кафето с храчка и ще си платиш малко повече, или ще си "тарикат", какъвто ставаш в последствие и то неволно. ;)
Въпрос на гледна точка, аз като цяло съм против всякакви подкупи и поощряване на нелегални дейности. Не харесвам и как повечето хора плащат на лекарите, за да получат по-добро отношение. Всички свикват по този начин и се получава корупционен кръг, от който няма измъкване. В Люксембург едни познати искаха да си вземат куче и не могат, защото е забранено в града, казаха че съседите веднага ще сигнализират, ако си вземат. От една страна може да изглежда глупаво и прекалено, но от друга хората държат на тишината и спокойствието. Алармите на автомобилите в Швейцария са забранени по същата причина. Дълга е темата, но се вижда как живеят едните и другите.
 
Последно редактирано:
На бизнИсменчито като му идва скъпо продаването през букинг, да не ги ползва, не да плаши клиентите с плюнки.

Друго е тъжното.
Не само, че нямаше да му приема предложението, а щях и да го докладвам в букинг, макар че и тях не ги харесвам много и не ги ползвам. Преди се опитаха да ме излъжат - имаше някаква промоция, ако споделиш на приятел да получиш 20% от сумата. Не помня точно подробностите, но знам че чаках много време докато получа тези пари и трябваше да им пиша няколко пъти, защото се правиха на луди и ако не бях си ги търсил, въобще нямаше да ги преведат.
 
  • Haha
Реакции: Sky
Да, тъжно, но факт. Все едно не си ги знаем някои наши бизнесмени. ;)
Не го мисли! Обявената цена в букинг ако е примерно 1000лв за цялото ти семейство за 5 дни когато управителя ти звънне и ти предложи ти ще платиш 700лв или 800лв защото сега разбрах че за всеки хотел уддръжката е различна т.е колкото по-търсена е една дестинация толкова повече ти взема букинга за да те показва по-нагоре така че в някой случай може да достигне и до 35 процента от обявената цена в сайта.

Относно хората в чужбина дето уж много били стриктни се чудя да се смея или да плача? Всеки ден разговарям и работя с белгийци и повярвайте ми много повече от мене се опитват да изклатят държавата.

В момента в който разбраха че Брюксел ще плаща заради короната половината си затвориха бизнеса без въобще да има нужда защото те и преди си спазваха дистанция т.е студено мръсно племе.

Живея от 5 години на едно и също място и все още не познавам хората които живея около мен и когато се засечем просто си казваме едно “Здравей“ което в случая играе роля на “начукай си го“.

Нещата тук въобще не са розави колкото някои си го представят всеки се опитва да изклати държавата поне по 2 параграфа и всеки се опитва да си вдигне печалбата на максимум то и заради това едно шише обикновено вино в ресторант струва между 80 - 150 евро.

Декември месец заради 2 бутилки шампанско Moet платих близо 400 евро но това е друга тема.
 
Нещата тук въобще не са розави колкото някои си го представят всеки се опитва да изклати държавата поне по 2 параграфа и всеки се опитва да си вдигне печалбата на максимум
Да, нормално е обикновените хора да се опитват да спечелят повече, но има закони, които ги ограничават. Кой ги измисля тези закони и защо са такива? Защо при нас нищо не се спазва и не само хората се опитват да изклатят държавата, а държавата да изклати народа си - не само се опитва, а го прави непрекъснато. В България е модерно да си тарикат и далавераджия - да се уредиш пък може всичко друго да пропадне, но нали ти ще си добре. С такова мислене не се стига до нищо добро и ако хората не го проумеят и не гледат общата картина, докато не спрат да гледат само себе си, винаги ще е така. Това е лично мое мнение, всеки може да разсъждава по какъвто начин иска, за мен парите не са от толкова голяма важност, че да определят целия ми живот и принципи.
 
400 ерва за шампанско. Ти ме разби. Ще ти пратя една Искра тази година. И без това е бутафорна история с това шампанско. Отваря се, казваш си Наздраве и го оставяш да изветрее до следващата нова година. :) Поне при мен е така.

Не знам как точно е там от първо лице, но от второ, трето горе долу е това, което пише @nsevimov . Една от основните причини да не желая да изляза където и да е в чужбина, освен, че щял живот си те третират като емигрант, но това е друга тема.

Колкото до този тип букинг сайтове. Идеята им е страхотна, но според мен заслужената им печалба не трябва да се осланя само на едно листване, а преговори с хотелиерите в полза на клиента, някакви пакетни бонуси, да се мисли персонално за всеки един какво може да предложи сайта като улеснение. Не съм голям фен на тези сайтове. Отделно смятам, че всеки нормално печелещ хотел или къща за гости може да си сглоби нещо за 600-1000 лева, вече зависи и какво ще иска. И да поналее малко в реклама тук там. Отколкото цялото си съществуване да зависи от букинг сайтовете. Не че има лошо, но все пак като теглиш чертата сметката за сайта излиза малко по-малка някак. Отделно може допълнително, да се ползват тези сайтове, като канал. ;)
 
Остава още малко хора. Ще видим и ще си включим всички имоти там. :) Все пак щом е частно, може и да става. ;)
 
Пуснаха ли го вече? Някаква информация. Или ще се случи идващата седмица по някое време.
Никоя медия нищо не пише ... което е малко странно защото все пак МЕТРО не са малка компания и не са на пазара от днеска.
Според мен в уеб сайта ще има само хотели които са близки с управителите на МЕТРО и просто сега използват бранда за да се вдигне шум.

Но нека изчакаме времето ще покаже :)
 
Да, надяваме се всички да е нещо добре направено с идея, мисия и определено с ползи за хората, защото често се случва да е поредното безполезно нещо, в което са набити някакви пари, имало е идея да стане много велико, но за жалост реалността излиза много различна.

Няма още писания за това, макар, че всеки пишеше и говореше за началото на месеца. Ще е нещо много хубаво и е един вид идеално решение след всичко сполетяло бранша през пандемията.
 
преоткрихме афилейта :D
 
Началната страница е отвратителна и дизайна можеха да го направят няколко идеи по-добре като се има впредвид че МЕТРО не са компания която не може да инвестира в добра опаковка.

Платформата е на компанията УРБО която чувам за пръв път но нека да видим може впоследствие да се подобрят нещата но иначе това си е чисто групово пазаруване.
 

Горе