Bitcoin / Биткойн

И защо пък да не става да измести парите ? Как реши, че не може ?
Ами искам да си купя бира с Биткойн. Има ли къде? На теория може, ако платя $100 за транзакцията, и чакам няколко дни.
За Биткойн се хаби енергия за транзакция, колкото 700 000 транзакции на VISA card. Тая простотия няма как да просъществува, освен пред "малка група руски учени". Много хляб има да яде криптото, докато замести кеша. Поне на електронни карти да се зареждаха, като картата за градския транспорт.
 
Ами искам да си купя бира с Биткойн. Има ли къде? На теория може, ако платя $100 за транзакцията, и чакам няколко дни.
За Биткойн се хаби енергия за транзакция, колкото 700 000 транзакции на VISA card. Тая простотия няма как да просъществува, освен пред "малка група руски учени". Много хляб има да яде криптото, докато замести кеша. Поне на електронни карти да се зареждаха, като картата за градския транспорт.
Никой не е казал Биткойн за разплащане има си други криптовалути, които нямат почти никаква такса транзакция по-евтина от на всички банки и стават за 1 секунда по-бърз превод от всички банки и не чакаш събота неделя да се извърши превода или дали банката ще ти го одобри по ред причини.И са proof of stake и не хабят ток.
Има ли къде само времето ще покаже ако навлязат и хората ги харесат като метод за плащане.
Освен това е технология и се усъвършенства. Първата кола минала сигурно само 10км и е развивала 10км/ч а сега ? Интернет в началото сигурно са пращали самo имейл в затворена система, а сега ?
 
Последно редактирано:
Не съм допускал, че тая истерия може да се раздуе до такива чудовищни размери.
Уж си разбирач, а не си допуснал. Как става тая работа? Дори и тия дето още не са си купили крипто знаят, че това нещо се балонясва от време на време. И по-точно на 4 години веднъж, официално заради халвинга. Как пък ти остана най-изненадан?

Чудовищна можеш да наречеш ситуацията с DOGE, MATIC, до някъде Shiba Inu... и общо взето това е. Абе топ койните тук.

Биткойн бързо дръпна от дълбините в които попадна на 13 Март 2020 и това беше трудно за допускане, но постиженията му над предишния връх от 20k са все още патетични. Някакви си 3.2 пъти от 20k до 64k. Това ако наричаш чудовищно... Биткойн би бил балон ако стигне да кажем 200k, или поне 10 пъти над предишния връх. А дори това не би било съвсем "чудовищно", по-скоро "типично" за свидетелите на предишни балони. Те всички всъщност това и очакват сега, да разпродават над 100к. Наистина чудовищно спрямо очакванията на всички би било ако задмине 400k. А ти тук на 40k се правиш на изненадан :)

Обаче наистина този път има една сериозна пречка и разлика с предишните балони - големите такси на Биткойн и приятели. Този проблем не го е имало през първите два балона, появи се през 2017 в последните месеци на балона, а сега го имаме от първите месеци. Но има толкова много алткойни без този проблем, че практически е възможно те да надуят крипто балона вместо Биткойн.

И все пак Биткойн не е станал по-бавен и по-скъп само защото е остарял. Причината я знаем каква е - повече публичен интерес.
 
За Биткойн се хаби енергия за транзакция, колкото 700 000 транзакции на VISA card.
Ти можеш да го кажеш така, но практически тази енергия се хаби заради желанието на майнерите да се сдобият с чисто новите койни дето идват на всеки 10 минути. Дали една транзакция струва колкото 1 или колкото 1 000 000 000 000 VISA транзакции, на майнерите им е през гъ... Те си копат, получават си сигурните X койна през определено време, и докато тия койни струват повече отколкото им струва тока, далаверата е налице и те ще си копаят. Всичко зависи от цената, това е просто една златна треска. И същественото в случая е, че това не е случайност, а точно така е замислено да бъде.
 
... И същественото в случая е, че това не е случайност, а точно така е замислено да бъде.
Чиста проба трафик на валю от белите страни към третия свят.
 
Блокчейн 100% ще остане и ще се използва. Монети кои ще останат не ме интересува.
Интересува ме дали наистина блокчейн ще бъде под формата на криптовалути и монети(като биткойн, етериум и тнт) и дали криптовалутите ще останат и ще се използват или ще бъдат заменени от някаква блокчейн технология и критовалутите ще изчезнат.
Ето на този въпрос търся мнения от доста време, но никой дори няма и мнение май.
Блокчейн може да се каже, че е един в някакъв смисъл демократичен инструмент. При демокрацията хората се уравняват в някакъв смисъл (което между другото е и характерна основна цел в предишния ни строй), като например при гласуването един неграмотен циганин има същата тежест като вот например от световно известен професор. Този демократичен подход не е ясно 100% докога ще продължи, защото когато циганите станат много значим процент от населението, то този който ще контролира блокчейна е именно циганския тартор, който също е тъпо животно като цяло. Хората които произвеждат съществените неща нищо чудно да предпочетат централизирани технологии, но предоставяни от видимо по-надежден организатор и така блокчейн да си остане в гетото. Например в момента биткойн е силен, защото политическите системи по света (под чийто контрол са държавните валути) масово са в криза да го кажем най-меко...
 
@rujel Не знам за блокчейн още предо 4-5 години един преподавател по банково дело ми го каза; А той се занимава с банки и тнт ходил е в Швейцария и къде ли не и се интересува, работил е в банки на високи позиции и от гледна точка мисля, че за разплащания говореше за блокчейн, че след време ще се използва.
 
Чиста проба трафик на валю от белите страни към третия свят.
В третия свят да не раздават безплатно ASIC и видеокарти :) Тая техника не е за без пари. Освен това не е чак толкова изгодно, колкото изглежда.
 
блокчейн, че след време ще се използва.
Технически не е невъзможно, дори при това състояние на Биткойн. Просто трябва да има така наречения "second layer". И то вече има от много години насам, даже са десетки такива. Всеки ексчейндж представлява точно това. Та нали вътре се случват безброй транзакции всеки ден. Това че се разменя един койн за друг койн, а не за кафе, е просто подробност.

Когато някоя банка се появи с предложението да можеш да се разплащаш в Биткойн, то не трябва при всяка транзакция тя да прехвърля Биткойн в мрежата на Биткойн. В идеалния случай банките биха имали Биткойн резерви и сметката на всеки клиент би била едно от тези IOU, което казва че евентуално при желание на клиента състоянието му може да се изпрати на истински Биткойн адрес. Точно така е в ексчейнжите, при тях имаш секция Withdraw където можеш да правиш именно това.

Разбира се неминуемо стигаме до момента в който банката започва да предлага по-голямо количество койни отколкото реално има. С това се връщаме обратно в първи клас и цялата история на печатането на пари започва отначало.
 
Интересно видео и забележете кой го казва. Говори се за това, че няма Биткойн да замени парите или нещо кой знае какво, но и няма да изчезне и най-вероятно ще се използва при онлайн търговията.
 
Ами искам да си купя бира с Биткойн. Има ли къде? На теория може, ако платя $100 за транзакцията, и чакам няколко дни.
Пак мислиш под носа си и хиперболизираш в твоя полза. Таксата за транзакция не е 100$, а около 5 пъти по-ниска.
Ако искаш да си купиш бира точно с биткойн, има втори слой, наречен Lightning Network, върху който транзакциите са моментални, а таксите почти нулеви. Личи си защо имагинерното крипто, по което говориш, че си работил, не си го докарал доникъде. :)

За Биткойн се хаби енергия за транзакция, колкото 700 000 транзакции на VISA card.
Хубаво, а колко ток се гори за милионите банкомати, разположени навсякъде по света, колко ток гори персоналът на VISA и всичките ПОС терминали, които подпомагат да се случва разплащането? Колко бензин ежедневно горят колите, които разнасят пачките за зареждане на различните банкомати из България и света? ;)
 
Пак мислиш под носа си и хиперболизираш в твоя полза. Таксата за транзакция не е 100$, а около 5 пъти по-ниска.
Ако искаш да си купиш бира точно с биткойн, има втори слой, наречен Lightning Network, върху който транзакциите са моментални, а таксите почти нулеви. Личи си защо имагинерното крипто, по което говориш, че си работил, не си го докарал доникъде. :)


Хубаво, а колко ток се гори за милионите банкомати, разположени навсякъде по света, колко ток гори персоналът на VISA и всичките ПОС терминали, които подпомагат да се случва разплащането? Колко бензин ежедневно горят колите, които разнасят пачките за зареждане на различните банкомати из България и света? ;)
Първо за Биткойн и lightning network си прав. Второ половината могат да минат на PoS и една криптовалута на PoS или банките ще хабят повече ток ?
Транзакциите е говорено за тях не знам колко пъти.
Не мисля, че има смисъл да се говори повече за това.
Освен това говорих за усъвършенствата Етериум скъпите такси например виждат недостатък и веднага вадят Етериум 2.0 с втори слой и още доработки за по-ниски такси и тнт ..
 
Последно редактирано:
А някой ползва ли ledger ? Ако да кой ползвате nano S или nano X.
Мене това че nano X е с Bluetooth ме притеснява дали по някакъв начин не е по-лесно да се хакне и тнт. Но пък nano S май няма live ledger за iOS. А ако ползвам live ledger по-добре от телефон от компютър, защото на телефона има много по-малко вируси. Затова се чудех кое е по-добре nano X от телефон, но с блутут(което е недостатък според мен за сигурността) или Nano S без блутут но от компютър.
 
Личи си защо имагинерното крипто, по което говориш, че си работил, не си го докарал доникъде.
Не съм го и започвал. Като компютърджия виждам сегашните крипто шитни като 99% истерия и маркетинг, и 1% някаква реална полза.
Съответно не съм започвал работа по крипто, защото нямам толкова гениални маркетолози до себе си.
От днес за утре мога да ти пусна напълно оригинален Биткойн. Туй което го прави уникален е базата данни, и зарад нея наливате пари колкото за нова кола, само за гордостта да си имате своя крипто стотинка. Докат не ви я гепи някой, щото и сторниране няма...
 
Не съм го и започвал.
Ти явно си само на приказки. Най-вероятно никога не си получавал или изпращал никакво крипто, опита ти е нула, обаче се правиш че много разбираш.
 
Не съм го и започвал. Като компютърджия ..
Абе какъв компютърджия си ти - виж си историята само в тоя форум и се самоанализирай къде се явяваш в общата картинка.

Профилът ти е на общителна, но отегчена и изнервена касиерка с 25 години стаж.
 
Абе какъв компютърджия си ти - виж си историята само в тоя форум и се самоанализирай къде се явяваш в общата картинка.

Профилът ти е на общителна, но отегчена и изнервена касиерка с 25 години стаж.
какво очакваш - да обсъждам в теми как се пуска wordpress ли? Или да търгувам с фейсбук страници, тук е основно занимание тоя занаят.

Ти явно си само на приказки. Най-вероятно никога не си получавал или изпращал никакво крипто, опита ти е нула, обаче се правиш че много разбираш.
Не се правя че разбирам, просто за момента не виждам как криптото ще промени паричните взаимоотношения. Аз ако разбирах щях да шиткам на шараните 200 милиарда прясно напечатани, още топли шиткойна. "Айде граби народе, парят парят, неска има утре няма! "
Получаване и пращане на крипто са чисто простолюдни юзърски тегоби, не виждам какво общо има това с компютрите.
 
Eто ви сорсовете на догитата. Всеки тъпанар може да ги подкара, трудното е после на кой да ги шиткаш.
Един предприемач - койн да ви пусна ли, ако успеете да убедите чичко Мъск да търгува с тях на Луната. Обещавам да направите яката пачка ако успеете, айде аз съм тъп и по-далеч от компютъра си не прозирам...
Чак ми е смешно и като виц звучи цялата работа, пък се случи на практика. Новите дрехи на царя!

Гледам цената на таз простотия, абе яко се наядохте с тез догита. Почти наполовина е, откакто ви изклати гений Мъск! Store of value, вкарваш 2 лева изкарваш един. Може да си от такованата страна, ама важното е да си в секса! Сори ама много ми е забавен тоя цирк!
 
Напиши в google например Cardano ecosystem, виж няколко клипа на създателя на Кардано, прочети проекта и тнт и тогава кажи кое е безсмислено и какви доге койн говориш не знам
 

Горе