щяхте ли да скочите?

AMOUN

Well-Known Member
Гледах по новините и четох по нета...
край Созопол където е съборила вълната 3 момичета и едното се е удавило...
хората са гледали от брега и никой не е скочил?
Вие как мислите бихте ли скочили?

Аз лично не съм светец... не съм и супер плувец... не съм социален и не обичам много много хората... обаче не вярвам че бих стоял и гледал как някой се бори без да му помогна?
Не мога да разбера как така... то ти идва отвътре да скочиш без да мислиш за себе си ? В такива моменти чувството за самосъхранение е на второ място след това да помогнеш на някой в беда...
честно казано бих скочил дори заради куче.
Не се правя на някакъв, даже ако ме помолите за помощ ще ви откажа или да помагам на бедни или за операции и подобни... но да видя така... после цял живот няма да си простя че съм гледал без да помогна.
п.п. за да съм напълно откровен мога да направя едно изключение - нямаше да скоча ако бях видял няколко викащи и молещи за помощ цигнета.... не съм расист но щях просто да... запаля цигара
 
От: щяхте ли да скочите?

между другото аз съм близко и вчера бях на плажа има вълни... но не бяха чак толкова зле, дори на няколко места нямаше червен флаг не може да не е имало наблизо някоя туба за вода нещо което да послужи за пояс... дева все пак се е борило детето не се е удавило на момента...
 
От: щяхте ли да скочите?

Това е много сложен въпрос, не можеш да кажеш просто "да" или "не". Никой не може да ти каже със сигурност как би постъпил, защото ще те излъжа на 100%, за това ще споделя какво мисля, че бих направила. Да, смятам, че бих скочила, въпреки, че съм добра плувкиня, съм почти сигурна, че и аз ще се удавя, по простата причина, че в такъв момен удавникът мисли само и единствено как да се спаси и отивайки при него, ти ще му послужиш като спасителен пояс. Не случайно, спасителите са по-силни и бързи - бързината, за да стигнат преди фаталния край и сила, за да се "сборят" с човека, за да надделеят и да го спасят. Така де, бих скочила, ако няма кой друг, ако няма някой по-силен от мен, за да не стане от "Удави се жена във Варна" на "Удави се жена във Варна и спасителката й".
 
От: щяхте ли да скочите?

Честно казано не знам дали бих скочила. То си е инстинкт. Не мога да кажа какво бих направила в дадена ситуация, в която нямам време да мисля. Действам инстинктивно, но предполагам, че по инстинкт бих помогнала на детето.
 
От: щяхте ли да скочите?

И аз това гледах и направо не мога да повярвам, че толкова много народ е стоял и гледал просто...
Не съм и аз кой знае какъв плувец и ако беше някой голям чичка сигурно нямаше да посмея.. сам да скоча, а щях да искам помощ от още някой...е ако няма никой вече не знам ... ситуацията да е пред очите ти и да го мислиш е съвсем друга..
 
От: щяхте ли да скочите?

Еми не знам. Миналата седмица влязох - майка с дете се давеха, т.е. майката се давеше, детето само пищеше и джапаше наоколо. Беше в някаква оградена зона дето спасителя цял ден свири никой да не влиза. Има няма половин час след като спасителите си заминаха и плажа се поопразни и ги видях. Влязох, извадихме ги (споко нито съм бил сам, нито бях героя дето измъква удавниците - просто влязох) обаче идея си нямам дали бих скочил от моста в морето. Не съм добър плувец да не казвам никакъв тъй, че идея си нямам защо влязох. В момента ми се вижда меко казано тъпо и необмислено - ако бях единствения и се бях добрал до тях най-вероятно щяхме да сме поне двама удавници.

Много е относително изобщо дали може някой да даде смислен отговор в такава тема - едно е да си си намърдал четирибуквието в столчето пред монитора и тихо да чатъркаш на клавиатурата "ба как няааааа уляза уе" съвсем друго е да се случи - тогава просто реагираш първосигнално и няма никаква гаранция, че инстинкта ти за самосъхранение няма просто да надделее и първосигналната ти реакция да не е просто да седиш и да се пулиш в морето
 
От: щяхте ли да скочите?

Е то е ясно, че ще скочи всеки... това незнам защо изобщо го поставяте на въпрос! В случая въобще не вярвам да е имало в близост някакви възрастни освен децата, които естествено са се насрали и едвам са си държали треперещите крака...нормално дори да избягат.
 
От: щяхте ли да скочите?

Е то е ясно, че ще скочи всеки... това незнам защо изобщо го поставяте на въпрос! В случая въобще не вярвам да е имало в близост някакви възрастни освен децата, които естествено са се насрали и едвам са си държали треперещите крака...нормално дори да избягат.

Защо си мислиш, че всеки би скочил ? Аз лично не мога да плувам и в такава ситуация ако скоча на 100% ще се одавя. Въпреки, че искам да помогна ако скоча историята няма да е с хубав край, а може даже и да е с 2 жертви.

Така, че недей да си мислиш, че всички са светци, защото има хора, който не биха скочили, по простата причина, че просто не познават човека и риска не си струва.
 
От: щяхте ли да скочите?

Join7, извинявай ама изказването ти ме подразни. Окей - не можеш да плуваш и затова няма да скочиш - напълно разбираемо, ама да посочваш като причина, че не познаваш човека и "риска не си струва" е отблъскващо. Дано да не изпаднеш в ситуация да имаш нужда да ти подадат ръка чужди хора.
 
От: щяхте ли да скочите?

Ще скоча,ако е за дете.Просто съвестта ми няма да позволи да стоя безучастен.Ако е за дърт плондир-НЕ,не бих си рискувал живота,както и за мангал.
 
От: щяхте ли да скочите?

Join7, извинявай ама изказването ти ме подразни. Окей - не можеш да плуваш и затова няма да скочиш - напълно разбираемо, ама да посочваш като причина, че не познаваш човека и "риска не си струва" е отблъскващо. Дано да не изпаднеш в ситуация да имаш нужда да ти подадат ръка чужди хора.

Честно казано не съм изпадал в такава ситуация. Но ако се замислиш, ще видиш че съм прав. На света има не само добри хора, има хора, които при първа възможност ще ти забият нож в гърба.

Съжалявам, че моето мнение не ти е харесало, но аз така мисля по-въпроса.
 
От: щяхте ли да скочите?

Използваш по много грешен начин израза " да ти забият нож в гърба", но не ми е работа и няма да те поучавам точно сега - в 1 през нощта. Просто ще ти кажа, че се радвам, че все още хората като теб са малко или поне аз не познавам такива. Хубава вечер ти желая.
 
От: щяхте ли да скочите?

Използваш по много грешен начин израза " да ти забият нож в гърба", но не ми е работа и няма да те поучавам точно сега - в 1 през нощта. Просто ще ти кажа, че се радвам, че все още хората като теб са малко или поне аз не познавам такива. Хубава вечер ти желая.

Хората като мен? Това че в тази ситуация няма да помогна на човек, не значи че в друга ще стоя и ще гледам безучастно.
Както и да е.
И аз ти желая хубава вечер. И се радвам, че не познаваш хора като мен ;)
 
От: щяхте ли да скочите?

Използваш по много грешен начин израза " да ти забият нож в гърба", но не ми е работа и няма да те поучавам точно сега - в 1 през нощта. Просто ще ти кажа, че се радвам, че все още хората като теб са малко или поне аз не познавам такива. Хубава вечер ти желая.

Амииииии малко били. Никак не са малко, по тв-то казаха следното: "След като почнали да се давят децата се насъбрали СЕИРДЖИИ" последва интервю с една от СВИДЕТЕЛКИТЕ. И аз вика гледам, гледам и полицаите 5 броя, си запалиха цигари и те гледат.
 
От: щяхте ли да скочите?

Амииииии малко били. Никак не са малко, по тв-то казаха следното: "След като почнали да се давят децата се насъбрали СЕИРДЖИИ" последва интервю с една от СВИДЕТЕЛКИТЕ. И аз вика гледам, гледам и полицаите 5 броя, си запалиха цигари и те гледат.
Не всеки има смелост да скочи в "бурно" море и да искара човек..
Първо на първо, човек като се дави не знае какво прави.. може да те удари, може всичко да стане..

Аз лично не знам как бих реагирал в такава ситуация.. Никаква идея си нямам.. Може би, ако е имало някой с мен, тогава бих скочил, но сам да скоча, в МОРЕ.. Не знам.. просто всичко зависи от ситуацията..

Някой път колкото и да ти се иска да помогнеш, просто НЕ СТАВА..
Едно е да го пишеш зад компютър, едно е да си на мястото на бедствието..

Моите родители са ме научили, да помагам на хората, да обичам хората, а не да ги мразя, и да давам всичко от себе си за развитието.., но да рискувам толкова много.. Незнам..

Странно ще е, ако скоча да спася някого и накрая да се удавим "заедно".. няма да ме е яд на мен, като умра, а ще ме е яд на родителите ми, които са ме надживяли, и които са се блъскали цял живот, за да мога да се храня и да си купя дрешки и т.н..

Пак казвам.. Не знам, как бих реагирал в такава ситуация.. Може би щях да скоча..
 
От: щяхте ли да скочите?

Не мога да плувам и имам лека форма на (моментно преодолима) фобия към височини и дълбочини.
Затуй няма да скоча, ама ще се заоглеждам за алтернативен подход.

Ако не намеря, пък съм много амбициран да сторя нещо, ще приближа изодзадзе двама зяпачи и ще ги блъсна у морето. Поне единият би трябвало да може да плува.

ПС: Проблемът вероятно е бил точно че първите няколко дето са били там са се шубелисали колективно (напълно разбираемо предполагам - не съм бил там)... После като е заприиждала публика и са видели че вече присъстващите не правят нищо, атоматично вариантът точно те самите да скокнат е бил изритан на много заден план. Ефектът на стадото. Плюс че е и българско стадо.

Ако е имало само един-двама на мястото, вероятността някой да се прежали би била доста по-голяма. Ако въобще е имало някакъв видим шанс да се направи нещо. Не мога да плувам, не съм бил там, не съм видял - мога само да си говоря на теория. Камо ли да седна да съдя някой какво бил направил или ненаправил.
 
Последно редактирано:
От: щяхте ли да скочите?

Ако мога така да се изразя, AMAUN направо ни вкара в тъча. Много сложен казус. Аз лично не съм добър плувец, но с някакви усилия мисля, че мога поне да спася моята кожа, но когато става въпрос за друг човек (освен дете) не бих скочил, защото знам какво е да се давиш и да търсиш някого наоколо за да се хванеш. Паниката е ужасна, дъното е на 3-4 метра и е пълно с тиня. Мисълта те побърква, при това знаеш, че ще дойдат поне двама или трима приятели, за да ме извадят. Но и аз съм за бой де, да се хванеш на приказката, че за да се научиш да плуваш трябва да се престрашиш и да скочиш от високо в дълбокото.
По темата : Много труден избор не знам как ще постъпя. Може би ще скоча, но пък може и да се удавя, може и да помогнеш. Дано никога не ми се случва, дано. не не
 

Горе