субсидии за орехи/лещници

nikolaa

New Member
здравейте,интересуван се от европроекти,субсидии за орехи/лещници.Разполагам с 40декара подходяща земя и искам да я използвам.Нямам опит в земеделието и не съм наясно с нещата,яко някои може да ми даде напътствия да започна от някъде понеже четох в интернет но не намерих нищо конкретно.На 20 години съм.Благодаря предварително. :)
 
Здравей и добре дошъл при нас. ;)

Знам, че за земеделие си дават добре и не е простотия като повечето. Така де, простотия е, но е по-лека.

Виж това: http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=61732

Дай нещо по-специално, което те интересува, тъй като има хора, които са се занимавали с това или са пробвали. ;)
 
От: Re: субсидии за орехи/лещници

До колкото четох и разбрах за кандидатстване за млад фермер(мярка 112) има изисквания като : да имате образование – средно или висше – в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина, или пък икономическо образование със земеделска насоченост което нямам и още няколко които могат да се постигнат.Ако това е вярно значи директно отпада,така ли?А има ли други варианти? И в такъв случай добър ли е варианта със собствено финансиране да го направя и след време да се възвърне инвестицията дай боже с печалба?
 
От: Re: субсидии за орехи/лещници

До колкото четох и разбрах за кандидатстване за млад фермер(мярка 112) има изисквания като : да имате образование – средно или висше – в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина, или пък икономическо образование със земеделска насоченост което нямам и още няколко които могат да се постигнат.Ако това е вярно значи директно отпада,така ли?А има ли други варианти? И в такъв случай добър ли е варианта със собствено финансиране да го направя и след време да се възвърне инвестицията дай боже с печалба?

Има курс и ти дават кетап след това и може да се кандидатстваш - но голям таралеж са тези програми.
 
Re: От: Re: субсидии за орехи/лещници

До колкото четох и разбрах за кандидатстване за млад фермер(мярка 112) има изисквания като : да имате образование – средно или висше – в областта на селското стопанство или ветеринарната медицина, или пък икономическо образование със земеделска насоченост което нямам и още няколко които могат да се постигнат.Ако това е вярно значи директно отпада,така ли?А има ли други варианти? И в такъв случай добър ли е варианта със собствено финансиране да го направя и след време да се възвърне инвестицията дай боже с печалба?

Да, имат някакви "странни" изисквания. И на мен ми искаха, но не искаха тясно специализирано. Искаха и 2-3 години история в бранша. Сигурно има и други подобни. Но поне като някои "ненагласени" поръчки не се налага да имаш измислени сертификати или браншови отличия. Има начин да се вземе нещо, което да те класира или постави в графата им одобрен. Може да подпиташ. Малко ми е странно това условия. Логично е човек да се занимава с бизнес, да има бизнес диплома, не за селскостопанство или овчевъдство и други такива извращения. И още нещо, виж дали нямаш някой около теб с такова, и има ли възможност да се използва неговите характеристики. ;)
 
От: субсидии за орехи/лещници

Преди време проучвах нещата за изграждането на насаждения с Орехи,
Сметката излиза, добре. Орехите също така боледуват само от една болест и тя не е фатална при тях. Ако засадиш правилния сорт добивите са хубави. За да е рентабилна инвестицията обаче и да се възвърне по бързо, първите години се правят допълнителни насаждения в празните пространства. Орехите се садят на грид 8 на 10 или 10 на 12 метра. Работата ще е доста, но ако сметките ми са били приблизително правилни от това може да се печели.

Относно европрограмта - инвестицията е доста голяма ако искаш да направиш нещата по правилния начин. Съветвам те да минеш по програма. 2те най-важни неща за който трябва да разпиташ е човек който прави документите и ПЕЧЕЛИ програми. Всички правят, но тези който печелят в 90+ процента от проектите са много малко. ( мога да ти дам контакти на такъв човек ако те интересува)
И второто нещо е подбор на счетоводителя по програмата. Не твърдя, че навсякъде е така но там за където съм проверявал ( малки населени места в провинцията ) винаги се оказва, че всички който печелят проекти и нямат наказания по програмите ползват един и същи счетоводител. Там е мафия и всеки се бори както може, конкуренцията между счетоводните къщи често е доста мръсно нещо.
Без да имаш тези хора с който да работиш те съветвам да не правиш каквото и да е било.
 
От: субсидии за орехи/лещници

Не знам дали си наясно, че първо правиш всичко с твой пари и след това ти се възстановява до 70 % от сумата на проекта. От проект на стойност 100 000 лв могат да ти одобрят само 30 000 или в най-добрия случай 70 000 лв.
 
От: субсидии за орехи/лещници

здравейте,интересуван се от европроекти,субсидии за орехи/лещници.Разполагам с 40декара подходяща земя и искам да я използвам.Нямам опит в земеделието и не съм наясно с нещата,яко някои може да ми даде напътствия да започна от някъде понеже четох в интернет но не намерих нищо конкретно.На 20 години съм.Благодаря предварително. :)

И като как мислиш да се грижиш за насаденото, като не можеш орех от лешник да различиш?
Как ще поливаш, как ще береш? Къде ще продаваш?

Дай земята под аренда на някой, който знае какво да прави с нея.
 
От: субсидии за орехи/лещници

И като как мислиш да се грижиш за насаденото, като не можеш орех от лешник да различиш?
Как ще поливаш, как ще береш? Къде ще продаваш?

Дай земята под аренда на някой, който знае какво да прави с нея.

Язе ко треваше отсичко да разбирам, дето се занимавам, немаше да си насмогна на идеите
Ама и за инвестиции треве акъл,,, язе съм организатор, не бачкатор
Аве Градинарски, шо неси копаш доматито,,, пръскай го за кулурацки бръмбар, таева къртофоразбирателя
 
От: субсидии за орехи/лещници

Браво Браво Браво ! Един млад човек да има интерес към земеделието БРАВО !
 
От: субсидии за орехи/лещници

Първо се почва от азбуката, буква по буква, после сричаш, после четеш гладко и след това всичко се случва "само" ... ;)
 
Много ще се радвам, ако развоя на нещата е повече от положителен, за да може хем да стартирате бизнеса си силно, хем да вдъхнеш повече доверие в тези, които гледат в таз посока, че с тия Евро пари направо се отчайват хората, като се вземе под внимание начина, по който успяваш да се добереш до тях. Абе имам въпрос, който не знам дали няма да прозвучи зле, но не е ли редно след като има ххххх интерес и отпускане на тези фондове през 2013 година (например), а в 2014 година - ххххх минус ххх, да вземат мерки да олекотят процедурата по отпускане на тези пари. Не казвам да отворят вратички за злоупотреба, а да направят по-достъпно взимането на евросубсидия. ;) Все си мисля, че интереса и желанието лесно може да се стимулира от това, защото точно това е супер куцо от всичко. И рекламите им, но никой не го интересуват рекламите им. :)
 
От: Re: субсидии за орехи/лещници

Много ще се радвам, ако развоя на нещата е повече от положителен, за да може хем да стартирате бизнеса си силно, хем да вдъхнеш повече доверие в тези, които гледат в таз посока, че с тия Евро пари направо се отчайват хората, като се вземе под внимание начина, по който успяваш да се добереш до тях. Абе имам въпрос, който не знам дали няма да прозвучи зле, но не е ли редно след като има ххххх интерес и отпускане на тези фондове през 2013 година (например), а в 2014 година - ххххх минус ххх, да вземат мерки да олекотят процедурата по отпускане на тези пари. Не казвам да отворят вратички за злоупотреба, а да направят по-достъпно взимането на евросубсидия. ;) Все си мисля, че интереса и желанието лесно може да се стимулира от това, защото точно това е супер куцо от всичко. И рекламите им, но никой не го интересуват рекламите им. :)

https://www.facebook.com/groups/nusffp/permalink/828733950567079/
 
От: субсидии за орехи/лещници

За орехи потърси информация за програмата Млад фермер. Трябва да се намират си в селски район и изискват 32 декара засадена площ.
 
От: субсидии за орехи/лещници

http://www.fermer.bg//обнародвана-е-наредбата-за-прием-по-мярка-61-млад-фермер-news13491.html

http://dv.parliament.bg/DVPics/2015/40_15/40_zem_pril.pdf

Ако си решил, ще ги направиш орехите. НО едно голямо НО, нарича се охрана, мангалите ги атакуват най-много и ти трябва добра охрана, която да не те краде. Независимо колко декара имаш, мангалите ще ги посетят :) Проучвай турските сортове орехи, има с по-бърза вегетация.Ако е само за субсидията няма да ти излезе сметката.40% "дарения" за хартиите 40% възвръщане на разходи 20% за почерпка . Пожелавам успех, но помисли за смяна на културата с друга .
 
Re: От: субсидии за орехи/лещници

Ако си решил, ще ги направиш орехите. НО едно голямо НО, нарича се охрана, мангалите ги атакуват най-много и ти трябва добра охрана, която да не те краде. Независимо колко декара имаш, мангалите ще ги посетят :) Проучвай турските сортове орехи, има с по-бърза вегетация.Ако е само за субсидията няма да ти излезе сметката.40% "дарения" за хартиите 40% възвръщане на разходи 20% за почерпка . Пожелавам успех, но помисли за смяна на културата с друга .

В такива случаи няма ли застраховки, които те задължават по дефолт и не говоря само за природните бедствия, но и за подобни сценарии?
 
От: Re: От: субсидии за орехи/лещници

В такива случаи няма ли застраховки, които те задължават по дефолт и не говоря само за природните бедствия, но и за подобни сценарии?

Не мисля, че има срещу мангали. Но и да има пак си е разход , който едва ли ще покрие загубите.
 

Горе