BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Златото и ценните книжа са най-сигурни, но и най-малко ликвидни. ( злато $ за 1 унция - около 400$ през 1995г. , сега е около 1500$ )
За да има реална печалба от валутни инвестиции, трябва да се превъртат големи суми пари, за кратко време.
Според мен е най-добре инвестициите/спестяванията да се разделят между големите валути, EUR, USD, JPY, CNY и GBP. Обикновено, когато някоя от тях пада, другите растат.

А когато всички валути падат спрямо реалните активи кво правим :)
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

А когато всички валути падат спрямо реалните активи кво правим :)

Ако всички валути падат спрямо реалните активи, значи че всички падат едновременно и нема да има кой знае какви промени в кръстосаните индекси.

Въпроса е какво ще да се е случило с реалните активи на такова световно ниво, че да ударят и да падат едновременно всички валути. :) Аз се сещам само за лоши работи, след които най-малкия проблем ще са парите.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Ако всички валути падат спрямо реалните активи, значи че всички падат едновременно и нема да има кой знае какви промени в кръстосаните индекси.

Въпроса е какво ще да се е случило с реалните активи на такова световно ниво, че да ударят и да падат едновременно всички валути. :) Аз се сещам само за лоши работи, след които най-малкия проблем ще са парите.

Колега, виждам имаш некви интерси във форекса, но нека ти го кажа аз човек с доста години по борсите :) Ако ще гледаш кросовете гледаш сравнителната обезценява. В момента всички резервни валути се печата бясно :)
Виж която и да е валута спрямо злато, виж паричната база, виж паричното предлагане гледай M3, гледай нива на дългове - просто няма такава силна валута, която да не се печата. Не случайно ако беше чел 1-ми пост в темата, щеше разбереш кое как е:) Дерзай :)

Решението на проблема е едно и то е монетарно злато!
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Само балъците се набиват в злато :) Аааа и треперковците естествено :D
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Решението на проблема е едно и то е монетарно злато!

Поста го четох, а и аз казах че, златото е най-сигурно, просто не е толкова ликвидно. :)
Иначе печатането се измества здраво от електронните пари с цел намаляване на разходите.
Освен това не виждам как ще се сринат драстично всички валути едновременно, без да се случи нещо крайно, като кризите след войните.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Поста го четох, а и аз казах че, златото е най-сигурно, просто не е толкова ликвидно. :)
Иначе печатането се измества здраво от електронните пари с цел намаляване на разходите.
Освен това не виждам как ще се сринат драстично всички валути едновременно, без да се случи нещо крайно, като кризите след войните.

Хехе ти ме уби не било ликвидно?!?
Я иди в който и да е златар да видим няма ли ти го вземе, одма ще ти го вземе. Да не говорим ако отидиш при по-големите борси в Солун, Истанбул или Атина. Да не ти говоря за световните пазари в Хонконг, Ню Йорк,Лондон и т.н
Има висока ликвидност златото, то е ПАРИ, докато е пари ще има висока ликвидност - а това си свойство го има от хилядолетия на сам :) Няма проблем да идеш и обмениш злато срещу реални активи!

Тук говорим за спад в покупателна способност, не за сривове - достатъчно е да губиш по 7% покупателна способност и за 10 години ще ти трябва двойно повече пари да си купиш каквото и да е. Въобще не трябва те топлят валутните курсове - да Ако долара се обезцени със 200% а Еврото със 150% то еврото ще е по скъпо :D Като вкараш сравнителна обезценява така се получава. Но в абсолютен план е друго :)

Никой не го бърка разхода за печатането :) 6 цента е дали ще напечата 1 доларова банкнота или 100 доларова :) Още по-лошо е че вече са ел.парите, контрол нулев.
 
Последно редактирано:
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

А какво правим, когато спрат да печатат (което ще се случи) и златото падне надолу?
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Когато спрат да печатат - продаваш златото и ставаш много богат. Проблема е, че не знаеш дали са спрели да печатат или само така са казали по телевизора.

Когато спрат да печатат златото няма да започне да пада, а ще спре да нараства. За да пада златото трябва или да се е балонирало, или да започнат да изтеглят пари от обращение.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

А какво правим, когато спрат да печатат (което ще се случи) и златото падне надолу?

Сладкия момент е тогава. Тогава си купуваш всякакви реални активи :) и то ще имаш кеш за много :)
Лесно ще го разбереш - като спрат да печатат, вдигнат лихвите свият кредита и настане дефлация. Най-добрия момент е да продадеш, като няма да има политици в политиката и всичко го решава пазара. Докато се случи това златото ще е съвършеният актив за защита срещу политически идиотизъм.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Злато. Макар че след балона със среброто уж златото било наред. Абе и с двете няма да се сгреши според мен.

chart.asp


Колкото до UK - едва ли ще се дръпнат. Още до като бях там хората не искаха EU, но даваха по телевизията тогава за някакви изследвания, че ако напуснат EU зоната хем те ще патят, хем всички останали. Прекалено много пари са вложени. Пък и с кого ще търгуват?
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Защо не инвестиционно?

Няма разлика :) просто си говорим за 24 карата, които Централните банки го купуват за да вържат с малко твърди активи или да диверсифицират евро доларите си резерви, за да пооправят малко паричната база - зад нея да стоят реални активи!
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Златото очаквам да се насочи към 1800$ скоро, но първо може и да падне под 1500$ ;). Като цяло тренда ще си продължи нагоре, просто в момента го накупуват от по-ниско.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

UBS предрича „силен подем при златото“ през тази година (25.02.2013 18:30)

Goldman: Златото навлиза в мечи пазар (26.02.2013 11:47)

Инвестор.бг каза:
Анализаторите на банката ревизираха надолу и прогнозата си за следващите 12 месеца - от 1800 на 1550 долара за тройунция

Златото вероятно навлиза в мечи пазар на фона на все по-осезателното възстановяване в САЩ и колапса на златните борсово търгувани продукти (ETP), съобщава Bloomberg, цитирайки Goldman Sachs Group Inc.

Банката понижи тримесечната си прогноза до 1615 долара за тройунция от 1825 долара за тройунция. Анализаторите на Goldman ревизираха надолу и прогнозата си за следващите 6 и 12 месеца до 1600 долара и 1550 долара съответно от 1805 долара и 1800 долара.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Правилото е в каквато валута ти плащат, в такава спестявай :)
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Правилото е в каквато валута ти плащат, в такава спестявай :)

Някакви аргументи в защита на тази позиция?

Повечето българи са бедни сега, защото инфлацията изяде каквото са имали преди, а вече не могат да спестят (възрастни са вече, не им върви бизнеса както преди, доходите им не стигат да пестят и т.н.)
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Хепи каквот ти каже Голдман, прави обратното закон божие е това.

Това със спествявания във валута в която получваш е можеби най-глупавото - 97г. хората имаха пари за апартаменти в лв. и след няколко месеца от тях нищо не остана :)
Идеята да спестяваш в актив който ти пази покупателна способност, уви това не са книжните пари!
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Като ти плащат в лева в момента, в който ти прехвърлиш парите си в друга валута ти губиш част от тях за ради комисионните :) Разбирам страховете, че може да дойде момент като през 97г. , но все пак никоя валута не е напълно стабилна. Еврото в момента не цъфти, в щатите се говори за сериозен финансов проблем и падане на икономиката, ако не се преодолее, в Китай ако хората решат, че искат демокрация и организират бунт също ще има сериозна криза...

Считам, че нашата валута в момента е много стабилна. Не помните ли, че точно заради кризата през 97г. бяха въведени много сериозни ограничения на банките, например какъв процент от парите трябва да са собствен капитал, изисквания за заемите и още мнооого неща.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Колега нещо са ти объркани понятията, ние сме вързани към еврото - а еврото се обезценява :)
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Знам, че сме вързани към еврото. Аз не говоря конкретно за нашата валута. Както и да е, излизам на протест :)
 

Горе