Bitcoin / Биткойн

На много дългото обяснение по-горе имам само едно изречение да добавя - разликата между златото, среброто и крипто, особено златото е, че парите, които са ти в джоба, са вързани към стойността на златото( което дори да не ти е в ръката, някъде съществува, поне част от него, а ако си толкова на зор да имаш злато, си има начини), не към стойността на дадена криптовалута( която я няма никъде - утре ако спре да работи електоенергията по дадена причина оставаш точно с 0 крипто койна).

Да, тук говорим за доста опростени концепции, но към момента реда е: злато -> пари -> крипто

Чувствай се поканен да ни обясниш как смяташ тази зависимост да се обърне наобратно в следващите 100-200 години. :)

Накрая на деня всичко, което изкарваме, имаме и обменяме е вързано по някакъв начин към стойността на златото, защото при него няма как да изобретиш повече с един клик на мишката - не и злато, което можеш да пипнеш.
 
Фен на Ричард Сталман значи.
Може би малко прекалява, но няма причина да не съм му фен :)

...просто няма грам логика една крипто цифричка да струва...
Логиката в главата ти по-реалистична ли е от това, което се случва на практика?

парите, които са ти в джоба, са вързани към стойността на златото

Накрая на деня всичко, което изкарваме, имаме и обменяме е вързано по някакъв начин към стойността на златото, защото при него няма как да изобретиш повече с един клик на мишката - не и злато, което можеш да пипнеш.
Тролваш ни, нали? :)
 
На много дългото обяснение по-горе имам само едно изречение да добавя - разликата между златото, среброто и крипто, особено златото е, че парите, които са ти в джоба, са вързани към стойността на златото...
Ох, много ти е ретро инфото.
 
На много дългото обяснение по-горе имам само едно изречение да добавя - разликата между златото, среброто и крипто, особено златото е, че парите, които са ти в джоба, са вързани към стойността на златото( което дори да не ти е в ръката, някъде съществува, поне част от него, а ако си толкова на зор да имаш злато, си има начини), не към стойността на дадена криптовалута( която я няма никъде - утре ако спре да работи електоенергията по дадена причина оставаш точно с 0 крипто койна).

Да, тук говорим за доста опростени концепции, но към момента реда е: злато -> пари -> крипто

Чувствай се поканен да ни обясниш как смяташ тази зависимост да се обърне наобратно в следващите 100-200 години. :)

Накрая на деня всичко, което изкарваме, имаме и обменяме е вързано по някакъв начин към стойността на златото, защото при него няма как да изобретиш повече с един клик на мишката - не и злато, което можеш да пипнеш.
Не съм сигурен, че те разбирам. Доларът от вече доста време не е обезпечен със злато., т.е. зад един долар не стои никакво количество злато. Нямам представа какво стои за нашия Лев, понеже не съм се интересувал как стават нещата при този борд с еврото. Зад еврото също не знам какво стои, просто основния ми интерес е свързан с долара.
 
Сега видях, че то зад никоя валута вече няма златен стандарт. Това не го знаех.
Апокалиптичния сценарии със спирането на тока на цялата земя се надявам да не се случи, но ако все пак това стане, последния проблем ще е кой какви пари в каква валута има. Пък и крипто портфейлите не се държат в RAM-та, че да изчезнат като спре тока.
 
Злато можеш да си купиш лесно, че и по куриер. Не виждам какво е толкова специалното.

При него разликата спрямо другите валути е, че може да се ползва за нещо като суровина, но по-голямата част от стойността му определено не идва от там. И то е на принципа 'даден брой хора вярват, че има дадена стойност'. Все пак е символ на богатство и лукс, а нагласата на хората не бива да се подценява като фактор. Движенията там изглежда са по-бавни и предвидими, но не е застраховано от волатилност и то (вече).

В крайна сметка и биткойните, и златото и кеша не стават за ядене :)

С крипто впечатлението ми е, че като има някакви по-големи сътресения, а и през останалото време, всичките платформи започват да забиват и става почти невъзможно да обръщаш, теглиш и т.н. Binance особено е страшна работа...
 
Много са ми странни всички, които твърдо отричат нещо, само защото не им харесва. Вие дори не знаете защо не ви харесва, но както и да е. Някога сте заели тая позиция и ще я отстоявате до край, дори и ако нещата са се променили. А то няма особено значение дали ви харесва, така или иначе. Аз също не харесвам крипто, но имам и даже го day trade-вам от доста време насам.

Каква е разликата м/у злато, сребро и криптовалута, от гледната точка на хората тук във форума, а и на всеки обикновен човек? Ако сте инвестирали в злато, много добре знаете, че златно килче по куриер никога няма да получите. Получавате едно листче на което пише, че притежавате процент от някакво злато, което стои някъде. Надявате се, че го има, но не го виждате. Надявате се, че понеже столетия наред златото е затвърдило ролята си на нещо, в което можеш да си опазиш парите от външни фактори, това ще продължи вечно. Но не си давате сметка, че последния път, когато някой си е купил нещо със злато в магазина е бил, когато хората са се избивали за тоя метал, а златната треска тогава странно много е приличала на where lambo? треската в момента.

Всяко нещо може да има стойност, стига достатъчно много хора да се съгласят, че е така. Затова и толкова непонятните за доста хора NFT могат също да имат стойност, като за да стане това изобщо не е нужно вие да участвате в цялата работа. Изобщо не е нужно да можеш да се разплащаш с дадена единица за да има стойност тя.

Що се отнася до Биткойн, единствения балон в него е самия Елон Мъск. Нищо друго не се е спукало, защото няма какво да се спука. Човека има 50М+ последователи, които са готови да си вхърлят парите в крипто без дори да са отделили няколко часа за да попорчетат малко и да вземат обосновано решение. Готови са и да продадат веднага на загуба, понеже всъност те не могат да си позволят да изгубят тези пари. Ако не ги мързеше толкова, и ако не чакаха всички за по едно Ламбо, нямаше да им се случи това.

Биткойн ще върви нагоре в дългосрочен план не защото вие виждате или не виждате причина затова, а защото човешката алчност е явление, което няма да изчезне. Когато все повече хора искат да направят пари от нещо, от което има ограничено количество, цената ще върви само нагоре, ако криптото не бъде забранено навсякъде.

Мислим горе-долу еднакво. И не само Мъск. Така наречените китове определят цената.


Първите 12 портфейла са интересни.

Ми Румбата се изхвърли като чекiа на мокър пясък, що да не го бъзикам. Ся рекламира луксозни имоти, не го закачам.
Инак прав си, забавлявам се с хорската простотия. Подозирам, че тия крипто картинки си ги продават фиктивно на себе си, то един балък да клъвне да си сторне велю и си оправили живота и на поколенията след тях!
Ако нарисувам още един пиксел дали мога да го шитна за 2 милиона???

п.с. Мъск обаче ме кефи, ползва името си да клати пазара, и изкарва къси милиарди за сметка на милиони шарани. Доги на луната, шараните захапват влакното и стискат здраво, после Доги няма на луната и продава инвестицията умножена по 20!

Докато Мъск прави къси милиарди защо не се пробваш да направиш къси хиляди. От едни 5 - 10 к примерно, които са в банка какво очакваш? Ще направиш бизнес с тази сума или какво? Най-важното е да не се вкарват пари, които не си готов да загубиш! Дори да стигна до 0 $ честно казано няма да ме е яд! Важното е, че съм пробвал! Риск винаги има. А в крайна сметка всеки решава в какво да си вложи парите така че няма да влизам в излишни спорове.
 
Докато Мъск прави къси милиарди защо не се пробваш да направиш къси хиляди. От едни 5 - 10 к примерно, които са в банка какво очакваш? Ще направиш бизнес с тази сума или какво? Най-важното е да не се вкарват пари, които не си готов да загубиш! Дори да стигна до 0 $ честно казано няма да ме е яд! Важното е, че съм пробвал! Риск винаги има. А в крайна сметка всеки решава в какво да си вложи парите така че няма да влизам в излишни спорове.
Мене ме е гнус от тия простотии. Няма фундамент отдолу. Златото си е фетиш, ама е мания откак има човечество. Крипто шитнята на всеки 3 години обира шараните, след още 3 г. се навъдили нови. Сутрин ги окосиш до вечерта поникнали нови.
 

Сайта "Икономист" за мен е един от най-явните посланици на така наречената "дълбока държава". На мен това да има централизирана криптовалута не ми харесва, но никой не ме пита и ще има.
Мене ме е гнус от тия простотии. Няма фундамент отдолу. Златото си е фетиш, ама е мания откак има човечество. Крипто шитнята на всеки 3 години обира шараните, след още 3 г. се навъдили нови. Сутрин ги окосиш до вечерта поникнали нови.

Обира ги, защото продават на загуба панически. А да те е гнус си е твое лично право. Мисля, че тук във форума сме се събрали да обсъждаме как да стават нещата, а не хейтърски да гледаме един пазар от страни и да казваме, че нищо не става от него. Ако фалирам ще се похваля със статистика, за да е полезно на някой. :) Твоя профил е негативен за всичко до което се докосне. Не знам защо изобщо ти обръщам внимание.
 
Мисля, че тук във форума сме се събрали да обсъждаме как да стават нещата, а не хейтърски да гледаме един пазар от страни и да казваме, че нищо не става от него. Ако фалирам ще се похваля със статистика, за да е полезно на някой. :) Твоя профил е негативен за всичко до което се докосне. Не знам защо изобщо ти обръщам внимание.
Изобщо не ми обръщай внимание, ръгай си трудно изкараните пари у догита, и игнорирай "философи" като мене. Не е препоръка!
Как ставали нещата - мене ми се види просто като фасул, ама някак са ви промили мозъците. Неслучайно е бъкано с реклами за хазарт - за всеки бастун си има шаран.
 
Изобщо не ми обръщай внимание, ръгай си трудно изкараните пари у догита, и игнорирай "философи" като мене. Не е препоръка!
Как ставали нещата - мене ми се види просто като фасул, ама някак са ви промили мозъците. Неслучайно е бъкано с реклами за хазарт - за всеки бастун си има шаран.

Хайде сега дай простото като фасул просветление как ще инвестираш 5 к $, за да има стойност коментара ти. Ще конкурираш McDonald's ли? И сега май е време да те светна, че това, което съм вкарал в крипто е около 15 %. Дръж си паричките в банката и не ме занимавай...
 
Хайде сега дай простото като фасул просветление как ще инвестираш 5 к $, за да има стойност коментара ти. Ще конкурираш McDonald's ли? И сега май е време да те светна, че това, което съм вкарал в крипто е около 15 %. Дръж си паричките в банката и не ме занимавай...
Изобщо не те занимавам, нито ми пука, нито те питам какво да си правя паричките.
Само се чудих как хем HODL-вате, хем store of value, хем падна почти наполовина. Чупи ми се логиката. Цената пада, държите и не продавате, и ми се кекерите на мене, че съм изостанал.
Ще кажа като Пешо мустака с оня виц - аз ако бях изостанал мене щеше да блъснеш.

Впечатлен съм че ми пазите поста с напръцкването на седалката! Не го разглеждам като инвестиция, тъкмо тия дни приятел ми се жалва какво пати с нова кола. Благодаря добре съм си с мойта, която е пълнолетна. На път не съм оставал.

С 5К $ не знам какво може да инвестираш, освен да си купиш половин тон бакър или 50 тона железен скрап... в момента е някакво рали на цените на реалните суровини. Криптото главоломно пада, пък глад за метали, чипове, видеокарти, процесори... май не се сещам нещо дето не му скача цената. Може би на имотите, ама знае ли човек. Само криптото пада!
 
Всеки нов, които иска да получи по - добро разбиране да отдели време и да прочетете книгата която я има вече и на български "Стандартът Биткойн" Автор "Сейфедин Амус" за да се образова. Препоръчвам я защото лично съм я чел и ми е отговорила на много въпроси!
 
които са ти в джоба, са вързани към стойността на златото
И един бобър завива шоколад... Абсолютна неистина!
Фиат-а отдавна не е обвързан със златото. Отиди в някоя банка и поискай злато срещу парите си, да видим дали ще ти дадат. :) Преди време даже е имало на всяка банкнота надпис на колко злато отговаря, сега го няма.
 
И един бобър завива шоколад... Абсолютна неистина!
Фиат-а отдавна не е обвързан със златото. Отиди в някоя банка и поискай злато срещу парите си, да видим дали ще ти дадат. :) Преди време даже е имало на всяка банкнота надпис на колко злато отговаря, сега го няма.
Голям майтап, ФИБанк, КТБ (RIP), Pireus и др. продаваха златни монети. Срещу парите ти!
Абе как успявате да сътворите толкоз простотии на квадратен инч?
В Тавекс може да си пазаруваш злато с килограмите, стига да не си бедняк който на 5К $ пита за инвестиране. За около 3 монетки стигат, и ще си имаш store of value, дето не му шава цената в пъти на всеки 2 месеца!
 
Само се чудих как хем HODL-вате, хем store of value, хем падна почти наполовина. Чупи ми се логиката. Цената пада, държите и не продавате, и ми се кекерите на мене, че съм изостанал.

Изобщо не ти се катеря. Разбира се приемам и обмислям и минусите относно кроптовалутите, НО от човек, който няма досег до пазара не искам мнение само защото го е гнус. Сам виждаш колко страници има темата и ако някой от загубилите пари (сигурен съм, че има и такива) се изкаже ще взема мнението му по-серозно. В множествено число не мога да кажа как хем HODL, хем store of value. За себе си, както писах и по-горе, използвам средно притегателна стойност. Купувам на различни позиции и продавам на по-висока цена за USDT, които са си в борсата и чакат по-удобен момент за ново влизане.
 
Изобщо не ти се катеря. Разбира се приемам и обмислям и минусите относно кроптовалутите, НО от човек, който няма досег до пазара не искам мнение само защото го е гнус. Сам виждаш колко страници има темата и ако някой от загубилите пари (сигурен съм, че има и такива) се изкаже ще взема мнението му по-серозно.
Виж са, аз гледам фундамента под тая крипто истерия. Техническата реализация е в мойта градинка, това ми е работата, и го намирам за простотия. Един дори се опита да продава простите числа, primeCoin май беше.
Инак не отричам че се печели, аз ако знаех тая щуротевина накъде ще потегли сега щеше да си пишеш с милиардер.
Криптото в тоя му вид няма и една причина да искаш да го притежаваш, освен да го шитнеш на някой друг.
Също като оня пиксел на сив фон, дето си го продават самИ на себе си, като оня виц за Чапай и Петка, които си продавали един портокал двамата. Накрая изчезнал в навалицата и развалил вечната далавера! Някой го изял!
 
Виж са, аз гледам фундамента под тая крипто истерия. Техническата реализация е в мойта градинка, това ми е работата, и го намирам за простотия. Един дори се опита да продава простите числа, primeCoin май беше.
Инак не отричам че се печели, аз ако знаех тая щуротевина накъде ще потегли сега щеше да си пишеш с милиардер.
Криптото в тоя му вид няма и една причина да искаш да го притежаваш, освен да го шитнеш на някой друг.
Също като оня пиксел на сив фон, дето си го продават самИ на себе си, като оня виц за Чапай и Петка, които си продавали един портокал двамата. Накрая изчезнал в навалицата и развалил вечната далавера! Някой го изял!

Тук има резон в написаното. Никой не знае! Печалба без риск = на 8 часа работа. Криптовалутите са високорискова инвестиция, в която има вариант да загубиш всичко вложено. Гаранция за възвръщаемост нула. Това е положението. Който иска да заповяда на борсата. Лека вечер! :)
 

Горе