Bitcoin / Биткойн

От: Bitcoin

а каква е ползваемоста на уиндоус :) 95% ли беше или нещо такова... :)
сложна работа

Всеки потребител на Windows (който не го мързи много и държи да си запази парите в неговия портфейл) би могъл да притежава една флашка с някоя бързостартираща се и лесна за ползване Линукс дистрибуция, която работи без инсталация (т. нар. жива дистрибуция на Линукс). Има специално направена за такива потребители (но от съображения за сигурност ползвайте някоя друга - защото всички желаещи да крадат точат зъби как ще хакнат сайта на тази дистрибуция и ще добавят троянски кон - рано или късно може да успеят).

Когато потребителят иска да праща пари (да получава може и без да ползва софтуер - достатъчно е да даде правилния адрес на този, който ще дава парите), просто си рестартира компютъра и стартира от USB Линукс дистрибуцията, която ползва за разплащания и печат на секретни документи. За тези, които често правят транзакции, може да е удобно да имат малък лаптоп специално за целта - данните на който са защитени със силна криптография.

Има даже проекти за хардуерни Биткойн портфейли, които ще са по-евтини от стандартен лаптоп или таблет.
 
От: Bitcoin

Разбирам те. Въпроса е, че нали се сещаш - повечето народ - чавета :) докато разберат това.... - а те са 70-80-90% :)
Та биткоините колкото и да са ОК то ще си иска кеша дето му казват... дават...
После отива при лелката за хляба и тя какво мислиш му иска кеш или биткойн? Дори и да и кажеш на лелката ще ти платя с карта - какво мислиш - малък бизнес - банките искат такси да си въведе пос терминал .... та да можеш ти с биткойна чрез картата да платиш....
Всичко е много навързано
То е трудно в белите страни та камо ли тук дето, ако излезеш навън без кеш си загубен - с карта на 50% загубен
 
От: Bitcoin

Разбира се Биткойн ще се ползва в началото първо като разплащателно средство в Интернет (от по-уверените ползватели на компютри и онлайн магазини). После ще навлязат Биткойн банкоматите, които ще пускат кеш срещу биткойни. Производителят на такива устройства вече прави продажби.

Bitcoin ATM Founder: We Already Have Orders From 30+ Countries
CNN: Bitcoin ATMs coming soon
Need Bitcoins? This ATM takes dollars and funds your account
 
От: Bitcoin

Лудостта започва - вече може да се търгува Биткойн на маржин, има възможност и за къси позиции... Не очаквах толкова бързо да се стигне до търговия на маржин, даже тези сайтове отдавна ги има, аз чак сега обаче ги виждам. Не бях търсил, защото не вярвах, че има луди, които са готови да спекулират по този начин. И без маржин рискът е огромен. А късите продажби могат да направят някого задължен с повече, отколкото е гаранционния му депозит - дори и при маржин 1:1...

https://campbx.com/
https://www.bitfinex.com/
https://icbit.se/

campbx.com каза:
Margin Trading, Short-Selling, and flexible Order-fulfillment options: CampBX is the first Bitcoin trading platform to bring you these features.

Our platform runs on financial-institution grade hardware that can deliver quick trade execution and a fluid user experience even on high-volatility days.

ir185s.jpg


Icbit.se: Bitcoin Margin Trading Reloaded
 
От: От: Bitcoin

Лудостта започва - вече може да се търгува Биткойн на маржин, има възможност и за къси позиции... Не очаквах толкова бързо да се стигне до търговия на маржин, даже тези сайтове отдавна ги има, аз чак сега обаче ги виждам. Не бях търсил, защото не вярвах, че има луди, които са готови да спекулират по този начин. И без маржин рискът е огромен. А късите продажби могат да направят някого задължен с повече, отколкото е гаранционния му депозит - дори и при маржин 1:1...

https://campbx.com/
https://www.bitfinex.com/
https://icbit.se/



ir185s.jpg


Icbit.se: Bitcoin Margin Trading Reloaded

Спомняш ли миналия месец ти говорих за балоните, последна компонента е взимането на кредити за закупуване и спекулативност и вече сме в последна фаза на спекулативен балон, ти не ми вярваше тогава :) Този ръст само налива масло, а това с маржина е точно това което говоря. Ще е много интересно :) Може след спукването и тоталното отдуване на балона си помисля да по спекулирам малко и аз. А за късите, споко брокера ще ти удари маржин кол-а :)

Балоните и особено спекулативните борсови балони винаги имат една и съща структура, вече влизаме в мания фаза, очаквам след време да пуснат че биткойна е новата парадигме и тогава, всичко живо трябва продава колкото се може по бързо :) Биткойна не е нещо по специално от всичко останало, защото и той като всичко останало е подвалстен на човешките емоции страх и алчност :) Бъдете страхливи, когато другите са алчни, и алчни когато другите се страхуват:)
 
От: Bitcoin

То и доларите (както и всички популярни декретни пари - EUR, CHF, GBP и т.н.) се търгуват на маржин, това значи ли, че са балони?

Напомням, че на доларите пише "In God We Trust". Докато на биткойните пише, че вярват на криптографията. Кое по надеждно - някакъв въображаем приятел, който живее на небето или силната криптография (същата, която ползват банките, че даже и по-добра)?



Много хора теглят заеми за да си купят жилище. Значи ли, че жилищата са балони? И по-интересното - кога ще се спука балона на жилищата?

Биткойните са най-интересния експеримент след изобретяването на хартиените пари (необезпечени със злато), Интернет и търговията онлайн. Ще се пишат книги за него, ще има филми...
 
От: Bitcoin

Е че по голям балон от декретните пари няма, но там е балон на доверие - за 100 години долара се обезценил 95% това говори доста мисля, че :)
Защо мислиш, че говоря за злато :)

Когато тръгне се купува даден актив да кажем дадени пари, то те растат спрямо други това или расте валутния курс, проблем е че няма как да кажеш долара е балон, просто защото долара си пада, а отделно трябва го съпоствам с др валути а и те падат - защото всичко живо печата. Ти купуваш долари само когато продаваш срещу тях др валута. Няма как да купиш повече долари на кредит с долари :) Когато купуваш биткойни ти продаваш валута за тях, но можеш да заемеш много повече валута демек кредит :).

Валути и балони са малко несъвместими неща, но всеки друг актив и балон можеш да търсиш зависимост. Всеки един актив в един етап може стане балон. Да жилищата са били много пъти балони, ако искаш да сме честни кризата почна с тяхното спукване.

Биткойна за разлика от които и да е друг актив има един проблем, няма вътрешна стойност. Силата му идва от факта на възприятието и вярването, нещо като декретните пари само дето държавата ги подкрепя и от там извличат стойност - за плащане дануци, такси, кредити и т.н. т,н

Не ме разбирай погрешно, харесва ми идеята, но ако беше алтруистична идея всеки щеше има по дефаулт няколко биткойна, до 2010 те са имали нулева стойност, след нея нещата се увеличат но има едни 6 милиона биткойни в началото, а ние сме ги нямали т.е няколко души са имали. Нямат вътрешна стойност, не са физически, това значи по някакъв начин може се манипулира колкото и да е велико, това е писано от хора, другото което е че има мистерозен създател ..... просто странича от него всеки решава.

Просто констатирах факта, че преди ти говорих за кредит за закупуване на биткойни ти не ми вярваше - това говори че последна фаза е близко :)
 
От: Bitcoin

BTC $237 :) Исках да купя тези дни ама се оказа по трудно отколкото изглеждаше. Сигурно и LTC ще скочи а след него и PPC. Мания голяма.
 
От: Bitcoin

(...) до 2010 те са имали нулева стойност, след нея нещата се увеличат но има едни 6 милиона биткойни в началото, а ние сме ги нямали т.е няколко души са имали. Нямат вътрешна стойност, не са физически, това значи по някакъв начин може се манипулира колкото и да е велико, това е писано от хора, другото което е че има мистерозен създател ..... просто странича от него всеки решава.

Разбира се, че първите, които са си купили или "изкопали" биткойни сега са на огромна печалба (ако не са ги продали в началото). Доста е вероятно и групата от създателите (известна с псевдонима си Сатоши Накамото) да държат доста биткойни. Напълно е възможно и американските тайни служби да ползват техни суперкомпютри да копаят биткойни. Така е и с всяко ново нещо - първите обикновено реализират огромни печалби. Това е и честно - това мотивира хората да измислят нови неща.

Това, че създателят на системата е анонимен за мен не е никакъв проблем - защото кодът е отворен и всеки може да го чете. Ако имаше някакъв сериозен проблем - до сега някой да го е видял (и да е станал много известен). Всеки може да предложи корекции на бъгове и даже поправки в алгоритъма (ако се налага). А дали тези поправки в алгоритъма ще се наложат - ще се определи демократично. Проблема с форкването (разклонението), който се наблюдава през миналия месец показа начина на решаване на проблема - мнозинството избра едно от разклоненията и си инсталира последната версия на bitcoin-qt. При това нямаше сериозно падане на цената и цената продължи нагоре.
 
От: Bitcoin

BTC $237 :) Исках да купя тези дни ама се оказа по трудно отколкото изглеждаше. Сигурно и LTC ще скочи а след него и PPC. Мания голяма.

Вероятно си направил грешката да купуваш от Mt. Gox. Там ще ти искат купища документи и даже може да ти откажат или да те бавят (едвам насмогват с новите клиенти да им верифицират акаунтите). Пробвай някой обменник, където не са чак толкова надути - например Bitstamp.net (при тях цената на биткойните е малко по-ниска в момента - може да ги купиш по-евтино). Виж тук списъка с обменници и котировките им.
 
От: Bitcoin

Да наистина става много бавно в mtgox. И навсякъде искат верификация на адреса за банков превод. PayPal не приемат никъде.
 
От: Bitcoin

Да наистина става много бавно в mtgox. И навсякъде искат верификация на адреса за банков превод. PayPal не приемат никъде.

Пробва ли при Bitstamp.net? С тях може да се разбереш как точно да си верифицираш адреса (докато Mt. Gox се изживяват като монополисти - един вид PayPal за биткойни). Има много пропищели по форумите заради Mt. Gox. Ако продължават така, ще ги намразят колкото PayPal.
 
От: Bitcoin

Пробва ли при Bitstamp.net? С тях може да се разбереш как точно да си верифицираш адреса (докато Mt. Gox се изживяват като монополисти - един вид PayPal за биткойни). Има много пропищели по форумите заради Mt. Gox. Ако продължават така, ще ги намразят колкото PayPal.

Мерси за инфото. SEPA превода е доста опростен при тях. А колкото до mtgox като гледам са базирани в Япония, а неизвестният създател на биткойн също е японец. Дали той не седи анонимно и зад mtgox.
 
От: Bitcoin

И аз мога да си измисля японски псевдоним - примерно "Якошиба Цицибара" и да публикувам софтуер за криптовалута (обаче съм закъснял - вече има много криптовалути и трудно може да се пробие - далаверата е за тези, които първи се сетят). Не е известно дали е японец или група хора от различни краища на планетата - решили да си направят забавен експеримент. Ако има начин да докажат после, че те са автори на експеримента - може да им дадат нобелова награда за мир, нобелова награда за икономика и после да направят филм за тях.
 
От: Bitcoin

та на въпроса - вие кога смятате да продавате?
все пак нема да е безкрай, аз и при другаря мавроди пробвах, бях пуснал тема за своя опит, пълна простотия като и тия биткоини, само че още по-съмнителна - ама трябва да знаеш кога да спреш :D
 
От: Bitcoin

Биткойните са мощна закриваща технология. Ще се отнеме монопола на банките по валутните преводи (Western Union и подобните му не са достатъчно добра конкуренция на банките). В момента вече е станало изгодно да се прехвърлят пари чрез банка-биткойн-банка вместо банка-банка. Скоро очаквайте небанка-биткойн-небанка (където "небанка" е доставчик на платежни услуги, който не е банка).

Сега можете да ползвате Биткойн за прехвърляне на на цена по-ниска от банков превод между банки в различни държави!
Сега можете да си купите лаптоп на цена, по-ниска от тази на Amazon.com (по-горе дадох няколко примера) - защото Amazon трябва да вдигне цената за да компенсира таксата за кредитни карти, която е от порядъка на 3% + $0,3, и разходите за кражби (friendly fraud)!

След като балонът се спука (няколко пъти - вече видяхме едно пукане - през лятото на 2011 година, предстои следващо - може би тази година), цената ще се стабилизира и Биткойн ще стане още по-удобен за транзакции (сега трябва да се действа много бързо - купувате биткойни и купувате с тях стоката много бързо (търговецът е още по-бърз - той продава биткойните с API към водещите обменници) - иначе рискувате цената да падне или даже да спечелите от повишаването).

Bitcoin Is A Disruptive Technology
Topic: 2013-4-10 Forbes: "bitcoin-is-a-disruptive-technology"
Bitcoin as a Disruptive Technology

[video=youtube;5CrOKDOyW-Y]http://www.youtube.com/watch?v=5CrOKDOyW-Y[/video]

Докато някои виждат в Биткойн просто поредната пирамида или балон, други успяха да видят мощна закриващата технология, която ще преобрази света на финансите и банките.

Закриващите технологии* са хубаво нещо.

Иван Попов каза:
Но икономика познава и т.нар. "закриващи" технологии, тоест такива, които с появата си закриват много по-голям пазар, отколкото откриват. Става въпрос не за просто повишаване на производителността, а за съществено снижаване на нуждата от стойност, от пари. Затова големият бизнес гледа на закриващите технологии като на най-върл враг. Класически пример е кризата в европейската черна металургия в края на XIX в., дошла от появата на стоманени ж.п. релси с шест пъти по-голяма издръжливост. Но голяма част от съвременните иновации, особено в информационната сфера, има тъкмо закриващ характер. Тук са и системите за предпечатна подготовка, правещи процеса достъпен за всеки, и обмяната на музикални файлове по Интернет, изяждаща бизнеса на продуцентите, и много други неща.

Иван Попов каза:
В ценностен смисъл идеал на социализъма са именно закриващите технологии - и не е чудно, че сега те почват да изскачат с дузини от разни закрити институти на бившия съветски ВПК, всявайки ужас сред западния бизнес. Огромен скандал в началото на 90-те предизвика например заливането на пазара с евтини изкуствени диаманти от един петербургски институт. Още по-големи беди чака Първия свят от Китай и Индия, които живеят още по Адам Смит, но направиха забележим технологичен скок и сега правят нещо като дъмпинг на интелект (тези две страни имат повече програмисти от целия "златен милиард"). Но ако повечето от стойността в Първия свят е виртуална, то най-мощната закриваща технология би трябвало да бъде също виртуална. Това ще бъде хуманитарна технология - идеология или психотехника, не е съществено, - която ще премахва индуцираната от рекламата и обществото зависимост на човек от виртуалната стойност.

Източник

Препоръчвам да четете Иван Попов - в Уикипедия пише как да се снабдите.

[video=youtube;mjmuPqkVwWc]http://www.youtube.com/watch?v=mjmuPqkVwWc[/video]

* Закриваща технология: Закрывающая технология. Най-близкото по смисъл е Disruptive innovation (technology) (Подривна технология).
 
Последно редактирано:
От: Bitcoin

Може пък да е "next big thing". Нали от време на време има "big thing" което променя света. Примерите ги знаете. Никой не знае колко голямо е едно нещо когато то пробива и винаги има скептицизъм. Като телефона например. Western Union са имали възможност да инвестират в телефона, но са казали "Кой има нужда от телефон като имаме телеграфа :D" (те са държали телеграфа) От тази точка на исторята в която се намираме това изглежда нелепо, но за тези менъджъри тогава телефона се е сторил безсмислен. Малко по късно Bell инвестират в телефона до колкото знам и съществуват и до днес като компанията AT&T в USA а Western Union правят парични преводи :D Историята има чувство за хумор със сигурност!
 
От: Bitcoin

Само на мен ли не ми отваря mtgox-a искам проверя как се движи - верно ли че снощи чукнало 260 а днес под 160?!

Само тук гледам http://bitcoin.clarkmoody.com/ - готин сайт, поне якото на биткойна всичко е фрее в яка дълбочина на пазара!

П.С. просто ми е чудно така ли или не гледам по нета различни неща и затова вас по запознатите да кажете
 
От: Bitcoin

Абе защо като напиша в гошо: How to dig bitcoin , ми излизат само някакви шитове? :)
Не, че съм се засилил ама ми е интересно.

А може и гошо да "оправя" нещата.
 

Горе