Bitcoin / Биткойн

От: Bitcoin

Не знам нещо да се е вдигнало при спукан балон. Обикновено спуканите балони издишат, не се пълнят :wink:
 
От: Bitcoin

Търсенето в Google за "bitcoin":

24gn6gn.jpg


Имайте предвид, че е доста рисково да се ползва Mt. Gox - твърде популярни са и има много оплаквания относно верификацията на акаунтите.

Препоръчвам Bitstamp - базирана е в ЕС и трансферите в евро са евтини (особено ако вашата банка е в еврозоната). С тях може да се разберете, ако ви липсва някой документ (примерно ако нямате сметка за ток на ваше име). Тези глупости са заради законите против пране на пари и финансиране на тероризма - всеки сериозен обменник на биткойни ще ви иска документи, ако извършвате транзакции над определен размер (а някои ще ви искат документи дори и за малки транзакции).

Може да ползвате и OKPAY за обмяна на биткойни, обаче там котировките не са много изгодни (ще можете да видите цената, на която купувате или продавате предварително - и ако одобрите цената може да извършите транзакцията - за целта трябва да имате сметка в OKPAY (отваря се безплатно и верификацията е онлайн, ако смятате да правите не много големи обороти)). Иначе за малки суми стават - ако вече имате пари в OKPAY и сумата не е голяма (за да си струва да плащате банковите такси по прехвърляне).
 
От: Bitcoin

Не знам нещо да се е вдигнало при спукан балон. Обикновено спуканите балони издишат, не се пълнят :wink:

След като се спука балона на лалетата цената им не стана нула - все още се продават срещу пари, дори и днес. След като се спука балона на среброто - цената на среброто не е нула, продължава да нараства (даже се заформи и нов балон).

След спукването на балона със среброто, цената му не падна до нула, а се стабилизира на около $5 и продължава да нараства:



Silver Thursday

 
От: Bitcoin

Интересно, графиката леко се покачва точно като за нещо ново, после съответно никакъв интерес цяла година, и чак сега кат надуха балона се вдига осезаемо. Като вземем предвид графиката на Кондратиев, както и спада около кипърската еуфорията, ще да е нормално и логично да се върне интересът почти там където е бил
Колкото до това дали сега трябва да се продава - всичко зависи от това колко още искат да надуят балона :)
 
От: Bitcoin

ще да е нормално и логично да се върне интересът почти там където е бил

Я се опитай да върнеш интереса към плащанията онлайн там, където е бил. Или интереса към ползването на автомобили. А интереса към ползването на електронна поща? Можеш ли да накараш хората да пишат писма на хартия вместо да пращат мейли (така е модерно да се наричат съобщенията, изпратени по електронната поща)? Просто няма начин - вече прекалено много хора знаят за Биткойн и никой от тях няма да се откаже просто така. Защото колкото повече нараства интереса към тази валута, толкова по-популярна ще става тя. Все още много хора не знаят и не разбират какво е това Биткойн. И аз на времето като видях, че се иска специална програма реших, че е някаква глупост като WebMoney (те задължават потребителите да изтеглят програма, с която да извършват транзакции - не ми е ясно какво предимство има това пред ползването на уеб интерфейс). По-късно като прочетох по-подробно - вече беше късно (не бях разбрал в първия момент, че това е криптовалута - т.е. системата няма определен собственик). Цената от по-малко от долар беше скочила на десетки долари...

Много хора, които на времето са си купували пица с биткойните си, сега съжаляват за това. Ако бяха държали тези биткойни сега щяха да са милионери. Тези пици са били най-скъпото нещо, което са яли.
 
От: Bitcoin

Това хубаво - конете често са отъждествявани с капаците си, когато са впрегнати. Какво е покритието на битКОНите :) Защо го сравняваш изобщо със среброто? По същата логика аз мога да ти напомня колко успешно беше и есперантото - пак толкова ново, полезно и перспективно :wink:
 
От: Bitcoin

Покритието е доверието на хората в системата. Същото като и покритието на доларите, еврото и много други валути.

В момента златото е ценно само защото се добива трудно и е популярно за изработване на бижута. Има и ограничено приложение в техниката (но не е незаменимо - други материали могат да се ползват за почти всички цели, за които сега се ползва злато). Общо взето това, което крепи цената е вярата на хората, че ще могат да го продадат за хартиени пари (с които да си купят храна и каквото друго искат).

В миналото алуминият е бил много по-ценен от златото. Това да се храниш в алуминиеви съдове е било върха на гъзарията. Само най-богатите са имали тази привилегия. Сега алуминия го хвърляме в кофата за боклук след като си изпием напитката. Причината е, че тогава не са можели да добиват алуминий - не познавали електролизата. Сега добивът на алуминий е евтин, защото електрическата енергия е на много ниска цена.

Биткойните, също като златото, се добиват трудно и са в ограничено количество (за разлика от лалетата, които се размножават в неограничено количество). Недостатъка на биткойните е, че не са физически - няма как да ги претопиш и да си направиш бижута от тях. Но този недостатък е и предимство - пробвай да запомниш една златна монета примерно. Докато биткойните могат да се запомнят - виж "мозъчните портфейли" (brain wallets).

Хартиените пари могат да се печатат неограничено от правителствата (или централните банки, които са контролирани легално или нелегално от правителствата). Докато биткойните са в точно определено количество - никой не може да създаде дори една хилядна от един биткойн в повече от предвиденото. След като се изчислят всички биткойни - количеството им в обращение бавно ще намалява заради изгубените и забравените портфейли (поради повреда на компютъра, смърт и т.н.). Затова - правете си редовно архиви. И помнете добре паролите.
 
От: Bitcoin

Бе то и доверието в бойко беше едно 90% ама сега на мъка лази 20% :D

Аз на доверие немам и грам доверие, еле па като говорим за ХОРАТА и суетните им дерзания :wink:
 
От: Bitcoin

Тогава недей да ползваш пари - спестявай в метални отпадъци (ако има къде да ги съхраняваш). И гледай металите да не са злато или сребро, защото цената на тези два метала се базира на голото доверие - те не са незаменими в техниката (особено среброто - след като спряха да правят сребърни филми за фотоапарати).

Металните отпадъци винаги ще имат стойност - докато има потребност от метали.

Златото обаче може да се обезцени когато златните бижута излязат от мода и хората престанат да вярват, че златото може да се ползва като пари.

С напредването на науката и техниката, приложението на златото и среброто (различно от бижута и пари) ще намалява все повече.
 
От: Bitcoin

Хепи бъркаш в един момент за стойностите - силата на златото, е именно че има огромна стойност в него, тази стойност не е измислена туко така, стойността на златото е равна на себестойност за извличането + марж отгоре. Златото, се търси като всяка друга стока за задоволяване на потребност, в случая не парична. Отделно златото има огромно доворие в себе си близо няколко хилядолетия. Именно, това са едни от огромните достойнства :) Bitcoin-a от друга страна си има своите но и много недостатъци, един от големите е факта, че го нямаш физически а под формата 1 и 0, а щом е от 1 и 0, спреш ли му тока, гръмне ли ти харда, пуснеш ли вируси - толкова с аваорите ти. В момента се търси биткойна за транзакционни функци, средство за размяна, от колкото средство за съхранение на богатства, все още има нищожно доверие в масата, а тази волатилност е един от рисковете и заплахите на биткойна, докато златото или среброто забрави това да се случи - там са съвсем различни факторите :)

Я ми кажи колко е дневния обем в долари, че не мога намеря нещо?

Копи, Кондратиев няма вълнови цикъл от 1 година :)
 
От: Bitcoin

Разкрити са 130 хиляди богаташи от 120 000 офшорки
Получили достъп до хардиск с 260 гигабайта информация - 2,5 милиона документи, включително списък с имената на 130 хиляди души от над 170 държави.
"Има и българи в сметките от офшорните зони."
Ако си бяха държали парите в BTC и LTC нямаше да ги има по документите.
Да си признаят хората от форума с офшорките дали ги има записани в документите :D.
 
От: Bitcoin

Не знам дали ме има в тези "изтекли" документи, но със сигурност ме има в базата от данни на НАП, защото в данъчната си декларация вече две години декларирам, че съм собственик на офшорна фирма. Даже и данъци плащам за доходите си от дивиденти. Така че за мен не е проблем, ако ме има в тези документи - така или иначе с НАП се познаваме, ходил съм им няколко пъти да им нося документи (правиха ми проверки).

Данните са изтекли от две дружества, предлагащи офшорни услуги - в Сингапур и на Британските Вирджински острови.

Вероятно мен ме няма в тези документи - не съм ползвал услугите на фирми от тези места.

Статията е написана така, че сякаш се е правело нещо незаконно (били замесени "подставени лица", нотариуси и банки).
 
От: Bitcoin

Айде, почна се началото на края :)

Последната защита бяха офшорните зони, тоталния срив е съвсем близко :)
 
От: Bitcoin

Преувеличаваш значимостта на случилото се. Кражбата на информация е нещо обичайно, но за първи път става толкова популярно публикуването на открадната информация (WikiLeaks). Нали не си въобразяваш, че в банките няма агенти на американските тайни служби? И самите банки, тъй като ползват услугите на банки кореспонденти, които са базирани в САЩ, няма как да скрият транзакциите - на практика повечето доларови транзакции на офшорните банки преминават през американските банки кореспонденти (само вътрешните банкови преводи - между клиентите на една банка - има някаква вероятност да са донякъде анонимни).

Това е още една причина да изберете криптовалутата.
 
От: Bitcoin

И да не ме разберете погрешно - не препоръчвам спекулацията с биткойни. Също така и "инвестицията".

Биткойните са средство за плащане. Можете да ги ползвате за да получавате плащания - правите си онлайн магазина да е свързан чрез API с вашата сметка при някой обменник. Когато някой си купи нещо като плати с биткойни - те незабавно се обменят в долари или други декретни пари, които влизат във вашата сметка при обменника - така се предпазвате от валутния риск (рискът цената на биткойните да падне). После когато пожелаете, можете да прехвърлите тези пари в банковата сметка (за което се плаща банкова такса - трябва да съберете достатъчно пари за да си струва да платите за банковия превод). Ако имате сметка при банка в SEPA - банковата такса е нищожна. Можете и да обърнете декретните пари пак в биткойни и да ги пратите на някой (за да му платите за нещо).
 
От: Bitcoin

Хепи, именно за това не е случаен този ход туко така разбирам на няколко хиляди ама то на 130 :)

Абе това с оналйн магазина ми е малко хиксово доста разходи ще имат, купуват във валута продават в биткойни, за да балансират маржовете яко ще трябва да се променя цената артукула на биткойните за да балансира валутния марж!

На едно мнение сме поне за спекулата и тракционната функция :)
 
От: Bitcoin

Това с магазина не е сложно - мисля, че повечето магазини си имат интегрирани модули за Bitcoin, които автоматично променят цената в магазина, според котировката в момента. В самия магазин е заложена цена в долари, която на всеки няколко секунди или минути се променя така, че да отрази промените в курсовете. Когато клиент направи покупка, парите моментално и автоматично (чрез API към Mt. Gox, Bitstamp и др.) се обменят в долари или друга валута (fiat money). Така търговецът не рискува да е на загуба заради промените във валутните курсове (т. нар. валутен риск). BitPay предлага подобна услуга, но с малко по-висока комисионна в сравнение с тази, която се плаща при ползване на класически обменник (Mt. Gox, Bitstamp).

По този начин търговците могат да предлагат стоките си с поне 3% по-евтино (виж статията, която цитирах по-горе - за онзи магазин, който конкурира Амазон)! И няма нужда да слагат надценка допълнително заради измамите (friendly fraud), защото няма chargeback.
 
От: Bitcoin

Да това го забравих, но нали знаеш едно нещо важно нарича се еластичност на търсенето и предлагането и там ако сложил волатилността на биткойна става проблем - едно е да вземеш стока за 100 долара 1 биткойн и след няколко дни биткойна да ти е станал 80 долара, ти ще го балнсираш с 20% отгоре 1,2 биткойна, но високата цена води до спад на търсените количества това го виждам като голям проблем в балансирате, затова е адски важно да има стабилност на парите не волатилност!
 
От: Bitcoin

да вземеш стока за 100 долара 1 биткойн и след няколко дни биткойна да ти е станал 80 долара,

Не ме разбра. Сериозните търговци не държат парите си в биткойни, ползват ги само за разплащания. Например търговецът купува 1 лаптоп за $1000 (без значение дали е ползвал биткойни или не - примерно може да е имал $1000 в сметката си при обменника, да е купил с тях биткойни и да ги е пратил на доставчика; може и просто да е превел $1000 по банковата сметка на доставчика, за което не е платил никаква банкова такса, защото преводът е между клиенти на една банка или клиенти на различни американски банки, при които няма такса превод). Залага цена в електронния магазин $1050 и цената в биткойни се преизчислява на всеки няколко секунди - взима се актуалната цена от обменниците, с които работи (желателно е те да са повече от един - примерно два, три - защото понякога има разлика в цените и може да се възползва да продава биткойните на най-изгодната цена).

Когато някой си купи лаптоп, той плаща точно еквивалента на $1050 в биткойни. В момента, в който плати, в сметката на търговеца (при обменника) влиза сумата от $1050. И търговецът е на печалба $50.

Когато в сметката му при обменника се съберат достатъчно пари, търговецът ги прехвърля в банковата си сметка (избрал е да ползва такъв обменник, който няма такса за превод на пари по банка). С тези пари си купува нова стока. После я продава и т.н. докато стане милиардер и се пенсионира.

В тази схема виждаш ли валутен риск? Риск има само ако доларът се обезцени рязко (това не се очаква да стане, обезценката му се очаква да е плавна - едноцифрени проценти годишно). Тъй като обмяната BTC->USD става веднага, няма никакъв валутен риск. Счетоводството се води в долари, не в биткойни, и за това няма значение, че цената на биткойните се вдига или пада - търговецът винаги ще е на печалба в долари.

Биткойн може да се ползва за международни преводи с цел да се спестят банковите такси. Подателят и получателят на парите мога да си открият сметки при обменници, които имат банкови сметки в съответните държави и няма (или почти няма) банкови такси за превод от и към тези банкови сметки. Например подателят плаща 1 евро (или даже нищо) на банката за прехвърляне на парите към сметката на обменника. После купува биткойни и ги праща на получателя. Той веднага купува долари и тегли доларите от сметката си при обменника към сметката си в банката, за което плаща $1 (или даже нищо). Общо разходите са 1 евро + 1 долар + таксите на обменника + разликата в курсовете (под 1%). Което е много по-изгодно от трите процента на PayPal или $60 такса за банков превод + неизгоден валутен курс евро/долар.
 
От: Bitcoin

Хепи, точно това описах и аз по-горе но може би не си ме разбрал.

Риска иде точно движението на биткойна - от 2-3 долара до 150 долара за 1 година, обратния път също е наличен. Проблема не е в превалутирането , в смисъл технически. Проблема е че цената на стоката в биткойни ще порасне, нали онзи ще иска си върне 1000 долара +50 долара печалба при спадащ курс на биткойна, демек долара е пораснал спрямо биткойна, то в този момент цента от 1 биткойн, ще стане 2 - това неимоверно води и до спад на търсените количества - това ти казвах, по горе и писах точно за еластичността.

Ако има стабилност в биткойна няма такъв проблем но иначе е на лице :)

Абе я дай да питам, аз другия въпрос - ама на ЛС :)
 

Горе