BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Не бъркайте нещата :)
Балона на имотите още не е изпуснат до края - трябва около 40-50% спад за да се достигне реалната стойност.
A в момента се надува в земеделска земя - в момента кредитирането е насочено на там, субсидиите и те, и най-важната компанентна хора с нулев опит в земеделието и земите купуват на текущи цени спекулативно, доходността от рента в момента е 3-4% - земята ще е следващия спукан балон.



Всички други декретни пари, демек хартийките освен за тоалетна хартия, тапети и подпалки друга реална полза нямат :D

Добрият имот никога не е поевтинявал. Можеш да направиш справка с топ локациите в София. Ако не вярваш, че има квадратен метър над 1500 евро, е има. :) По същия начин е и на други места.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Добрият имот никога не е поевтинявал. Можеш да направиш справка с топ локациите в София. Ако не вярваш, че има квадратен метър над 1500 евро, е има. :) По същия начин е и на други места.

Няма имот, които да не губи стойността си :)
Има два фактора в настоящето - амортизация и обезценка. Като имоти много ги мори тези фактори. Отделно имаш фактор ликвидност. Спирам до тук, че ако изброя и рисковате свързани с имоти, няма ми стигне нощта.
Разбира се че топ качеството ще си пази стойността спрямо някоя панелка. Но реалната стойност на този топ имот е съвсем различно, както и пазарната стойност.
Няма ликвиден имот от които и да е сегмент да не е паднал от пика си през 2008. Я ми кажи каква е доходността от наем на такъв имот, под 4% нека позная :)
Гледай реалните сделки, не оферти купува продава

@Домайнер - златото няма падне, заради фактора БГ :)

@Роад, разлика в няколко стотни от грама и минаваш в друга категория, и ще ти направят отбив. Не се притеснявай това е Кругер, то е 22 карата другите 2 карата са базов метал, трудно ще го олющиш все пак имаш и капсули. Съвсем различно е да имаш 24 карата чисто без капсула, че да се чудиш кво да го правиш :)

Абе ако ще го караме на батаци, една от най-добрите форми на пари е алкохола - така че по нашите ширини ракия! А наздрве :)
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Аз съм си решил проблема. Ако усетя че нещата ще тръгват на зле -> UK.
Нич не ми се занимава. Моите родители си изгубиха половин живот в преходи. Аз не искам така. До 4 години ако няма никакъв усет на напредък......
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Е как да не падат цените , Докторска Градина имаше доста сделки в пика на имотите в рамките на 3-5к евро на м2!!!!!
Сега едва ли ще даде някой повече от 2.5к дори и това ми се вижда много.

Разбира се, че доходността е около 4 %, при това ядовете от ремонти не трябва да се забравят
 
От: От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

златото няма падне,

Не бъди толкова сигурен.
Една златица спокойно може да има цена чувал картофи. Или един хляб дори.
Когато нямаш енергия - храна и топлина, плащаш каквото ти поискат. Стига да имаш с какво да платиш.
 
От: От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Не бъди толкова сигурен.
Една златица спокойно може да има цена чувал картофи. Или един хляб дори.
Когато нямаш енергия - храна и топлина, плащаш каквото ти поискат. Стига да имаш с какво да платиш.

Вискяре, да беше цитирал целя ред - златото няма да падне, заради фактора БГ
Златото е борсова стока и предлгането от страна на БГ е нищожно на фона на 190 000 тона изкопано злато превърнато в монети, кюлчета, обици, пръстени и каквото се сетиш.
Утре като спрат печатниците, разбира се че златото ще върви на юг :)
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Благодаря за всички за изказаните мнения.

Според мен е добре да се направи следното уточнение: Независимо колко пари има човек е добре те да се разделят на 3 части.

Една част се заделя за черни дни - това са пари на които можеш да разчиташ ако си загубиш работата, здравето или при друг внезапен срив. Случва се и всеки трябва да е подготвен . На тези пари не им се търси доходност, а ликвидност. Най-добрият вариянт е срочен депозит - там дават лихва, която тушира до някъде инфлацията, могат да се изтеглят по всяко време, дори и не на падеж ако си на зор, гарантирани са от държавата и е малко вероятно банка да фалира, а и могат да се държат в различни банка, не само наши а и в чужбина.

Моят въпрос беше насочен към тази част от парите с които разполагаме. Ако човек не е подготвен за черни дни, значи живее в риск, със стрес и не е добре да мисли за големи неща, като инвестиции например.

Втората част е добре да се инвестира при разумен риск и печалба. Това обикновенно е работещ бизнес. Собствен или чужд (акции, дялове, прочие). Задачата на тези пари е да носят пари дългосрочно. Инвестираш сега, и чакаш печалба след време. (ако през това време ти трябват спешно пари можеш да ползваш тези от банката).

Третата част от парите се инвестира във високо рискови високодоходни авантюри - можеш да спечелиш много пари бързо, но можеш и да ги загубиш. Тук попада forex-а например. и не само.

Казвате злато - съгласен съм, че това са истинските пари с най-малка обезценка.

Но как се купува, съхранява и продава злато? Какви са разходите? (риска е ясен - да му падне цената рязко точно когато ти трябват парите)

П.П. нека наместим правилно парите за черни дни първо и после говорим за инвестиции в земя, имоти, и какво ли не. Мисля, че това е пътя. Много хора които нямат 2 лева в джоба (но имат много кредити) мислят само за стани богат за 2 дена схеми.... Инвестицията е важна, но е втората стъпка. Първата е да се натрупат малко пари, които да се инвестират. Могат да се инвестират пари които ги нямаме, но аз не съм фен на тази идея, защото не желая да вземам пари на заем, които да рискувам.
 
От: От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Вискяре, да беше цитирал целя ред -
Не съм го цитирал, защото исках да обърна внимание на един от аспектите -цената в крайна сметка се определя от ситуацията и нуждите.
Една цена е динамична променлива.
Със злато не можеш да се нахраниш. Докато със семе можеш - било като го изядеш, било като го засееш.
В съвременния свят цената на златото е относително константна. Но самия съвременен свят аз не мога да го приема за константа, гледайки какво се случва. Само през ХХ век се случиха няколко периода, когато имаше по-важни неща и цената на златото не бе особено въодушевяваща за доста хора.
 
От: От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Не съм го цитирал, защото исках да обърна внимание на един от аспектите -цената в крайна сметка се определя от ситуацията и нуждите.
Една цена е динамична променлива.
Със злато не можеш да се нахраниш. Докато със семе можеш - било като го изядеш, било като го засееш.
В съвременния свят цената на златото е относително константна. Но самия съвременен свят аз не мога да го приема за константа, гледайки какво се случва. Само през ХХ век се случиха няколко периода, когато имаше по-важни неща и цената на златото не бе особено въодушевяваща за доста хора.
От 5к години се търси и има доверие в златото, за 50 години няма как се загуби. Златото е пари, и като всяка друга стока парите са подвалстни на пазарните закони. Цената ще падне или качи - не щото сме изкопали 1т злато повече или по малко. А ще качи и падни от корернно различни фактори.

И недей забравя в реално изражение от хиляди години 1 униця злато купува равен брой реални стоки !


За това казах трябва да знаеш какво правиш, като спрат печатниците е нормално да падне цената, но на този етап света си върви към хиперинфлация и докато е така си взимам злато.
Като всичко, що се сещаш трябва да си наясно с рисковете. Земята от своя страна има много големи рискове и ти много добре го знаеш- само разлика от ефективно екплоатиране може да бъде в пъти повече от неефективното. Само едно капково напояване сигурно едно 100% увеличава продукцията на единца площ. Земя със земя няма една и съща има десетки тънкости. А и земята не можеш си е вземеш в джоба и беж :)

Не случайно има 5 инвестиционни класа :) И е задължително да си наясно какво правиш със всеки един от тях :). В БГ само си знаят депозити и до там :D
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Ако мислите наистина дългосрочно купувайте... земя. Няма по-добра инвестиция от земята, тя може да се обработва, може да се строи на нея или просто може да ви пази парите. Но все пак внимавайте от къде купувате земята и с какви цели.

Иначе отностно парите за черни дни, най-добре в банка.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Земята може и да се облага с данък, може да се обезцени (ако се спре с това безумие да се дават субсидии и да се налагат квоти), не е ликвидна (не може да я продадеш на добра цена веднага и може години наред да не намериш купувач). Златото е ликвидно, трудно е да се обложи с данък или конфискува, ако има законодателни промени може да се продаде на черния пазар.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Момчета не бъркайте нещата - златото е ПАРИ! Земята е фактор на производство, който при правилна експлатация носи бъдещи ползи.
Функцията на истинските пари не валути, е именно да не можеш да им контролираш масата. И кое е това което не може се контролира и се възпроизвежда еми златото!
Не случайно хилядолетия злато и сребно са били пари.

Има големи рискове имот или земя - политически, природен, застрахователен, кредитен, ликвиден, военен,риск от експлоатация и т.н - винаги може да падне пазарната стойност, но измерено в реална стойност като злато няма промени. Просто като се готивите за политически и икономически батаци, по-добро от златото няма! Най-малко ликвидността и до там. Утре ако политически решат да падне борда и евро лев стане 4 това моментално ще се трансофирма във вътрешна инфлация или иначе казано спад на покупателна спобсност, е имота или НИ ви носи загуба :) Нещата не са прости трябва си акъл се инвестира. То е и като сайтове - някой може ти каже ИТ е най-доборото но има тонове рискове - най-малко гошо пусне някоя нова гадинка и толкова със сайта ти :)
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

БТВ, като говорим за злато, тъй като ти трябва депозит за съхранение, някой наясно ли е, дали мога да ползвам депозитна кутия на чуждо име. Как стои въпроса с достъпа до трезора?
Ще кажете за какво ти е- за всеки случай, при развод може да се изисква отваряне на кутията и жена ти да ти прилапа половината, дори и да не го заслужава:)
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Защо не си сключил предбрачен договор? Можеш да го направиш и след брака. Обаче е рисковано, ако ме разбираш...
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Затова договор се сключва преди брака, а не след това. Обаче тогава малко хора се сещат. Много конфликтни ситуации могат да се избегнат, ако предварително се договорят нещата. Или пък да се създадат други.

Проблемът може да се реши просто като се сключи формален или неформален договор вместо брак. Сключването на брак не е най-разумното нещо, което може да се направи.

Защото когато сключите брак, това означава да сключите договор, условията по който ще се определят не от вас, а от трета страна - държавата. Дори и да имате договор в комплект с брака (предбрачен договор, следбрачен договор), пак държавата може да обяви определени клаузи от този договор за нищожни. Тоест става така, че сключвате договор, който може и да се окаже невалиден. По всяко време държавата може да приеме закон, според който определени клаузи от предбрачния ви договор са невалидни и/или ви се вменяват съвсем нови задължения във връзка с брака ви.

Единственото полезно нещо е, че ако се бракувате няма да плащате данък върху дарението когато дарявате или получавате дарение от съпруга/съпругата.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Роад, винаги има начин къде да го скиреш и укриеш - близо 2 милярда диши по света точно това правят :)
Все пак трезор за няколко унции злато не е оферта - търси ways to hide gold
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Златото и ценните книжа са най-сигурни, но и най-малко ликвидни. ( злато $ за 1 унция - около 400$ през 1995г. , сега е около 1500$ )
За да има реална печалба от валутни инвестиции, трябва да се превъртат големи суми пари, за кратко време.
Според мен е най-добре инвестициите/спестяванията да се разделят между големите валути, EUR, USD, JPY, CNY и GBP. Обикновено, когато някоя от тях пада, другите растат.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

А още по-обикновено е всички хартиени валути да падат спрямо ценните метали.
 

Горе