Beginner в WP. :)

Ivo1998

New Member
Здравейте, казвам се Иво и наскоро започнах да се интересувам от правенето на блогове. Направих си един на Blogger колкото да пробвам какво е. не разбирам от програмиране, но принципно ако ми се наложи и ми е интересно ще го науча (ученолюбив съм). :)

Та гледах видеа в Youtube за това каква била разликата между WP.com и WP.org и доколкото разбрах .org ми дава повече възможности, а и можело да го кача на място (сървър май се казва) различно от това на Wordpress.com. Та изтеглих си WP 3.3.2 на компютъра, но сега вече си нямам на идея какво да правя и откъде да отида в контролпанела (както е този в WP.com защото там не се налага да качвам нищо, само се логвам и съм в контрол панела). Или може би трябва цялото това нещо да го кача на даден сървър и тогава вече ще мога да ползвам контрол панела и да си слагам текста и другите неща?

Извинявам се ако въпросът изглежда глупав, но наистина не се сещам какво трябва да направя. Сега съм 7 клас и е кандидатствам, но веднага след изпитите мисля да си посветя голямата част от лятото на това, мисля да си направя блог за риболов или нещо подобно, което ми е интересно. :)

Благодаря ви предварително. :)

Иво.
 
От: Beginner в WP. :)

Та изтеглих си WP 3.3.2 на компютъра, но сега вече си нямам на идея какво да правя и откъде да отида в контролпанела

Трябва да си го качиш на някой хост.
Пробвай ей тази програма. С няколко клика се инсталира WP и не ти трябва нито хост, нито домейн. За тренировка е идеално.
 
Здравейте, казвам се Иво и наскоро започнах да се интересувам от правенето на блогове. Направих си един на Blogger колкото да пробвам какво е. не разбирам от програмиране, но принципно ако ми се наложи и ми е интересно ще го науча (ученолюбив съм). :)

Та гледах видеа в Youtube за това каква била разликата между WP.com и WP.org и доколкото разбрах .org ми дава повече възможности, а и можело да го кача на място (сървър май се казва) различно от това на Wordpress.com. Та изтеглих си WP 3.3.2 на компютъра, но сега вече си нямам на идея какво да правя и откъде да отида в контролпанела (както е този в WP.com защото там не се налага да качвам нищо, само се логвам и съм в контрол панела). Или може би трябва цялото това нещо да го кача на даден сървър и тогава вече ще мога да ползвам контрол панела и да си слагам текста и другите неща?

Извинявам се ако въпросът изглежда глупав, но наистина не се сещам какво трябва да направя. Сега съм 7 клас и е кандидатствам, но веднага след изпитите мисля да си посветя голямата част от лятото на това, мисля да си направя блог за риболов или нещо подобно, което ми е интересно. :)

Благодаря ви предварително. :)

Иво.

Здравей, Иво.

Виждам, че правописа ти е на добро ниво, което за мен е голяма изненада предвид годината, която си написал след името(прякора си). За това и с най-добри желания ще ти кажа да изчакаш. Време за това има, не се захващай с нещо, което не разбираш, а и нещо което няма да разбереш. Гледай си образованието, поне в следващите 2-3 години - след това ще ти е по-лесно.

Мога да напиша отговор на въпроса ти, но не мисля, че това ще ти е от полза. Ще си инсталираш wordpress-а на домашното компютърче, а след това какво? И не се притеснявай, аз почнах по същият начин, но всичко става с времето. Специално на твоята възраст, аз ако бях бих си излизал с приятели, бих играл футбол, тенис и т.н., бих си учил уроците и едва тогава, когато акъла ми стига за нещо (т.е. да прочета каква е разликата между wordpress.com и wordpress.org и да го разбера, бих се захванал с нещо такова).

Не ме разбирай неправилно - радвам се много на хора като теб, които имат амбиция да направят нещо, ама си прекалено зелен (без да се обиждаш). Сега най-вероятно ще се пробваш, ще се опариш и ще се откажеш от бъдещи успехи.

Карай си живота, малък си, имаш какво да видиш ;) Чети форума, ще научиш много неща. След година-две вече няма да имаш нужда да задаваш въпроси.

Поздрави.
 
От: Beginner в WP. :)

Здравей Waldes,

Ами потърсих в Google how to install Wordpress using ampps и ми излезна едно видео в Youtube като първи резултат. Там е показано, че като отида на Ampps Home ще ми се покаже някакъв Контрол Панел. Проблемът е, че на мен не ми отваря нищо, дава ми празна страница. Линкът е следният: localhost/ampps

Опитах се да търся какви са разликите между това, което става на видеото и на моя компютър. На видеото на Control Center и двете неща Apache и MySQL са стартирани, а при мен Apache не може да се стартира, дава ми грешка Apache port is being used by another application. Какъв може да бъде проблемът според теб? :)

Другото нещо, което пробвах, имам проблем и ми се иска да попитам е следното:

Аз например решавам, че ще кача (хоствам) във free.bg, за да съм на безплатен хостинг и домейн. Като се регистрирам там и отида на Администриране единственото, което мога да правя е да инсталирам PHPBB3. PHP от това, което четох е някакъв език за програмиране както HTML, но аз си мислех, че ползвайки WP ще мога без знания по програмиране да си направя сайт(блог) и да го кача някъде на даден хостинг. Къде бъркам? :)

Сенъор Томов, благодаря за мнението, но мисля да не се съглася. Имам доста повече акъл в главата от връстниците ми и колкото и да ти е странно не ми е особено интересно да ритам топка или да си играя с лопатка и кофичка в пясъчника...това дали си на 13 или на 30 има доста относително значение, аз например зимата се явих на CAE и го взех с B (това по Европейската езикова рамка е C1). Ако направим проучване колко човека на възраст 20-25 знаят английски като мен какъв мислиш, че ще е процентът? Както и да е, това не е нещо, за което ще спорим, това, което исках да кажа е, че не трябва да съдиш за някой само по годините му. Надя Команечи става олипмийски шампион на 13, ако и беше баща сигурно щеше да я пратиш да си играе в пясъчника :D И все пак мисля, че ще ми е по-полезно да ми помогнеш с въпроса ми ако имаш желание и време разбира се. :)

Иво. :)
 
От: Beginner в WP. :)

Здравей Waldes,

Ами потърсих в Google how to install Wordpress using ampps и ми излезна едно видео в Youtube като първи резултат. Там е показано, че като отида на Ampps Home ще ми се покаже някакъв Контрол Панел. Проблемът е, че на мен не ми отваря нищо, дава ми празна страница. Линкът е следният: localhost/ampps

Опитах се да търся какви са разликите между това, което става на видеото и на моя компютър. На видеото на Control Center и двете неща Apache и MySQL са стартирани, а при мен Apache не може да се стартира, дава ми грешка Apache port is being used by another application. Какъв може да бъде проблемът според теб? :)
Не знам защо не ти се отваря контролния панел. Провери в сайта откъдето си я изтеглил какви изисквания има за Operating Systems.
Като влезеш в Home Контролния панел трябва да е като този:
ScreenHunter_08 May. 04 08.19.jpg
 
От: Beginner в WP. :)

няма ли да ти е по-лесно да инсталираш XAMPP може да видиш малко зор и да изпиташ някой трудности но веднъж като го инсталираш всичко е много лесно.
След това качваш в една папка (всичко е описано много подробно в статията) файловете на wordpress

той се инсталира изключително лесно, уроци за това в нета - бол.

Аз например решавам, че ще кача (хоствам) във free.bg, за да съм на безплатен хостинг и домейн. Като се регистрирам там и отида на Администриране единственото, което мога да правя е да инсталирам PHPBB3. PHP от това, което четох е някакъв език за програмиране както HTML, но аз си мислех, че ползвайки WP ще мога без знания по програмиране да си направя сайт(блог) и да го кача някъде на даден хостинг. Къде бъркам? :)

PHPBB3 не е език за програмиране
това е софтуер за форум, като този - http://www.phpbb.com/styles/demo/3.0/

когато нещо не ти е ясно, преди да питаш във форума направи едно търсене чрез гугъл

и за двете - за phpbb3 и грешката която имаш (Apache port is being used by another application) - може да откриеш лесно информация.

Поздрави.
 
От: Beginner в WP. :)

Ами порта, който не е позволил на апачето да се отвори е скайп. Използват един и същ алтернативен порт. Можеш да го смениш много лесно :) И аз от началото бях на локал хост на Xampp. Виж тази тема http://www.predpriemach.com/showthread.php?t=29639. Във второто ми мнение в темата има за WP :) Надявам се да съм помогнал
 
От: Beginner в WP. :)

Здравей Waldes,

Ами потърсих в Google how to install Wordpress using ampps и ми излезна едно видео в Youtube като първи резултат. Там е показано, че като отида на Ampps Home ще ми се покаже някакъв Контрол Панел. Проблемът е, че на мен не ми отваря нищо, дава ми празна страница. Линкът е следният: localhost/ampps

Опитах се да търся какви са разликите между това, което става на видеото и на моя компютър. На видеото на Control Center и двете неща Apache и MySQL са стартирани, а при мен Apache не може да се стартира, дава ми грешка Apache port is being used by another application. Какъв може да бъде проблемът според теб? :)

Другото нещо, което пробвах, имам проблем и ми се иска да попитам е следното:

Аз например решавам, че ще кача (хоствам) във free.bg, за да съм на безплатен хостинг и домейн. Като се регистрирам там и отида на Администриране единственото, което мога да правя е да инсталирам PHPBB3. PHP от това, което четох е някакъв език за програмиране както HTML, но аз си мислех, че ползвайки WP ще мога без знания по програмиране да си направя сайт(блог) и да го кача някъде на даден хостинг. Къде бъркам? :)

Сенъор Томов, благодаря за мнението, но мисля да не се съглася. Имам доста повече акъл в главата от връстниците ми и колкото и да ти е странно не ми е особено интересно да ритам топка или да си играя с лопатка и кофичка в пясъчника...това дали си на 13 или на 30 има доста относително значение, аз например зимата се явих на CAE и го взех с B (това по Европейската езикова рамка е C1). Ако направим проучване колко човека на възраст 20-25 знаят английски като мен какъв мислиш, че ще е процентът? Както и да е, това не е нещо, за което ще спорим, това, което исках да кажа е, че не трябва да съдиш за някой само по годините му. Надя Команечи става олипмийски шампион на 13, ако и беше баща сигурно щеше да я пратиш да си играе в пясъчника :D И все пак мисля, че ще ми е по-полезно да ми помогнеш с въпроса ми ако имаш желание и време разбира се. :)

Иво. :)

Приятел, само с желание не става, наистина трябва да попрочетеш малко, но не очаквай, че някой ще седне с тебе да срича и да пишете чингелчета.
Доста елементарни въпроси, ако търсиш постоянно помощ, как ще се научиш.
Като знаеш английски не виждаш ли, че порта, който ползва Apache е зает от друга стартирана програма.
А пък това за безплатното Free.bg защо питаш, като в сайта им си пише или и там ти трябва преводач.
 
От: Beginner в WP. :)

Здравейте отново,

Благодаря много на nortrant и Ivan.Cekov96, наистина много полезна информация. Особено това с 22-те видео туториала за WP мисля, че ще ми свърши работа, а и в темата има линкове към други ресурси, които на пръв поглед изглеждат с доста информация. Ако някой знае някоя онлайн книга за WP, която мога да си дръпна и която е по-задълбочена ще съм ви много благодарен. Може да е на английски, испански или български, предполагам, че на английски ще бъде най-добър изборът. Ще послушам nortant и ще инсталирам XAMPP, щом ще ми върши по-добра работа. :)

Dintrnix, желанието води до четенето. :) Виж, не искам никой да ми обяснява подробно всяко нещо, просто досега не съм се занимавал с нищо подобно. От друга страна ми е интересно а и смятам, че ще ми бъде полезно, затова ми се иска да започна да се занимавам. Ясно ми е, че знам малко към момента и може би въпросите ми ви се виждат глупави за теб, но е по-добре да попитам хора, които вече имат опит и са минали по този път откъде да започна и на какво да наблегна като за начало. Иначе вместо да започна от A и да карам към Я, ще започна от К и няма да стигна доникъде (разбираш какво имам предвид).

От това, което съм чел (включително и в този форум) WordPress е програма, с която мога без да имам задълбочени познания по програмиране да си поддържам даден динамичен сайт(блог) без Google да ме цака много заради липсата на знания в тази област. Може и да съм разбрал правилно, може и да греша. Това, което ми се иска и което мисля, че ще ми бъде полезно е ресурси, от които да чета и да напредна. Пак казвам, че не искам да ставам програмист и не смятам да задълбавам в програмиране (ако все пак са нужни основни или средно-основни познания по различни комп. езици, ще ги науча). Просто ми се иска да имам една малко по-обща визия на какво е добре да наблегна и да чета с оглед на това какво искам да мога да правя в крайна сметка. Аз знам какво искам да правя, но не знам на какво да наблегна. :)

Относно Free.bg грешката е моя, не обърнах внимание на net2ftp, сега видях, че мога да се логна там. Ще разгледам какво представлява това нещо, но предполагам, че от там по някакъв начин, ще мога да кача това, което съм направил на моя компютър с WP. Има Help секция, ще чета там.

Поздрави,
Иво.
 
От: Beginner в WP. :)

Научи HTML. Предполагам, че ще го научиш за по-малко от 1 седмица, защото е много лесен, но и ти трябва независимо дали ще си програмист. Аз тръгнах да уча за програмист, но реших, че сега на моите години е по-добре с маркетинг и сео. Научих началните неща в PHP и нещата, които научих са ми полезни за WP темите :)
 
От: Beginner в WP. :)

Наистина ти желая успех, но имаш още много път да извървиш.
И не можеш да почнеш от средата на азбуката (както се изразяваш), а трябва да почнеш наистина отначало.
А на фрий.бг можеш да направиш само статичен сайт с поддомейн на фрий.бг, не можеш да направиш сайт с WP там, то там пише какво може и какво не.
 
От: Beginner в WP. :)

Ок, мерси, почвам HTML и после PHP. Щом ще е полезно за WP темите, значи ще го науча. От линковете, които си дал има информация в уроци.нет и за двете. :)

Благодаря ти още веднъж :)
 
От: Beginner в WP. :)

PHP-то не е задължително, но на мен ми помага да правя малки корекции по WP темите, които не ми харесват. Например, когато искаш да си направиш страница на сайт, а не блог, но вземеш темата на блог нали ти излиза кога е написана статията, автора което не трябва да има в една обикновена страница. Г/д с това ми помага PHP-то :) Късмет ти пожелавам :|
 
Значи си упорит - е добре :)

Разкарай xampp-а. По-добрата алтернатива е тази - ampps (линк за теглене). По-добро е защото освен всичко необходимо в пакета имаш и инсталатор на различни CMS системи, включително и wordpress.

Проблема в това е, че блога ти ще бъде на домашният ти компютър, а ако искаш сайта да просъществува да го включваш за 5-6 часа няма да ти свърши работа. Помисли си за хостинг (и не ти казвам безплатен - защото там най-много да се напариш и нищо да не постигнеш). Има доста компании предлагащи хостинг с смс и такъв за по 3 лева на месец.

Ако все пак си останеш на варианта с локалната машина - нещото в първия параграф ще ти свърши перфектна работа. Съдържа всичко необходимо Apache, Mysql, PHP.

За да подкараш апачето -> влез в скайп -> tools -> options -> advanced -> connections и премахни отметката пред Use port 80 and 443 as ....
Ако нямаш друго приложение работещо на този порт вече ще можеш да стартираш апаче без проблем.

Що се отнася до книжката за wordpress - http://codex.wordpress.org/ това е най-точния и обемен ресурс.
 
От: Beginner в WP. :)

Благодаря на всички за помощта. :) Като приключа с HTML ще мина на това, което ktomov ми е изпратил за Wordpress, явно от първоизточника е най-добре да се чете.

Иначе за това къде ще бъде хостнат блогът може би не съм се изразил правилно. Аз искам да бъде някъде на сървър, където всеки по всяко време да може да го вижда (в смисъл да си има даден домейн). Просто тази година учителят ни по информатика ни направи няколко допълнителни часа за това как да си правим сайт с Dreamweaver (доста основно ни го демонстрира, а и аз може би не обърнах особено внимание тогава). От тогава си спомням, че самият сайт се правеше с помощта на програмата и на нашия си компютър и после когато е готово всичко само се качваше някъде в интернет на даден сървър. После ако искаме да сменяме нещо по сайта пак го променяхме на компютъра и после го качвахме наново. От там съм останал с впечатление, че когато се работи с подобен вид програми Dreamweaver, WordPress и други, които не знам трябва да си направим всичко на нашия домашен компютър и после вече да го качим на сървър (безплатен или платен). Може би не е точно така? :)

Благодаря отново на всички :)

Иво :)
 
Грешно си разбрал. Dreamweaver е просто редактор за кода с база от шаблони, които лесно можеш да редактираш.

Wordpress от друга страна е CMS (Content management system), която по принцип не можеш да подкараш на домашния си компютър, защото се състои от набор php скриптове, които за да работят имат нужда от php модул към някой от популярните http даемони като apache, nginx, litespeed.

Ако възнамеряваш да се занимаваш с wordpress, не ти трябва домашния компютър за редакция. Купи си хостинг и домейн. След това можеш да ползваш fantastico за лесна инсталация на wordpress - става с два клика. Ако хостинг доставчика ти не го поддържа, можеш да следваш инструкциите тук http://codex.wordpress.org/Installing_WordPress

След това, почти всичко ще можеш да го редактираш от админ панела на системата.
 
От: Beginner в WP. :)

Давай смело. Колкото повече неща развалиш по системата, толкова по-бързо ще се научиш. :mrgreen:
Важното е да не се отказваш.
 
От: Beginner в WP. :)

Ок, така ще направя, като приключа с ХТМЛ-то, ще изчета това, което е codex.WP... и после ще го намеря това фантастико и ще действам с него. :)

Мерси отново :)
 

Горе