2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

biaaro

Well-Known Member
Струва ми се, че това ще е интересно на повечето тук, а не видях тема. Най-малкото можете да видите шефовете на инвестора как изглеждат:) Пък и някой може да реши да си открадне някоя идея от кандидатите.

http://www.dnes.bg/2minuti
 
От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

Идеята за това риалити е много добра обаче честно казано не успях да видя някаква уникална идея там. Може би това е заради факта че българите разсъждаваме така : "Защо да ходя като и без това няма да спечеля , а пък те ще ми откраднат идеята."
 
От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

Идеята за това риалити е много добра обаче честно казано не успях да видя някаква уникална идея там. Може би това е заради факта че българите разсъждаваме така : "Защо да ходя като и без това няма да спечеля , а пък те ще ми откраднат идеята."

Ама баш така е - още преди няколко месеца като бяха пуснали рекламата яко ги плюха в коментарите заради това.
И аз немога да ги разбера тия - ще имаш работеща идея и не само че ще им я дадеш без NDA, ами и ще си я разкажеш пред цяла България :)
То при работеща идея финансирането ти е най-малкия проблем - отиваш в един венчър фонд като Neveq примерно и те ти наливат 10 пъти повече отколкото инвестора (ако идеята наистина става).

То това е бати лова на риби дето правят :) От тия 3 уж работещи дето са избрали, ще вземат една, другите - който иска да си ги направи :)
 
От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

Тоя от Тинпроблема колко добре са го наредили на тази работа. Евалта на инвестора за това, опредлено е добра идея и се вдига шум с това. Можеха малко повече да се популяризира и на определени места, както и да се наберат спонсори и да стане по-грандиозно. Така е леко аматьорско малко. Все пак говорим за хай тек бизнеси, а не Гошо му требват 1000 лева за сергия на пазара Красно село.

И да се плъзне по форуми като този, тук са техните хора. За пръв път чувам такова нещо и то, че инвестора го прави, а не е като да не седя онлайн по 12 часа на ден. Тук какви идея са виждал от 16 годишни. Малко им е кофти избора за финалисти. Но като идея им правя евалата. Много хубава инициатива, даже подкрепям на 100%. Могат да направят доста интересна имиджова реклама с това, както и да си поинвестират в някои от кандидатите. Абе добре е като цяло.

П.П: Нашия форум има идея за подобно състезание, но ще видим как може да се направи. ;)
 
От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

П.П: Нашия форум има идея за подобно състезание, но ще видим как може да се направи. ;)

... което ме подсеща за конкурса за уеб сайт :p
 
е аз отдавна знам но идеята да ти дадът за награда работно място с трудов договор не е добра, което означава какво ако не искаш да ходиш всеки ден на работа в офиса на инвестора и да викаш да браво шефе ще те изхвълят от сайта ти ли? ако беше формирано като партньорство в което всеки получава дял щеше да е по добре и да има повече участници...

а за конкурса за сайт тои не беше наша идея изписасе огромна тема да го направим въпреки нашите възражения а после автора на предложението дето най много лобираше за него даже не се записа. Винаги сме казвали че най добрия начин за състезание тук е да се направи афилиейт маркетинг конкурс например и да се измери побдеителя според приходите :) А като бяхме решили да го довършим се случиха непредвидени неща с някои от хората които искахме да са от журито и идеята отиде на заден план...
 
От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

отиваш в един венчър фонд като Neveq примерно и те ти наливат 10 пъти повече отколкото инвестора (ако идеята наистина става).

Това с Невек и другите (само 1-2 за България) VC фондове го забрави. Те не инвестират на ниво идея, а само в бизнеси със стотици хиляди оборот и потенциал за завземане на световния пазар. Пример за инвестиция е прословутия lessno.com, в който наляха 4 милиона и който стана и голям провал за Невек. Ама какво да очакваш от онова смешно момче с голямо самочувствие Павелчо Езекиев освен глупости :)

На ниво идея инвестират само т.нар. бизнес ангели, ама и те в България са изчезващ вид.
 
Neveq 4 милиона ли са наляли в lessno.com хъм.... сео експерти + маркетинг експертите + пр с такъв бюджет ще изкърти много мивки :) да не са наливали в тв реклами?

даже ако не вярват на българи можеше да се бръкнат за някои като Ранд Фишкин щяха да им стигнат и да им остнат :)
 
Последно редактирано от модератор:
От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

Не ги знам за какво са похарчени, но знам, че това беше преди около 2 години, след това се изпокараха и разделиха. Сега мисля, че lessno е 100% собственост на Невек, ама в момента е пълна трагедия. Невек иначе имат общо 8 инвестиции.
 
От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

Голям резил верно - с толкова пари и уж добър проект... Май са наливали в какво ли не - офлайн реклами, офиси насам натам... Ама и там конкуренцията е дебела - тия kayak.com доколкото знам са със десетки милиони бюджет.

Само това с инвестицията на ниво идея не го разбрах.... Доколкото знам е отиваш при тях с един бизнес план само и ако преценят, че има хляб в това - наливат. Даже помагат с каквото могат - на тия лесното разправяха как им правили интервютата отначало, докато си съберат екипа, офиси, тва онова... всмисъл не е само да метнат парите и да чакат.
 
Re: От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

Аз съм се виждал с един пич които разботеше за lessno на срещи на форума на инвестор бг но това беше по времто което бфб беше силна /ех спомени/ но никога не сме говорли какво може да се направи за сайта им с голям правилно разпределен маркетингов бюджет за сайта им... обсъждахмсе си акциите... ако знаех поне някоя насока щях да му дам щото 4 милиона са достъчно за да се отхапе дял от тази ниша
 
От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

VC фондовете инвестират в компании, които са надрастнали нивото на идеята, че даже и първоначалния период докато започнат да печелят. След този етап има известен период, в който компанията излиза на печалба, покрива си първоначалните инвестиции и започва да се развива. До момента, в който за да се развиват по-бързо и успешно им трявба външно финансиране. Ако се развиват само със собствени средства (organic growth) пак ще растат, но по-бавно и има риск някой конкурент бързо да ги задмине. Та стигнат ли този етап, тогава най-доброто решение е VC фонд. Фондът не само налива пари (срещу придобити дялове в компанията), но много често помага и с фирмената стратегия и пазарната реализация на продуктите/услугите. Фондовете като цяло избягват да правят малки инвестиции (под 2 милиона), защото съотношението разходи по обслужването спрямо евентуална печалба не им харесва.

За тези, които са на ниво "имам идея, даже си направих и бизнес план, ама ми трябват пари" възможните инвестиции са две: FFF (friends, family and fools) и на второ ниво бизнес ангелите, които са един или няколко заможни индивида, често организирани в мрежи, които разбират естеството на бизнеса, който предлагаш и ако повярват в идеята, са склонни да инвестират (обикновено между 20 и 200 хиляди). Срещу това те също придобиват дялове в компанията.
 
От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

Аха, ама специално за Neveq мисля че и в по-малки наливат... Може и да бъркам, ама преди време ги слушах на някакъв openfest и с такова впечатление останах...

А сега гледам че и това favit е било към тях, ще видим него дали ще го бъде...
 
Re: От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

Голям резил верно - с толкова пари и уж добър проект... Май са наливали в какво ли не - офлайн реклами, офиси насам натам... Ама и там конкуренцията е дебела - тия kayak.com доколкото знам са със десетки милиони бюджет.

това не е важно тои трундно ще се бие пазарния лидер но идеята е трябвало да бъде да се отхапе пазарен дял които да е достатъчен за да се избие началната инвестиция и след това да има печалба... например добро сео за основните киурди при ранкинг в топ 5 ще почне да докарва потребители които да ползват услугата + агресивна и продължителна рекламна кампания в 100ци по малки саитчета в които се навъртат потренциални потребители на сайта за брандиране и щеше да се получи много по добре
http://www.alexa.com/siteinfo/lessno.com с алекса 1,479,861 и конкуренцията да се види колко са далеч

http://www.alexa.com/siteinfo/kayak.com
 
От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

Доколкото знам по-голямата част от парите са отишли за разработване на алгоритмите и софтуера, което е глупаво, защото услугата им нито е уникална, нито е най-добрата, а и за толкова пари можеш да платиш разработката на балистична ракета.
 
От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

Мой познат беше започнал много грандиозен проект и се обърна към такъв американски фонд да го финансират - трябваха му по негови разчети около 100 000лв. Прави им какви ли не проучвания презентации и тн. Накрая ония казаха - Да идеята е много добра има потенциал обаче по наши разчети за да се развие добре проекта бюджета му трябва да е 1 000 000 лв. Имаш ли половината да ни станеш партньор - Не. Еми тогава твоето ноухау и положения до момента труд и средства ги оценяваме на 20 000лв и получаваш 2% от общият бизнес. След което естествено сделката пропадна защото в договора имаше толкова дървени условия, като това че той ще трябва да го реализира и чак когато излезе на печалба ще може да получи дивидент и то ако те решът да разпределят дивиденти и тн. Така че фондовете не ги мислете за балъци и бегайте по далече от тях за да не им станете бели роби, ако си не четете внимателно договорите.
 
От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

Е то е така, ама не е казано, че във всички случаи задължително те превръщат в роб. По някой път, просто няма как - преценяваш си дали те устройва или зарязваш проекта (освен ако нямаш някъде скътани кило диаманти, че да финансираш сам). Примерно seomoz, доколкото знам също имат венчър финансиране, youtube и той така е тръгнал.... а не вярвам да им е лошо :)
 
От: 2 минути - Online Reality на Инвестор.БГ

А относно VC фондовете - ето една интересна статия, където се говори че тепърва има да се свиват много и тоя тип инвестиции все повече ще намаляват - http://bit.ly/9fAPdC
 

Горе