как се смята ДДС ?

nedqlkov

Member
Здравейте. Някой може ли да ми обесни как се пресмята ДДС-то ? До колкото знам е 20%, но за всякакви суми ли е 20% или е променливо спрямо сумата ? И също имали вариант да се избегне начисляване на ДДС ?
 
Здравейте. Някой може ли да ми обесни как се пресмята ДДС-то ? До колкото знам е 20%, но за всякакви суми ли е 20% или е променливо спрямо сумата ? И също имали вариант да се избегне начисляване на ДДС ?
Да, за всяка супа се начислява ДДС от 20%, ако естествено фирмата е регистрирана по ДДС. Как да се избегне ДДС-то? Към теб или от теб? По принцип няма, все пак другата фирма или ти, ще искате да си го върнете от държавата, след осчетоводяването на месеца, тримесечието, годината. Или там както оперира фирмата. Но е май месец. ;)
 
От: как се смята ДДС ?

1. Какво действие извършваш - покупка или продажба
2. Какъв е обекта на облагане - доставка на услуга или доставка на стока
3. Къде е мястото на изпълнение на сделката
4. Двете страни данъчно задължени лица ли са и съответно регистрирани ли са по ЗДДС
5. ДДС не винаги е 20%, примерно туристически услуги са с намалена ставка - там е 9%
 
От: как се смята ДДС ?

Що не вземеш да прочетеш Закона за ДДС?
В туризма ДДС не е 20 %!
 
От: как се смята ДДС ?

Говорим за интернет услуги... Примерно изработка на даден сайт. Правим договор. Цената която искам аз е 1000 лева примерно, трябва ли задължително да се слага ДДС на тази сума или може да е без ДДС ?
 
От: как се смята ДДС ?

1000 лева е цената ти без ДДС, ако фирмата ти е регистрирана по ДДС му слагаш 20% и става 1200 лв - попитай клиента на когото ще правиш сайт или каквато услуга там му извършваш, ще иска ли фактура
 
От: как се смята ДДС ?

Здравейте. Някой може ли да ми обесни как се пресмята ДДС-то ? До колкото знам е 20%, но за всякакви суми ли е 20% или е променливо спрямо сумата ? И също имали вариант да се избегне начисляване на ДДС ?

Ето един полезен tool - http://intrapartners.net/bg/vatcalculator.php :)
 
Re: От: как се смята ДДС ?

Говорим за интернет услуги... Примерно изработка на даден сайт. Правим договор. Цената която искам аз е 1000 лева примерно, трябва ли задължително да се слага ДДС на тази сума или може да е без ДДС ?
Ако си по ДДС - слагаш. Иначе не виждам реална причина да го правиш. Поне така мисля.
 
От: Re: От: как се смята ДДС ?

Ако си по ДДС - слагаш. Иначе не виждам реална причина да го правиш. Поне така мисля.

Само (Така де, Блинки е прав) когато фирмата му е регистрирана по ЗДДС е длъжен да начисли ДДС, а с калкулатора по-горе ще си го и сметне лесно. :) :beer:
 
От: Re: От: как се смята ДДС ?

Ако си по ДДС - слагаш. Иначе не виждам реална причина да го правиш. Поне така мисля.

Сериозен счетоводен съвет...

NB
Държавната администрация се е погрижила да има безброй закони и правилници. Ама никой не ще да ги чете - всеки е експерт по рождение!
 
От: как се смята ДДС ?

Ако клиента ти е местно лице - т.е. българска фирма и твоята фирма няма оборот 50к лв за последните 12 месеца не начисляваш ДДС, тъй като не си регистриран по закона за ДДС. Обаче ако клиента ти е извън България си длъжен да се регистрираш по закона за ДДС и пак не начисляваш ДДС. Гледай в договора да оформите обекта като "интернет услуга" или "програмистки услуги", а не продукт (софтуер, сайт, база д анни и прочие), че данъчните се заяждат.
 
Re: От: Re: От: как се смята ДДС ?

Сериозен счетоводен съвет...

NB
Държавната администрация се е погрижила да има безброй закони и правилници. Ама никой не ще да ги чете - всеки е експерт по рождение!
Това знам от моята счетоводителка. И за това го мисля. :)
 
Re: От: как се смята ДДС ?

Ако клиента ти е местно лице - т.е. българска фирма и твоята фирма няма оборот 50к лв за последните 12 месеца не начисляваш ДДС, тъй като не си регистриран по закона за ДДС. Обаче ако клиента ти е извън България си длъжен да се регистрираш по закона за ДДС и пак не начисляваш ДДС. Гледай в договора да оформите обекта като "интернет услуга" или "програмистки услуги", а не продукт (софтуер, сайт, база д анни и прочие), че данъчните се заяждат.

Не съм счетоводител и не мога да давам съвети (трябва да се пита професионалист но ето няколко неща за размисъл)

Само ако клиентите са ти от ЕС трябва да си по ддс и да го начисляваш поне англииските хостинг фирми който са по ддс в конфигуратора като им зададеш държава извън ес отпада ддс-то...

Това мисля е застъпено и в нашето законодатлеството ни е сингхранизирано и тук и го има обсъдено в една тема

http://www.odit.info/?s=6&i=251922&f=201
ето затова питайте счетоводителя... дискусията е от 2011 но сътоветние членове в ЗДДС са променяни през 2010 и не са пипани след това

За клиентите ти извън ЕС, включително физически лица, също не се начислява ДДС във фактурите (за ЮЛ – чл. 86, ал. 3 във връзка с чл. 21, ал. 2 от ЗДДС, а за за ФЛ – чл. 86, ал. 3 във връзка с чл. 21, ал. 5, т. 2, б. в).

Защото мисля че е едно и също дали фирмата ти получава пари за хостинг от сащ или нова зеландия или получава банков превод с ризън адвертайсиг от сащ или нова зеландия (за второто е проверявано не трябва да си по ддс) (тоест ако се баннат - забрани се на клиенти от ЕС да ползват услугата няма нужда от ддс регистрация)
 
От: Re: От: как се смята ДДС ?

Само (Така де, Блинки е прав) когато фирмата му е регистрирана по ЗДДС е длъжен да начисли ДДС, а с калкулатора по-горе ще си го и сметне лесно. :) :beer:

То па ще кажеш вече че ще смята банкова лихва, ето колко лесно е примерно: сума * 1.20 = резултат ето още един пример 100 лева * 1.20 (където .20 е ДДС-то) = 120 лева с ДДС

А с този калкулатор който беше сложил аз лично не разбрах нищо.
Имаш реп от мен
 
От: Re: От: как се смята ДДС ?

Не съм счетоводител и не мога да давам съвети (трябва да се пита професионалист но ето няколко неща за размисъл)

Само ако клиентите са ти от ЕС трябва да си по ддс и да го начисляваш поне англииските хостинг фирми който са по ддс в конфигуратора като им зададеш държава извън ес отпада ддс-то...

Това мисля е застъпено и в нашето законодатлеството ни е сингхранизирано и тук и го има обсъдено в една тема

http://www.odit.info/?s=6&i=251922&f=201
ето затова питайте счетоводителя... дискусията е от 2011 но сътоветние членове в ЗДДС са променяни през 2010 и не са пипани след това



Защото мисля че е едно и също дали фирмата ти получава пари за хостинг от сащ или нова зеландия или получава банков превод с ризън адвертайсиг от сащ или нова зеландия (за второто е проверявано не трябва да си по ддс) (тоест ако се баннат - забрани се на клиенти от ЕС да ползват услугата няма нужда от ддс регистрация)

И за клиенти в ЕС и за клиенти извън ЕС НЕ СЕ НАЧИСЛЯВА, но трябва да си регистриран по закона за ДДС. Това съм описал и по-горе. Основание за неначисляване на ДДС (нулева ставка) и липса на регистрация по ЗДДС са две различни неща. Ти може да си регистриран по ЗДДС но пак да не начисляваш такова.
 
Те английските фирми се регистрират по ддс щото им струва само 79 паунда и никаква сложна документация и проверки

но за бг не е толкова просто

тук идваме на това указание на НАП което по принцип е за данъчно задължено лице

nap.bg/document?id=2992

За да се приложи определен режим на облагане с данък върху добавената стойност на доставките на услуги е необходимо правилно да се определи мястото на изпълнение на съответната доставка. В зависимост от това се определя приложимият данъчен закон – за доставките с място на изпълнение на територията на страната – ЗДДС, а за тези с място на изпълнение извън територията на страната – данъчният закон по местоизпълнение на доставката. Това е определящо относно цялостното данъчното третиране на съответната услуга, приложимата данъчна ставка, лицето – платец на данъка и възникване на задължения във връзка със съответния регистрационен режим.

При доставки на услуги - с място на доставка мястото на пребиваване извън ЕС както рекламни услуги описани в член 21 ал 5

(5) Мястото на изпълнение при доставка на услуга е мястото, където получателят е установен или има постоянен адрес или обичайно пребиваване, когато са налице едновременно следните условия:
1. (изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) получателят е данъчно незадължено лице, което е установено или има постоянен адрес или обичайно пребиваване извън Европейския съюз;
2. доставяните услуги са:
а) предоставяне или прехвърляне на права върху лицензия, патент, авторско право, търговска марка, ноу-хау или друго подобно право на индустриалната или интелектуалната собственост, както и прехвърляне на права върху програмен продукт, различен от стандартен софтуер;
б) рекламни услуги;
в) услуги, извършвани от консултанти, инженери, консултантски бюра, счетоводители, юристи и други подобни услуги, включително услугите по изработка, преработка или доработка на софтуер;
г) обработка на данни или предоставяне на информация;
д) банкови, финансови, осигурителни, застрахователни и презастрахователни услуги с изключение на отдаването под наем на сейфове;
е) осигуряване на персонал;
ж) отдаване под наем на движими вещи с изключение на всички видове превозни средства;
з) електронни съобщителни услуги;
и) услуги по разпространение на радио и телевизия;
к) услуги, извършвани по електронен път;
л) (изм. - ДВ, бр. 94 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) услуги по осигуряване на достъп до система за природен газ, разположена на територията на Европейския съюз, или до мрежа, свързана с такава система, до електроенергийната система или до топлофикационните или охладителните мрежи, или услуги по пренос или по разпределение чрез тези системи или мрежи и доставката на други услуги, пряко свързани с тях;
м) поемане на задължение за неизвършване на действия или неупражняване на права по букви "а" - "л";
н) посреднически услуги, извършени от лице, действащо от името и за сметка на друго лице, във връзка с услугите по букви "а" - "м".

След това се прехвърляме членовете 94 до 100 дали при място на изпълнение на услугата е където получателят е установен по чл 21 ал. 5 и е данъчно незадължено лице и има постоянен адрес или обичайно пребиваване извън Европейския съюз възниква задължение за регистрация....

Преглеждаме член 97а който тормози адсенсърите тъй като макар и да имаме доставяне на рекламни услуги понеже мястото на предоставяне е на друга страна членка на ЕС попадат под него и мисля че не отговаряме на този случай.

Чл. 97а. (Нов - ДВ, бр. 95 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) (1) На регистрация по този закон подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, което получава услуги с място на изпълнение на територията на страната, които са облагаеми и за които данъкът е изискуем от получателя по чл. 82, ал. 2.
(2) На регистрация по закона подлежи всяко данъчно задължено лице по чл. 3, ал. 1, 5 и 6, установено на територията на страната, което предоставя услуги по чл. 21, ал. 2 с място на изпълнение на територията на друга държава членка.
(3) Данъчно задължено лице, регистрирано на основание ал. 1, се смята за регистрирано и по ал. 2 и обратното.
(4) За лицата по ал. 1 и 2 възниква задължение за подаване на заявление за регистрация по този закон не по-късно от 7 дни преди датата, на която данъкът за доставката става изискуем (авансово плащане или данъчно събитие), като данъчната основа на получената услуга подлежи на облагане с данък.
(5) Лице, което е регистрирано на основание на този член и за което възникнат основания за задължителна регистрация по чл. 96, 97, 98 и 99 или за регистрация по избор по чл. 100, ал. 1, 2 и 3, се регистрира по реда и в сроковете за задължителна регистрация или регистрация по избор.

Аз затова казах че за реклама извън ЕС знам че не трябва (макар и да не съм много сигурен хостинга също може да попадне под член 21 ал 5 ако се баннат всички клиенти от ес) и за всеки случай не се ползват сървъри в България или някъде в ЕС...


Послепис... казуса излиза от хипотезите на следните членове, които задължават регистрацията

  • член 95 задължава тези който извършват облагаеми доставки на стоки и услуги на територията на страната
  • член 96 е свързан с оборота
  • член 97 е свързан със стоки с доставка и монтаж
  • 97а споменахпо горе
  • 98 дистанционни продажби на стоки по чл 14 с физическо транспортиране вкл в ЕС към данъчно незадължени лица
  • 99 е за вътрешни придобивания ....
  • 100 доброволно...


и мисля че приключихме общо взето с

Част шеста.
ЗАДЪЛЖЕНИЯ НА ЛИЦАТА

Глава девета.
РЕГИСТРАЦИЯ

аз НЕ мога да давам правни и счетоводни съвети просто изразявам мнение
 
Последно редактирано от модератор:
http://balans.bg/3774-zdds-rezume/
Изключение от последното правило са случаите, когато получателят – данъчно незадължено лице е установен извън ЕС и получаваните услуги са от т.нар. интелектуално естество (напр: консултантски, рекламни услуги, прехвърляне на права, патенти, лицензи, изработка на софтуер, обработка на данни и др.). В този случай мястото на изпълнение е в държавата на получателя, т.е. доставчикът не следва да начислява ДДС, а получателят ще се самообложи, ако местното законодателство изисква това.


тук също се прави разлика между облагаема доставка, доставка облагаема с нулева ставка, освободена доставка и такава на която не се начислява...

и продължавам да си мисля (без да гарантирам че съм прав и да давам счетоводни съвети...) че ако попадаме във случая на доскавка на която не се начислява не възниква задължение за регистрация...
 
От: Re: как се смята ДДС ?

http://balans.bg/3774-zdds-rezume/
тук също се прави разлика между облагаема доставка, доставка облагаема с нулева ставка, освободена доставка и такава на която не се начислява...

и продължавам да си мисля (без да гарантирам че съм прав и да давам счетоводни съвети...) че ако попадаме във случая на доскавка на която не се начислява не възниква задължение за регистрация...

Горе долу е така: ако получателят по доставката е данъчно незадължено лице базирано извън ЕС не се начислява ДДС, няма задължение за регистрация по чл. 97а.
 
От: как се смята ДДС ?

Да не прозвучи, като хейт... ама :)

той тоз съфорумец разбра ли кога слага ДДС и колко :)
 
От: как се смята ДДС ?

Говорим за интернет услуги... Примерно изработка на даден сайт. Правим договор. Цената която искам аз е 1000 лева примерно, трябва ли задължително да се слага ДДС на тази сума или може да е без ДДС ?

Макар, че темата е доста разисквана и аз да кажа 2 думи...

Накратко, за да слагаш ДДС трябва фирмата ти да е регистрирана по ДДС. Ако не е, не слагаш. Друг е въпроса, че фирмата клиент ще държи на фактура с ДДС, защото, на тях то им е разход, могат да го приспаднат изтеглят...
В БГ ДДС е 20% за всичко. В европейския съюз ДДС(VAT) е различно за различните държави. Но ако правиш сделка и фирмата ти е регистрирана по ДДС в БГ пак се плаща ДДС
 

Горе