BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Приятно протестиране, чудесен ден е за това :)
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Чета, чета и се чудя. Защо ви е да спестявате, защо ви е да си запазвате покупателната способност на парите?
Като гледам май съм малко по-възрастен от повечето тук. И мога да ви кажа, че дребния спестител винаги губи от спестяванията си. Няма значение в какво и как ги инвестира. И като казвам дребен спестител, имам предвид суми да кажем до 100 к лв/евро/долара - трудно е да се определи точната граница, под която губите, а от един момент нататък (когато парите са повече) загубите са такива, че не ви притесняват. Бил гейтс знаете ли как го боли оная работа, като загуби 1-2 милиарда от стойноста на майкрософт - ама хич не го боли.
Та за най-добрата инвестиция - от почти 50 г. си живот, мога да кажа, че най-подходящата инвестиция съм направил в спомени - кръчми, екскурзии, почивки, развлечения, подаръци за близки хора - ей такива неща. Не че нямам и други инвестиции, но не ми изглеждат много смислени, макар и някои да са печеливши. Не забравяйте - парите са само средство и не трябва да се превръщат в самоцел. Какъв е смисъла да се опитваш да запазваш сегашната покупателна стойност на нещо за бъдещ период, след като тази покупателна стойност можеш да я ползваш още сега? Харчете ги тези пари за това, което ви харесва, за себе си и за близките си хора - няма смисъл да ги събирате!
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Чета, чета и се чудя. Защо ви е да спестявате, защо ви е да си запазвате покупателната способност на парите?
Като гледам май съм малко по-възрастен от повечето тук. И мога да ви кажа, че дребния спестител винаги губи от спестяванията си. Няма значение в какво и как ги инвестира. И като казвам дребен спестител, имам предвид суми да кажем до 100 к лв/евро/долара - трудно е да се определи точната граница, под която губите, а от един момент нататък (когато парите са повече) загубите са такива, че не ви притесняват. Бил гейтс знаете ли как го боли оная работа, като загуби 1-2 милиарда от стойноста на майкрософт - ама хич не го боли.
Та за най-добрата инвестиция - от почти 50 г. си живот, мога да кажа, че най-подходящата инвестиция съм направил в спомени - кръчми, екскурзии, почивки, развлечения, подаръци за близки хора - ей такива неща. Не че нямам и други инвестиции, но не ми изглеждат много смислени, макар и някои да са печеливши. Не забравяйте - парите са само средство и не трябва да се превръщат в самоцел. Какъв е смисъла да се опитваш да запазваш сегашната покупателна стойност на нещо за бъдещ период, след като тази покупателна стойност можеш да я ползваш още сега? Харчете ги тези пари за това, което ви харесва, за себе си и за близките си хора - няма смисъл да ги събирате!

Извинявай, ама това е глупаво!

Познавам много хора на различна възраст които са си поживяли както ти предлагаш когато са имали и са пропиляли всичко. Сега нямат пари за хляб. Аз не искам да се озова в тази позиция. И не го пожалавам на никой!

Глупаво е да харчиш всичко. Сори ама е така. Е, ти си харчи, живей си, не те укорявам. Но не е добър съвет... Е, тъпо е да се трупа всичко и да се ограничаваш, мярка трябва да има.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Не мисля, че е глупаво това което съм написал. Обаче четейки написаното от теб оставам с впечатление, че глупаво си ме разбрал. Никъде не съм казал да се харчи всичко. Казах, че излишните пари - тези, които не влагаш в бизнес и в развитие трябва да се инвестират в радости за теб и близките ти. Надявам се да усетиш разликата. Има разлика - един изкарва печалби от бизнес - глупаво е да гио влага във валути или безсмислени активи като имотите. Естествено е добре да се влагат в смислен бизнес. Никоя валута или имот не могат да тои донесат печалби колкото активен бизнес. А излишните пари, тези за които не можеш да намериш бизнес е добре да се харчат веднага. А ако говорим за някакви 100-200 лв. който ти остават в края на месеца от заплата - това вече е друго. В каквото и да ги вложиш такива суми все ще си на загуба.
 
  • Like
Реакции: snux
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Новият въпрос е в коя банка.....
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Накрая ще стане от кой дилър на злато :) и къде да го съхранявам - има време но и на този въпрос ще му дойде времето

А до тогава:

[video=youtube;eek_854zw_4]http://www.youtube.com/watch?v=eek_854zw_4[/video]
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Да знам, чел съм го и това не е от вчера - да правиш волфрамови фалишификати.
Давам жокер монетите няма как да се фалшифицират :) Поне още няма намерен фалшификат на инвестиционите монети. А това само говори, че цената на златото ще върви в една посока, умните от рано се сетиха :)
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Това с волфрама го правят само при дебели кюлчета. Тънките монети на практика не става да се фалшифицират по този метод (за други методи не знам).
 
От: От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Това с волфрама го правят само при дебели кюлчета. Монетите на практика не става да се фалшифицират по този метод (за други методи не знам).

Да забравих да допиша - най-стават с 400 унциевите кюлчета - всичко до няколко унции просто забрави да стане.

Има друг начин, ако някой го е шубе, но е свързано с разход - взимаш малките монети и ги стопяваш в леярната в едно голямо кюлче, проблем е че няма да е толкова ликвидно като например кюлче от Валкамби но все пак е сигурно :)
 
Последно редактирано:
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

По-горе си редактирах коментара - фалшифицират се и монети, но само за по-дебелите е практично. Производителят на фалшиви монети tungsten-alloy.com предлага изработката на фалшиви монети и кюлчета (на снимките се виждат монети от 1 oz, предполагам, че предлагат не по-малки от тях).

Производителят на изделия от волфрам tungsten-alloy.com има много добра стратегия за вирусен маркетинг. Не знам дали наистина имат много клиенти, които си поръчват фалшиво злато, но много хора ще ги имат предвид когато им трябва нещо друго от волфрам, защото сайтът им е доста популярен.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

За малко по обиграно око и човек свикнал с допира веднага разграничава фалшификата от реалното, като всяко друго нещо трябва си време се проучи и се разбере!
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

А как стои въпроса със съхранението на златото? Не е ли същата схема - купуваш, даваш на някой да го пази срещу хартия, и след време се оказва налична само хартията или част от нея (другото е обложено с кипърски данък). Вариянта под възглавницата не ме привлича много, особенно ако е в малки монети. Относно трезора - има достатъчно истории за опразнени трзори при различни обстоятелства (нямаш доказателсто че е имало злато ако си решил да го пазиш в тайна, иначе другото е пак срещу хартия).
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

А как стои въпроса със съхранението на златото? Не е ли същата схема - купуваш, даваш на някой да го пази срещу хартия, и след време се оказва налична само хартията или част от нея (другото е обложено с кипърски данък). Вариянта под възглавницата не ме привлича много, особенно ако е в малки монети. Относно трезора - има достатъчно истории за опразнени трзори при различни обстоятелства (нямаш доказателсто че е имало злато ако си решил да го пазиш в тайна, иначе другото е пак срещу хартия).

Швейцарски трезори не те ли устройват - колега около 2 милиарда души по света като почнеш от Турция, преминеш през арабите, стигнеш до Китай и Индия, имат злато и успешно го пазят и съхраняват някак си не представлява голям проблем. Неволята и креативнота ражда чудеса :) Най-добрия вариант за съхраняване никой да не знае какво имаш, за другото има стотици места къде да си скриеш златото - пиши how to hide gold в нета и ще излязат десетки ако не стотици примери, за толкова ще се сетиш и ти!
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Не знам как стои въпроса с трезорите, но банкова сметка без гражданство там, доколкото знам от един бивш колега, не можеш да отвориш. Освен ако не е няколко милиона, тогава ще си затвори очите банката :)
А иначе тук трезора на БНБ едва ли някой ще го наплющи, но доколкото знам се чака за касетка с години там.
Тук някои трезори имат застраховки до 10-20 к евро, но въпросът е как ще докажеш после, че си го имал това злато...
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Ако искате да ви прекопаят безплатно градинката пред блока (или на село) - пуснете слух, че има заровено злато. Може да заровите малко железа за да заблудят металотърсача.

Това със златото е голяма комедия - изкопава се изпод земята, а после пак там се закопава (само че на монети и кюлчета). Само се повишава ентропията във Вселената - в това живите организми са много добри.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Да бе Хепи голяма комедия им е на Швейцарците - в кръга на шегата :)

В момента се сещам за десетки места къде можеш скриеш злато в апартамент, дори Красимир Петров спомена за един много як начин, просто начини бол - крадиците като влязат така трябва е окрито, че и да искат да не го намерят. А и крадците нямат много време, като си със СОД въпрос на няколко минути - то това е минуса на златото, но можем кажем парите в банка дето пък ги яде ифналцията :), банката да изпофалира или ти секвиситират парите както в Кипър :)
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Блага Георгиева каза:
Къде е най-сигурно да скриете парите си? На този въпрос всеки крадец и полицай ще ви отговори, без да се замисля - в банката. Въпреки това обаче над 80% от семействата у нас кътат у дома между 2 и 10 хиляди лева.

http://www.24chasa.bg/Article.asp?ArticleId=19266
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Обществен трезор:

ПИБ (до 12/35/40 см) - 360 лв за година.
СОД Варна (височина 7-8 см, ширина 22 см) - 108 лв за година.
Алианц Банк България - 10 лв на месец = 120 лв на година, имат и някакви пощенски кутии по 2 лв месечно (не ми е ясно може ли да се получава поща в тях или е само за документи от банката).
ОББ (височина 5см) - 120 лв за 360 дни.
ЦКБ - линковете към тарифата водят до грешка 404
Уникредит Булбанк - "по ценова листа в банковия клон" (крият цените)
ДСК - в тарифата им няма информация, но пише:

Предоставяне на информация при издирване на трезорни касети по искане на клиент - за всеки отделен наемател независимо от броя на клоновете - 18,00 лв

А в тази новина пише, че банката сама си организирала обир и взимали 160 лв на месец за услугата по "пазенето" на ценностите.

Май ще излезе по-изгодно ценностите да се заравят някъде вместо да се плаща за обществен трезор (който е магнит за крадци).
 
Последно редактирано:

Горе