колко струва един филмов сценарий

hasanson

Member
Някой знаели ,колко струва един качествен филмов сценарий в холивуд:)

Ч.Н.Г
 
От: колко струва един филмов сценарий

Зависи как се казва сценаристът.

Примерно ако е "Майкъл Крайтън", "Дан Браун" или "JK Rowling", има потенциал да струва пара.
Ама ако е "Станислав Трифонов" или "Жорж Ганчев" - струва приблизително 0.00 лв.

ПС: ЧНГ
 
От: колко струва един филмов сценарий

А примери за дадени хонорари някой знае ли.Титаник бил за 2 милиона долара.
 
От: колко струва един филмов сценарий

И най-неизвестният тип да си, ако напишеш нещо на тема "Един ден в България" ,ще счупиш парите!
Ще бъде най-големият трилър на всички времена.. ;D
 
Написах оригинален филмов сценарий. Сюжета включва и чуждестранния легион. Някой знае ли къде да открия птодуцент или режисьор или агент в чужбина?
Благодаря!
 
Написах оригинален филмов сценарий. Сюжета включва и чуждестранния легион. Някой знае ли къде да открия птодуцент или режисьор или агент в чужбина?
Благодаря!

Потърси продуцентски къщи в България и си изпрати част от сценария.
 
Написах оригинален филмов сценарий. Сюжета включва и чуждестранния легион. Някой знае ли къде да открия птодуцент или режисьор или агент в чужбина?
Благодаря!
В какъв жанр е? Интересно ми е....толкова съм далеч от това, че даже не знам и как вървят цени, договорки и прочие. :)
 
Много трудно става, ако нямаш връзки и познати, никой няма да си направи труда дори да го прочете. Не е невъзможно, но е много, много трудно.
 
Самият сценарий не струва почти нищо - най-много да ти го платят на машинописна страница. Почти всеки може да драска.
Малко са тези които имат възможност да изкарат нещо - вероятността да си написал ти такова е малка. Написал си нещо което ти харесва на теб - а на масата (която ще плаща) дали ще й хареса?
Професионалните драскачи знаят какво се харесва и как да преработят нещо така, че да се продава. Естествено не винаги успяват. Има нискобюджетни филми които са изкарали милиони, има и обратния вариант - това трябва да ти подскаже, че не сценариста е важен а това което е надраскано. Чак след това започват техниката на снимане, ефектите и т.н.
 
Написах оригинален филмов сценарий. Сюжета включва и чуждестранния легион. Някой знае ли къде да открия птодуцент или режисьор или агент в чужбина?
Благодаря!

Това първият ти написан сценарии ли е?
 
Самият сценарий не струва почти нищо - най-много да ти го платят на машинописна страница. Почти всеки може да драска.
Малко са тези които имат възможност да изкарат нещо - вероятността да си написал ти такова е малка. Написал си нещо което ти харесва на теб - а на масата (която ще плаща) дали ще й хареса?
Професионалните драскачи знаят какво се харесва и как да преработят нещо така, че да се продава. Естествено не винаги успяват. Има нискобюджетни филми които са изкарали милиони, има и обратния вариант - това трябва да ти подскаже, че не сценариста е важен а това което е надраскано. Чак след това започват техниката на снимане, ефектите и т.н.
Е как не струва нищо? Абе, защо не го издадеш като книга? Или ще е много разправия. И да не на ЕН, за да хванеш пазар все пак.

То и Хари Потър е написан от една бедна женица с нейното си въображение, а къде е сега. По принцип и тя не е вярвала, че ще стане такъв хит и че може би само тя си го харесва, но като излезе - жената е помолена дори още да пише. ;)
 
По принцип и тя не е вярвала, че ще стане такъв хит
То не е до вярване, в "изкуството" не може да се прогнози - дали ще е успешно нещо може да с екаже едва когато излезе. Така, че дори на-известния сценарист да наемеш, ако това което надраска не се харесва на масата - нищо няма да стане.
Големите актьори имат по няколко известно роли, а са се снимали в десетки. Т.е. ако искаш да успееш - трябва да пробваш много пъти докато един път случайно успееш. След това казваш, че си успял благодарение на многото работа.. това естествено не е вярно защото си успял благодарение на многото опити.
 
То и Хари Потър е написан от една бедна женица с нейното си въображение, а къде е сега. По принцип и тя не е вярвала, че ще стане такъв хит и че може би само тя си го харесва, но като излезе - жената е помолена дори още да пише. ;)

Да, но тя не е писала сценарий, а е написала първо книга и е била отхвърлена от няколко издателства. А филма го правят, защото книгата става бестселър.
 
Лошото е, че в България не е като в САЩ, където човек може да напише нещо и да го даде на издателство, за да го прегледат и евентуално одобрят. Тук, ако нямаш връзки, никой не ти обръща внимание и не се занимава с теб, дори да си написал най-доброто и уникално нещо на света. За сметка на това, тези които лансират издателствата, може да пишат абсолютни идиотщини, но ги пробутват и рекламират. Няма никакво значение какво е написано и колко е добро, защото никой няма да го прегледа, ако не се прави по втория начин.
 
Чакай сега. Вярвам, че преди да излезе каквото и да е на бял свят то претърпява някакъв вид редакция. Както се вика то за статия във вестник е така, а какво остава за книга в няколко хиляден (например) тираж. :) Да, редакцията може да бъде както само оправяне на грешки - граматически и пунктуационни, така и до вкарване на стил, дори смяна някои сюжетни страници. Важното е да има идея, върху която да се гради или развива. Че много идват и без това. ;)
 
Лошото е, че в България не е като в САЩ, където човек може да напише нещо и да го даде на издателство, за да го прегледат и евентуално одобрят. Тук, ако нямаш връзки, никой не ти обръща внимание и не се занимава с теб, дори да си написал най-доброто и уникално нещо на света. За сметка на това, тези които лансират издателствата, може да пишат абсолютни идиотщини, но ги пробутват и рекламират. Няма никакво значение какво е написано и колко е добро, защото никой няма да го прегледа, ако не се прави по втория начин.
Да бе лошо....правиш от тук, за на вън. Там са по-пихтиести мозъци и реално биха им допаднали много повече неща. Ето, Под прикритие се котира добре и на вън, ако не се лъжа Италия и Великобритания....

Румънката Инна, на която съм голям фен, е продукт за Европа....Просто зависи от продукта. Предубежденията са само в минус на създателя на продукта. ;)
 
Ако много вярваш в проекта си, теглиш заем, събираш необходимия екип и реализираш проекта. Така беше направен българия анимационен филм "Българ".
 
Ако много вярваш в проекта си, теглиш заем, събираш необходимия екип и реализираш проекта. Така беше направен българия анимационен филм "Българ".
Да, това е опция. Виж екипа и на Влади Въргала....малко излезе на минус, но поне вярваше в идеята си....и трябва да отбележим, че не е най-великия филм правен някога....дори е малко плосък. Но аз отидох на кино да го гледам, защото заслужават тия усилия да се възнаградят.

Колкото до финансиране - освен кредити, виж дали някой рекламодател не може да се вкара - както направиха на с много сериали тук - Столичани в повече, Под прикритие и т.н.
 
Доста бързаха да го пуснат, това бе и причанта да е плосък. На мен не ми хареса, лично. Да не говорим, как изобщо е одобрил такъв тип визуални ефекти, просто се чудя. Изглеждат доста аматьорски, не че хората, който са ги правили са такива, а са нямали никакво време.

Другия вариант е indiegogo кампания, доста български филми събраха останалата част по този начин. Пример е "Воевода", за жалост събра много малко някъде към 5 хиляди лева. Но пак успяха да давършат проекта и през 2017 година ще е на екрана. Друг светъл пример е "Черни Досиета" който събра към 14 000 долара. Но филма дали ще се снима не мога да кажа, защото нямам информация.

Даже в момента и аз имам идея за късометражен филм, на който сценария му е почти готов, има някой неща, който не ми харесват. При мен обаче е плюс, че най вероятно ще бъде изцяло 3D, което означава, че отпада актьорите (поне за визуалната част), не трябва да обикаляш за локации и т.н. Така, че ти пожелавам успех.
 

Горе