[съвет] - какви неща бихте искали да правите с директории?

ReminD

Well-Known Member
Има ли някой, на който му се налага да обработва по някакъв начин файлове в директории? нещо като булк едит, булк replace in folder, bulk folder create, etc, ако да - какви неща можете да дадете като функции на дадено приложение, което ще може да прави някакви манипулации по файловете / папките ?
Идеята ми дойде, понеже имам 5-6ГБ снимки и ако реша да правя сайт и да си качвам регулярно снимки ще е кофти откъм това да помня какво съм качил и не съм, ако всичко е както сега в една папка , затова искам да имам софт, на който му подавам дадена папка, чете файловете, листва ги евентуално колко са, какъв формат и т.н., и оттам вече имам опция да ми направи папки по зададени параметри, например да разбие всички файлове в подпапки и във всяка подпапка да сложи например 5-6снимки и да ги кръсти например по дата или по ден.
Какви други неща бихте искали нещо такова да има? Не ми трябва готово решение, не търся готово решение, ако някой иска да помогне - само съвети относно функционалност и възможни опции ме интересува.
Поздрави.



пс: Има и втори проджект, който скоро ще се реализира -> пускате си програмата, и след тригерване на бутон, например копирвате текст-> той се записва някъде, евентуално ще е в боотстрапски темплейт на локал.
Реален пример и откъде ми хрумна:
цъкате си new project -> кръщавате проджекта "cross-biseri-predpriemach" сетвате key, който ще тригерва копи/ пейст във файла. След това обикаляте мненията на крос, и което ви се струва брутално, че може да се запише -> селектирате текста с мишката, цъкате клавишната комбинация, софта светва и ви пита искате ли да копирате това, казвате окей и го рендира в projects/cross-biseri-predpriemach/ папка, и в вътре текста се рендира като html с боотстрапски темплейт, така може да си пазите колкото искате бисери или като цяло за доста неща може да става, но на мен оттам ми дойде идеята.
 
Последно редактирано:
Това се прави под линукс.
Е да кажем, че човек не може да си го напише, или го мързи дори и да може, какви опции може да има, понеже аз за други не се сещам, освен за това, което ми върши работа на мен, то проджекта ще е опън сорс де, в гитхъб.


пс: Уникално тъпо заглавие скалъпих...
 
Качва снимката и я трие, това не стига ли?
Или я мести в друга папка? Аз ли не разбирам задачата или ти много усложняваш?
 
Е чак да я качва, нали трябва да и мисля име, описание.., не, по-скоро ми трябва както имам около 3000 снимки като цъкна няколко бутона да ми ги набута в папки примерно вземаме datetime.now(); и оттам вече ми прави 200 папки и в тея папки бута снимките и зачиства евентуално първоначалната директория, а дейттайма нали за да са подредени по някаква дата, да кажем днес си гледам датата и знам в коя папка трябва да вляза и знам, че има да си ъплоадна 5-10 снимки.
 
Последно редактирано:
Качваш ги всичките снимки във некъв сайт, правиш си един скрипт при клик да ти зарежда 10 непубликувани снимки със поле за име и бутон публикувай?
 
А гит хъб профила кой ще ми го пълни? ;/ . Така ще е както съм решил, с windows forms/ wpf, и без това имам да го уча занапред. А пък и защо да трябва да ги качвам някъде, по-добре локално да могат да се обработват, desktop app най-удачно.

втория проджект също е готин какво мислиш? Само, че не съм го почвал, но това с папките ( първия проджект ), поне имам GUI вече и листването на файловете / четенето им вече.
 
проджект
Захвана сериозен път, време е и в изказа да си сериозен. (Другите думи в изречението ще ги подмина засега.)
Не виждам причина началната папка да се трие - новите папки все някъде трябва да се положат.
А за филтриране и сортиране има много показатели. Въпрос на избор. Може и по цвят да се сортират.
 
А гит хъб профила кой ще ми го пълни? ;/ . Така ще е както съм решил, с windows forms/ wpf, и без това имам да го уча занапред. А пък и защо да трябва да ги качвам някъде, по-добре локално да могат да се обработват, desktop app най-удачно.

втория проджект също е готин какво мислиш? Само, че не съм го почвал, но това с папките ( първия проджект ), поне имам GUI вече и листването на файловете / четенето им вече.
За 2-то ще има поне 10 вече решения.
 
Захвана сериозен път, време е и в изказа да си сериозен. (Другите думи в изречението ще ги подмина засега.)
Не виждам причина началната папка да се трие - новите папки все някъде трябва да се положат.
А за филтриране и сортиране има много показатели. Въпрос на избор. Може и по цвят да се сортират.
Това ще го оставя с тикче/ дали да delete - initial path-а от който се вземат имиджитата, на мен само това като функционалности ми идва и това да се сетва по колко снимки да се добавя, примерно вмомента при мен е така - сетвам в 2 бокса 2 числа, примерно 2, 6 - и това нещо ще добави между 2 и 6 снимки ( включително ) във всички папки, ето сега ми дойде и друга опция, понеже вмомента ако искаш да сетнеш константен брой файлове трябва да кажеш в двата бокса 5 и 5 -> може да има тикче, което да trigger друг бокс и там да се въвежда само един int, който ще сетва точен брой снимки по папките.

пс: това за цвета не е лошо като идея, но със сигурност няма да мога да го реализирам, като го пусна в гитхъб надявам се някой да extend кода, сигурно има и начини и готови API-та, но ще е бая работа и четене, пък го правя за спорта.


@Sky - знам, гледах някои и са мега добрите apps, идеята е да си го направя аз.
 
Последно редактирано:
Наскоро правех един проект, в който имаше подобна структура на която ти трябва на теб.
Лично на мен ми костваше около 1 раб. ден да го направя. Цялото приложение беше базирано в/у WordPress.
Или накратко, не виждам нищо особено да си го направиш на която и да е система. Просто се заиграваш с файловете.
Ако имаш повече въпроси, бих ти обяснил логиката, но в разговор защото ме мързи да пиша толкова.... :D
 
@ReminD първата идея я разбрах. Моето предложение е след като ги раздели по папките да има и описателни тагове. Таговете могат да са автоматично добавящи се. Тоест един файл може да е в една директория, но може да има 10 тага, с които по лесно се открива снимката. Аз имам от 3-4 години идея за такъв каталог, но мързела го крепи в начална фаза.
Втората идея нещо ми се губи и няма да коментирам.
 
@ReminD първата идея я разбрах. Моето предложение е след като ги раздели по папките да има и описателни тагове. Таговете могат да са автоматично добавящи се. Тоест един файл може да е в една директория, но може да има 10 тага, с които по лесно се открива снимката. Аз имам от 3-4 години идея за такъв каталог, но мързела го крепи в начална фаза.
Втората идея нещо ми се губи и няма да коментирам.
Втората идея също си е готина и има приложения, например ако някой чете някоя книга, и иска да запаметява отделни сегменти от нея, в отделен файл, и т.н..
Относно това с таговете не го разбирам, би ли пояснил? Понеже идеята ми е софта да пипа директно по папките, а да не пази някакво инфо като таблица какво се намира. Или? Може и аз да не съм разбрал правилно.
Иначе генерално идеята ми е да разцъкам тея технологии, понеже ме кефят и така колкото се може повече функциуналости да си добавя, стига да ми стигат възможностите.
 
Последно редактирано:
Идеята е да имаш малка база данни с описания на снимките примерно DSC_1234.jpg има тагове Кичка, Гошо и Рожден ден. Така след изписване на Гошо ще излезнат 100 снимки, след добавяне на Рожден ден ще се редуцират до 30. Естествено може да се добавят и тъмбове за по-бърз преглед на голямо количество снимки. Добре е да се пазят в тази база и статичните параметри като размер на файла, широчина и височина на снимката.
Има и един друг проблем при множество снимки. Потрорение на имена. Аз лично ги приеменувам с някакъв хеш, като си пазя оригиналното име за последващо сваляне. Ако искаш само местене на файловете от папки разделени от датите то и скромен шел скрипт може да свърши тази работа.
 
Остави, аз питам какви функционалности ви идват наум, а вие ми обяснявате как щяло да бъде по-бързо и по-лесно.
.
 
Да може да претърсва и поддиректории. Да речем, задава се да претърси D:/ по зададен критерии дата на създаване на файла взет от метаданните. И примерно да ги подреди по години и(или) месеци в отделни папки. Супер удобно за някой, който незнайно защо има пръснати снимки из 30-тина директории от типа на D:\Files\LaptopL3\my\r\d\drvs\109_PANA :rolleyes:

Комбинирани критерии:
Например по модел на апарата и време на експозиция. Пускаш search, в директорията намира 200 снимки. Решаваш да ги подредиш по модел на апарата. 50 отиват в папка с име Canon XYZ200, 50 отиват в Panasonic ZYX300 и 100 отиват в несортирани, понеже нямат посочен модел. От тия първите 50 снимки, 20 отиват в папка 1.3sec, останалите в 4sec.

Иии накрая ако ти прави и един прост bootstrap темплейт с миниатюри, който заедно с папката директно да метнеш на някой хостинг... :D
 

Горе