"над 95% от бизнесите фалират след 10 години"

ReminD

Well-Known Member
Искам да ви чуя мнението относно: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години" изказването на blackout0826 в тази тема тук.

Лично аз няма как да се съглася, нито да повярвам на едно такова твърдение, за мен е меко казано смешно тая цифра, вие как мислите?
 
От: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години"

За цифрите не знам дали са с точност ама в бизнеса винаги по голяма част потъват ,малка успяват да се задържат.Ако не беше така всеки почнал нещо щеше да е богат.А това не е така
 
От: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години"

Подобна статистика съм чел и по книгите. Май цифрите не бяха чак толкова високи (95%) но факт че бяха високи.
 
по принцип се приема като аксиома срещал съм го в доста бизнес кнжики



но през 99 Уелс Фарго (те фалираха при финансовата криза) са правили изследване върху бизнеси с персонал и мисля че ще полезно малко всички да се ограмотим със статистика за сащ това почти никои в бг май не гое учил :)
http://www.businessweek.com/smallbiz/news/coladvice/ask/sa990930.htm
Those statistics show that about half of businesses that employ people are still operating five years after they open. "I feel good about the accuracy of the startup numbers," Dennis says, "but there are undoubtedly a lot of underreported stops."
The NFIB estimates that over the lifetime of a business, 39% are profitable, 30% break even, and 30% lose money, with 1% falling in the "unable to determine" category. Even when a business closes its doors, there can be many reasons for what's statistically a "failure," including a sale or merger, which may actually be a sign of robust financial health or good prospects. "When a business ends, it may be because the investors have lost their investments or because they have sold out profitably," Dennis notes.
The premise that there are many reasons -- not all of them bad -- for business closures, was behind a study by John Watson and Jim E. Everett published in the Journal of Small Business Management in October, 1996. The authors studied 5,196 startups in 51 managed shopping centers across Australia between 1961 and 1990 to try to determine true failure rates, because they felt that bankers and venture capitalists were basing negative views of small companies on dubious statistics.
Their data showed that annual failure rates were greater than 9% when failure was defined simply as "discontinuance of ownership." When failure was defined as bankruptcy, however, the number dropped to less than 1% annually. About 4% of the businesses that closed their doors each year "failed to make a go of it." And owners disposed of about 2% of businesses annually to prevent further loss. The authors concluded that cumulatively 64.2% of the businesses failed in a 10-year period -- if failure was measured as discontinuance of ownership -- but only 5.3% actually filed for bankruptcy during a decade.
 
Последно редактирано от модератор:
От: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години"

Искам да ви чуя мнението относно: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години"
Не съм съгласен.Ако един бизнес успее да оцелее 10 години,то той има всички шансове да направи това и в следващите 10 години примерно.
По скоро този процент е по-реалистичен,ако на ''10 години'' се махне нулата.

Пресен пример:по време на строителния балон,който се спука скоро:),куцо и сакато си отвори фирма и почна да предлага строителни услуги,НО по това време наистина имаше голямо търсене на подобен тип услуги.То не бяха къртачески фирми,то не бяха алпинистки фирми,то не бяха разни паркетаджии,фаянсаджии и тн.Папкаха по някой лев 1-2 години,докато имаше голямо търсене.Сега 90% от тях нямат работа.От друга страна, ''по-дебелите фирми'' продължават да са в бизнеса и разни изкуствено надути кризи и други животни не са в състояние да им преобърнат каруцата.
 
"над 95% от бизнесите фалират след 10 години" да, от започнати бизнеси. Теорията е правилна тогава, но ако са затвъдени с години, то не е правилно.

Примерно ако днес има 100 магазина за месо, след 10 години няма да са с 95% по-малко. Но ако имате предвид, че 95% ще фалират и ще бъдат заместени от други - вероятността да е истина е много голяма, даже е повече от възможно. Зависи кой как го тълкува. Но както е написано, се тълкува по първия начин. ;)

Вярно е, че и само 5% успяват да продатат, като се захванат с аф. програми или друг вид дейност в нета. Зависи от много фактори, защо другите 95% не успяват. :)
 
Re: От: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години"

то по принцип е казано за малки бизнеси това :)

иначе уроците от строителния бум че ако си малък трябва да си гъвкав ако си голям те и големите се дънят макар че видяхме какво е ту биг то фейл
 
От: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години"

Coolice правилно го каза Аксиома и в моито бизнес книги са описани тези неща.

Това, което е съм писал е, че след 10 години само 5% от ново създадените фирми, оцеляват. Цялата конепиця идва от факта, че за един бизнес, не е най-важен продукта, а редица други фактори, за които новите предприемачи, не обръщат внимание.

Основата на един бизнес е бизнес-инвестционния триъгълник - мисия, лидерство, екип - това е рамката. Управление на финанси, Комуникации, всички подържащи вътрешни системи, правна част и накрая продукт това са 5-те елемнта. Само един елемент грешен ли е в това нещо резултата е ясен.

Нямаш ли екип, големите бизнеси те изяждат. Бизнеса е колективен спорт.

Нямаш ли лидерство, нямаш контрол.

Нямаш ли способа да се финансираш/рефинансираш изхода е ясен.

Ако куца комуникацията, никой няма разбере за продукта и бизнеса ти.

Куцат ли ти системите фалита е ясен. При сгрешено маркетигново проучване, всичко по веригата ще го отнесе.

Нямаш ли защита над продукта си от правана част всеки ще ти го вземе. Ако не можеш си го защитваш заминваш и оставаш с в пърст в устата. Справка - Апъл могат да загубят правото да продават, всичките си продукти (всичко с дето почва I) в УСА, ако съда отреди за Самсунг. А Апъл не е няква малка компания, а най-голямата по пазарна капитализация в света. Правете си сметка 1/3 от оборота да им падне.

Продукта винаги може се аутсорсва.

Това са нещата, които правят разликата м/у успех и неуспех.

Статисктата е до 5 години 90% от ново зъздадените фалит. Това идва от факта, че нямат нито знания, нито опит за действие и резултата е ясен. Както в една друга тема Тео писа, това са ентусиасти, които имат идеята и искат да препечлят отделно нещо. Останалите 5% фалират от чисто пазарни принципи.

Друга статистика е тази, че 90% от всички пазарни играчи които инвестират на капиталовите, валутни и дериватните пазари фалират. 4-5% или са на нула или малко над 0-та, останалта част обира всичко. Идеята тука е, че пазарните участници инвестират ...... в бизнеси. За да си добър инвеститор, трябва си първоначално добър бизнесмен. 90% стъпят ли фалират. Трябва голям опит за тези работи затова цифрите са толквоа внушителни. Но всяка година се зтдават хиляди и хиляди фирми, които изместват фалиралите.
 
Последно редактирано:
От: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години"

Не вярвам аз на такива писаници.
 
От: Re: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години"

The authors concluded that cumulatively 64.2% of the businesses failed in a 10-year period -- if failure was measured as discontinuance of ownership -- but only 5.3% actually filed for bankruptcy during a decade.

Ето това е важното. Хайде сега затваряйте темата. :)
 
От: От: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години"

За да си добър инвеститор, трябва си първоначално добър бизнесмен.

Ех този ''Богат татко,беден татко''.Хванали сте ги за гушата:)
 
От: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години"

То да беше само той, добре щеше да е :D

Сега чета на Зви Боди, Алекс Кейн Алън Маркъс - Инвестиции. Всички, книги и учебници, по инвестиране и бизнес пишат за едно и също - какво е инвестирането и бизнеса, просто Кийосаки по-просто го пише за широка публика, той и той голямо куче е :D.
 
Голям, среден, малък бизнес. Няма голямо значение. Видяхме и Epassporte - голям бизнес, а се срина и той. :)

Принципът се отнася за всички големини на бизнеса - едни успяват други не в рамките на 10 години, или в най-добрия случай се задоволяват с 1/100 от пазара. Пример са в момента и търсачките. Всички знаем кои са лидери, а другите я ги има, я са на последни издихания, докато не ги закупят или фалират по-големите. Да дам и пример с офлайн - някой случайно да е минал да плаща интернета си на на кварталния ЛАН, а на по-гляма фирма. Мойте лични ги взеха БулсатКом. Но гледам, че агресивно се засилва и Близу. Има всякакви примери. И тук важи правилото - 95% от бизнесите не преживяват първите 10 години. Те милите от Epassporte даже и до там не стигнаха. :)
 
Вярно е, че и само 5% успяват да продатат, като се захванат с аф. програми или друг вид дейност в нета. Зависи от много фактори, защо другите 95% не успяват. :)

Някои начинаещ които чете форума мисля че би трябвало за 2-3 месеца да спретне първите сайтове блогове :) които да му докарат $$$ на месец след това според желанието и възможностите и мотивацията да ги разширавя тези възжмозности ...

аз си мисля че реално доста стигат само до регисрацията и така и не правят първите крачки... след това един голям процент се отказват съвсем на косъм от първите малки успехи след няколко месечни усилия докато се събере достаъчно таргетиран трафик за да има продажби... а при програмите на клик е по лесно щото центовете се натрупват леко полеко и изглежда много по приемливо...
 
Някои начинаещ които чете форума мисля че би трябвало за 2-3 месеца да спретне първите сайтове блогове :) които да му докарат $$$ на месец след това според желанието и възможностите и мотивацията да ги разширавя тези възжмозности ...

аз си мисля че реално доста стигат само до регисрацията и така и не правят първите крачки... след това един голям процент се отказват съвсем на косъм от първите малки успехи след няколко месечни усилия докато се събере достаъчно таргетиран трафик за да има продажби... а при програмите на клик е по лесно щото центовете се натрупват леко полеко и изглежда много по приемливо...
Хахаха, дано не изглежда, че нагласено си говорим. Но при таргетиран трафик, който има форума се очаква поне 50%+ да продават. Както от форума на майките, се очаква поне над 50% да родят, а другите да се очакват или да мечтаят за това. :)

Мотивацията идва предимно и с поущрение, това се отнася и за бизнеса. За това като дойде някои да те рекеира от НАП, ХТИ, Мутрите и какви ли не анимациони актьори, ти пада мотивацията и се отказваш. Един приятел отворил малко павилионче за цигари и алкохол на не много лошо място и тия изроди го фалираха за 2 месеца, примпложение, че си е сметнал 3месечния (в някои случай 6месечния) период, в който не се очаква да си на печалба - даже да си на загиба. И обратното е в сила, когато продадеп или теглиш четата и видиш, че си с добра чиста печалба - това е добра мотивация.

Не само стигат бате го регистрация, но малко се опитват даже да разберат за какво става дума, с идеята, че ако не е на готово, няма смисъл. :) Сори, но има и такива и не са малко. ;) И голям %, както каза се отказва точно преди първата продажба, която би им дала мотивация да продължат. Но търпението е добродетел и тези, които са остискали, все още го правят, или поне голяма част от тях. И това за клик е потвържение на горното ми мнение - ако не е лесно, няма смисъл. :)

Това е както при хората, така се отняся за бизнеса - защото бизнесът се състои от хората, които го движат. Все пак примерите не са случайни.
 
От: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години"

Да блинк добре го написа - бизнеса се състои и управлява от хора. А както добре знаем различни хора различни интерси и виждания и от там бизнес подходите различни.

Ако мога се върна с по-горното, което писах - пазарите са движат от две сили и то са емоционални - страх и алчност. И не случайно % фалити е огормен, защото тези които управлят портфолиата са хора. Бизнеса, е подваластен на съшите неща. Като цяло всичко е доста комплексно, които иска да го приема които не. Хубавото е че след всяка фалирала компания идват новопопълнения и цикъла се запазва :).
Нали това е капитализма, дава се право на всеки да създаде дейност.
 
Последно редактирано:
От: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години"

Не вярвам аз на такива писаници.

И аз не вярвам. Има голямо значение какъв е бизнеса, кой и как го управлява и т.н. Не може да слагаш всички видове бизнес под общ знаменател щото некой си разтягал локуми и писал аксиоми в някаква книга.

Такива книги трябва да се четат по-диагонал щото и Шумахер може да напише книга как се става перфектен пилот на болид ама само с четене на книгата е почти сигурно, че ще се пребиеш на пистата.

Процента на фалити според мен е доста по-малък. Човек управлявал добре фирма 10 години и баш на 11-та да фалира е малка вероятността. Има много фактори, които влияят и няма как да се отсече категорично, че "над 95% от бизнесите фалират след 10 години".

*Да не помисли някой, че се заяждам просто изразявам мнение. :)
 
Последно редактирано:
Прав си. Тук пазарите са предимно движени от алчност обаче. Защо? Защото тук всички се чувстват по-хора, когато са купили на курвата си Бентли. Сори, че така се изразявам, но ако сте гледали последния клип на Ъпсурт и Килата, знаете, че не само аз съм почнал цинично да описвам ситуацията, специално тук. Вече толкова е гнусно и потънали, че не се вижда изхода от тази септична яма. И за да е ясно говорим за нормална бизнес среда, а не изкривената тук. Ако въобще имаме някаква икономика, която да е адекватна.

Вадвам се, че хората тук управдават правилото за 95%. Най-малкото защото са тук и след не по-късно от 3 месеца са почнали. И което е още по-хубаво съм сигурен и че след 10 години ще си го говорим без да има хора напуснали призванието си - предприемач.
 
От: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години"

Дано си прав Блинки

Едно е искаш, друго е да можеш а трето и четвърто е да го направиш.

Процентите може са различни, но историята го е доказала - всяко начало си има начало и край.

За мен % в частта с инвестицята са много точни и са повече от аксиомма, те са реалност. Имам бивши колеги, от инвестора и масово фалират, познвам 3-4 които са истински мастъри другите се борят да са на нулата. А на тези пазари, хората са подвластни на емоциите си и инвестират в бизнеси, следователно и всеки захванал нова дейност, е подвластен на същото. Бъфет е казал - нямаш ли контрол над емоциите си, нямаш контрол над парите си. Замислете се квкато става като изгубите контрол на емоциите си и не мислиш с разума си, после ги наложете на един примерен бизнес и какъв е резултата. Точно тука идва предприемчаския дух, които е най-важен за бизнеса, ако бе толкова лесно всички щяха да сме магнати :)
 
От: "над 95% от бизнесите фалират след 10 години"

Нищо чудно повечето начинания да залязват след 10 години, просто защото живота се променя, а един бизнес не винаги лесно може да се промени. Затова след време просто изпада от пазара. За много хора промяната е нещо нежелано и трудно. Те си имат вродено и вкоренено чувство, че като се захванат с нещо и трябва да го карат по един и същи начин цял живот. Ето жив пример с моя съпруг, който днес навършва 50 години, да е жив и здрав. Той е работил през целия си живот една и съща чиновническа работа. Преди половин година му съкратиха бройката и го преместиха на почти същата работа в друга служба. Е - то депресии, то нерви, то главоболие, то чудо. Е, как чакате от такъв човек, да променя работата си на всеки 10 години?
 

Горе