Bitcoin / Биткойн

Айде, разцивряй се на Блинки, и без туй тука стана брутална цензора и пропаганда! Само ъп и нови парадигми, дори няма да е зле и да пеете песенки като сектантите.
Значи някой не ти е баш на акъла и айде лелка станал! Що народ изгуби свежа кешовица, докато си store-ва valie-то... С бензин ще гасите пожар!
Само че лекичко си се объркал. Аз не цивря на никой, не ми пречи това че си инакомислещ. Най-много да игнорна някой ако влезе в режим на селски тарикат и почне да псува мен или дори някой друг.

И за пореден път казвам - според мен Биткойн и криптовалутите към момента са почти напълно инструменти за спекулация. Както Mat каза 90-95%... аз бих увеличил числото на 98% спекулация. Всички негативи дето се присъждат на Биткойн и останалите койни са така... освен когато в някои моменти спират да бъдат важни за участниците в тази пирамида. Просто не можеш да отречеш, че Биткойн и останалите криптовалути периодично правят ебаси бума. Може да не те кефи, може да те е яд, може да мразиш всички дето наричаш сектанти, но не можеш да го отречеш.

Пак ти казвам, ако искаш с нещо да помогнеш на хората да не си изгубят кешовицата, научи ги как правилно да спекулират. Ако можеш. Иначе в момент когато им е кеф да си набутват кешовицата да седиш да им приказваш какви глупости вършат... същото като да искаш да възпреш тийнейджър с бушуващи хормони - мисия невъзможна.

Хаха, хем си признавате, че ви вълнува единствено келепиреца, хем обаче продавате мурафети и парадигми, уж че ще борите кеша. Хем се борите с нещо хем това ви е крайната цел.
Айде да ви видя, затваряйте пазара към омразния ви фиат! Разменяйте койнове само с/у ток, брашно, кибрит, сол... :D

Като оня виц, свършили ракетите на Хизбула, и евреите предложили да им продадат малко, че да продължават да обстрелват евреите :)
И преди Биткойн да съществува фиата си е имал същите негативи. Още по-точно от този момент през 1971 (Mat задължително да гледа):
 
Само че лекичко си се объркал. Аз не цивря на никой, не ми пречи това че си инакомислещ. Най-много да игнорна някой ако влезе в режим на селски тарикат и почне да псува мен или дори някой друг.
Е що тогава ми се дзвериш, че съм бил лелка. Само щото не съм ти баш на акъла.
Просто не можеш да отречеш, че Биткойн и останалите криптовалути периодично правят ебаси бума. Може да не те кефи, може да те е яд, може да мразиш всички дето наричаш сектанти, но не можеш да го отречеш.
И аз за пореден път казвам. Ако можех да предвидя простотията и невежеството - сега щеше да си лафиш с милиардер. Знаеш, може да се печели и в посока на срив на цената.
Пак ти казвам, ако искаш с нещо да помогнеш на хората да не си изгубят кешовицата, научи ги как правилно да спекулират. Ако можеш. Иначе в момент когато им е кеф да си набутват кешовицата да седиш да им приказваш какви глупости вършат... същото като да искаш да възпреш тийнейджър с бушуващи хормони - мисия невъзможна.
Изобщо не ми дреме за парите на хората, в грешка си. Цял живот уча как работят компютрите, продължавам да уча, не си въобразявам, че някой счети ще ме разбере.
Най-много някоя лелка да вика на мене лелка, че съм тъп да прозра великата идея крипто токенче в база данни да струва 60К $. И аз съм тъп, че не прозирам как ще надмине милиона! Давайте купувайте, не останаха!
 
Е що тогава ми се дзвериш, че съм бил лелка. Само щото не съм ти баш на акъла.
Защото си като сърдита лелка. Не е обида това, просто наистина така те виждам, а аз обичам да казвам нещата както ги виждам :)

И аз за пореден път казвам. Ако можех да предвидя простотията и невежеството - сега щеше да си лафиш с милиардер. Знаеш, може да се печели и в посока на срив на цената.
Има 2 положения тук и ти си в едното. Познай в кое:

- Когато от много хайп човек изпада в невежеството да не види колко надценен е дадения актив и изпуска момента да реализира печалбите.
- Когато от ненавист или инат категорично не признава актива и разбира се никога не би инвестирал сериозно в него, дори да падне с 85%. Синдромът на Peter Schiff.

Най-много някоя лелка да вика на мене лелка, че съм тъп да прозра великата идея крипто токенче в база данни да струва 60К $. И аз съм тъп, че не прозирам как ще надмине милиона! Давайте купувайте, не останаха!
В крайна сметка човечеството ще реши дали предпочита да се разплаща или да си сторва валюто в централизирана или децентрализирана база данни.
 
Защото си като сърдита лелка. Не е обида това, просто наистина така те виждам, а аз обичам да казвам нещата както ги виждам :)
Ти ме виждаш така, щото сериозно копах по идеята да движа мое крипто. Т.е. имам поглед какъвто не мога дори да ти обясня, дори да искам. Невежеството ти изкривява целия свят, не се учудвам как ме виждаш.
Има 2 положения тук и ти си в едното. Познай в кое:

- Когато от много хайп човек изпада в невежеството да не види колко надценен е дадения актив и изпуска момента да реализира печалбите.
- Когато от ненавист или инат категорично не признава актива и разбира се никога не би инвестирал сериозно в него, дори да падне с 85%. Синдромът на Peter Schiff.
Кога съм казал, че не признавам актива? Просто времето на Биткойн мина таман преди 10 г., когато се появиха много по-съвършени криптота. Спънката е, че никой не знае на кое съвършено крипто ще спре революцията, според мен няма да спре. Тия дето излизат в момента до Биткойн са като ферари до магари.
В крайна сметка човечеството ще реши дали предпочита да се разплаща или да си сторва валюто в централизирана или децентрализирана база данни.
В крайна сметка решава корпоративната фашимерия. Морган отдавна мислят да НАЛАГАТ свое крипто, и няма да имаш думата кво ти харесва и кво не.
 
Кажете коя валута е практична за копане - ей тъй, любителски и неангажиращо.
 
Тия дето излизат в момента до Биткойн са като ферари до магари.

В крайна сметка решава корпоративната фашимерия. Морган отдавна мислят да НАЛАГАТ свое крипто, и няма да имаш думата кво ти харесва и кво не.
Уж си правил крипто, па не знаеш що е то и как работи. Трябва да се реши тази трилема:
1622038480498.png
Можеш да имаш само едното и да е топ, но другите няма да ги има. Можеш да имаш две и да са топ, но третото няма да го има. Айде измисли сега как и трите да са топ.

Морган може да налагат каквото си искат, но няма да имат долно дясно - децентрализация. То и ти можеш да пуснеш ИванКойн от свой сървър и да кажеш че работи ултра бързо, и то наистина ще е така, ама какво от това.

Но да, аз ако бях правителство щях сериозно да се замисля да пусна криптовалута на плявата. Централизирана разбира се. Обаче малко като Zcash - с 20 или колкото там процента dev fee. Даже за по-интересно ще програмирам автоматична отрицателна лихва - от всяко адресче всеки ден автоматично да се дръпват по няколко койнчета и да идват право в моя адрес. За да мога все пак после да раздавам обратно на плявата когато и за каквото реша, и така да ги владея. Както си е сега всъщност, само че ще се нарича "крипто" валута.

Кажете коя валута е практична за копане - ей тъй, любителски и неангажиращо.
Зависи от видеокартата, но най-вероятно Ethereum. WhatToMine
 
Кажете коя валута е практична за копане - ей тъй, любителски и неангажиращо.
Chia, ако имаш някакво свободно дисково пространство. Ама изчакай да излязат официално pool-овете.
 
някакво = поне няколко терабайта
Еми то много скоро може и това да не е достатъчно. Ама не се сещам за нищо друго, което можеш да копаеш от днес за утре без инвестиции и наистина да има смисъл изобщо да се занимаваш.
 
Я, като стана въпрос за тая chia - някой да обясни за какво го ползват това пространство... Не ми се чете вече да се занимавам с тия простотии.
 
А, който сийдва торенти може да си активира това BitTorrent Speed и евентуално да припечелва по някой друг BTT. На мен за месец ми е накъцало около 11500 BTT. Идеята е, че тези BTT се ползват уж за увеличаване на скоростта на сваляне и от портфейла на този който тегли се изпращат към този от който тегли. Има опция да се спре изпращането на токени и така само да се трупат. Но е толкова бъгаво, че всичко това я работи, я не. На мен за да ми работи съм оставил по-стара версия на BitTorrent, build 45597, че като пробвах най-новата и всичко се осра.
 
Зависи от видеокартата, но най-вероятно Ethereum. WhatToMine
Нямам видеокарта. А като погледнах какво може да се вземе - ми то няма почти нищо... Само някакви за по 6 хил. лв и разни лоу-енд моделчета. И на какви цени - 1050ti е 500 лв, а преди няколко години беше под 300 лв.

Демек това с картата не изглежда оферта.

Chia, ако имаш някакво свободно дисково пространство. Ама изчакай да излязат официално pool-овете.
Въртящ диск ли?
 
Много романтично си го представяш :) Чак ми е мъчно да ти съобщя, че в днешно време парите идват точно от нищото.
Напротив тук ти се заблуждаваш твърде много. Когато се напечатат пари, то те си остават напълно без стойност докато не се пуснат в обръщение. Когато се пуснат в обръщение, то тези пари изпомпват стойността на останалите пари в обръщение (предизвиквайки инфлация), т. е. не са пари от нищото, а са си такива с прехвърлена стойност. При биткойн е повече от ясно, че новите спечелени парите са си 100% за сметка на новите купувачи на биткойн, както си е при всеки балон. Това, че става дума за един много важен балон е причината още да съществува - той си е вид предпазен клапан.
 
@rujel, не виждам с какво се заблуждавам. Казваш "Когато се пуснат в обръщение"... ами не се ли пускат? Когато някой иде в банката да тегли кредит за нещо, от къде ги вадят тия пари? От нищото, просто ги написват и готово. Има едно леко засукано обяснение с fractional reserve, но ефективно резултата е същия. Банките решават в коя сфера на икономиката ще помпят и раздават кредитчета там. Преди 2008 са помпали в имотите, после стана имотна криза. Помпят в студентски заеми, така заробват хората за десетилетия. Ако кандидат студентче реши вместо да студентства да направи някой бизнес, дали ще му дадат? Ееедва ли. Но за уйбразование може, няма грижи.

Ей го, и в криптото е същото. Написват се числа в Tether и алтернативите на произвол. Там поне има някво приложение. Парите са безплатни за който ги написва. Трудното е само да реши кога, на кой и колко да напише. А Мат си мисли, че са обезпечени със злато :)
 
Аз в такъв БЛОКчейн до ся не бях са вкарвал.
Реших да стана милионерче за една нощ, и да вкарам малко фиати в някоя нова спекулация, ама като изгледах некой друг клип от крипто "инвеститори" са поотказах. Реших да поразгледам кви проджекти стоят зад по-известните койни/токени.. пълна скука, децентрал туй, децентрал онуй - нищо конкретно. Повечето от няколко години си седят на етап проджект с голям потЯнциал в незнайно бъдеще.
В крайна сметка си харесах един хипер мега блокчейн децентрализиращ прожект дето е стигнал до некъв етап на реализиран продук и си викам е те тука ше набия фиатите. Т.е. с фиатите да си купя техния койн, с който да си купя тоо продукт. Та идеята за инвестиране отпадна, ма реших да видя на практика как работи "пазавуването" с крипто.
И чейнването започна....
Валети, малети. маркетплейси, верификации, номер на обувки, размер гащи.. всичко си казах за да им дам едни пари :D
Понеже съм леко прост, депозирах фиатите и в тоо момент разбрах, че в конкретния маркет не предлагат конкретния койн. Малшанс, сигурно е нормално в светО на децентрализацията. Пълна новобранка.
Минах поправителен и нова верификация в друг маркет плейс, тоо път проверен за конкретния койн.
Да ама фиатите си седят в другия маркетплейс и са почна едно купуване на койни от един тип да бъдат прехвърлени във валета, че да се окаже че трябвало да бъдат в друг тип за да мога да си купя в крайна сметка тва дето ми трябва. Та.. да префразирам един бивш премиер.. такси, такси, такси. Аййййййййй щи такоам и децентрализацията.

Респект към всички изкарващи пари от това. Честно! Явно парата е в спекулирания трейд и да се дебне когИ някой големец ще реши да си поизпере парата.
 
Лично според мен до 3-4 години, ако си уцелил някой койн с бъдеще може и да си направил много пари.. не виждате бъдеще в критповалутите, ми то някой хора и в началото на интернет и компютрите са викали кой туй нещо ся за нищо не се ползва има си телефон зако да говоря по тоз компютър или да пиша на него, то за нищо не става и после хоп измислят интернет свързат се и нещата съвсем стават полезни.
Другата грешка е всички койни били едни и същи - това изобщо не е вярно. Разликата от Биткойн , етериум и кардано, Нео, vechain са съвсем различни. Всяка решава различен проблем. Ще решава все още не !
Не искам да споря просто изказвам мнение, за да съм полезен, но и аз лично не съм сигурен и да не объркам някой. Просто изказвам друга гледна точка, за да помислите отново.
Риска е голям, инвестирайте само колкото може да загубите. Всеки лев сложен там трябва вече да знаете, че сте го изгубили.
 
Искам да питам тия, дето ми викат лелка, и че съм късоглед да видя ограниченото предлагане. Само на Биткойн се опитаха да пробутат 50-тина форка, като Биткойн Кеш например.

Каква инфлация борите с неограничено множащите криптоси, ето гонят 6000 бройки, и има колкото там хиляди мъртви. Отделно, че новата мода е да пускат преизкопани "валути", за разлика от Биткойн. Директно изплякват на пазара няколко стотин милиарда "койна", че да им се вдига маркет капитализацията, и да излязат отгоре в coinmarketcap. Ако сте забелязали вече не отбелязват със звездичка тия дето не се копаят. Стана банално. И къде отидохме с "децентрализацията", която дори в Биткойн я няма?

Биткойн е всичко, срещу което се бори. 300 човека държат над половината койни, далеч НЕ е анонимен, вместо да пести енергия - пилее повече от Аржентина, в безсмислени сметки и хардуер. Не пази стойност, абе няма и едно нещо да покрива в безумните си претенции за революция. Дори пионерите дето се разплащаха с него се отказват един по един.
 
Последно редактирано:

Горе