BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

N1ck

Active Member
Събитията от последните дни ме връщат към 97 година... беше тежко, най-вече заради инфлацията която буквално изяде всички спестявания на хората.

Не казвам, че това може да се повтори. Но е вероятно.

На практика ситуацията е следната:

1. Лева го крепи единственно валутният борд. Падне ли борда лева заминава. Тази вероятност витае във въздуха от известно време.
2. Еврото е измислена валута без бъдеще, казват експертите. Дават му различен живот - от година до 10... Не вярвам скоро да 'изчезне'.
3. Долара си е 'плаващ' - американката икономика не се разва на добри времена.
4. Британците се дърпат от EU и има голяма вероятност да се откачат. Те така и неприеха еврото. На път са да излязат от съюза и добре ще направят, въпроса е какво ще стане с паунда?
5. JPY и CHF са бетон от години, но на практика няма депозити в тези валути в български банки. (има но лихвата клони към 0)

Ясно е, че парите в банка не са инвестиция. Те са пари за черни дни - трябва да ги има. Въпроса е в каква валута е добре да се държат парите за черни дни? Добре е да има някаква лихва върху тях, все пак тя до някъде тушира инфлацията.

И така, какво мислите по въпроса?
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

В истинските пари - злато :)

1. Лева няма падне икономически, а политически - с идването на ултра леви идеии го пиши паднал от раз!
2. Евро кризата още не е дошла, ще стават големи батаци гледай Испания и Италия и яж пуканки, такива печатаници ще видим че ти е бедна фантазията - да живее социализма!
3. Долара по дефаулт се печата, вече с по 85 милярда на месечно.
4. Паунда с ЕС и без ЕС е загубен на обезценка, най-яко печатаната валута увеличила монетарната база 3но за 4 години е УК
5. Явно си сбъркал понятието бетон, Япония искат борят дефлацията с якооооо печатане, в прочем те от 20 години не са спряли печатници(не случайно от толкова година са и в цикъла на рецесията), Япония ще фалира в обозримото бъдеще. Франка да беше силен до момент в който не стана прекално скъп и не го вързха за еврото на 1.20, а както вече разбрахме еврото е надолу.

Най-доброто до онзи ден беше Норвежката крона - в момента света е във валутна война и константни дефицити и печатници.

Затова златото - safe heaven-a на инвестициите.

Хайде сега колко, ще ми дадеш за тази консултация :D
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

А дали да се инвестира ли да се спестява е по-правилно е отделен спор.

Златото (спрямо реалните стоки) може и да не се обезцени много, обаче и не може да се очаква доходност (измерена не в хартийки, а в реални стоки - примерно с 1 кг злато ще купиш едиколко си килограма храна).

Златото не е за инвестиране, а за спестяване (тоест ако искаш да загубиш по-малко - купуваш злато). Ако искаш да спечелиш - трябва да инвестираш (т.е. да поемеш риск).

Защо губиш когато спестяваш в злато? Защото има разлика между цената "купува" и "продава". Примерно купуваш днес злато на стойност 1000 хляба. Продаваш го след няколко години за 950 хляба. На загуба си само с 50 хляба. Ако беше спестявал в хартиени пари - щеше да изгубиш повече.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Ако си готов да рискуваш - може да спестяваш в криптовалута (към момента най-популярната е Bitcoin). Обаче сега е на рекордно висока цена (близо до предишния връх) и не се знае дали няма да има голяма корекция (и после да продължи нагоре). При Bitcoin няма как да търгуваш на маржин - просто никой инвестиционен посредник няма да си вкара такъв таралеж в гащите.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Хепи нали сме говорили на тема за злато.
В момента всичко печата и харчи - докато паричната маса се увелича спрямо стоките и услугите, покупателната сила на валута спада. А спад на пок. сила е равно на увеличена цена на злаото.
Разбира се, че златото не може ти даде дивидент, лихва, рента, няквка доходност - но златото ти дава инфлациоенен хедж и защита от политически идотизъм.
В моя портфейл е структуриран с малко злато, поел съм по-големи рискове и съм инвестирал в акции и други реални активи. Дори почвам мисля за чистене на още хартийки в различни РЕАЛНИ АКТИВИ.
Вярвам, че ни чакат силни години на инфлация, а всички хартийки в такива времена са губещи - виж златото то е друго.

Трябва си експертиза в това което правиш :) Като мине 2к златото какво ще си кажем е да бях взел както той каза на тези нива, никой нищо не карам изразявам мнение. Реалността е такава, че ти трябва двуцифрена доходност, че да се сбориш с инфлацията и да си с положителна реална възвращаемост!
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Вярвам, че ни чакат силни години на инфлация

Тази думичка не я харесвам. Предпочитам да казвам, че съм убеден в нещо. А не вярващ.

За да си убеден в нещо не е необходимо (нито е нужно, нито е правилно) да си вярващ в него.

Например аз не вярвам, че гравитацията е изкривяване на пространството. Аз само допускам, че това е вярно. Защото има аргументи, които подкрепят тази теория. Има наблюдения, които го потвърждават (още през миналия век са наблюдавали звездите по време на слънчево затъмнение и са видели ефекта на гравитационната леща).

Не вярвам, че 2+2=4. Аз знам, че това е така. При определени условия. Понякога обаче не е съвсем така...
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Прав си, по скоро съм убеден защото съм стъпил на много фактори за това. Вярата е различно в този контекст. Правилна забележка!
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Съглсен съм за златото, но в дългосрочен план, т.к според мен идва лек спад в близките месеци, но нека видим. Дори Сорос продава сега :)
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Съглсен съм за златото, но в дългосрочен план, т.к според мен идва лек спад в близките месеци, но нека видим. Дори Сорос продава сега :)

Сорос като ти каже добро утро, гледай къде е слънцето. Сигурно купува в огромни количества :)
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Сорос като ти каже добро утро, гледай къде е слънцето. Сигурно купува в огромни количества :)

Така е :) не е много по-темата, но имах приятел, който се заигра със златото и за 2 седмици от 10К направи над 70К (реални), но за няколко дни занули акаунта. ---->Дисциплина
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

По принцип ако случайно успееш да удвоиш (за уседморяване даже и не си помислям) - ВЕДНАГА ТЕГЛИ ПАРИТЕ И НИКОГА ПОВЕЧЕ НЕ ПРАВИ СЪЩОТО. Обаче почти никой не следва този съвет. Да продължаваш да правиш същото - е все едно да спечелиш от тотото и да изхарчиш печалбата за фишове.

Обикновено тези, които губят най-много пари в началото са имали късмет и са успели да постигнат висока доходност. Това създава нереална представа за риска и печалбата и резултатът е, че губят, но продължават да наливат още пари в сметката.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Аз самия също съм патил от тази лакомия, но с много по-малки суми разбира се. Веднъж дошли печалбите самочувствието на трейдърите се покачва неимоверно!
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Аз бих попитал в какво да инвестираме спестените пари ? :) В нещо сигурно,макар че единственото сигурно нещо в живота е смъртта....
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

В земя.
 
  • Like
Реакции: ivok
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Правилно, в имоти. Всеки купил имоти по време на криза, след години става милионер. Не става въпрос да купуваш панелки в Люлин.
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Не бъркайте нещата :)
Балона на имотите още не е изпуснат до края - трябва около 40-50% спад за да се достигне реалната стойност.
A в момента се надува в земеделска земя - в момента кредитирането е насочено на там, субсидиите и те, и най-важната компанентна хора с нулев опит в земеделието и земите купуват на текущи цени спекулативно, доходността от рента в момента е 3-4% - земята ще е следващия спукан балон.

Ако някой се готви за големи батаци ни земи ни валути ни чудесии трябват - трябва се пази стойност, трябва да се пази в супер ликвиден актив - това са злато и сребро.
Разбира се, че и имотите и земите ще имат неква стойност, но доста ще се загуби от тях. Ние не гоним актива, а запазване на покуп. стойност :)
Докато все още не може се печата злато и сребро това ще се реалните пари :)
Всички други декретни пари, демек хартийките освен за тоалетна хартия, тапети и подпалки друга реална полза нямат :D
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Както е тръгнало - в дълготрайни стоки от първа необходимост - консерви, както и калашници, пистолети - глог...валериан и мента :D
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

[off]

И аз имам една идея! Хващате първия самолет за Вегас(задължително взимаш двупосочен)! Кацаш и от там - казина, к*рви и всичко подред каквото ти душа иска! След една седмица се прибираш и НЯМА ДА ИМА за какво да се притесняваш! :)

[/off]
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

Ясно е, че парите в банка не са инвестиция. Те са пари за черни дни - трябва да ги има. Въпроса е в каква валута е добре да се държат парите за черни дни? Добре е да има някаква лихва върху тях, все пак тя до някъде тушира инфлацията.

На пари за черни дни не търси лихва а ликвидност. Важно е когато ти потрябват максимално бързо да продадеш актива. Ако йената се срине, всеки ще продава, никой няма да купи твоите.
На конкретния въпрос - Злато.
Може да направиш балансиран портфейл 50/50 злато и Евра в по-краткосрочен план.
Еврото е конвенционална валута и какъвто и срив да стане в някоя част от нея, ще си остане конвенционална.

Ако ситуацията тук стане 97ма, не се знае какво ще стане с банковата сфера.

Майката му е яко консерви и злато в буркани :lol:
 
От: BGN, EUR, USD, GBP, JPY, CHF - В какво да спестяваме?

добре де, да кажем злато ще купуваш при 200-300 лв цена на трезора на година, трябва да имаш поне към 10 к в злато, че да си струва макс 2-3 % такса само за съхранение.

Аз сега се сетих да питам, колко са допустимите отклонения от теглото при кругерандите от 1 oz ? гледам че стандартът е 33.93.
Защото предполагам, че ако са под някакво тегло, после при изкупуване ще ти дадат по-кофти цена някой ден
 

Горе