Bitcoin / Биткойн

Е нали store of value, ний сме прости, бъдещето и каквито там 10 годишни мантри?
Или май си стиснахме ръцете, че си е чиста проба хазарт. И то за нещо, дето 99% от тия дето го пазаруват изобщо си нямат на идея как работи и за какво служи.
Предишния балон дори не можеха да си платят билетите за Биткойн конференцията с Биткойн, чак толкова се беше затлачила системата.
 
Е нали store of value, ний сме прости, бъдещето и каквито там 10 годишни мантри?
Или май си стиснахме ръцете, че си е чиста проба хазарт. И то за нещо, дето 99% от тия дето го пазаруват изобщо си нямат на идея как работи и за какво служи.
Предишния балон дори не можеха да си платят билетите за Биткойн конференцията с Биткойн, чак толкова се беше затлачила системата.

Нужно ли е да ти обяснявам, че всеки си има стратегия? Има хора, които си го държат в портфейли и си чакат 10 години, примерно. Обаче с по-сериозни суми. Всеки си решава кой, как и дали изобщо да търгува.
 
Нужно ли е да ти обяснявам, че всеки си има стратегия? Има хора, които си го държат в портфейли и си чакат 10 години, примерно. Обаче с по-сериозни суми. Всеки си решава кой, как и дали изобщо да търгува.
Не е нужно да ми обясняваш каквото и да било. Просто спрете да се надувате с тия койнове, заслепени именно от дълбокото непознаване на същността в технически аспект.
Нека да съм аз наивния, проспал поредния хайп, само гледай си твойта сметка и някак положи малко уважение. За разлика от тебе отделих много време преди години, да изляза с мое собствено крипто, да го продавам на шараните. После съфирясах, че това нещо иска колосален маркетинг, и не ми е по силите. Почти всеки може да си пусне собствен Биткойн, само дето с печалбата ще е зор, да омагьосва останалите и да ги лъже да си дават парите за "store of value".
Сорсовете са напълно достъпни, резултатът ще е напълно оригинален, те тия дето пуснаха 1000 вида крипто - точно това направиха.
Айде няма нужда, че фетиш към определена база данни ще струва 60К $ за токенче, дето го набедиха за пари.
 
Впрочем - докъде стигна Добри Божилов с ЛевКойн, той се оказа по-упорит, но с предвидим резултат. Биткойн е реклама и мода, а не нещо особено полезно в днешни дни.
 
Не е нужно да ми обясняваш каквото и да било. Просто спрете да се надувате с тия койнове, заслепени именно от дълбокото непознаване на същността в технически аспект.
Нека да съм аз наивния, проспал поредния хайп, само гледай си твойта сметка и някак положи малко уважение. За разлика от тебе отделих много време преди години, да изляза с мое собствено крипто, да го продавам на шараните. После съфирясах, че това нещо иска колосален маркетинг, и не ми е по силите. Почти всеки може да си пусне собствен Биткойн, само дето с печалбата ще е зор, да омагьосва останалите и да ги лъже да си дават парите за "store of value".
Сорсовете са напълно достъпни, резултатът ще е напълно оригинален, те тия дето пуснаха 1000 вида крипто - точно това направиха.
Айде няма нужда, че фетиш към определена база данни ще струва 60К $ за токенче, дето го набедиха за пари.

Гнус ме е.
 
Факт е, че най-голяма полза от Биткойн и причината изобщо да го има на картата на света, е историята му като монета на незаконните транзакции. Децентрализиране на транзакциите, т.е. скриване на идентичноста на участниците. Тогава си струва може би да минеш през всички лабиринти, за да си купиш нещо в Биткойн.

Но ми е много интересно как вярващите в крипто разплащанията си представят света след 10 години - всеки магазин ще нарежда вместо етикети с цена LED дисплеи, на които автоматично ти се сменя цената на бананите и портокалите всяка секунда с по 5-10% нагоре-надолу? И докато идеш от секцията със саламите до секцията с вазелина, трябва да платиш 10% повече крипто, защото се е качило с толкова за съответния период от време. Но няма страшно, докато отидеш до бензиностанцията да заредиш петрол, ще падне с 20% и ще избиеш разликата.

И тогава криптото пак ще е вързано към нещо, пряко или непряко. Всеки ще иска да знае на колко долара се равнява едно крипто токенче, на колко евра, даже на колко български лева.

Тук дори не споменаваме удобството да трябва да си покажеш акта за раждане и свидетелство за брак всеки път като искаш да си изтеглиш от крипто монетите, които са по-иновативни от златото.

В банката парите ти могат да изчезнат, макар шанса да е много малък. Но най-вероятно ще е по вина на банката или на системата, или на хората. Няма да е защото си си забравил 70-цифрения номер и парола на крипто акаунта - там няма кой да съдиш освен себе си. И няма кой да ти каже, че всичко ще е наред.


Като отидете на кафе ще ви кажат, че сте поръчали кафето си, когато биткойн е бил по-евтин, дали сте готови да платите по-скъпата цена сега, защото 60 секунда от момента на поръчване на кафето са изтекли и те не могат туко-така да ви продадат кафе с 10%отстъпка, защото отнема 3 минути да го приготвят.

ЕДИТ: И сигурен съм 10-те процента от обществото, на които не биха ги взели в армията защото не им достига IQ да не са в ущърб на обществото, ще им е супер лесно да сметнат, че за да си купят тази кутия цигари, трябва да изхарчат 0.00002100344124 токена и ще им е супер лесно да сметнат колко ще е сметката ако добавят и половин кило моркови в количката.

Поне децата от малки ще се научат да смятат. Можем да уволним учителките по математика до 8-ми клас да спестим някой лев на хазната, ура!
 
Факт е, че най-голяма полза от Биткойн и причината изобщо да го има на картата на света, е историята му като монета на незаконните транзакции. Децентрализиране на транзакциите, т.е. скриване на идентичноста на участниците. Тогава си струва може би да минеш през всички лабиринти, за да си купиш нещо в Биткойн.

Но ми е много интересно как вярващите в крипто разплащанията си представят света след 10 години - всеки магазин ще нарежда вместо етикети с цена LED дисплеи, на които автоматично ти се сменя цената на бананите и портокалите всяка секунда с по 5-10% нагоре-надолу? И докато идеш от секцията със саламите до секцията с вазелина, трябва да платиш 10% повече крипто, защото се е качило с толкова за съответния период от време. Но няма страшно, докато отидеш до бензиностанцията да заредиш петрол, ще падне с 20% и ще избиеш разликата.

И тогава криптото пак ще е вързано към нещо, пряко или непряко. Всеки ще иска да знае на колко долара се равнява едно крипто токенче, на колко евра, даже на колко български лева.

Тук дори не споменаваме удобството да трябва да си покажеш акта за раждане и свидетелство за брак всеки път като искаш да си изтеглиш от крипто монетите, които са по-иновативни от златото.

В банката парите ти могат да изчезнат, макар шанса да е много малък. Но най-вероятно ще е по вина на банката или на системата, или на хората. Няма да е защото си си забравил 70-цифрения номер и парола на крипто акаунта - там няма кой да съдиш освен себе си. И няма кой да ти каже, че всичко ще е наред.


Като отидете на кафе ще ви кажат, че сте поръчали кафето си, когато биткойн е бил по-евтин, дали сте готови да платите по-скъпата цена сега, защото 60 секунда от момента на поръчване на кафето са изтекли и те не могат туко-така да ви продадат кафе с 10%отстъпка, защото отнема 3 минути да го приготвят.

ЕДИТ: И сигурен съм 10-те процента от обществото, на които не биха ги взели в армията защото не им достига IQ да не са в ущърб на обществото, ще им е супер лесно да сметнат, че за да си купят тази кутия цигари, трябва да изхарчат 0.00002100344124 токена и ще им е супер лесно да сметнат колко ще е сметката ако добавят и половин кило моркови в количката.

Поне децата от малки ще се научат да смятат. Можем да уволним учителките по математика до 8-ми клас да спестим някой лев на хазната, ура!

Пропусна най същественото. Коя е тая държава, която ще позволи безотчетни разплащания за стоки и услуги. Освен смъртта, другото сигурно са данъците. Който помисли в тая посока, веднага ще разбере какво е бъдещото на криптото, в светлината в която го виждат крипто сектантите.
 
Днеска мисля да купя за 10 бона Шиба и ще чакаля ....
недей всичко давай за този коин понеже много го шилват в момента в тубата и това е голям ред флаг. ако пък си толкова надъхан остави 1000 лв за проект с млък кап който е различен от всички 6000 коина и който има истински потенциал. аз сега се мъча да купя един такъв преди да е влязал в устата на всеки крипто тубар.
 
 
@Mat, все още наивно разбираш нещата, но поне се опитваш, за разлика от Ванката :)
Факт е, че най-голяма полза от Биткойн и причината изобщо да го има на картата на света, е историята му като монета на незаконните транзакции.
Това е документа (whitepaper), написан от Сатоши още през 2008, който описва причините да го има и как ще работи. Това че години по-късно някой е решил да го използва за търговия на вещества и други работи не значи, че замисъла е такъв. Нито пък значи, че само за това може да служи.

Хората дето се занимават с незаконни неща да не мислиш че са се пръкнали ей така от нищото с появата на Биткойн. Нищо подобно, те винаги са една стъпка напред или встрани. Просто са видяли приложение на тази нова система за разплащания и са се възползвали. Те ако трябва и с ориз ще търгуват.

В днешно време обаче Биткойн не е от най-добрите методи за такива транзакции, понеже всички транзакции са публични. Но има Монеро за целта.

Но ми е много интересно как вярващите в крипто разплащанията си представят света след 10 години - всеки магазин ще нарежда вместо етикети с цена LED дисплеи, на които автоматично ти се сменя цената на бананите и портокалите всяка секунда с по 5-10% нагоре-надолу?
Аз не вярвам да се стигне до там, но ако хипотетично Биткойн стане дори наравно важен с долара, то няма да има такава волатилност. Един вид, волатилността сега спира търговците да го използват, но ако си представим време когато се използва масово, то трябва да е защото волатилността вече не е проблем. Ако Биткойн стане по-важен от долара или дори световна валута, тогава няма да го оценяваш спрямо долар, ще го оценяваш спрямо Биткойн. Т.е. волатилността ще е 0, защото 1 Биткойн = 1 Биткойн.

Тук дори не споменаваме удобството да трябва да си покажеш акта за раждане и свидетелство за брак всеки път като искаш да си изтеглиш от крипто монетите, които са по-иновативни от златото.
Тия KYC глупости ги има и сега навсякъде където се използват фиатни валути.

В банката парите ти могат да изчезнат, макар шанса да е много малък. Но най-вероятно ще е по вина на банката или на системата, или на хората.
За достатъчен период от време шанса е 100%. Дори да не изчезнат като абсолютно число, то стойността им пада горе-долу 50% на всеки 10 години. Инфлация се нарича. Да не споменаваме моментите на хиперинфлация.

И докато при криптовалутите има спадове с по 85-95%, то очевидно идват времена когато тези колосални загуби не само се възвръщат, а стават колосални печалби. При фиатните валути всеки спад в стойността е завинаги и можеш да си напълно сигурен, че няма връщане назад.

Фиатните валути са предназначени да ги похарчиш възможно по-бързо след като ги получиш. Защото ако не го направиш ти, инфлацията ще го направи вместо теб. Да спестяваш фиатни валути за години наред е нецелесъобразно. Т.е. като "store of value" фиатните валути могат да служат за няколко месеца до една шепа години, но не повече.

Биткойн е обратното. Очевидно не става много много за харчене в краткосрочен план. В по-дългосрочен обаче е повече от очевидно, че служи като "store of value", че и като генератор на долари ако щеш.

Няма да е защото си си забравил 70-цифрения номер и парола на крипто акаунта - там няма кой да съдиш освен себе си. И няма кой да ти каже, че всичко ще е наред.
Малко лична отговорност за собствените средства не пречи. Много глезена работа е с тия банки. Ти ако имаш милиони в Биткойн и нормално количество мозъчни гънки, ще се сетиш да си бекъпнеш 70-цифрения номер на няколко места.

ЕДИТ: И сигурен съм 10-те процента от обществото, на които не биха ги взели в армията защото не им достига IQ да не са в ущърб на обществото, ще им е супер лесно да сметнат, че за да си купят тази кутия цигари, трябва да изхарчат 0.00002100344124 токена и ще им е супер лесно да сметнат колко ще е сметката ако добавят и половин кило моркови в количката.

Поне децата от малки ще се научат да смятат. Можем да уволним учителките по математика до 8-ми клас да спестим някой лев на хазната, ура!
Да, доста са неудобни такива числа с толкова нули. Обаче ако се замислиш малко, в началото са били ок, тогава в даден момент 1 Биткойн е бил равен на 1 долар и е било съвсем интуитивно. Може би е помогнало за адопшъна така да се каже. В даден момент обаче просто сменяваме мерната единица на Сатоши и готово.
 
@Mat, все още наивно разбираш нещата, но поне се опитваш, за разлика от Ванката :)

1. ова е документа (whitepaper), написан от Сатоши още през 2008, който описва причините да го има и как ще работи. Това че години по-късно някой е решил да го използва за търговия на вещества и други работи не значи, че замисъла е такъв. Нито пък значи, че само за това може да служи.

Хората дето се занимават с незаконни неща да не мислиш че са се пръкнали ей така от нищото с появата на Биткойн. Нищо подобно, те винаги са една стъпка напред или встрани. Просто са видяли приложение на тази нова система за разплащания и са се възползвали. Те ако трябва и с ориз ще търгуват.

В днешно време обаче Биткойн не е от най-добрите методи за такива транзакции, понеже всички транзакции са публични. Но има Монеро за целта.


2. Аз не вярвам да се стигне до там, но ако хипотетично Биткойн стане дори наравно важен с долара, то няма да има такава волатилност. Един вид, волатилността сега спира търговците да го използват, но ако си представим време когато се използва масово, то трябва да е защото волатилността вече не е проблем. Ако Биткойн стане по-важен от долара или дори световна валута, тогава няма да го оценяваш спрямо долар, ще го оценяваш спрямо Биткойн. Т.е. волатилността ще е 0, защото 1 Биткойн = 1 Биткойн.


3. Тия KYC глупости ги има и сега навсякъде където се използват фиатни валути.


4. За достатъчен период от време шанса е 100%. Дори да не изчезнат като абсолютно число, то стойността им пада горе-долу 50% на всеки 10 години. Инфлация се нарича. Да не споменаваме моментите на хиперинфлация.

И докато при криптовалутите има спадове с по 85-95%, то очевидно идват времена когато тези колосални загуби не само се възвръщат, а стават колосални печалби. При фиатните валути всеки спад в стойността е завинаги и можеш да си напълно сигурен, че няма връщане назад.

Фиатните валути са предназначени да ги похарчиш възможно по-бързо след като ги получиш. Защото ако не го направиш ти, инфлацията ще го направи вместо теб. Да спестяваш фиатни валути за години наред е нецелесъобразно. Т.е. като "store of value" фиатните валути могат да служат за няколко месеца до една шепа години, но не повече.

Биткойн е обратното. Очевидно не става много много за харчене в краткосрочен план. В по-дългосрочен обаче е повече от очевидно, че служи като "store of value", че и като генератор на долари ако щеш.


Малко лична отговорност за собствените средства не пречи. Много глезена работа е с тия банки. Ти ако имаш милиони в Биткойн и нормално количество мозъчни гънки, ще се сетиш да си бекъпнеш 70-цифрения номер на няколко места.


6. Да, доста са неудобни такива числа с толкова нули. Обаче ако се замислиш малко, в началото са били ок, тогава в даден момент 1 Биткойн е бил равен на 1 долар и е било съвсем интуитивно. Може би е помогнало за адопшъна така да се каже. В даден момент обаче просто сменяваме мерната единица на Сатоши и готово.


Не е хубаво да се извърта палачинката така че все да сочи към твоята гледна точка. Ще отговарям по точки горе, че ме мързи да форматирам постове сега:

1. Сатоши може да е написал в white-paper-а, че Биткойн ще спомонгне засветовния мир или ще спре глада, докато не стане факт, това са си просто брътвежи на един мечтател, да не кажа заблуден човек.

2. Викатилноста няма как да спадне, освен ако това нещо не влезе в широка употреба. И няма как да влезе в широка употреба, ако волатилноста не спадне. Така че кое ще е първото тук - кокошката или яйцето?

Волатилността дори не е най-голямото препядствие пред Биткойн или другите трокени да влязат в широа употреба, просто са неуодбни по абсолютно всеки начин, за който можеш да се сетиш. Неудобни = неизползваеми на практика.

3. Ми не. Никой не ти иска акт за раждане, за да ти плати 50 кила домати да си направи доматен сок.

4. Сори обаче подточка четири направо изби рибата, флората и фауната. Инфлацията не е по вина на валутата, както грипа не е пи вина на температурата. Първо идва грипа, после температурата. Инфлацията е балансиращ инструмент на икономиката, който ще го има винаги, независимо дали плащаш в долари или черупки от охлюви. Суепр несериозен аргумент, направо съм потресен.

Биткойна = store of value - това какво е? Някакъв нов синоним на термина хазарт? Аз като икономист за първи път чувам за store of value... никой инвеститор не мисли по този начин за парите си. Имаш инфлация, имаш инвестиции. Всяка инвестиция идва с риск за загуба и печалба, тя не е store of value, защото value-то може да стане 0 много бързо. Независимо дали са акции, бондове и каквото и друго да е... ти инвестираш в потенциал. Обикновено инвестираш в неща, които имат много системи зад тях, които да гарантират прозрачност, лихвидност, сигурност на инвестицията или най-малкото на играта, в която влизаш. Store of value... Value-то или го ползваш веднага, или го влагаш в неща, които помагат на света по някакъв начин и се надяваш value-то да се запази или покачи. Повечето неща, в които можеш да си вкараш парите имат повече от една функция - златото е сигурен дългосрочен актив, който също се ползва за бижута, медицински цели и много други. Диамантите - същото, имат приложимост в социални събития, в направа на висококачествени инструменти ит.н. Крптито единственият път, когато ще о чуеш в ежедневието ти е в някоя новинарска емисия как някой сложил 100к и направил милион. Но там не чуваш как други 10 са сложили по 100к и са изгубили всичко. Или как някой е прибрал 30к комисионнна от тези 11 човека, за да им поддържа сигурните децентрализирани направо безплатни ама не-съмсем транзакции.

5. Собственоста на активите ти когато е гарантирана от държавата, се доказва чрез лична карта и имаш множество начини да докажеш, че апартамент еди-кой-си е твой, банкова сметка един-коя-си е твоя, пари еди-кои-са-са твои. Дори да си изгубиш личната карта, паспорта и шофъорската книжа, можеш да ги изкараш наново.

Пак те питам - как ще докажеш, че еди-кой-си токен акаунт е твой, ако изгубиш номера на акаунта ти? ЕГН-то се помни много по-лесно от 70 цифри акаунт. Няма кой да ти открадне ЕГН-то, но има кой да ти открадне цифрите на акаунта. На никой не му пука дали са ти взели криптото от там после - върви си възстанови загубеното със съд. Кой съд има правомощията да ти върне 10 биткойна, или дори 0.0000000000001? Никой. Децентрализация, бате.

6. Разбира се. Сигурен съм чв всяко правителство няма да има търпение да влезе под една и съща мерна единица, която е непроследима, или поне се предполага да е, не подлежи на контрол, не подлежи на проверка, не подлежи на нищо освен добри намерения и мечти.

Надявам се просяците да са се подготвили с по един 70-цифрен код и те, та като минеш на cahsless crypto based икономика, да можеш да им хвърляш по 1 биткойн като минеш покрай тях.

Аз харесвам спекулативна литература, но крипто хайпа е толкова прекален, че просто не е истина.

Да не забравяме - аз съм инвестирал в множество крипто проекти. Но това е защото се надявам да има някой балама след мен, който да си мисли, че няколко цифри в компютъра на Гошо ще бъдат по-практически начин за разплащане от златото и диманатите, с които баща му е предложил на майка му брак.

В момента над 90-95% от парите, които са в крипто пазара се държат от хора, които просто искат да направят долари.
 
В момента над 90-95% от парите, които са в крипто пазара се държат от хора, които просто искат да направят долари.
Няма как да бъде обяснено по-точно. Ако смисълът на койновете беше да заместват парите - нямаше да си махат крипто разплащанията, и само да търгуват с койнчета.
 
Биткойн е обратното. Очевидно не става много много за харчене в краткосрочен план. В по-дългосрочен обаче е повече от очевидно, че служи като "store of value", че и като генератор на долари ако щеш.
А, ама сериозно ли бре? Почти наполовина се сурна за няма и месец, какво value ми сторвал? Да речем че сега искам да си сторна парите, каква е гаранцията, че след месец няма да са още наполовина?
 
Аз като икономист за първи път чувам за store of value...
:oops:

:oops:

:confused:

Та ти си убеден, че валутите са обезпечени със злато. Кога си станал икономист ти, някъде през 60-тте?

1. Дори няма значение какво е писал Сатоши. Никакво.
2. В този форум съм спорил и за това дали кеша или картите са по-удобни. Просто е лично предпочитание.
3. Иди в банката да си направиш банкова сметка и после ела тук да кажеш, че не са ти искали нищо.
4. Инфлацията ти е балансиращ инструмент на небалансирана система. Хипотетично ако парите бяха само и единствено злато, от къде ще ти дойде инфлацията по-точно? Освен от земните недра под формата на още злато.
5. Дори не си заслужава да спорим за това. Който не помни си записва.
В момента над 90-95% от парите, които са в крипто пазара се държат от хора, които просто искат да направят долари.
Това и аз го казах.
 
А, ама сериозно ли бре? Почти наполовина се сурна за няма и месец, какво value ми сторвал? Да речем че сега искам да си сторна парите, каква е гаранцията, че след месец няма да са още наполовина?
Човек, толкова е просто. Като искаш да имаш гаранция си държиш паричките с левчета и си ги харчиш с кеф. Левчета-кефчета. Никой не ти е опрял пистолет в челото да ги разменяш за биткойни и шиткойни. Просто не се занимавай с никакви койни и това е. Въобще от къде извади тая лична омраза чак на такова ниво, че чисто да си губиш времето в един форум за плюеш за нещо толкова далечно от теб и сигурно 98% от хората. Разбирам поне да имаше намерение да спасяваш малцината от пирамидата, но някак си не изглежда така. Като сърдита лелка си дето по цял ден се чуди с кой да се захапе за каквото и да е.
 
Това и аз го казах.
Хаха, хем си признавате, че ви вълнува единствено келепиреца, хем обаче продавате мурафети и парадигми, уж че ще борите кеша. Хем се борите с нещо хем това ви е крайната цел.
Айде да ви видя, затваряйте пазара към омразния ви фиат! Разменяйте койнове само с/у ток, брашно, кибрит, сол... :D

Като оня виц, свършили ракетите на Хизбула, и евреите предложили да им продадат малко, че да продължават да обстрелват евреите :)
 
Последно редактирано:
Човек, толкова е просто. Като искаш да имаш гаранция си държиш паричките с левчета и си ги харчиш с кеф. Левчета-кефчета. Никой не ти е опрял пистолет в челото да ги разменяш за биткойни и шиткойни. Просто не се занимавай с никакви койни и това е. Въобще от къде извади тая лична омраза чак на такова ниво, че чисто да си губиш времето в един форум за плюеш за нещо толкова далечно от теб и сигурно 98% от хората. Разбирам поне да имаше намерение да спасяваш малцината от пирамидата, но някак си не изглежда така. Като сърдита лелка си дето по цял ден се чуди с кой да се захапе за каквото и да е.
Айде, разцивряй се на Блинки, и без туй тука стана брутална цензора и пропаганда! Само ъп и нови парадигми, дори няма да е зле и да пеете песенки като сектантите.
Значи някой не ти е баш на акъла и айде лелка станал! Що народ изгуби свежа кешовица, докато си store-ва valie-то... С бензин ще гасите пожар!
 

Горе