как се изписват сумите с думи

nortrant

Well-Known Member
здравейте,
нали в някой документи трябва да се изписва сумата със думи.
Та въпроса ми е как се изписва : 18.60

мерси
 
От: как се изписват сумите

осемнадесет(лева, долара, лири) и шестдесет (еди какво си)?
 
От: как се изписват сумите

Осемнадесет цяло и шестдесет стотни

После видях, че става въпрос за суми

Осемнадесет лева и 60 ст. примерно, ако става въпрос за лева или просто променяш валутната единица.
 
Последно редактирано:
От: как се изписват сумите

На платежни може стотинките да се изписват с цифри. Ето така Осемнадесет лева и 60 стотинки.
 
От: как се изписват сумите

Дам, мерси на всички.
И аз така си мислех, но си викам да попитам... да не се излагам :mrgreen:
 
От: как се изписват сумите

Навремето ползвах sql функция, която сама си конвертираше цифрите в думи - много удобно за договори, в които сумите непрекъснато се променят.
 
От: как се изписват сумите с думи

За сума с думи добре.
Но моля за съвет при изписване на процент с думи - примерно 5.347 %

- пет цяло и 347 процента;
- пет цяло и 347 хилядни процента;

И как би трябвало да се изпише, ако се ползват и промили
- пет процента и ... (еди колко си) промила ?
 
От: От: как се изписват сумите с думи

За сума с думи добре.
Но моля за съвет при изписване на процент с думи - примерно 5.347 %

- пет цяло и 347 процента;
- пет цяло и 347 хилядни процента;

И как би трябвало да се изпише, ако се ползват и промили
- пет процента и ... (еди колко си) промила ?

Пет цяло триста четиридесет и седем стотни процента
 
От: как се изписват сумите с думи

5.347 - .347 не е стотни, а хилядни от процента. Не съм виждала да смесват при представянето проценти и промили - или едното, или другото използваш. Един процент ти е 10 промила, защото процентът ти е 1/100, а промилът ти е 1/1000. Аз бих написала "пет цяло 347 хилядни процента"; или всичко с думи - т.е. с триста четиридесет и седем, но става доста дълго; или в промили: петдесет и три цяло и четиридесет и седем стотни промила; или: петдесет и три цяло и четиридесет и седем стотни на хиляда.
 
От: как се изписват сумите с думи

Благодаря за отговорите.
Наистина процент и промил едновременно май не изглежда добре. Търсех аналогия с лев и стотинки, долар и цент, но това е май съвсем друго.
Клиента вместо да търси другите уловки по договора има да мисли с часове колко е пет процента и три цяло и четиридесет и седем стотни промила.

Иначе функцията стана перфектна, за 5.347 % връща:
- пет цяло и тридесет и пет стотни процента при закръгляване на 2 знака и
- пет цяло и триста четиридесет и седем хилядни процента при закръгляване на 3 знака

Още едно въпросче имам (то май трябва да е в съвсем друг форум): това "и" след пет цяло дали трябва да го има ?
Функцията ми освен проценти връща и суми с думи, при лева ще върне пет лева и тридесет и пет стотинки. Дали трябва при % това "и"да го премахна ?
 
От: как се изписват сумите с думи

http://emihr.files.wordpress.com/20...d182d0b8d187d0bdd0b8-d0b4d180d0bed0b1d0b8.pdf

Тук е дадено с "и", иначе и на мен в някои случаи не ми звучи добре с "и" (когато е дълга дробната част и в нея също има "и"), но може да е по-скоро вътрешно лъжливо чувство.
 

Горе